Бекітемін
«_____»________20____г
Әдіскер
(қолы)____________
Түзете дамыту бағдарламасы
Бағдарламаның құрылған уақыты : 16.09.2024
Баланың
аты-жөні: Бақытжан
Әміре
Жасы
: 25.12.2020
ПМПК тұжырымдамасы:
Маман: педагог-психолог Мендіғалиева Ж.М
|
Мерзім |
Дамыту жұмыстарының бағыттары |
Жетістік белгісі |
Ескерту |
|
|
Мақсаты – күтілетін нәтже |
||
|
|
Баланың психологқа және сабақ шарттарына бейімделуі. Позитивті эмоционалды байланысты қалыптастыру. Әміре үнемі немесе тұрақты емес: - көз байланысын қолдайды, бет әлпетін (қуаныш, таңданыс, наразылық) бірнеше қимылдарды, сөздерді түсінеді, жеке ауызша өтініштерді орындайды; - көзді, күлімсіреуді, вокализацияны, жанасуды, құшақтауды, қимылдарды, сөздерді қолдана отырып, байланыс орнатады; - бірлескен ойынға қатысады, ересектердің іс-әрекеттеріне еліктейді; - мақсатты әрекеттерді орындайды: шарттарды сақтай отырып (өзіңіз немесе ересек адамның көмегімен) түпкі мақсатқа жету үшін 2-3 әрекеттің реттілігі); - сәлемдесуден қоштасуға дейін сабақ рәсімін ұстанады, бір қызмет түрінен екіншісіне жай ауысады. Әміре түрлі заттармен әрекеттер жасайды: - бір объектімен қарапайым спецификалық емес әрекеттер; - екі немесе одан да көп объектілермен спецификалық емес қарапайым әрекеттер; - символикалық ойын арқылы оқыту (қуыршақты тамақтандыру, киіндіру). Сенсорлық қабылдауды қалыптастыру. Әміре дыбыс шығаратын заттармен және ойыншықтармен ойнайды: Сылдырмақ; Маракас: ксилофон; Барабан; Ұялы телефон т.б. Проприоцептивтік сезімдерді дамыту: бала модульдерге көтеріледі; модульдерді, ауыр толтырғыштары бар контейнерлерді тасымалдау; өрмелеу және қараңғы жабық жерде тұру (арнайы жасалған «Үй») Тактильді сезімдерді дамыту. Бала табиғи материалдармен ойнайды. Бала өз әрекетінде әртүрлі беттер мен текстураларды пайдаланады. Сенсорлық жолмен жүру. Резеңке шарларды қысу. Біркелкі емес беттерде жүру (жұмсақ төсеніш) Вестибулярлық сезімді дамыту. Тепе-теңдік арқалығына міну. Кедергілері бар жолмен жүреді. Шар немесе тӘміреқпен кегельдерді құлатады. Күтілетін нәтиже: Позитивті реакциялар мен мінез-құлық Бала оның мінез-құлқына еліктеуге сабырлы түрде жауап береді. Әрекеттерге еліктеуді жалғастыруға қызығушылық танытады. Ол ересек адамға жақындап, оның алдында тұрып, бетіне қарайды. оған сүйенеді, қолын тартады. |
|
|
Түзету-дамыту бағдарламасының мазмұны
|
Дамытушылық жұмыстың бағыттары |
Дамытушылық жұмыстың әдістері, тәсілдері, құралдары |
|
Мінез-құлықты түзету.
Баланың мінез-құлқына еліктеу арқылы өзара әрекеттесу.
Қарым-қатынас орнату
Эмоционалды-ойын байланысын орнату.
|
I Баланың стереотиптік әрекеттеріне негізделген ойындар 1) үйірмеге негізделген ойындар: - ересек адам балаға қосылып, "айналамыз, айналамыз, айналамыз"деп айтады. Содан кейін ол еденге құлап, "бух" сөзін айтады немесе "тоқта" дейді және тоқтайды. Бірнеше секундқа кідіреді. Содан кейін ойын жалғасады; - ересек адам айналады және: "жапырақтар айналып жатыр, айналып жатыр", жапырақтарды таратады (нақты, қағаз және т.б.). Психолог: "жапырақтар құлады" деп айтады және оларды себетке жинай бастайды. Балаға себет береді және оған жапырақтарды жинауды ұсынады. Алдымен біз балаға көмектесеміз және оны әрдайым мақұлдаймыз, себетке жапырақ салған кезде оны мадақтаймыз. Ойын соңында біз оған анасына "өз жетістіктерін" көрсетуді, одан сыйақы алуды ұсынамыз. Содан кейін ақшақарларды шашыратуға болады және т. б. Заттарды тарату және жинау негізінде біз мақсатты әрекеттері бар жаңа ойындар ұйымдастырамыз: " Сәлем"," себеміз, себеміз, жинаймыз", " Орманда саңырауқұлақтар, жидектер тереміз" және т. б. Мұндай ойындар барысында біз жалпы алгоритмді қолданамыз: - біз әртүрлі заттарды (жұлдыздар, гүлдер, саңырауқұлақтар, шарлар) таратамыз); - біз оларды себеттерге, шелектерге және т. б. жинап, "жинаймыз, жинаймыз" деген сөзбен бірге "міне, саңырауқұлақ тағы саңырауқұлақтар»; - біз сұқтап ымдауды қолданамыз және бірлесіп назар аударамыз: "міне, тағы бір жұлдыз»; - баладан қимыл мен "бер" сөзін қолдана отырып, затты беруді сұраймыз»; - ойын барысында және соңында: "Жарайсың!"Қанша саңырауқұлақ жиналды!"және қимылдар: бас бармақ, қол шапалақтау "бесті әкел" және т. б.
2) шеңберде жүгіруге негізделген ойындар. Бала бөлмедегі шеңберде жүгіреді: - ересек адам қосылады, бірақ ұшақтың қанаттарына еліктеп, қолдарын екі жаққа жаяды. Содан кейін "Тоқта" командасы бойынша ересек адам тоқтап, 5-10 секунд тұрады, ал "ұшып кетті" командасы бойынша ол жүгіруді жалғастырады. Біз бірнеше рет ойнаймыз; -біз "қуып жетемін, қуып жетемін-ұстап аламын" деп айқайлап жүгіреміз және баланы "ұстап алдым" деп аз ғана құшақтап, босатамыз. Бірнеше рет қуып болғаннан кейін, біз оны ұстап алмаймыз, бірақ баланы қуып жетіп, оның алдында болуға тырысамыз, ол сізді ұстап алуға итермелейді. Бірте-бірте біз балаға дәстүрлі ойын ойнауды үйретеміз: бала ауызша сұрау бойынша әрекет етеді және "мен сенің артыңнан жүгіремін, қаш, қаш", ал қазір "сен мені қуып жетесің, қуып жетесің". 3) "мұнара" ойыны. Бала мұнараны текшелерден құрайды: - сондай-ақ, ересек адам "мен мұнара саламын"іс-әрекетімен бірге текшелерден мұнара салады. Содан кейін ол ғимараттан бір метр қашықтыққа кетеді және беске дейін дауыстап есептейді. Содан кейін ол мұнараға жүгіріп барып, оны бұзады, "Бух" сөзін және "мұнара құлады"сөзін айтады. Бірнеше рет қайталайды және баланы ойынға тартады. Содан кейін ойын алдымен жалғасады.
II Эмоционалды ойындар: "Ку-ку" ойынының негізінде "жасыру және іздеу" ойыны ұйымдастырылады»: а) Психолог экран ретінде үлкен шарфты пайдаланып, баланың алдында бетін жауып, ашады. Бірнеше рет болғаннан кейін ол өзін толығымен жабады, баланың реакциясын күтеді. Егер бала ересек адамды іздемесе (шарфты алып тастамаса), онда психолог "ку-ку" дейді, баланы 3-4 рет шақырады. Егер бала ересек адамды іздемесе, онда ол өзі шарфын алып тастап: "Міне, мен (немесе психологтың аты)!", "Таптым, таптым!"Баланың көзіне қарайды, жымияды, құшақтап тұрады. Содан кейін "енді аюды жасырынады" деген сөздерден кейін біз баланы жабамыз, оны тапқан кезде іздейміз және қуанамыз (көзбен түйісу, күлкі, аз ғана құшақтау). б) Психолог музыкамен үлкен шарфпен қозғалады, онымен толқынды қозғалыстар жасайды. Музыка тоқтаған кезде ол еденге жатып, шарфпен жабынады. Баланың реакциясын күтіп кідіртіңіз. Егер бала жақындамаса, оны келесідей атаңыз: "Әділ, ку-ку!", "Әділ, қайда ...психологтың аты"?»; Әрі қарай, біз балаға шарфпен музыкаға көшуді ұсынамыз. Біріншіден, біз оған музыканы тоқтатқан кезде, тоқтауға, жатуға және шарфпен жабуға, оны «»тапқанша күтуге көмектесеміз, Бірте-бірте баланы мадақтау мен мақұлдауды пайдаланып, ойын ережелерін орындауға үйретеміз. в) ересек адам, содан кейін бала кезек – кезек әр түрлі жерлерде жасырады: қораптар, үстелдің астында, перделердің артында және т.б. бала жасырудың дәстүрлі алгоритмін біртіндеп үйренеді: жасыру - олар тапқанша күту және іздеу-табу және сәттілікке қуану. III Сенсо-моторлы ойындар Белгілі бір сенсорлық тәжірибені игергеннен кейін және балалардағы сенсорлық ыңғайсыздықты төмендеткеннен кейін, жұмыстың алдыңғы кезеңіндегі жұмыс нәтижесінде сезімдерді ажыратуға және оларды біріктіруге бағытталған ойындар кіреді. Вестибулярлық, проприоцептивті және тактильді сезімдердің бірігуіне негізделген бұл ойындар мен жаттығулар мақсатты болады, яғни.баладан белгілі бір мақсатқа жетуді талап етеді. Мұндай ойындар мен жаттығулар барысында бала сезімнің әртүрлі және өзгеретін сипаттамаларын ажырата бастайды. Ол сенсорлық әсерлерді түсіну және уақытында әрекет ету, объектілердің немесе оқиғалардың бөлшектерін ажырата білу қабілетіне ие, мысалы, аяқтардың бұлшық ет күштерін (олардың күші, амплитудасы және уақтылы қосылуы) аяғыңызды қабырғаға итеріп, серпіліп тұру керек. Төменде вестибулярлық және проприоцептивті және тактильді сезімдерді ажыратуға және біріктіруге, постуральды бақылау мен тепе-теңдікті сақтау дағдыларын дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар жиынтығы ұсынылған. Іс-әрекеттің барлық түрлеріне арналған жалпы ережелермақсат қою (сөздерді, сөз тіркестерін, қимылдарды қолдану), іс-әрекеттің басталуының шартты сигналы ("жүгірді", "бастау, назар, марш!"және т. б.), оның аяқталуы ("жүгірді"," Тоқта"және т. б.) және әрекеттерді бағалау ("жақсы", " Алақай!", "Сен жеңдің"," бесті әкел" қимылдары және т.б.). 1. Тепе-теңдікті сақтай отырып, тегіс емес беттерде, орындықтарда, пуфтарда, жұмсақ модульдерде, гимнастикалық және көлбеу тақталарда жүріңіз. 2. Фитдопта отыруға, жатуға, серпілуге және секіруге қолдау көрсетпей, құлап кетпеуге тырысу. 3. Теңдегіште жатып, отырып, тұрып теңселу. Теңдегіште тұрып шарды ұру. 4. Кедергілері бар жолмен жүру: 10-15 см биіктікте орнатылған штангаларды, тіректерді басып өту. 5. Балалар орындықтарымен жүру (50-80 сантиметр қашықтықта бес орындық). 6. Швед қабырғасынан көлбеу баспалдақпен көтеріліп, түсу. 7. Туннельде жүріңіз (әртүрлі биіктіктегі бірнеше туннельдер). 8. Әткеншекте тербеліп, қабырғадан аяқпен алыстау. 9. Төбешіктен түсіп және оған көтерілу. 10. Доп ойындары: допты екі қолыңызбен ұстау; допты екі қолымен лақтырып, ұстау. 11. Допты таяқпен, картон түтікпен екі қолымен ұстау. Бала аяқтарын қозғамай тұрып, денесін бұрып, ортаңғы сызықты кесіп өтуі керек. 12. Аяқтарыңызбен бірге, торларда секіру (белгілі бір бағытсыз). 13. Балықты магнитке немесе пинцеттерге балық аулау-ағаш бүргелер. 14. Әткеншекте жатып тербелу және доппен кеглиді ұрып түсіру. 15. Кеглиді доппен, таяқпен ұрыу. 16. Кегльдер арасында оларды ұрмай өту. 17. Нысанаға лақтыру: допты шелекке, қораптар және т. б лақтыру. 18. Шеңберлерді конустарға, пирамида өзектеріне кигізу. 19. Тепкішекте тербелу және доптарды нысанаға лақтыру. 20. Бала әр түрлі әрекеттерді жүйелі түрде орындайтын кедергінің жолағын жеңіу: ол секіреді, жүгіреді, өрмелейді, домалайды, секіреді, едендегі белгілермен жүреді, допты лақтырады және т. б. 21. Бөтелкелермен ойындар. Психолог көрсетеді: ол кішкентай заттарды (тастар, моншақтар) алады, бөтелкені ашады, оған заттарды құйып, қатты және жай шайқайды. Балаға кішкентай заттары бар бөтелке мен шыныаяқ ұсынады және оны барлық әрекеттерді орындауға шақырады. Содан кейін бөтелкені "Назар аударыңыз" және "Қатты" пәрменімен шайқаңыз – қатты дірілдейді; "тыныш"- жай дірілдейді. 22. Ойындар-эстафеталар. Қолында доп бар ересек адам сызықта тұр, команда бойынша: "бастау, назар, жүгір!", бөлменің басқа жағына қарай жүгіреді, қорапқа жетеді, оған доп лақтырады және сызыққа қарай жүгіреді. Содан кейін бала жүгіреді. Әрі қарай, конустарға сақиналар, пирамида өзегіндегі сақиналар кигізу, текшені текшеге қою және т. б. IV Музыкалық-қозғалу ойындары. Музыка мен сөздерге (Е.Железнованың "сіз бізбен бірге шапалақтайсыз, шапалақтайсыз" және т. б. әндері) біз баламен бірге қолдарымызбен, аяқтарымызбен, денемізбен қозғалыстар жасаймыз. Алдымен қарапайым қозғалыстар баяу қарқынмен орындалады, содан кейін тезірек және күрделі болады. V Балалар ойындары. 1) "Қоян" ойыны. Біз қоянның үйін белгілейміз, мысалы, үлкен қағаз парағы, шеңбер, төсеніш және т.б. ересек адам "қоянның үйінде" және "қоян серуендеуге шықты" деген бұйрық бойынша, ол қоянның қимылына еліктеп, секіреді, "секіру-секіру"сөздерін айтады. "Тоқта"командасы бойынша тоқтайды. 5-10 секунд тұр. Содан кейін ойын жалғасады. Біз баланы ойынға тартамыз. Ойынға ескертпе: егер бала қосылса, бірақ ойынның келесі әрекетіне ауыса алмаса (тоқтаса), ересек адам баланы орнында ұстап тұруға көмектеседі. Статика уақытын 3-5 секундқа дейін қысқартып, уақытты одан әрі арттырамыз. 2) "Құс және ұя"ойыны. Біз құстың ұясын белгілейміз (үлкен қағаз парағы, шеңбер, пуф және т.б.). Ойын көрсетілімінен кейін психолог: "ұядағы құс отырады"дейді. Бала "ұяға"отырады. "Құс ұшып кетті" командасы бойынша бала тұрып, бөлмеде жүгіріп, қолдарын бұлғайды. Ересек адам:" құс үйге", бала қайтадан "ұяға"отырады. Алдымен біз балаға бір әрекеттен екіншісіне ауысуға көмектесеміз. Бірте-бірте бала ойын ережелерін үйренеді. 3) Доппен ойнау. Бала мен ересек адам бір-біріне қарама-қарсы еденге отырады, аяқтарын жауып, допты досына айналдырады. Мұғалім баланы бағыттайды: "Әділ, маған допты домалат! Жарайсың! Допты ұста. Ұстап алды!» VI Сүйікті ойындар мен іс-шаралар. Сабақтың құрылымына баланың қызығушылығы бар ойындар мен ісшаралар кіруі керек, мысалы, кез-келген заттармен және ойыншықтармен ойнауға немесе бірдеңе жеуге деген ұмтылыс. Біз оған осы мүмкіндікті береміз: біріншіден, демалу және ынталандыру мақсатында, сондай-ақ өзара әрекеттесу жолдары мен құралдарын қалыптастыру мақсатында. Ол үшін баланы ынталандырамыз: а) таңдау жаса: "Сен бұл машинаны немесе басқасын қалайсың ба". Сен тәттіні қолдана аласыз-печенье немесе банан. Біз машиналарды баладан әр түрлі қашықтықта ұстаймыз, оны қолын созуға, көзіңізге қарауға, "бұл" "бер"деп айтуға мәжбүр етеміз. б) сұқ қимыл, сөздерді қолданыңыз. Ойыншықтар қол жетпейтін биіктікте тұр. Психолог былай дейді: "Қандай машинаны қалайсың? Мынаны ма?"және саусағыңызбен машинаға немесе" мынаны ма?" деп басқасын көрсетеді. Баланы көз салуға, сұқтап көрсетуге, "Бер", деген сөзді, "Машинаны бер" сөзін қолдануға ынталандырамыз. Егер бала сөйлеуді қолданса, сіз: "сізге қай машинаны беру керек - жасыл немесе қызыл; үлкен немесе кішкентай"деп сұрай аласыз. в) бірлесіп назар аудару реакциясын дамыту. Эмоционалды және қызықты екпінмен біз: "Әділ, қарашы, қарашы!"біз бүйірде және белгілі бір биіктікте тұрған шарфпен жабылған затқа қарап, сұқ қимылмен көрсетеміз. Кейін бала затқа қарағанда, оның көзіне қарап және қызығушылықпен сұраймыз: "Бұл сонда не?"Содан кейін біз тақырыпқа жақындаймыз, баланың көзіне қайта қараймыз" онда не бар?"және шарфты тастаңыз. Тақырып бала үшін маңызды болуы керек: сүйікті ойыншық, тәттілер және т. б. г) біз балаға қызықты кішкентай заттарды баланың өзі аша алмайтын қақпағы бар шыны немесе мөлдір пластикалық контейнерлерге саламыз: балалар, автомобильдер, печенье, кәмпиттер . Біз оларды сөреге қойдық. Біз баланы көзді, қимылдарды қолдана отырып, сізден өтінуге ынталандырамыз: "беріңіз", "ашыңыз" деген көзқарас пен ым-шараны қолданып, өтініш жасауға ынталандырамыз.1 Ересек адам сұрайды және ыммен : "қаласаң, мен ашайын ба", "Менен сұра"," саған не керек?». Баланы "бер", "ашыңыз"деген сөздерді айтуға ынталандырамыз
а) "Ұшақ" ойыны. Бала артқы жағында кілемде немесе басы көтерілген жұмсақ пуфта жатыр. Психолог оның үстінде белгілі бір қашықтықта орналасқан және "Ұшақ ұшады" деген сөздермен ұшақтың ұшуына еліктеп, қолмен қозғалады. Содан кейін қолды баланың бетіне бағыттап, мұрнына тигізіп: "Ұшқыш қонды" деп айтады және саусағыңызды мұрыннан бірден алып тастайды. Жанасу кезінде аз ғана көз түйісуді жасаймыз, күлімсірейміз, күлеміз. Ойын әрекеттерін бірнеше рет қайталағаннан кейін, "Ұшақ ұшады" әрекетінен кейін ересек адам кідіріп, баланың реакциясын күтеді. Қазірдің өзінде күтілетін және жағымды әрекетті тоқтату баланы байланыс орнатуға итермелеуі мүмкін: ол ересек адамның көзіне "шақырумен" қарай бастайды, дыбыстар шығарады, ересек адамды өзіне, бетіне тартады. "Тағы" деген сөздерден кейін біз ойынды жалғастырамыз. б) "Мүйізді ешкі" ойыны. Баланы арқасымен пуфқа қойып, баланың бетіне немесе көзіне қарап бастаңыз (егер ол оны сабырлы түрде қабылдаса), саусақтарыңызбен , аяқтың табанынан бастап баланың қарнына дейін "Мүйізді ешкі кішкентай балаларға келе жатыр" деп "жүруді" жасайсыз, Қарынға жеткенде, "Сүземін-сүземін" деген сөздермен қытықтап, баланың бетіне баяу бетіңізді еңкейтіңіз. Егер бала ойынды ұнатса, ойын соңында оны қысқа уақыт құшақтап, алақанмен шапалақтауға болады. Бірнеше ойын әрекеттерін қайталағаннан кейін, ересек адам күтілетін қытықтауға дейін үзіліс жасайды, баланың ойынды бастауын және ойынға кірісуін күтеді. байланысын бастауға және жалғастыруға итермелейді. в) "Ку-Ку"ойыны. Ойынның бірінші нұсқасы. Бала арқасымен жатқанда немесе отырғанда. Біз баланы үлкен жеңіл, мөлдір шарфпен жабамыз. Біз сұраймыз: "Аю қайда?». Біз баланың реакциясын күтеміз, мүмкін баланың өзі шарфты басынан алып тастайды. Егер өйтпесе, біз шарфты өзіміз дауыстап шығарамыз: "Міне, Аю!». Қуанамыз, күлеміз, алақанымызды шапалақтаймыз. Біз баланы шарфты шешуге ынталандырып, бірнеше рет ойнауды жалғастырамыз. Екінші нұсқа. Бала арқасымен жатып немесе отырғанда (тірекке сүйеніп), психолог қарама-қарсы отырады және орамалмен, оны созылған 43 қолдарымен ұстап, баланың бетін бүркейді. Бірнеше секунд кідіріп, оны " Ку-Ку!"Тираэль қайда?" дейді, содан соң " Міне Тираэль!" деп ормалды алып тастайды, еңкейіп баланың көзіне қарайды. Сондай-ақ, бірнеше ойын әрекеттерінен кейін біз баламен бөліп тұрған орамалды ұстап тұрып, оның оның реакциясы мен әрекеттерін күтеміз. Біз баланы ормалды шешуге ынталандырып, бірнеше рет ойнауды жалғастырамыз. г) "Көпіршіктер"ойыны. Ойынның бірінші нұсқасы. Ересек адам сабын көпіршіктерін үрлеп, қатты қуанады, жымияды және күледі. "Көпіршіктер!", "Ұшып кетті, ұшып кетті", " Бух, көпіршік жарылды!». Көпіршіктерді бірнеше рет жіберіңіз. Содан кейін біз кідіреміз, көпіршіктерді тоқтатамыз және баланың реакциясы мен әрекеттерін күтеміз. Әдетте балалар ойынды жалғастырғысы келеді және көпіршіктердің болмауы оларды ересек адамға өтініш жасауға итермелейді. Ойынға деген қызығушылығын пайдаланып, біз баламен көзбен байланыс орнатуға тырысамыз, алдымен қысқа, содан кейін ұзағырақ. "Тағы да қалайсың ба?", ойынды қайта бастау үшін қимылдарды, дауыстарды немесе сөздерді қолдануға ынталандыру. Белгілі бір коммуникативті күш салудан кейін біз қайтадан көпіршіктерді жібереміз. Кейінірек жаңа бөлшекті енгіземіз. Көпіршіктерді жібермес бұрын, біз үшке дейін санаймыз, содан кейін көпіршіктерді жібереміз. Санау кезінде баламен көзбен байланысамыз, жымиямыз. Біртіндеп санды 10-ға дейін және сәйкесінше байланыс уақытын арттырамыз . д) "Шар"ойыны. Біз шарды үрлейміз, баланың назарын аударамыз, үшке дейін санаймыз және шарды босатамыз. Шар ұшқан кезде бөлмеде "Алақай! Шар!" деп қуаныш білдіреміз, алақанмен шапалақтаймыз. Үрленген шар еденге түскенде, тоқтап тұрып, баланың әсерін күтеміз. Жалғастырғысы келсе, бала шарды өзі үрлеп, оны ересек адамға апаруға тырысуы мүмкін. көру, эмоционалдық және сөзбен ("Шарды тағы ұшырамыз ба?") байланысқа түсу үшін оның қызығушылығын пайдаланамыз. Бұл ойынның екінші нұсқасы үшін біз екі шарды қолданамыз. Алдымен біз балаға шармен ойнауды, оны үрлеуді ұсынамыз. Оны жұмысы үшін мадақтаңыз, онымен қарым-қатынас жасау қуанышын көрсетіңіз. "Алақай!» деп үш рет ақырын қайталаңыз. Содан кейін, енді шарды үрлеймін деп айтыңыз. Шарды қолыңызда ұстап, үшке дейін "Бір, екі, үш!" деп санаңыз да шарды ұшырыңыз. Ол бөлмеде ұшып жүргенде қуаныш білдіріп алақаныңызды соғыңыз; үрленген шарды бірге ұстаңыздар. Содан кейін балаға қарап, жымиясыз. Әрі қарай ойынды қайта жалғастырыңыз. Пәндік-ойын әрекеттері: - баланың алдына түрлі заттар қойылады: балға, қасық, тарақ, телефон, пышақ, қарындаш. Психолог бір тақырыпты алып, таңқаларлық тұлға жасайды, сұрақ қояды: "о, Бұл не?». Мүмкін, бала жауап береді, егер жоқ болса, ол өзі жауап береді "А, бұл тарақ! Ал ол не үшін қажет? Онымен не істейді?». Ол балаға тарақ ұсынады және оның әрекеттерін күтеді. Егер бала тарақты мақсатына сай пайдаланбаса, онда біз әрекетті көрсетеміз. Алдымен тарақпен өзіңді, анасын, баланы, "Өзімнің шашымды тараймын", "Анамның шашын тараймын", "Мишаны тараймын" деген сөздерді айтып тараймыз. Содан кейін біз балаға өзін, анасын, психологты тарауды ұсынамыз. Ұқсас әрекет етеміз, басқа заттармен. Бірнеше сабақ барысында біз іс-әрекеттерді нысандармен, олардың атаулары мен сөздерімен-әрекеттермен бекітеміз. Біз тақырып бойынша сөйлесеміз: үйде кім тарайды (әке, әже және т. б.), Телефонмен кім сөйлеседі? Әкем қалай сөйлеседі? Көрсет!"Үйде нанды кім кесіп жатыр?"және т. б. Біз жаңа тұрмыстық заттарды енгіземіз; - " Сөмкеде не бар?»ойыны. Балаға заттар салынған сөмке беріледі, ол қолын сөмкеге салып, затты алып, оны шақырады ("Сенде не бар?") және әрекетті көрсетеді (сіз онымен не істейсіз?»); - "Анамның көмекшісі"ойыны. Біз бұл ойынды тақырыптық әрекеттердің жеткілікті көлемін игергеннен кейін ойнаймыз. Психолог балаға: "Сен анаңның көмекшісісің. Анаңа көмектесетін боласың". Баланың алдында заттық іс – әрекеттерді жүзеге асыру үшін 2-3 зат қойылады, мысалы, үтік, сүлгі-бала үтіктейді; пышақ, көкөністер, жемістер муляждары, кесу тақтасы (бала көкөністерді тақтаға кеседі); кір жуғыш машина, қуыршақ киімі немесе бассейн, сабын (бала кірді машинкаға салады, жуғаннан кейін кірді іліп қояды) және т. б. Ойын барысында психолог баланың әрекетін мадақтайды, түсіндіреді, мадақтайды (Сен жарайсың, анаңның көмекшісі! Анаң қалай қуанады!»). - "Бала күтушісі" ойыны Психолог балаға сәби қуыршағын ұсынады және былай дейді: "Бала өзі тамақтана алмайды, ішпейді, сүртпейді, ұйықтамайды және т. б. оған көмектесу керек!"және ауызша сұрау бойынша әртүрлі әрекеттерді орындауды сұрайды. Алдымен қарапайым "Сәби орындыққа отырғысы келеді", "Жүреді", содан кейін күрделі, әрекеттер тізбегін жүзеге асыруды білдіреді. Мысалы," Бала ішкісі келеді", алдымен біз балаға баланы орындыққа үстелге қоюға, шыныаяқ алуға, шәйнектен су құйып, қуыршақтың аузына шыныаяқ алып, ішуге көмектесеміз. Кейін біз өтінішті проблемалық жағдай ретінде айтамыз. "Бала аш! Біз не істейміз! Немесе " Кішкентай бала кір-қожалақ, шашы таралмаған! Оны ретке келтіру керек!»
Проприоцептивті ойындар: а) егер бала жиһазға көтерілуді, орындықтарға, жұмсақ модульдерге көтерілуді қаласа, оның әрекеттеріне қосылып, осы әрекеттерді ойынға айналдырамыз: - "Жоғары - төмен" - бала көтерілгенде, біз оның эмоционалды әрекеттерін "жоғары" деп түсіндіреміз, секіргенде, төмен түседі - "төмен" сөзімен»; - "Қуып жету " біз баланы қуып жетеміз және оны ұстай алмаймыз,"қуып жетемін-қуып жетемін" деген сөздермен бірге жүреміз. Содан кейін біз баланы мықтап ұстаймыз, бірақ оны аз уақыт құшақтап, " ұстап алдым!» деп айтамыз. Жіберіп, кідіріп, қайтадан "қуалауға"көшіңіз. Сіз оны аяғыңыздан, қолыңыздан ұстап, пуфтарға, жұмсақ модульдерге мықтап баса аласыз. б) егер бала көмуге, бір нәрсенің астына көмуге, өрмелеуге және тар кеңістікте отыруға тырысса, біз мыналарды ұсынамыз: - біз оны жұмсақ пуфтармен, сенсорлық көрпемен және т.б. жауып, жасырынып, іздей бастаймыз. "Тираэль қайда?" деп дауыстап біз іздеулерге еліктейміз, көрпелерді сезініп, баланың денесінің бөліктерін мықтап сезінеміз, бірақ абайлап қысамыз, басамыз, ысқылаймыз, "Міне, ол (баланың атын атайды)" және көңілді күледі. Үзіліс жасаймыз, қайтадан іздеуді жалғастырамыз. Бірнеше осындай ойындардан кейін біз ойын әрекетін кеңейтеміз: біз баланы тауып, қазып, бетін ашып, "міне, ол баланы құшақтаймын" деген сөздермен көзбен байланыс орнатамыз; - біз ойын массажын жасаймыз: бала кілемде ішімен жатып, үстіне жұмсақ пуф немесе фитдоп қойып, қысым күшін мөлшерлей отырып, тығыз қимылмен баланың денесі мен аяқ-қолдарын уқалаймыз, негізінен үлкен 46 бұлшық еттерді: иықтарды, арқаларды, бөкселерді, жамбас пен білек буындары мен бұлшық еттерді қысамыз. Егер бала ләззат білдірсе: ол тыныш, босаңсыған болады, содан кейін массаж аяқталғаннан кейін біз баланың бетіне қарап жатамыз және "жақсы"сөзімен ризалықты білдіреміз. Массажды жерде отырып жасауға болады. Бала аласа орында, орындықта отырады, ересек адам артқы жағында тізерлеп тұрады және екі қолымен баланың үлкен буындарын екі жағынан қысады: иықтан бастап, содан кейін жамбас буындары, тізелер, аяқтар және саусақтар. Қысулар қысқа, жеткілікті қарқынды және терең болуы керек (үстірт емес), бірақ ауыртпай, сонымен қатар ырғақты, бірақ тез емес. Массаждың соңында баланың бүкіл денесін алақанмен ұрыңыз.
Сүйікті ойындар мен іс-шаралар. Сабақтың құрылымына баланың қызығушылығы бар ойындар мен ісшаралар кіруі керек, мысалы, кез-келген заттармен және ойыншықтармен ойнауға немесе бірдеңе жеуге деген ұмтылыс. Біз оған осы мүмкіндікті береміз: біріншіден, демалу және ынталандыру мақсатында, сондай-ақ өзара әрекеттесу жолдары мен құралдарын қалыптастыру мақсатында. Ол үшін баланы ынталандырамыз: а) таңдау жаса: "Сен бұл машинаны немесе басқасын қалайсың ба". Сен тәттіні қолдана аласыз-печенье немесе банан. Біз машиналарды баладан әр түрлі қашықтықта ұстаймыз, оны қолын созуға, көзіңізге қарауға, "бұл" "бер"деп айтуға мәжбүр етеміз. б) сұқ қимыл, сөздерді қолданыңыз. Ойыншықтар қол жетпейтін биіктікте тұр. Психолог былай дейді: "Қандай машинаны қалайсың? Мынаны ма?"және саусағыңызбен машинаға немесе" мынаны ма?" деп басқасын көрсетеді. Баланы көз салуға, сұқтап көрсетуге, "Бер", деген сөзді, "Машинаны бер" сөзін қолдануға ынталандырамыз. Егер бала сөйлеуді қолданса, сіз: "сізге қай машинаны беру керек - жасыл немесе қызыл; үлкен немесе кішкентай"деп сұрай аласыз. в) бірлесіп назар аудару реакциясын дамыту. Эмоционалды және қызықты екпінмен біз: " «Әділ, қарашы, қарашы!"біз бүйірде және белгілі бір биіктікте тұрған шарфпен жабылған затқа қарап, сұқ қимылмен көрсетеміз. Кейін бала затқа қарағанда, оның көзіне қарап және қызығушылықпен сұраймыз: "Бұл сонда не?"Содан кейін біз тақырыпқа жақындаймыз, баланың көзіне қайта қараймыз" онда не бар?"және шарфты тастаңыз. Тақырып бала үшін маңызды болуы керек: сүйікті ойыншық, тәттілер және т. б. г) біз балаға қызықты кішкентай заттарды баланың өзі аша алмайтын қақпағы бар шыны немесе мөлдір пластикалық контейнерлерге саламыз: балалар, автомобильдер, печенье, кәмпиттер . Біз оларды сөреге қойдық. Біз баланы көзді, қимылдарды қолдана отырып, сізден өтінуге ынталандырамыз: "беріңіз", "ашыңыз" деген көзқарас пен ым-шараны қолданып, өтініш жасауға ынталандырамыз.1 Ересек адам сұрайды және ыммен : "қаласаң, мен ашайын ба", "Менен сұра"," саған не керек?». Баланы "бер", "ашыңыз"деген сөздерді айтуға ынталандырамыз. |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1.Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ұшақ», «Мүйізді ешкі») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6. Пәндік-ойын әрекеттері («Анамның көмекшісі») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1. Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ку-ку», «Көпіршік») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6.Нейропсихологиялық жаттығулар («Мені тап», «Бұл кім?») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1. Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ұшақ», «Мүйізді ешкі», «Көпіршік») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6.Нейропсихологиялық жаттығулар ( нейрогимнастика, «Жылан», «Кішкентай бала») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған түзете- дамыту бағдарламасы.
Психикалық дамуы тежелген балаларға арналған түзете- дамыту бағдарламасы.
Бекітемін
«_____»________20____г
Әдіскер
(қолы)____________
Түзете дамыту бағдарламасы
Бағдарламаның құрылған уақыты : 16.09.2024
Баланың
аты-жөні: Бақытжан
Әміре
Жасы
: 25.12.2020
ПМПК тұжырымдамасы:
Маман: педагог-психолог Мендіғалиева Ж.М
|
Мерзім |
Дамыту жұмыстарының бағыттары |
Жетістік белгісі |
Ескерту |
|
|
Мақсаты – күтілетін нәтже |
||
|
|
Баланың психологқа және сабақ шарттарына бейімделуі. Позитивті эмоционалды байланысты қалыптастыру. Әміре үнемі немесе тұрақты емес: - көз байланысын қолдайды, бет әлпетін (қуаныш, таңданыс, наразылық) бірнеше қимылдарды, сөздерді түсінеді, жеке ауызша өтініштерді орындайды; - көзді, күлімсіреуді, вокализацияны, жанасуды, құшақтауды, қимылдарды, сөздерді қолдана отырып, байланыс орнатады; - бірлескен ойынға қатысады, ересектердің іс-әрекеттеріне еліктейді; - мақсатты әрекеттерді орындайды: шарттарды сақтай отырып (өзіңіз немесе ересек адамның көмегімен) түпкі мақсатқа жету үшін 2-3 әрекеттің реттілігі); - сәлемдесуден қоштасуға дейін сабақ рәсімін ұстанады, бір қызмет түрінен екіншісіне жай ауысады. Әміре түрлі заттармен әрекеттер жасайды: - бір объектімен қарапайым спецификалық емес әрекеттер; - екі немесе одан да көп объектілермен спецификалық емес қарапайым әрекеттер; - символикалық ойын арқылы оқыту (қуыршақты тамақтандыру, киіндіру). Сенсорлық қабылдауды қалыптастыру. Әміре дыбыс шығаратын заттармен және ойыншықтармен ойнайды: Сылдырмақ; Маракас: ксилофон; Барабан; Ұялы телефон т.б. Проприоцептивтік сезімдерді дамыту: бала модульдерге көтеріледі; модульдерді, ауыр толтырғыштары бар контейнерлерді тасымалдау; өрмелеу және қараңғы жабық жерде тұру (арнайы жасалған «Үй») Тактильді сезімдерді дамыту. Бала табиғи материалдармен ойнайды. Бала өз әрекетінде әртүрлі беттер мен текстураларды пайдаланады. Сенсорлық жолмен жүру. Резеңке шарларды қысу. Біркелкі емес беттерде жүру (жұмсақ төсеніш) Вестибулярлық сезімді дамыту. Тепе-теңдік арқалығына міну. Кедергілері бар жолмен жүреді. Шар немесе тӘміреқпен кегельдерді құлатады. Күтілетін нәтиже: Позитивті реакциялар мен мінез-құлық Бала оның мінез-құлқына еліктеуге сабырлы түрде жауап береді. Әрекеттерге еліктеуді жалғастыруға қызығушылық танытады. Ол ересек адамға жақындап, оның алдында тұрып, бетіне қарайды. оған сүйенеді, қолын тартады. |
|
|
Түзету-дамыту бағдарламасының мазмұны
|
Дамытушылық жұмыстың бағыттары |
Дамытушылық жұмыстың әдістері, тәсілдері, құралдары |
|
Мінез-құлықты түзету.
Баланың мінез-құлқына еліктеу арқылы өзара әрекеттесу.
Қарым-қатынас орнату
Эмоционалды-ойын байланысын орнату.
|
I Баланың стереотиптік әрекеттеріне негізделген ойындар 1) үйірмеге негізделген ойындар: - ересек адам балаға қосылып, "айналамыз, айналамыз, айналамыз"деп айтады. Содан кейін ол еденге құлап, "бух" сөзін айтады немесе "тоқта" дейді және тоқтайды. Бірнеше секундқа кідіреді. Содан кейін ойын жалғасады; - ересек адам айналады және: "жапырақтар айналып жатыр, айналып жатыр", жапырақтарды таратады (нақты, қағаз және т.б.). Психолог: "жапырақтар құлады" деп айтады және оларды себетке жинай бастайды. Балаға себет береді және оған жапырақтарды жинауды ұсынады. Алдымен біз балаға көмектесеміз және оны әрдайым мақұлдаймыз, себетке жапырақ салған кезде оны мадақтаймыз. Ойын соңында біз оған анасына "өз жетістіктерін" көрсетуді, одан сыйақы алуды ұсынамыз. Содан кейін ақшақарларды шашыратуға болады және т. б. Заттарды тарату және жинау негізінде біз мақсатты әрекеттері бар жаңа ойындар ұйымдастырамыз: " Сәлем"," себеміз, себеміз, жинаймыз", " Орманда саңырауқұлақтар, жидектер тереміз" және т. б. Мұндай ойындар барысында біз жалпы алгоритмді қолданамыз: - біз әртүрлі заттарды (жұлдыздар, гүлдер, саңырауқұлақтар, шарлар) таратамыз); - біз оларды себеттерге, шелектерге және т. б. жинап, "жинаймыз, жинаймыз" деген сөзбен бірге "міне, саңырауқұлақ тағы саңырауқұлақтар»; - біз сұқтап ымдауды қолданамыз және бірлесіп назар аударамыз: "міне, тағы бір жұлдыз»; - баладан қимыл мен "бер" сөзін қолдана отырып, затты беруді сұраймыз»; - ойын барысында және соңында: "Жарайсың!"Қанша саңырауқұлақ жиналды!"және қимылдар: бас бармақ, қол шапалақтау "бесті әкел" және т. б.
2) шеңберде жүгіруге негізделген ойындар. Бала бөлмедегі шеңберде жүгіреді: - ересек адам қосылады, бірақ ұшақтың қанаттарына еліктеп, қолдарын екі жаққа жаяды. Содан кейін "Тоқта" командасы бойынша ересек адам тоқтап, 5-10 секунд тұрады, ал "ұшып кетті" командасы бойынша ол жүгіруді жалғастырады. Біз бірнеше рет ойнаймыз; -біз "қуып жетемін, қуып жетемін-ұстап аламын" деп айқайлап жүгіреміз және баланы "ұстап алдым" деп аз ғана құшақтап, босатамыз. Бірнеше рет қуып болғаннан кейін, біз оны ұстап алмаймыз, бірақ баланы қуып жетіп, оның алдында болуға тырысамыз, ол сізді ұстап алуға итермелейді. Бірте-бірте біз балаға дәстүрлі ойын ойнауды үйретеміз: бала ауызша сұрау бойынша әрекет етеді және "мен сенің артыңнан жүгіремін, қаш, қаш", ал қазір "сен мені қуып жетесің, қуып жетесің". 3) "мұнара" ойыны. Бала мұнараны текшелерден құрайды: - сондай-ақ, ересек адам "мен мұнара саламын"іс-әрекетімен бірге текшелерден мұнара салады. Содан кейін ол ғимараттан бір метр қашықтыққа кетеді және беске дейін дауыстап есептейді. Содан кейін ол мұнараға жүгіріп барып, оны бұзады, "Бух" сөзін және "мұнара құлады"сөзін айтады. Бірнеше рет қайталайды және баланы ойынға тартады. Содан кейін ойын алдымен жалғасады.
II Эмоционалды ойындар: "Ку-ку" ойынының негізінде "жасыру және іздеу" ойыны ұйымдастырылады»: а) Психолог экран ретінде үлкен шарфты пайдаланып, баланың алдында бетін жауып, ашады. Бірнеше рет болғаннан кейін ол өзін толығымен жабады, баланың реакциясын күтеді. Егер бала ересек адамды іздемесе (шарфты алып тастамаса), онда психолог "ку-ку" дейді, баланы 3-4 рет шақырады. Егер бала ересек адамды іздемесе, онда ол өзі шарфын алып тастап: "Міне, мен (немесе психологтың аты)!", "Таптым, таптым!"Баланың көзіне қарайды, жымияды, құшақтап тұрады. Содан кейін "енді аюды жасырынады" деген сөздерден кейін біз баланы жабамыз, оны тапқан кезде іздейміз және қуанамыз (көзбен түйісу, күлкі, аз ғана құшақтау). б) Психолог музыкамен үлкен шарфпен қозғалады, онымен толқынды қозғалыстар жасайды. Музыка тоқтаған кезде ол еденге жатып, шарфпен жабынады. Баланың реакциясын күтіп кідіртіңіз. Егер бала жақындамаса, оны келесідей атаңыз: "Әділ, ку-ку!", "Әділ, қайда ...психологтың аты"?»; Әрі қарай, біз балаға шарфпен музыкаға көшуді ұсынамыз. Біріншіден, біз оған музыканы тоқтатқан кезде, тоқтауға, жатуға және шарфпен жабуға, оны «»тапқанша күтуге көмектесеміз, Бірте-бірте баланы мадақтау мен мақұлдауды пайдаланып, ойын ережелерін орындауға үйретеміз. в) ересек адам, содан кейін бала кезек – кезек әр түрлі жерлерде жасырады: қораптар, үстелдің астында, перделердің артында және т.б. бала жасырудың дәстүрлі алгоритмін біртіндеп үйренеді: жасыру - олар тапқанша күту және іздеу-табу және сәттілікке қуану. III Сенсо-моторлы ойындар Белгілі бір сенсорлық тәжірибені игергеннен кейін және балалардағы сенсорлық ыңғайсыздықты төмендеткеннен кейін, жұмыстың алдыңғы кезеңіндегі жұмыс нәтижесінде сезімдерді ажыратуға және оларды біріктіруге бағытталған ойындар кіреді. Вестибулярлық, проприоцептивті және тактильді сезімдердің бірігуіне негізделген бұл ойындар мен жаттығулар мақсатты болады, яғни.баладан белгілі бір мақсатқа жетуді талап етеді. Мұндай ойындар мен жаттығулар барысында бала сезімнің әртүрлі және өзгеретін сипаттамаларын ажырата бастайды. Ол сенсорлық әсерлерді түсіну және уақытында әрекет ету, объектілердің немесе оқиғалардың бөлшектерін ажырата білу қабілетіне ие, мысалы, аяқтардың бұлшық ет күштерін (олардың күші, амплитудасы және уақтылы қосылуы) аяғыңызды қабырғаға итеріп, серпіліп тұру керек. Төменде вестибулярлық және проприоцептивті және тактильді сезімдерді ажыратуға және біріктіруге, постуральды бақылау мен тепе-теңдікті сақтау дағдыларын дамытуға арналған ойындар мен жаттығулар жиынтығы ұсынылған. Іс-әрекеттің барлық түрлеріне арналған жалпы ережелермақсат қою (сөздерді, сөз тіркестерін, қимылдарды қолдану), іс-әрекеттің басталуының шартты сигналы ("жүгірді", "бастау, назар, марш!"және т. б.), оның аяқталуы ("жүгірді"," Тоқта"және т. б.) және әрекеттерді бағалау ("жақсы", " Алақай!", "Сен жеңдің"," бесті әкел" қимылдары және т.б.). 1. Тепе-теңдікті сақтай отырып, тегіс емес беттерде, орындықтарда, пуфтарда, жұмсақ модульдерде, гимнастикалық және көлбеу тақталарда жүріңіз. 2. Фитдопта отыруға, жатуға, серпілуге және секіруге қолдау көрсетпей, құлап кетпеуге тырысу. 3. Теңдегіште жатып, отырып, тұрып теңселу. Теңдегіште тұрып шарды ұру. 4. Кедергілері бар жолмен жүру: 10-15 см биіктікте орнатылған штангаларды, тіректерді басып өту. 5. Балалар орындықтарымен жүру (50-80 сантиметр қашықтықта бес орындық). 6. Швед қабырғасынан көлбеу баспалдақпен көтеріліп, түсу. 7. Туннельде жүріңіз (әртүрлі биіктіктегі бірнеше туннельдер). 8. Әткеншекте тербеліп, қабырғадан аяқпен алыстау. 9. Төбешіктен түсіп және оған көтерілу. 10. Доп ойындары: допты екі қолыңызбен ұстау; допты екі қолымен лақтырып, ұстау. 11. Допты таяқпен, картон түтікпен екі қолымен ұстау. Бала аяқтарын қозғамай тұрып, денесін бұрып, ортаңғы сызықты кесіп өтуі керек. 12. Аяқтарыңызбен бірге, торларда секіру (белгілі бір бағытсыз). 13. Балықты магнитке немесе пинцеттерге балық аулау-ағаш бүргелер. 14. Әткеншекте жатып тербелу және доппен кеглиді ұрып түсіру. 15. Кеглиді доппен, таяқпен ұрыу. 16. Кегльдер арасында оларды ұрмай өту. 17. Нысанаға лақтыру: допты шелекке, қораптар және т. б лақтыру. 18. Шеңберлерді конустарға, пирамида өзектеріне кигізу. 19. Тепкішекте тербелу және доптарды нысанаға лақтыру. 20. Бала әр түрлі әрекеттерді жүйелі түрде орындайтын кедергінің жолағын жеңіу: ол секіреді, жүгіреді, өрмелейді, домалайды, секіреді, едендегі белгілермен жүреді, допты лақтырады және т. б. 21. Бөтелкелермен ойындар. Психолог көрсетеді: ол кішкентай заттарды (тастар, моншақтар) алады, бөтелкені ашады, оған заттарды құйып, қатты және жай шайқайды. Балаға кішкентай заттары бар бөтелке мен шыныаяқ ұсынады және оны барлық әрекеттерді орындауға шақырады. Содан кейін бөтелкені "Назар аударыңыз" және "Қатты" пәрменімен шайқаңыз – қатты дірілдейді; "тыныш"- жай дірілдейді. 22. Ойындар-эстафеталар. Қолында доп бар ересек адам сызықта тұр, команда бойынша: "бастау, назар, жүгір!", бөлменің басқа жағына қарай жүгіреді, қорапқа жетеді, оған доп лақтырады және сызыққа қарай жүгіреді. Содан кейін бала жүгіреді. Әрі қарай, конустарға сақиналар, пирамида өзегіндегі сақиналар кигізу, текшені текшеге қою және т. б. IV Музыкалық-қозғалу ойындары. Музыка мен сөздерге (Е.Железнованың "сіз бізбен бірге шапалақтайсыз, шапалақтайсыз" және т. б. әндері) біз баламен бірге қолдарымызбен, аяқтарымызбен, денемізбен қозғалыстар жасаймыз. Алдымен қарапайым қозғалыстар баяу қарқынмен орындалады, содан кейін тезірек және күрделі болады. V Балалар ойындары. 1) "Қоян" ойыны. Біз қоянның үйін белгілейміз, мысалы, үлкен қағаз парағы, шеңбер, төсеніш және т.б. ересек адам "қоянның үйінде" және "қоян серуендеуге шықты" деген бұйрық бойынша, ол қоянның қимылына еліктеп, секіреді, "секіру-секіру"сөздерін айтады. "Тоқта"командасы бойынша тоқтайды. 5-10 секунд тұр. Содан кейін ойын жалғасады. Біз баланы ойынға тартамыз. Ойынға ескертпе: егер бала қосылса, бірақ ойынның келесі әрекетіне ауыса алмаса (тоқтаса), ересек адам баланы орнында ұстап тұруға көмектеседі. Статика уақытын 3-5 секундқа дейін қысқартып, уақытты одан әрі арттырамыз. 2) "Құс және ұя"ойыны. Біз құстың ұясын белгілейміз (үлкен қағаз парағы, шеңбер, пуф және т.б.). Ойын көрсетілімінен кейін психолог: "ұядағы құс отырады"дейді. Бала "ұяға"отырады. "Құс ұшып кетті" командасы бойынша бала тұрып, бөлмеде жүгіріп, қолдарын бұлғайды. Ересек адам:" құс үйге", бала қайтадан "ұяға"отырады. Алдымен біз балаға бір әрекеттен екіншісіне ауысуға көмектесеміз. Бірте-бірте бала ойын ережелерін үйренеді. 3) Доппен ойнау. Бала мен ересек адам бір-біріне қарама-қарсы еденге отырады, аяқтарын жауып, допты досына айналдырады. Мұғалім баланы бағыттайды: "Әділ, маған допты домалат! Жарайсың! Допты ұста. Ұстап алды!» VI Сүйікті ойындар мен іс-шаралар. Сабақтың құрылымына баланың қызығушылығы бар ойындар мен ісшаралар кіруі керек, мысалы, кез-келген заттармен және ойыншықтармен ойнауға немесе бірдеңе жеуге деген ұмтылыс. Біз оған осы мүмкіндікті береміз: біріншіден, демалу және ынталандыру мақсатында, сондай-ақ өзара әрекеттесу жолдары мен құралдарын қалыптастыру мақсатында. Ол үшін баланы ынталандырамыз: а) таңдау жаса: "Сен бұл машинаны немесе басқасын қалайсың ба". Сен тәттіні қолдана аласыз-печенье немесе банан. Біз машиналарды баладан әр түрлі қашықтықта ұстаймыз, оны қолын созуға, көзіңізге қарауға, "бұл" "бер"деп айтуға мәжбүр етеміз. б) сұқ қимыл, сөздерді қолданыңыз. Ойыншықтар қол жетпейтін биіктікте тұр. Психолог былай дейді: "Қандай машинаны қалайсың? Мынаны ма?"және саусағыңызбен машинаға немесе" мынаны ма?" деп басқасын көрсетеді. Баланы көз салуға, сұқтап көрсетуге, "Бер", деген сөзді, "Машинаны бер" сөзін қолдануға ынталандырамыз. Егер бала сөйлеуді қолданса, сіз: "сізге қай машинаны беру керек - жасыл немесе қызыл; үлкен немесе кішкентай"деп сұрай аласыз. в) бірлесіп назар аудару реакциясын дамыту. Эмоционалды және қызықты екпінмен біз: "Әділ, қарашы, қарашы!"біз бүйірде және белгілі бір биіктікте тұрған шарфпен жабылған затқа қарап, сұқ қимылмен көрсетеміз. Кейін бала затқа қарағанда, оның көзіне қарап және қызығушылықпен сұраймыз: "Бұл сонда не?"Содан кейін біз тақырыпқа жақындаймыз, баланың көзіне қайта қараймыз" онда не бар?"және шарфты тастаңыз. Тақырып бала үшін маңызды болуы керек: сүйікті ойыншық, тәттілер және т. б. г) біз балаға қызықты кішкентай заттарды баланың өзі аша алмайтын қақпағы бар шыны немесе мөлдір пластикалық контейнерлерге саламыз: балалар, автомобильдер, печенье, кәмпиттер . Біз оларды сөреге қойдық. Біз баланы көзді, қимылдарды қолдана отырып, сізден өтінуге ынталандырамыз: "беріңіз", "ашыңыз" деген көзқарас пен ым-шараны қолданып, өтініш жасауға ынталандырамыз.1 Ересек адам сұрайды және ыммен : "қаласаң, мен ашайын ба", "Менен сұра"," саған не керек?». Баланы "бер", "ашыңыз"деген сөздерді айтуға ынталандырамыз
а) "Ұшақ" ойыны. Бала артқы жағында кілемде немесе басы көтерілген жұмсақ пуфта жатыр. Психолог оның үстінде белгілі бір қашықтықта орналасқан және "Ұшақ ұшады" деген сөздермен ұшақтың ұшуына еліктеп, қолмен қозғалады. Содан кейін қолды баланың бетіне бағыттап, мұрнына тигізіп: "Ұшқыш қонды" деп айтады және саусағыңызды мұрыннан бірден алып тастайды. Жанасу кезінде аз ғана көз түйісуді жасаймыз, күлімсірейміз, күлеміз. Ойын әрекеттерін бірнеше рет қайталағаннан кейін, "Ұшақ ұшады" әрекетінен кейін ересек адам кідіріп, баланың реакциясын күтеді. Қазірдің өзінде күтілетін және жағымды әрекетті тоқтату баланы байланыс орнатуға итермелеуі мүмкін: ол ересек адамның көзіне "шақырумен" қарай бастайды, дыбыстар шығарады, ересек адамды өзіне, бетіне тартады. "Тағы" деген сөздерден кейін біз ойынды жалғастырамыз. б) "Мүйізді ешкі" ойыны. Баланы арқасымен пуфқа қойып, баланың бетіне немесе көзіне қарап бастаңыз (егер ол оны сабырлы түрде қабылдаса), саусақтарыңызбен , аяқтың табанынан бастап баланың қарнына дейін "Мүйізді ешкі кішкентай балаларға келе жатыр" деп "жүруді" жасайсыз, Қарынға жеткенде, "Сүземін-сүземін" деген сөздермен қытықтап, баланың бетіне баяу бетіңізді еңкейтіңіз. Егер бала ойынды ұнатса, ойын соңында оны қысқа уақыт құшақтап, алақанмен шапалақтауға болады. Бірнеше ойын әрекеттерін қайталағаннан кейін, ересек адам күтілетін қытықтауға дейін үзіліс жасайды, баланың ойынды бастауын және ойынға кірісуін күтеді. байланысын бастауға және жалғастыруға итермелейді. в) "Ку-Ку"ойыны. Ойынның бірінші нұсқасы. Бала арқасымен жатқанда немесе отырғанда. Біз баланы үлкен жеңіл, мөлдір шарфпен жабамыз. Біз сұраймыз: "Аю қайда?». Біз баланың реакциясын күтеміз, мүмкін баланың өзі шарфты басынан алып тастайды. Егер өйтпесе, біз шарфты өзіміз дауыстап шығарамыз: "Міне, Аю!». Қуанамыз, күлеміз, алақанымызды шапалақтаймыз. Біз баланы шарфты шешуге ынталандырып, бірнеше рет ойнауды жалғастырамыз. Екінші нұсқа. Бала арқасымен жатып немесе отырғанда (тірекке сүйеніп), психолог қарама-қарсы отырады және орамалмен, оны созылған 43 қолдарымен ұстап, баланың бетін бүркейді. Бірнеше секунд кідіріп, оны " Ку-Ку!"Тираэль қайда?" дейді, содан соң " Міне Тираэль!" деп ормалды алып тастайды, еңкейіп баланың көзіне қарайды. Сондай-ақ, бірнеше ойын әрекеттерінен кейін біз баламен бөліп тұрған орамалды ұстап тұрып, оның оның реакциясы мен әрекеттерін күтеміз. Біз баланы ормалды шешуге ынталандырып, бірнеше рет ойнауды жалғастырамыз. г) "Көпіршіктер"ойыны. Ойынның бірінші нұсқасы. Ересек адам сабын көпіршіктерін үрлеп, қатты қуанады, жымияды және күледі. "Көпіршіктер!", "Ұшып кетті, ұшып кетті", " Бух, көпіршік жарылды!». Көпіршіктерді бірнеше рет жіберіңіз. Содан кейін біз кідіреміз, көпіршіктерді тоқтатамыз және баланың реакциясы мен әрекеттерін күтеміз. Әдетте балалар ойынды жалғастырғысы келеді және көпіршіктердің болмауы оларды ересек адамға өтініш жасауға итермелейді. Ойынға деген қызығушылығын пайдаланып, біз баламен көзбен байланыс орнатуға тырысамыз, алдымен қысқа, содан кейін ұзағырақ. "Тағы да қалайсың ба?", ойынды қайта бастау үшін қимылдарды, дауыстарды немесе сөздерді қолдануға ынталандыру. Белгілі бір коммуникативті күш салудан кейін біз қайтадан көпіршіктерді жібереміз. Кейінірек жаңа бөлшекті енгіземіз. Көпіршіктерді жібермес бұрын, біз үшке дейін санаймыз, содан кейін көпіршіктерді жібереміз. Санау кезінде баламен көзбен байланысамыз, жымиямыз. Біртіндеп санды 10-ға дейін және сәйкесінше байланыс уақытын арттырамыз . д) "Шар"ойыны. Біз шарды үрлейміз, баланың назарын аударамыз, үшке дейін санаймыз және шарды босатамыз. Шар ұшқан кезде бөлмеде "Алақай! Шар!" деп қуаныш білдіреміз, алақанмен шапалақтаймыз. Үрленген шар еденге түскенде, тоқтап тұрып, баланың әсерін күтеміз. Жалғастырғысы келсе, бала шарды өзі үрлеп, оны ересек адамға апаруға тырысуы мүмкін. көру, эмоционалдық және сөзбен ("Шарды тағы ұшырамыз ба?") байланысқа түсу үшін оның қызығушылығын пайдаланамыз. Бұл ойынның екінші нұсқасы үшін біз екі шарды қолданамыз. Алдымен біз балаға шармен ойнауды, оны үрлеуді ұсынамыз. Оны жұмысы үшін мадақтаңыз, онымен қарым-қатынас жасау қуанышын көрсетіңіз. "Алақай!» деп үш рет ақырын қайталаңыз. Содан кейін, енді шарды үрлеймін деп айтыңыз. Шарды қолыңызда ұстап, үшке дейін "Бір, екі, үш!" деп санаңыз да шарды ұшырыңыз. Ол бөлмеде ұшып жүргенде қуаныш білдіріп алақаныңызды соғыңыз; үрленген шарды бірге ұстаңыздар. Содан кейін балаға қарап, жымиясыз. Әрі қарай ойынды қайта жалғастырыңыз. Пәндік-ойын әрекеттері: - баланың алдына түрлі заттар қойылады: балға, қасық, тарақ, телефон, пышақ, қарындаш. Психолог бір тақырыпты алып, таңқаларлық тұлға жасайды, сұрақ қояды: "о, Бұл не?». Мүмкін, бала жауап береді, егер жоқ болса, ол өзі жауап береді "А, бұл тарақ! Ал ол не үшін қажет? Онымен не істейді?». Ол балаға тарақ ұсынады және оның әрекеттерін күтеді. Егер бала тарақты мақсатына сай пайдаланбаса, онда біз әрекетті көрсетеміз. Алдымен тарақпен өзіңді, анасын, баланы, "Өзімнің шашымды тараймын", "Анамның шашын тараймын", "Мишаны тараймын" деген сөздерді айтып тараймыз. Содан кейін біз балаға өзін, анасын, психологты тарауды ұсынамыз. Ұқсас әрекет етеміз, басқа заттармен. Бірнеше сабақ барысында біз іс-әрекеттерді нысандармен, олардың атаулары мен сөздерімен-әрекеттермен бекітеміз. Біз тақырып бойынша сөйлесеміз: үйде кім тарайды (әке, әже және т. б.), Телефонмен кім сөйлеседі? Әкем қалай сөйлеседі? Көрсет!"Үйде нанды кім кесіп жатыр?"және т. б. Біз жаңа тұрмыстық заттарды енгіземіз; - " Сөмкеде не бар?»ойыны. Балаға заттар салынған сөмке беріледі, ол қолын сөмкеге салып, затты алып, оны шақырады ("Сенде не бар?") және әрекетті көрсетеді (сіз онымен не істейсіз?»); - "Анамның көмекшісі"ойыны. Біз бұл ойынды тақырыптық әрекеттердің жеткілікті көлемін игергеннен кейін ойнаймыз. Психолог балаға: "Сен анаңның көмекшісісің. Анаңа көмектесетін боласың". Баланың алдында заттық іс – әрекеттерді жүзеге асыру үшін 2-3 зат қойылады, мысалы, үтік, сүлгі-бала үтіктейді; пышақ, көкөністер, жемістер муляждары, кесу тақтасы (бала көкөністерді тақтаға кеседі); кір жуғыш машина, қуыршақ киімі немесе бассейн, сабын (бала кірді машинкаға салады, жуғаннан кейін кірді іліп қояды) және т. б. Ойын барысында психолог баланың әрекетін мадақтайды, түсіндіреді, мадақтайды (Сен жарайсың, анаңның көмекшісі! Анаң қалай қуанады!»). - "Бала күтушісі" ойыны Психолог балаға сәби қуыршағын ұсынады және былай дейді: "Бала өзі тамақтана алмайды, ішпейді, сүртпейді, ұйықтамайды және т. б. оған көмектесу керек!"және ауызша сұрау бойынша әртүрлі әрекеттерді орындауды сұрайды. Алдымен қарапайым "Сәби орындыққа отырғысы келеді", "Жүреді", содан кейін күрделі, әрекеттер тізбегін жүзеге асыруды білдіреді. Мысалы," Бала ішкісі келеді", алдымен біз балаға баланы орындыққа үстелге қоюға, шыныаяқ алуға, шәйнектен су құйып, қуыршақтың аузына шыныаяқ алып, ішуге көмектесеміз. Кейін біз өтінішті проблемалық жағдай ретінде айтамыз. "Бала аш! Біз не істейміз! Немесе " Кішкентай бала кір-қожалақ, шашы таралмаған! Оны ретке келтіру керек!»
Проприоцептивті ойындар: а) егер бала жиһазға көтерілуді, орындықтарға, жұмсақ модульдерге көтерілуді қаласа, оның әрекеттеріне қосылып, осы әрекеттерді ойынға айналдырамыз: - "Жоғары - төмен" - бала көтерілгенде, біз оның эмоционалды әрекеттерін "жоғары" деп түсіндіреміз, секіргенде, төмен түседі - "төмен" сөзімен»; - "Қуып жету " біз баланы қуып жетеміз және оны ұстай алмаймыз,"қуып жетемін-қуып жетемін" деген сөздермен бірге жүреміз. Содан кейін біз баланы мықтап ұстаймыз, бірақ оны аз уақыт құшақтап, " ұстап алдым!» деп айтамыз. Жіберіп, кідіріп, қайтадан "қуалауға"көшіңіз. Сіз оны аяғыңыздан, қолыңыздан ұстап, пуфтарға, жұмсақ модульдерге мықтап баса аласыз. б) егер бала көмуге, бір нәрсенің астына көмуге, өрмелеуге және тар кеңістікте отыруға тырысса, біз мыналарды ұсынамыз: - біз оны жұмсақ пуфтармен, сенсорлық көрпемен және т.б. жауып, жасырынып, іздей бастаймыз. "Тираэль қайда?" деп дауыстап біз іздеулерге еліктейміз, көрпелерді сезініп, баланың денесінің бөліктерін мықтап сезінеміз, бірақ абайлап қысамыз, басамыз, ысқылаймыз, "Міне, ол (баланың атын атайды)" және көңілді күледі. Үзіліс жасаймыз, қайтадан іздеуді жалғастырамыз. Бірнеше осындай ойындардан кейін біз ойын әрекетін кеңейтеміз: біз баланы тауып, қазып, бетін ашып, "міне, ол баланы құшақтаймын" деген сөздермен көзбен байланыс орнатамыз; - біз ойын массажын жасаймыз: бала кілемде ішімен жатып, үстіне жұмсақ пуф немесе фитдоп қойып, қысым күшін мөлшерлей отырып, тығыз қимылмен баланың денесі мен аяқ-қолдарын уқалаймыз, негізінен үлкен 46 бұлшық еттерді: иықтарды, арқаларды, бөкселерді, жамбас пен білек буындары мен бұлшық еттерді қысамыз. Егер бала ләззат білдірсе: ол тыныш, босаңсыған болады, содан кейін массаж аяқталғаннан кейін біз баланың бетіне қарап жатамыз және "жақсы"сөзімен ризалықты білдіреміз. Массажды жерде отырып жасауға болады. Бала аласа орында, орындықта отырады, ересек адам артқы жағында тізерлеп тұрады және екі қолымен баланың үлкен буындарын екі жағынан қысады: иықтан бастап, содан кейін жамбас буындары, тізелер, аяқтар және саусақтар. Қысулар қысқа, жеткілікті қарқынды және терең болуы керек (үстірт емес), бірақ ауыртпай, сонымен қатар ырғақты, бірақ тез емес. Массаждың соңында баланың бүкіл денесін алақанмен ұрыңыз.
Сүйікті ойындар мен іс-шаралар. Сабақтың құрылымына баланың қызығушылығы бар ойындар мен ісшаралар кіруі керек, мысалы, кез-келген заттармен және ойыншықтармен ойнауға немесе бірдеңе жеуге деген ұмтылыс. Біз оған осы мүмкіндікті береміз: біріншіден, демалу және ынталандыру мақсатында, сондай-ақ өзара әрекеттесу жолдары мен құралдарын қалыптастыру мақсатында. Ол үшін баланы ынталандырамыз: а) таңдау жаса: "Сен бұл машинаны немесе басқасын қалайсың ба". Сен тәттіні қолдана аласыз-печенье немесе банан. Біз машиналарды баладан әр түрлі қашықтықта ұстаймыз, оны қолын созуға, көзіңізге қарауға, "бұл" "бер"деп айтуға мәжбүр етеміз. б) сұқ қимыл, сөздерді қолданыңыз. Ойыншықтар қол жетпейтін биіктікте тұр. Психолог былай дейді: "Қандай машинаны қалайсың? Мынаны ма?"және саусағыңызбен машинаға немесе" мынаны ма?" деп басқасын көрсетеді. Баланы көз салуға, сұқтап көрсетуге, "Бер", деген сөзді, "Машинаны бер" сөзін қолдануға ынталандырамыз. Егер бала сөйлеуді қолданса, сіз: "сізге қай машинаны беру керек - жасыл немесе қызыл; үлкен немесе кішкентай"деп сұрай аласыз. в) бірлесіп назар аудару реакциясын дамыту. Эмоционалды және қызықты екпінмен біз: " «Әділ, қарашы, қарашы!"біз бүйірде және белгілі бір биіктікте тұрған шарфпен жабылған затқа қарап, сұқ қимылмен көрсетеміз. Кейін бала затқа қарағанда, оның көзіне қарап және қызығушылықпен сұраймыз: "Бұл сонда не?"Содан кейін біз тақырыпқа жақындаймыз, баланың көзіне қайта қараймыз" онда не бар?"және шарфты тастаңыз. Тақырып бала үшін маңызды болуы керек: сүйікті ойыншық, тәттілер және т. б. г) біз балаға қызықты кішкентай заттарды баланың өзі аша алмайтын қақпағы бар шыны немесе мөлдір пластикалық контейнерлерге саламыз: балалар, автомобильдер, печенье, кәмпиттер . Біз оларды сөреге қойдық. Біз баланы көзді, қимылдарды қолдана отырып, сізден өтінуге ынталандырамыз: "беріңіз", "ашыңыз" деген көзқарас пен ым-шараны қолданып, өтініш жасауға ынталандырамыз.1 Ересек адам сұрайды және ыммен : "қаласаң, мен ашайын ба", "Менен сұра"," саған не керек?». Баланы "бер", "ашыңыз"деген сөздерді айтуға ынталандырамыз. |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1.Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ұшақ», «Мүйізді ешкі») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6. Пәндік-ойын әрекеттері («Анамның көмекшісі») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1. Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ку-ку», «Көпіршік») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6.Нейропсихологиялық жаттығулар («Мені тап», «Бұл кім?») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
Сабақ жоспары
Әміре
Күні:
|
№ |
Сабақтың құрылымы |
|
1 |
Сәлемдесу |
|
2 |
Негізгі бөлім (ойындар, жатттығулар т б) 1. Позитивті-эмоционалды байланыс 2.Сенсо-моторлы ойындар 3.Эмоционалды ойындар («Ұшақ», «Мүйізді ешкі», «Көпіршік») 4.Арт-терапия 5. Құм терапиясы 6.Нейропсихологиялық жаттығулар ( нейрогимнастика, «Жылан», «Кішкентай бала») 7. Музыкотерапия 8.Ата-анасымен әңгімелесу |
|
3 |
Қоштасу |
шағым қалдыра аласыз













