Тәрбиеші: Қожанова Әсел Нұруллақызы
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу және жазу негіздері
Тақырыбы: «Қ» дыбысы мен әрпі.
Мақсаты:Балаларға «Қ» дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыра отырып, «Қ» дыбысының айтылу артикуляциясын меңгерту. «Қ» дыбысы бар сөздерді буынға бөле отырып, сөйлем ойлап табуына назар аударту, сөздік қорларын байыту, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.Балаларды әдемі, таза жазуға қолын жаттықтыру.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Оқу қызметінің көрнекілігі: жұмыс дәптер, қима әріптер, суреттер.
Билингвальды компонент:Қыркүйек-сентябрь,қазан-октябрь, қараша-ноябрь.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық шеңбер Арайланып таң атты, Алтын сәуле таратты Жадырайды тобымыз, Жарқырайды жүзіміз Сәлеметсіздер ме, балалар! Сәлеметсіз бе, Әсел Нуруллақызы! |
Балалар іс-қимылмен орындайды. |
|
Ұйымдастырушылық-ізденістік |
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі? -Қане, кім күз айларын атап шығады? -Ендеше осы айларды ортаға шақырайық. Қыркүйек айы: Менің атым-Қыркүйек.Күздің бірінші айымын.Байлықтың, барлықтың айымын.Сендер мен туралы не білесіңдер? Қазан айы:Менің атым –Қазан.Жиын – терімнің соңғы айымын.Еңбекқор елді той думанға кенелтемін.Балалар менде қандай мерекелік күндер бар? Қараша айы: Күздің соңғы айы қараша деген мен боламын!Күннің суып, қыстың жақын екенін естеріңе саламын.Қыркүйек пен қазанға қарағанда менде қандай ерекшеліктер бар? Кім біледі? -Балалар, Қыркүйек, қазан , қараша айлары қандай дыбыстан басталады? -Жарайсыңдар, балалар! -Сауат ашу ұйымдастыру қызметі бойынша «Қ» дыбысы мен әрпімен танысамыз.Ол үшін өткен сабақты есімізге түсіріп жіберейік. -Дыбыс деген не? -Әріп деген не? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыстар ше? -Жарайсыңдар, балалар. -«Қ» дыбысы қандай дыбыс, анықтайық.Тіліміз артқа тартылады, ерініміз созылады.Демек, ауыз қуысынан шыққан дыбысымыз кедергіге ұшырағандықтан, қандай дыбысқа жатқызамыз? -Дауыссыз дыбысты қандай түспен белгілейміз? - «Қ» деп 3 рет айтамыз. - «Қ» дыбысынан басталатын сөздерді өздерің айтып көріңдерші. -«Қ» әрпінің баспа, жазба түрлерімен таныстыру. - Ермексазды қолдана отырып,қатты қағазға «қ» әрпін бейнелеу. «Ойлан тап» ойыны -Үш топқа тапсырма беру. «Қ» әрпінен басталатын сөздерді табу. -Бірінші қатарға сөмкеге оқу құралдарды топтастыру. -Екінші қатарға себетке көкөністерді топтастыру. -Үшінші қатарға құстың ұясына құстарды топтастыру. 2. Суреттерді құрастыру.Оның ішінен «қ» дыбысының қай жерде тұрғанын айту.Буынға бөлу, сөйлем құрастыру. Сергіту сәті Қара жорға Жазба жұмысы -Сонымен балалар, «Қ»әрпінің мынау баспа түрі, ал мынау жазба түрі.Енді «Қ» әрпін әдемі етіп жазайық. 3. «Ым-ишара» ойыны (тәрбиеші баланың құлағына сыбырлау арқылы сөз айтады, сол сөзді балаларға іс-қимылмен көрсетеді) |
Күз мезгілі -Қыркүйек, қазан , қараша. Күн ғой бір ең тәуір, Бірінші қыркүйек. Қоңырау соғылды, Күміс күй төгілді, Білімге талпынған, Балалар жиылды. -Қарттар күні, ұстаздар күні бар. Күздің қазан айында, Алма ,алмұрт піседі. Жапырақтар сарғайып, Сыбдыр-сыбдыр етеді. Қараша айы жасай бер, Бар өмірдің белесі Адамзатқа бақ берген, Он екі айдың төресі. «Қ»дыбысынан басталып тұр. Балалар зейін қойып, мұқият тыңдайды. Естиміз, айтамыз Жазамыз, көреміз. Дауысты, дауыссыз Созылып қысқа Әрине, дауыссыз дыбысқа Көк түспен Балалар бірге қайталайды. Балалар ермексазбен «Қ» әрпін қызығушылықпен бейнелейді. Қалам, қарындаш, қаламсауыт, қайшы, қылқалам. Қарбыз, қауын, қызылша, қырыққабат, қызанақ. Қарлығаш, қарға, қыран, қараторғай. қасқыр, бақа, сандық.( басында, ортасында, аяғында) Балалар бірге іс-қимылмен билейді. Қолғап, қарбыз, қар, қыс, құлақ, қалпақ, қасқыр,құс. |
|
Рефлексиялық – түзетушілік. |
-Қандай әріп өткенімізді сұрап, дауысты, не дауыссыз дыбыс екенін анықтау. -Ал бүгінгі сабақта қонаққа кімдер келді? Өткен әріптерді қайтала отырып, «Қай дыбыстан басталады?» ойынын ойнату. |
Балалардың жауабы Қызығушылықпен ойнайды. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:- «Қ» әрпімен танысу, жазылуын; әріпті ажырата білу;
Түсінеді:- дыбыстық талдау; буындарға бөлінуін;
Орындайды: тапсырмаларды орындай алады, даптермен ұқыпты жұмыс жасайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қ" дыбысы мен әрпі
"Қ" дыбысы мен әрпі
Тәрбиеші: Қожанова Әсел Нұруллақызы
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу және жазу негіздері
Тақырыбы: «Қ» дыбысы мен әрпі.
Мақсаты:Балаларға «Қ» дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыра отырып, «Қ» дыбысының айтылу артикуляциясын меңгерту. «Қ» дыбысы бар сөздерді буынға бөле отырып, сөйлем ойлап табуына назар аударту, сөздік қорларын байыту, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.Балаларды әдемі, таза жазуға қолын жаттықтыру.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Оқу қызметінің көрнекілігі: жұмыс дәптер, қима әріптер, суреттер.
Билингвальды компонент:Қыркүйек-сентябрь,қазан-октябрь, қараша-ноябрь.
|
Іс-әрекет кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Балалардың іс-әрекеті |
|
Мотивациялық қозғаушылық |
Шаттық шеңбер Арайланып таң атты, Алтын сәуле таратты Жадырайды тобымыз, Жарқырайды жүзіміз Сәлеметсіздер ме, балалар! Сәлеметсіз бе, Әсел Нуруллақызы! |
Балалар іс-қимылмен орындайды. |
|
Ұйымдастырушылық-ізденістік |
-Балалар қазір жылдың қай мезгілі? -Қане, кім күз айларын атап шығады? -Ендеше осы айларды ортаға шақырайық. Қыркүйек айы: Менің атым-Қыркүйек.Күздің бірінші айымын.Байлықтың, барлықтың айымын.Сендер мен туралы не білесіңдер? Қазан айы:Менің атым –Қазан.Жиын – терімнің соңғы айымын.Еңбекқор елді той думанға кенелтемін.Балалар менде қандай мерекелік күндер бар? Қараша айы: Күздің соңғы айы қараша деген мен боламын!Күннің суып, қыстың жақын екенін естеріңе саламын.Қыркүйек пен қазанға қарағанда менде қандай ерекшеліктер бар? Кім біледі? -Балалар, Қыркүйек, қазан , қараша айлары қандай дыбыстан басталады? -Жарайсыңдар, балалар! -Сауат ашу ұйымдастыру қызметі бойынша «Қ» дыбысы мен әрпімен танысамыз.Ол үшін өткен сабақты есімізге түсіріп жіберейік. -Дыбыс деген не? -Әріп деген не? -Дыбыс нешеге бөлінеді? -Дауысты дыбыстар қалай айтылады? -Дауыссыз дыбыстар ше? -Жарайсыңдар, балалар. -«Қ» дыбысы қандай дыбыс, анықтайық.Тіліміз артқа тартылады, ерініміз созылады.Демек, ауыз қуысынан шыққан дыбысымыз кедергіге ұшырағандықтан, қандай дыбысқа жатқызамыз? -Дауыссыз дыбысты қандай түспен белгілейміз? - «Қ» деп 3 рет айтамыз. - «Қ» дыбысынан басталатын сөздерді өздерің айтып көріңдерші. -«Қ» әрпінің баспа, жазба түрлерімен таныстыру. - Ермексазды қолдана отырып,қатты қағазға «қ» әрпін бейнелеу. «Ойлан тап» ойыны -Үш топқа тапсырма беру. «Қ» әрпінен басталатын сөздерді табу. -Бірінші қатарға сөмкеге оқу құралдарды топтастыру. -Екінші қатарға себетке көкөністерді топтастыру. -Үшінші қатарға құстың ұясына құстарды топтастыру. 2. Суреттерді құрастыру.Оның ішінен «қ» дыбысының қай жерде тұрғанын айту.Буынға бөлу, сөйлем құрастыру. Сергіту сәті Қара жорға Жазба жұмысы -Сонымен балалар, «Қ»әрпінің мынау баспа түрі, ал мынау жазба түрі.Енді «Қ» әрпін әдемі етіп жазайық. 3. «Ым-ишара» ойыны (тәрбиеші баланың құлағына сыбырлау арқылы сөз айтады, сол сөзді балаларға іс-қимылмен көрсетеді) |
Күз мезгілі -Қыркүйек, қазан , қараша. Күн ғой бір ең тәуір, Бірінші қыркүйек. Қоңырау соғылды, Күміс күй төгілді, Білімге талпынған, Балалар жиылды. -Қарттар күні, ұстаздар күні бар. Күздің қазан айында, Алма ,алмұрт піседі. Жапырақтар сарғайып, Сыбдыр-сыбдыр етеді. Қараша айы жасай бер, Бар өмірдің белесі Адамзатқа бақ берген, Он екі айдың төресі. «Қ»дыбысынан басталып тұр. Балалар зейін қойып, мұқият тыңдайды. Естиміз, айтамыз Жазамыз, көреміз. Дауысты, дауыссыз Созылып қысқа Әрине, дауыссыз дыбысқа Көк түспен Балалар бірге қайталайды. Балалар ермексазбен «Қ» әрпін қызығушылықпен бейнелейді. Қалам, қарындаш, қаламсауыт, қайшы, қылқалам. Қарбыз, қауын, қызылша, қырыққабат, қызанақ. Қарлығаш, қарға, қыран, қараторғай. қасқыр, бақа, сандық.( басында, ортасында, аяғында) Балалар бірге іс-қимылмен билейді. Қолғап, қарбыз, қар, қыс, құлақ, қалпақ, қасқыр,құс. |
|
Рефлексиялық – түзетушілік. |
-Қандай әріп өткенімізді сұрап, дауысты, не дауыссыз дыбыс екенін анықтау. -Ал бүгінгі сабақта қонаққа кімдер келді? Өткен әріптерді қайтала отырып, «Қай дыбыстан басталады?» ойынын ойнату. |
Балалардың жауабы Қызығушылықпен ойнайды. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі:- «Қ» әрпімен танысу, жазылуын; әріпті ажырата білу;
Түсінеді:- дыбыстық талдау; буындарға бөлінуін;
Орындайды: тапсырмаларды орындай алады, даптермен ұқыпты жұмыс жасайды.
шағым қалдыра аласыз













