Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Python-да арифметикалық өрнектердің орындау ережелерін білу; Көптеген оқушылар: өрнектің Python (пайтон)программалау тілінде жазылуын білу; Кейбір оқушылар:Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдердің блок-схемалары мен программасын құрастыра алу; |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар үшін (қысқартылған бағдарлама негізінде) |
Ерекше білім беру қажеттілігі бар балалардың жеке ерекшеліктерін қажетке алу: 1-топ. Көру қабілетінің бұзылыстары бар (нашар көретін) ерекше білім беруге қажеттілік туындайтын баланы алдыңғы орынға беделді оқушының жанына отырғызып, сабақ кезеңдерінде мұғалімнің жеке бақылауында болады;
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
3 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa шoғырландырy. Сыныпта жағымды ахуал тудырып, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру мақсатында «Ізгі тілек» әдісін қолданамын. Оқушылар орындарынан тұрып, бір – бірінің қолдарынан ұстап, кезектесіп тілек айтады. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір – біріне жақсы тілектер айтады. |
Мадақтау |
|
|
|
2
минут |
«Топқа біріктіру» «Фишка» әдісі бойынша топқа біріктіру Мұғалім қызыл, жасыл, сары түсті фишкаларды оқушыларға үлестіреді. 1 тoп «Жасыл» 2 тoп «Қызыл» 3 тoп «Сары» |
Оқушылар түрлі – түсті
фишкаларды алып, өз түстері бойынша топтарға
бөлінеді. |
|
Түрлі – түсті
фишкалар |
|
|
5 минут |
Үй жұмысын тексеру (жеке жұмыс) «Ой қозғау» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
|
Оқушы үй жұмысының сұрақтарына қол көтеріп толық, нақты жауап береді. |
«Фишка» әдәсі арқылы өзін – өзі бағалау |
Интербелсенді
тақта, түрлі – түсті фишкалар, өзін – өзі бағалау
парағы |
|
|
«Топтық жұмыс» Жаңа сабақтың тақырыбын Python программасы бойынша ашу print("Арифметикалық өрнек") x = "жазылу" y = "ережелері" z = x + y print(z) |
Оқушы берілген программаның шешімін табу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды дәптерге жазады. |
|
Интербелсенді тақта, оқулық, жұмыс дәптер |
||
|
Жаңа сабақ. 15 минут |
Тапсырма1. Топтық жұмысОйлануға берілген сұрқтарды талқылау: 1-топ : Программалау тілінде арифметикалық амалдарды жазудың қандай ережелері бар? 2-топ: Арифметикалық амалдарды орындауда олардың бір-бірінен қандай артықшылығы бар? 3-топ: Амалдарды жазу ережелерін не үшін сақтауымыз кажет? |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдәсі арқылы өзін – өзі бағалау |
Интербелсенді тақта, оқулық, жұмыс дәптер |
|
|
Сабақтың ортасы 6 минут |
Тапсырма2. Жеке жұмыс. Төмендегі математикалық өрнекті Python программалау тілінде жазыңыз.
ЕББҚ оқушы үшін бұл тапсырма қағазға оқушының қажеттілігіне сай шрифтпен басып шығарылыды; |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Слайд2 компьютер |
|
|
Тапсырма3. Жеке жұмыс. S теңгені құны 1, 5, 10, 50 және 100 теңгелік монеталар көмегімен ең аз нұсқада қалай төлеуге болады? Тапсырманың блок-схемасын сызып, программасын құрастыр. S (0 < S < 100000) – бүтін сан. |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Компьютер, оқулық, интербелсенді тақта |
||
|
|
ЕББҚ оқушы үшін тапсырма: Математикалық өрнектердің Python тілінде жазылуы берілген. Осы өрнектердің қайсысы программалау тілінде қате жазылған? Қателерін түзет.
ЕББҚ оқушы көру қабілеті нашар болғандықтан компьютерде емес, жұмыс дәптеріне орындайды. |
Дескриптор: - Оқушы қате жазылған өрнекті табады; - Қате жазылған өрнектің дұрыс шығарылу жолын көрсетеді; |
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
оқулық, жұмыс дәптері |
|
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Тапсырма3. Топтық жұмыс. Үш топқа та осы сұрақты талдайды. Күнделікті өмірдегі іс-әрекеттеріңнің бірін сызықтық алгоритм ретінде қалай өрнектер едің? |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Слайд3 |
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
1-тапсырма*. Шаршы қабырғаларының сандық өлшемі берілген. Шаршының ауданы мен оның периметрін табатын программа кодын құрастыр |
|
|
|
|
|
Рефлексия 3 минут |
- Сабақта қандай ақпарат алдыңыз ? - Алынған ақпаратты тәжірибеде қалай қолдануға болады? - Бүгінгі сабақта не түсініксіз болды? |
|
|||
Қосымша 1:
Өзін – өзң бағалау парағы:
«Фишка» әдісі
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Үй жұмысын тексеру (жеке жұмыс) «Ой қозғау» «0-5» |
Тапсырма1. Топтық жұмысОйлануға берілген сұрқтарды талқылау: «0-4» |
Тапсырма2. Жеке жұмыс. Төмендегі математикалық өрнекті Python программалау тілінде жазыңыз. «0-4» |
Тапсырма3. Жеке жұмыс. «0-2» |
Тапсырма4. Топтық жұмыс. «0-5» |
Барлығы: «19-20» - 10б «17-18» - 9б «15-16» - 8б «14» - 7б «11-13» -6б |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу
Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python тілінде программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.2.1 Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Python-да арифметикалық өрнектердің орындау ережелерін білу; Көптеген оқушылар: өрнектің Python (пайтон)программалау тілінде жазылуын білу; Кейбір оқушылар:Python (пайтон) тіліндегі сызықтық алгоритмдердің блок-схемалары мен программасын құрастыра алу; |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ерекше білім беруді қажет ететін оқушылар үшін (қысқартылған бағдарлама негізінде) |
Ерекше білім беру қажеттілігі бар балалардың жеке ерекшеліктерін қажетке алу: 1-топ. Көру қабілетінің бұзылыстары бар (нашар көретін) ерекше білім беруге қажеттілік туындайтын баланы алдыңғы орынға беделді оқушының жанына отырғызып, сабақ кезеңдерінде мұғалімнің жеке бақылауында болады;
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
3 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa шoғырландырy. Сыныпта жағымды ахуал тудырып, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру мақсатында «Ізгі тілек» әдісін қолданамын. Оқушылар орындарынан тұрып, бір – бірінің қолдарынан ұстап, кезектесіп тілек айтады. |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір – біріне жақсы тілектер айтады. |
Мадақтау |
|
|
|
2
минут |
«Топқа біріктіру» «Фишка» әдісі бойынша топқа біріктіру Мұғалім қызыл, жасыл, сары түсті фишкаларды оқушыларға үлестіреді. 1 тoп «Жасыл» 2 тoп «Қызыл» 3 тoп «Сары» |
Оқушылар түрлі – түсті
фишкаларды алып, өз түстері бойынша топтарға
бөлінеді. |
|
Түрлі – түсті
фишкалар |
|
|
5 минут |
Үй жұмысын тексеру (жеке жұмыс) «Ой қозғау» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді
|
Оқушы үй жұмысының сұрақтарына қол көтеріп толық, нақты жауап береді. |
«Фишка» әдәсі арқылы өзін – өзі бағалау |
Интербелсенді
тақта, түрлі – түсті фишкалар, өзін – өзі бағалау
парағы |
|
|
«Топтық жұмыс» Жаңа сабақтың тақырыбын Python программасы бойынша ашу print("Арифметикалық өрнек") x = "жазылу" y = "ережелері" z = x + y print(z) |
Оқушы берілген программаның шешімін табу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды дәптерге жазады. |
|
Интербелсенді тақта, оқулық, жұмыс дәптер |
||
|
Жаңа сабақ. 15 минут |
Тапсырма1. Топтық жұмысОйлануға берілген сұрқтарды талқылау: 1-топ : Программалау тілінде арифметикалық амалдарды жазудың қандай ережелері бар? 2-топ: Арифметикалық амалдарды орындауда олардың бір-бірінен қандай артықшылығы бар? 3-топ: Амалдарды жазу ережелерін не үшін сақтауымыз кажет? |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдәсі арқылы өзін – өзі бағалау |
Интербелсенді тақта, оқулық, жұмыс дәптер |
|
|
Сабақтың ортасы 6 минут |
Тапсырма2. Жеке жұмыс. Төмендегі математикалық өрнекті Python программалау тілінде жазыңыз.
ЕББҚ оқушы үшін бұл тапсырма қағазға оқушының қажеттілігіне сай шрифтпен басып шығарылыды; |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Слайд2 компьютер |
|
|
Тапсырма3. Жеке жұмыс. S теңгені құны 1, 5, 10, 50 және 100 теңгелік монеталар көмегімен ең аз нұсқада қалай төлеуге болады? Тапсырманың блок-схемасын сызып, программасын құрастыр. S (0 < S < 100000) – бүтін сан. |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Компьютер, оқулық, интербелсенді тақта |
||
|
|
ЕББҚ оқушы үшін тапсырма: Математикалық өрнектердің Python тілінде жазылуы берілген. Осы өрнектердің қайсысы программалау тілінде қате жазылған? Қателерін түзет.
ЕББҚ оқушы көру қабілеті нашар болғандықтан компьютерде емес, жұмыс дәптеріне орындайды. |
Дескриптор: - Оқушы қате жазылған өрнекті табады; - Қате жазылған өрнектің дұрыс шығарылу жолын көрсетеді; |
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
оқулық, жұмыс дәптері |
|
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Тапсырма3. Топтық жұмыс. Үш топқа та осы сұрақты талдайды. Күнделікті өмірдегі іс-әрекеттеріңнің бірін сызықтық алгоритм ретінде қалай өрнектер едің? |
Дескриптор:
|
«Фишка» әдісі арқылы өзін – өзі бағалау |
Слайд3 |
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
1-тапсырма*. Шаршы қабырғаларының сандық өлшемі берілген. Шаршының ауданы мен оның периметрін табатын программа кодын құрастыр |
|
|
|
|
|
Рефлексия 3 минут |
- Сабақта қандай ақпарат алдыңыз ? - Алынған ақпаратты тәжірибеде қалай қолдануға болады? - Бүгінгі сабақта не түсініксіз болды? |
|
|||
Қосымша 1:
Өзін – өзң бағалау парағы:
«Фишка» әдісі
|
№ |
Оқушының аты-жөні |
Үй жұмысын тексеру (жеке жұмыс) «Ой қозғау» «0-5» |
Тапсырма1. Топтық жұмысОйлануға берілген сұрқтарды талқылау: «0-4» |
Тапсырма2. Жеке жұмыс. Төмендегі математикалық өрнекті Python программалау тілінде жазыңыз. «0-4» |
Тапсырма3. Жеке жұмыс. «0-2» |
Тапсырма4. Топтық жұмыс. «0-5» |
Барлығы: «19-20» - 10б «17-18» - 9б «15-16» - 8б «14» - 7б «11-13» -6б |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















