Қабанбай батыр

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қабанбай батыр

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға күнделікті сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мерзімі: 16.11.15ж Уақыты:10:50 Кабинет: 127

Мұғалімі:Сейдикеримова А.Қ

Сыныбы: 4 «Б»

Пәні:әдебиеттік оқу.

Сабақтың тақырыбы:

Абылай (Арасанбай Естенов), Қабанбай (Қабдеш Жұмаділов)
Сабақтың мақсаты:

  1. Қазақ хандары мен батырлары туралы мағлұмат беру.

  2. Абылайхан мен Қабанбай батыр туралы түсіндіру.

3.Өлеңдегі,мәтіндегі негізгі ойды анықтай білуге,

ойын жүйелі түрде баяндай білеуге үйрету.

Білімділік: оқушының жоңғар шапқыншылығында ерлігімен көзге түскен қазақ ханы Абылай мен батыр Қабанбаймен таныстыру, ерліктерін насихаттау.

Дамытушылық: оқушының өз еліне, туған жеріне деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру.
Тәрбиелік: оқушыны отансүйгіштікке, патриоттық сезімге баулу.

Сабақтың әдіс - тәсілдері: әңгімелеу, баяндау, сұрақ – жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Абылай ханның, Қабанбай батырдың, қару-жарақ суреттері, интербелсенді тақта.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологияық көңіл- күй,

Ақ пейілді жүрекпен ,

Таза адал ниетпен.

Амандасып алайық,

Еңбек етіп ерінбей

Жақсы баға алайық.

Оқушының назарын сабаққа аудару. Сабаққа қатысты құрал – жабдықтарын даярлау.Шаттық шеңберінде бір - біріне тілек айтады.


2.
Үй тапсырмасын сұрау. Жұмбақ айтысты мұғаліммен өрбіту.

Сұрақ – жауап арқылы үй тапсырмасын пысықтау.

  1. Жұмбақ айтыс дегеніміз не?

  2. Айтысқа түсетін ақын қандай болуы керек?

  3. Айтыс неше адамның қатысуымен болады?

3.Сергіту сәті. « Мен қазақпын » әуеніне би қимылын жасату.



Shape1

4.Жаңа сабақ.

Ой шақыру: 1.Үш бидің басын біріктірген кім?

Shape2

  • Абылайхан. Абылайдың шын аты- Әбілмансұр (1711-1781). Жоңғарлар Түркістан қаласын басып алғанда,ол Ораз атты құлымен қашып барып , Төле бидің түйесін, жылқысын баққан. “ Сабалақ ”атанып жүрген, 15-жасынан жоңғарларға қарсы соғысып, олардың Шарыш деген батырын жеңген.1771жылы үш жүздің ханы сайланды.Қырғыздар қазақтарды шауып, тыныштық бермегенде, бай манаптардың балаларын алып, Көкшетауға қоныстандырды. Содан кейін қырғыз – қазақтардың арасында бейбітшілік орнады.Абылайдың 30 ұлы, 40 қызы болған.Орыс казактары да “ Абылайлап ” ұрандағанын А.Бөкейханов өзінің “ Қырғыздар ” атты кітабына жазған.Сібір Казак – орыстары да балаларын орыс- жапон ( 1904-1905) соғысына шығарып салғанда “ Абылай! Абылай! ’’ деп ұрандаған. Арғы атасы Шыңғыс ханнан тараған. Үш жүздің басын қосқан Абылай хан - Қабанбай, Бөгенбай, Наурызбай батырлардың ерлігіне сүйенген.



2.Биыл біз қазақ хандағының неше жылдығын тойлап жатырмыз?

- Қазақ хандығына 550 жылдық тойын тойлаудамыз.



3.Батыр деп кімді атаймыз?

Ерлік жасаған , елін , жерін сыртқы жаудан қорғаған

ер жүрек батырларды айтамыз.

Қабанбай, Бөгенбай, Наурызбай, Исатай, Амангелді, Махамбет , Қобыланды

деген көптеген батырларымыз бар.

Shape3

Ендіше, бүгін қазақ батырлары Абылайхан, Қабанбай батырмен танысамыз.

Осындай батырларымыздың ерліктерін бізге жеткізіп жүрген , Қазақстанның халық жазушысы Қабдеш Жұмаділов (1936 жылы ) Қытайдағы Шыңжаң өлкесінің Шәуешек ауданында дүниеге келген. “ Соңғы кеш ”, “Тағдыр”,“ Қыл көпір ” романдардың авторы: соның бір «Дарабоз» романынан үзінді.

Бұл романның толық нұсқасын жоғары сыныпта оқимыз.



5.Оқулықпен жұмыс: Өлеңді оқып, мәтіннің мазмұнын айтып,түсіндіру.

Shape4



Оқушыға оқыту.




Shape5







Shape6

6.Ой толғау:

Ер қаруы – бес қару .

Батырларымыз қандай қаруларды қолданған?



Shape7

Садақ, найза, қылыш, айбалта, шоқпар.

Ер азаматтың – бес қаруы сақадай сай болған.



  1. Сабақты қорытындылау. “ Кезбе тілші ” әдісімен сұрақтар қойылады.

1.Абылайдың шын аты кім?

2.Өлеңде Абылай ханның қандай ерекше қасиеттері

айтылған?

3.Ерасыл неше жасында Қабанбай атанды? Қандай батырлығы үшін?

«Өлді деуге бола ма айтыңдаршы , өлмейтұғын артына сөз қалдырған» деген Абай атамыздың сөзімен сабағымызды қорытындылаймын .Елімізді, жерімізді көркейтетін, гүлдендіретін сен және сенің құрдастарың. Сол үшін біз қандай болуымыз керек?

  • Білімді, ақылды, күшті, ержүрек, мықты, намысшыл,әділ .

8.Үйге тапсырма беру:

Өлеңді мәнерлеп оқу, мәтіннің мазмұнын баяндау.

  1. Оқушыны бағалау, мадақтау.




Shape8

















« № 121 жалпы орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі







Абылай. Қабанбай

« Дарабоз » романынан үзінді.



Пәні: әдебиеттік оқу.

Сыныбы: 4 « Б »

Мерзімі: 16.11.15ж.

Үйде оқыту мұғалімі:

Сейдикеримова А.Қ



2015-2016 оқу жылы.



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2018
809
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі