|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
«Су – тіршілік көзі» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
12.04.2024жыл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қағаз ақша |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажыратады.Түрліше төлем жасауда ақшаларды қолданып ,есептейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 10 мин |
Психологиялык ахуалды қалыптастыру Су тамшысы әдісі. Балалар тақтадан ненің суретін көріп тұрмыз? -Су тамшысы. Дұрыс айтасыңдар балалар.Жер бетінде тіршілік үшін судың маңызы зор. Су болмаса тіршілік болмайды, өсімдік өспейді. Адамның пайдалануына тұщы су қажет. Жер бетінде тұщы су қоры күннен күнге азаюда. Балалар болашакта су тапшылығы болуы мүмкін. .Жер бетіндегі әр адам суды қорғауы тиіс. Сол үшін тұщы суды үнемді пайдалану керекпіз. Балалар судың бір үлкен қасиеті бар .Олар біздің айтқан әр жаксы сөзімізді бойына сақтайды екен. Олай болса әр тамшыға жақсы тілектер айтып бүгінгі сабағымызды бастайық 1.Талас өзені 2.Аса өзені 3. Берікқара өзені Топ ережесін сақтаймыз Өзендер туралы қысқаша видеоролик көрсетіледі Өткенді пысықтау «Миға шабуыл» әдісі 103 санын 5 есе арттыр. (515) -636 санын 6 есе кеміт. (106) -145 санын 4 есе арттыр. (580) -Көбейтудің компоненттерін ата -Бөлудің компоненттерін ата |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару Әр оқушы жақсы сөз айта отырып, Мысалы, адалдық ,тыныштық, күннің шуағы,жылылық,т .б бір тамшыдан алады. Әр оқушы жаксы сөз айтқан кезде күн шуағын шашып шығады. Яғни жаксы тілек айту арқылы сыныбымызға жаксы көңіл күй сыйлау және су тамшылары арқылы топка бөлінедіАуызша есептейді Компоненттерді атайды |
Мақтау, мадақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Балалар, бүгінгі сабағымыз қаржылық сауаттылыққа байланысты болғандықтан «Отбасы банктен» өзімізге болашақта оқитын ЖОО депозит ашайық. Депозит дегеніміз қорға ақша жинау. Алдарыңызда ашылған депозитке бүгінгі тапсырмаларды белсене орындау арқылы есепшотымызға ақша жинайтын боламыз. Бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі есепшотымызға жинаған сомамызға қарай баға алатын боламыз.Олай болса бағалау парақшасымен таныстырып өтейін. Жаңа сабақ «Ашық алаң» әдісі Слайдта ақша номиналдарының суреті көрсетіледі. Тақтадан не көріп тұрсыздар балалар?? - Акша Акша біздің өмірімізде кандай рөл атқарады? -Балалардың жауаптары тыңдалады Иә балалар ақша еңбекпен келеді Сондықтан ақшаның қадірін біліп, үнемдеп жұмсау керек. Бүгін сендер де сабақта еңбектенсеңдер ЖОО баратын депоизитімізді ақшамен толтыратын боламыз. Таныс ақшаларды атап шығайықшы Яғни бұл ақшалар біздің төл теңгеміз Теңге 1993 жылы шыққан екен Артық ақшалар бар ма, балалар? Біздің қолданыста жүрмеген. Евро, доллар , рубль Неліктен бұл ақшаларды артық деп санаймыз Берілген төл теңгемізді өсу ретімен атап шығайықшы. Дұрыс айтасыздар Барлық ақшаларды өсу ретімен дұрыс атадыңыздар Жарайсыздар! Бүгін бұл ақшаларды сіздерге неліктен көрсетіп жатыр деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болмақ?-Бәрекелді! Бүгінгі сабағымыздың да тақырыбы «Қағаз ақша». Бүгінгі сабақта біз ақшаларды танып, біліп, ұсақтап, берілген теңгенің құрамын білетін боламыз 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажыратады.Түрліше төлем жасауда ақшаларды қолданып ,есептейді. Балалар біз сіздермен топтық жұмыс орындаймыз. Сіздерге ақша үлестіретін боламын.Берілген купюраларды қалай ұсақтауға болатынын көрсететін боласыздар. Көрсетілген соманы әртүрлі тәсілмен қалай жинауға болатынын көрсету 1 топ:Көрсетілген соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 9000теңге ; ә) 2000теңге 2 топ: Көрсетілген соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 6000теңге ; ә) 3000теңге 3 топ: Көрсетілген соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 5000теңге ; ә) 1000теңге ЕБҚ-тапсырмасы 2000 теңгелік, 5000теңгелік ақшаларды қалай ұсақтауға болады?. Тақтамен жұмыс 4-тапсырма А)Ересектер – 1000тг -3билет Балалар- 500тг- 6билет ? Ш:1000*3+500*6=6000 1000*3=3000 500*6=3000 Балықшының тапсырмасы 5-тапсырма Балықшы «Алтын балық» дүкеніне балық аулау құралдарын сатып алуға келген екен
1) Ау-210тг 2 дана ? Ілгіш-150тг 2дана Ш:210*2+150*2=720 Ж:барлығы 720 Сергіту сәті: Бразилия жаңбыры 7 тапсырма Жұптық жұмыс Өзендердің ұзындығын жұпта анықтайтын боламыз Жұпқа стикер тарату Стикерге сол өзеннің атауы мен ұзындығын жазатын боласыздар.. Өзендердің ұзындығы бойынша ретін анықтау. Ойын:Балалар шаршаған болармыз . Ендеше өзен жағасына демалысқа баруға қалай қарайсыңдар? Олай болса дүкеннен саяхатқа қажетті заттарды сатып алайық.Біз ақшаларды ұсақтауды білеміз және Дұрыс қайтарым жасай алатынымызды дәлелдейік Тәжірибелік жұмыс « Сатып алу» ойыны |
Бағалау парақшасымен таныстыру 9-10 ұпай -20 мын 7-8 ұпай -15 мын 5-6 ұпай 10 мын 1-4 ұпай 5 мын Депозит ашу Күнделікті өмірде әртүрлі заттар керек Оларды біз дүкен, сауда орталығы, дәріханалардан сатып аламыз Сатып алу дегеніміз өз ақшаңды затқа айырастау деген сөз Ақша номиналдарының суреті көрсетіледі Себебі бұл шет ел акшалары Балалардың жауабы тыңдалады Балалар сабақ тақырыбын анықтайды Мақсатымен таныстырып өтемін Топпен жұмыс А)9000=5000+2000+2000=5000+2000+1000+1000 Ә)6000=5000+1000=2000+2000+2000 Б)3000=2000+1000 Ұсақтау жолдарын көрсетеді Дәптерге жазады Есепті шығарады Негізгі сұрағын анықтайды Шешуін табады Жауабын жазады Өрнектер мен суреттер бойынша есептер құрастырады. Амалдардың орындалу ретін анықтап,өрнектерді есептеу Өзендердің ұзындығы бойынша ретін анықтайды. Ақшаны ұсақтайды Дұрыс төлем жасайды. |
Деск\р: Көрсетілген соманы қима ақшалардың көмегімен көрсете алады 1 ұп Ұсақтау жолын көрсетеді 1 ұпай Дескриптор: Есептің шартын құрады-1ұп Есепті шығарады-1ұп Дескриптор: Өрнектер мен суреттер бойынша есеп құрастырады 1 ұпай Олардың мәнін табады 1 ұпай Амалдардың орындалу ретін анықтайды 1ұпай Өрнектің мәнін табады 1 ұпай Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру ұйымының
атауы Пәні: Математика Бөлім: «Су – тіршілік
көзі» Педагогтің аты-жөні: Күні: 12.04.2024жыл Сынып: 3 Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы: Қағаз
ақша Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 3.1.3.6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды
ажырату және түрліше төлем жасау Сабақтың мақсаты 1000
тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажыратады.Түрліше төлем жасауда ақшаларды
қолданып ,есептейді. Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі 10
мин Психологиялык ахуалды
қалыптастыру Су тамшысы
әдісі. Балалар
тақтадан ненің суретін көріп
тұрмыз? -Су
тамшысы. Дұрыс
айтасыңдар балалар.Жер бетінде тіршілік үшін судың маңызы зор. Су
болмаса тіршілік болмайды, өсімдік өспейді. Адамның пайдалануына
тұщы су қажет. Жер бетінде тұщы су қоры күннен күнге
азаюда. Балалар болашакта су тапшылығы болуы
мүмкін. .Жер
бетіндегі әр адам суды қорғауы тиіс.
Сол үшін тұщы суды үнемді
пайдалану керекпіз. Балалар судың
бір үлкен қасиеті бар .Олар біздің айтқан әр жаксы сөзімізді бойына
сақтайды екен. Олай болса әр тамшыға жақсы тілектер айтып бүгінгі
сабағымызды бастайық 1.Талас
өзені 2.Аса
өзені 3.
Берікқара өзені Топ
ережесін сақтаймыз Өзендер туралы қысқаша видеоролик
көрсетіледі Өткенді
пысықтау
«Миға шабуыл»
әдісі
103 санын 5 есе
арттыр. (515)
-636 санын 6 есе кеміт.
(106)
-145 санын 4 есе арттыр.
(580)
-Көбейтудің компоненттерін
ата -Бөлудің компоненттерін
ата
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару Әр оқушы
жақсы сөз айта отырып, Мысалы, адалдық ,тыныштық, күннің
шуағы,жылылық,т .б бір тамшыдан алады. Әр оқушы жаксы сөз айтқан
кезде күн шуағын шашып шығады. Яғни жаксы тілек айту арқылы
сыныбымызға жаксы көңіл күй сыйлау және су тамшылары арқылы топка
бөлінедіАуызша
есептейді Компоненттерді
атайды Мақтау, мадақтау
Сабақтың
ортасы 25мин
Балалар, бүгінгі сабағымыз
қаржылық сауаттылыққа байланысты болғандықтан «Отбасы банктен»
өзімізге болашақта оқитын ЖОО депозит ашайық. Депозит дегеніміз
қорға ақша жинау.
Алдарыңызда ашылған депозитке
бүгінгі тапсырмаларды белсене орындау арқылы есепшотымызға ақша
жинайтын боламыз. Бүгінгі сабағымыздың ерекшелігі есепшотымызға
жинаған сомамызға қарай баға алатын боламыз.Олай болса бағалау
парақшасымен таныстырып
өтейін.
Жаңа сабақ «Ашық алаң»
әдісі
Слайдта ақша номиналдарының
суреті көрсетіледі.
Тақтадан не көріп тұрсыздар
балалар??
-
Акша
Акша біздің өмірімізде кандай
рөл атқарады?
-Балалардың жауаптары
тыңдалады
Иә балалар ақша еңбекпен
келеді Сондықтан ақшаның қадірін біліп, үнемдеп жұмсау
керек.
Бүгін сендер де сабақта
еңбектенсеңдер ЖОО баратын депоизитімізді ақшамен толтыратын
боламыз.
Таныс ақшаларды атап шығайықшы
Яғни бұл ақшалар біздің төл
теңгеміз
Теңге 1993 жылы шыққан
екен
Артық ақшалар бар ма, балалар?
Біздің қолданыста
жүрмеген.
Евро, доллар ,
рубль
Неліктен бұл ақшаларды артық
деп санаймыз
Берілген төл теңгемізді өсу
ретімен атап
шығайықшы.
Дұрыс айтасыздар Барлық
ақшаларды өсу ретімен дұрыс атадыңыздар
Жарайсыздар!
Бүгін бұл ақшаларды сіздерге
неліктен көрсетіп жатыр деп
ойлайсыздар?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы
қандай болмақ?-Бәрекелді! Бүгінгі сабағымыздың да тақырыбы «Қағаз
ақша». Бүгінгі сабақта біз ақшаларды танып, біліп, ұсақтап,
берілген теңгенің құрамын білетін
боламыз
1000 тг, 2000 тг,
5000 тг купюраларды ажыратады.Түрліше төлем жасауда ақшаларды
қолданып ,есептейді.
Балалар біз
сіздермен топтық жұмыс орындаймыз. Сіздерге ақша үлестіретін
боламын.Берілген купюраларды қалай ұсақтауға болатынын көрсететін
боласыздар.
Көрсетілген соманы
әртүрлі тәсілмен қалай жинауға болатынын
көрсету
1 топ:Көрсетілген
соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 9000теңге ; ә)
2000теңге
2 топ: Көрсетілген
соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 6000теңге ; ә)
3000теңге
3 топ: Көрсетілген
соманы әртүрлі ұсақтау жолын көрсет. А) 5000теңге ; ә)
1000теңге
ЕБҚ-тапсырмасы
2000 теңгелік,
5000теңгелік ақшаларды қалай ұсақтауға
болады?.
Тақтамен
жұмыс 4-тапсырма
А)Ересектер – 1000тг
-3билет
Балалар- 500тг-
6билет ?
Ш:1000*3+500*6=6000
1000*3=3000
500*6=3000
Балықшының
тапсырмасы
5-тапсырма Балықшы
«Алтын балық» дүкеніне балық аулау құралдарын сатып алуға келген
екен
1) Ау-210тг 2 дана
?
Ілгіш-150тг
2дана
Ш:210*2+150*2=720
Ж:барлығы
720
Сергіту сәті:
Бразилия жаңбыры
7
тапсырма Жұптық
жұмыс Өзендердің ұзындығын жұпта
анықтайтын боламыз Жұпқа стикер тарату Стикерге сол өзеннің атауы
мен ұзындығын жазатын боласыздар.. Өзендердің ұзындығы бойынша
ретін анықтау.
Ойын:Балалар
шаршаған болармыз . Ендеше өзен жағасына демалысқа баруға қалай
қарайсыңдар?
Олай болса дүкеннен
саяхатқа қажетті заттарды сатып алайық.Біз ақшаларды ұсақтауды
білеміз және
Дұрыс қайтарым жасай
алатынымызды дәлелдейік
Тәжірибелік жұмыс «
Сатып алу» ойыны
Бағалау парақшасымен
таныстыру
9-10 ұпай -20
мын
7-8 ұпай -15
мын
5-6 ұпай 10 мын
1-4 ұпай 5 мын
Депозит
ашу
Күнделікті өмірде әртүрлі
заттар керек
Оларды біз дүкен, сауда
орталығы, дәріханалардан сатып
аламыз
Сатып алу дегеніміз өз ақшаңды
затқа айырастау деген
сөз
Ақша номиналдарының суреті
көрсетіледі
Себебі бұл шет ел
акшалары
Балалардың жауабы
тыңдалады
Балалар сабақ тақырыбын
анықтайды
Мақсатымен таныстырып
өтемін
Топпен
жұмыс
А)9000=5000+2000+2000=5000+2000+1000+1000
Ә)6000=5000+1000=2000+2000+2000
Б)3000=2000+1000
Ұсақтау жолдарын
көрсетеді
Дәптерге
жазады
Есепті
шығарады
Негізгі сұрағын
анықтайды
Шешуін
табады
Жауабын
жазады
Өрнектер мен
суреттер бойынша есептер
құрастырады.
Амалдардың орындалу
ретін анықтап,өрнектерді
есептеу
Өзендердің ұзындығы
бойынша ретін анықтайды.
Ақшаны
ұсақтайды
Дұрыс төлем
жасайды.
Деск\р:
Көрсетілген соманы
қима ақшалардың көмегімен көрсете
алады
1
ұп
Ұсақтау жолын
көрсетеді
1
ұпай
Дескриптор:
Есептің шартын
құрады-1ұп
Есепті
шығарады-1ұп
Дескриптор: Өрнектер мен суреттер бойынша есеп құрастырады
1 ұпай
Олардың мәнін табады 1 ұпай
Амалдардың орындалу
ретін анықтайды 1ұпай
Өрнектің мәнін
табады 1 ұпай | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















