|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А Жобаны дайындау және таныстырылымын жасау Мектеп: № 19 орта мектеп. Жаңаөзен қаласы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Муханова А.Ш. Сынып: 5-сынып Қатысқаны: 8 Қатыспағаны: 1 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құжатты басып шығаруға дайындау |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.1– құжатты басып шығаруға тиімді дайындау, беттің параметрлерін белгілеу, алдын ала қарау жолдарын қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Құжатты баспаға дайындайды. Оқушылардың басым көпшілігі: Құжаттың бетінің параметрлерін белгілей алады. Кейбір оқушылар: Қағазды басып шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Құжат параметрлерін өзгерте алады; Бет өлшемдерін қоя алады. Алдын-ала көреді және параметрлерді өзгерте алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Құжатты дайындау жолдарын талқылай алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: терминмен жұмыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз бетімен жұмыс жасау, қарым-қатынас жасау қабілеттері артады. |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әртүрлі ақпаратты атап шығады және көрсете алады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару «Шаттық шеңбері» тренингі Нұсқау: Оқушыларды шаттық шеңберіне тұруға шақырамын. Оқушылар бір-біріне жақсы лебіздерін арнайды. Мақсаты: оқушының өзін – өзі бағалауын білу және сыныптасының бойындағы қасиетті тану, жағымды қарым-қатынасты туғызу. Оқушыларды кәмпит арқылы 2 топқа бөлу.
1-топ: «Мәтін параметрлерінің мүмкіндіктері» 2-топ: «Алдын-ала қарау» Топ көшбасшысын таңдау. «Допты лақтыру» әдісі. (Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл əдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді) ҚБ (Шапалақтау) |
1-2 слайд, кәмпиттер
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа тақырып «INSERT» әдісі. Оқушыларға компьютерге орындататын тапсырмаларды берместен бұрын қауіпсіздік ережелеріне тоқталып, эксперимент нәтижесі арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамын. Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстырылады.
Есте сақта: Құжатты баспаға шығарар алдында оны Файл¬Предварительный просмотр командасын орындап алдын- ала қарап алуға болады. Экранға құжат принтерде қалай басылып шығатын болатын болса, тура сондай түрде шығады.
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы
берілген №1 тапсырма бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз
ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық
талқылауға ұласады. Дескрипторлар: -Құжат жиегінің өлшемдерін орнатады -Құжат бағытының типін белгілейді -Бет өлшемдерін орнатады -Құжатты алдын ала көру қызметін қолданады
ҚБ. Топтар бірін бірі «Басбармақ» арқылы бағалайды.
Сергіту сәті. «Кел билейік»
«Кластер әдісі» Постер корғау
Бала әңгіме жазады. Әңгімеде неше қате жібергенін тауып, компьютерде теріп баспаға дайындаңдар. 1-топқа : Мен компьютермен жұмыс істегенде, міндетті түрде монитор мен сканерді іске қосамын. Тышқанмен әріптерді теріп, сурет салу керек болса, сканерді пайдаланамын. Компьютерге дайын мәтінді қолдан енгізбеу үшін джойстикті қолданамын. Ал мәтінді басып алу үшін жүйелік блокқа қағаз саламын. Принтер арқылы әндерді тыңдап, динамик деп аталатын плоттерде құжаттарды сақтаймын. Жауабы: 8 қате жіберілген 1. Монитор мен жүйелік блокты іске қосу қажет 2. Әріптер пернетақта арқылы теріледі 3. Сканер сурет салу үшін емес, оны енгізу үшін қолданылыды 4. Компьютерге дайын мәтінді жылдам енгізуде сканер пайдаланылады 5. Мәтінді басып алу үшін принтерге қағаз салады 6. Ән тыңдау үшін динамик немесе құлаққалқан керек 7. Құжаттар компьютердің сыртқы жадында сақталады 8. Плоттердің екінші аты – графиксызғыш құрылғы
2-топқа: Мен компьютерде жұмыс істегенді ұнатамын. Меніңше, сурет салу үшін ең ыңғайлы программа Word графикалық редакторы шығар. Ол арқылы мен тек сурет салып қана қоймай, оның кез келген бөлігін бояймын. Оған қоса осы программа арқылы мәліметтерді есте сақтаймын. Өз жұмысымның нәтижелерін мен векторлық .bmp форматында сақтаймын. Жауабы: 3 қате жіберілген
3. Графикалық bmp форматы векторлық форматқа жатпайды. Дескриптор:
Бағалау: Бағдаршам әдісімен бағалау
Жасыл түс – тапсырмаларды түгел орындалса Сары түс- тапсырма жартылай орындалса Қызыл түс тапсырма төмен орындалса Тапсырма. «Есіңе түсір» әдісі.
Дескриптор:
Бағалау: «Күлегештер» |
Қауіпсіздік ережесі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Қорытынды: «Хабарлама» әдісі Шарты: Оқушылардан өздерінің не үйренгенін көрсететін мəтіндік хабарлама (SMS) құрастыруды сұраңыз. Барлық мəтіндік хабарламадағы сияқты мұнда да символдар саны шектеулі. Кері байланыс «Портфель, Еттартқыш, Себет» Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерін жазады.
Үйге тапсырма.Құжатты басып шығаруға дайындау тақырыбын оқу, Жұптық жұмыс. «Пилот — Штурман» (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Берілген сөздерге шағын эссе жазады
Дескриптор: Берілген сөздерге эссе жазу. |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақта «Допты лақтыру» әдісін үй тапсырмасына қайталау кезеңінде қолданамын, «INSERT» әдісі арқылы тапсырманы оқып, түртіп алу жүйесі бойынша оқулықпен жұмыс жасатамын. «Ойлан, тап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасайды. «Кластер» әдісінде топтық жұмыс жасап, компьютерде орындайды. Барлық оқушыларға «Есіңе түсір» әдісі арқылы бүгінгі сабақтарды шолып өтемін. Үй тапсырмасына «Пилот- Штурман» әдісінде жұптық жұмыс орындауға шағын эссе жазуға беремін.
|
Оқушыларды ынталандыру және қалыптастырушы бағалауға жетелеу тапсырмалар беремін, «Шапалақтау», «Басбармақ», «Бағдаршам», «Мадақтау» әдістерін, сабақ соңында «Кері байланыс» «Портфель, Еттартқыш, Себет» тәсілдерінде сабақ бойынша алған әсерін жазады.
|
Психологиялық жағымда ахуал туғызу; Компьютерді уақытылы қолдану; ауызбіршілікке, сергіту сәтін ұйымдастыру, тапсырманы орындау барысында оқушылардың қауіпсіздігін қадағалаймын. «Кел билейік» сергіту сәтін өткіземін. Оқушылардың дене қимылдарын жасап, серігуін қадағалап отырамын. |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қағазды баспаға жіберу
Қағазды баспаға жіберу
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А Жобаны дайындау және таныстырылымын жасау Мектеп: № 19 орта мектеп. Жаңаөзен қаласы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Муханова А.Ш. Сынып: 5-сынып Қатысқаны: 8 Қатыспағаны: 1 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Құжатты басып шығаруға дайындау |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.2.1– құжатты басып шығаруға тиімді дайындау, беттің параметрлерін белгілеу, алдын ала қарау жолдарын қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Құжатты баспаға дайындайды. Оқушылардың басым көпшілігі: Құжаттың бетінің параметрлерін белгілей алады. Кейбір оқушылар: Қағазды басып шығаруды үйренеді |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Құжат параметрлерін өзгерте алады; Бет өлшемдерін қоя алады. Алдын-ала көреді және параметрлерді өзгерте алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Құжатты дайындау жолдарын талқылай алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: терминмен жұмыс
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өз бетімен жұмыс жасау, қарым-қатынас жасау қабілеттері артады. |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
ағылшын тілі, орыс тілі |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әртүрлі ақпаратты атап шығады және көрсете алады |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушылармен амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару «Шаттық шеңбері» тренингі Нұсқау: Оқушыларды шаттық шеңберіне тұруға шақырамын. Оқушылар бір-біріне жақсы лебіздерін арнайды. Мақсаты: оқушының өзін – өзі бағалауын білу және сыныптасының бойындағы қасиетті тану, жағымды қарым-қатынасты туғызу. Оқушыларды кәмпит арқылы 2 топқа бөлу.
1-топ: «Мәтін параметрлерінің мүмкіндіктері» 2-топ: «Алдын-ала қарау» Топ көшбасшысын таңдау. «Допты лақтыру» әдісі. (Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл əдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді) ҚБ (Шапалақтау) |
1-2 слайд, кәмпиттер
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа тақырып «INSERT» әдісі. Оқушыларға компьютерге орындататын тапсырмаларды берместен бұрын қауіпсіздік ережелеріне тоқталып, эксперимент нәтижесі арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашамын. Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстырылады.
Есте сақта: Құжатты баспаға шығарар алдында оны Файл¬Предварительный просмотр командасын орындап алдын- ала қарап алуға болады. Экранға құжат принтерде қалай басылып шығатын болатын болса, тура сондай түрде шығады.
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы оқулықтағы
берілген №1 тапсырма бойынша əрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз
ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық
талқылауға ұласады. Дескрипторлар: -Құжат жиегінің өлшемдерін орнатады -Құжат бағытының типін белгілейді -Бет өлшемдерін орнатады -Құжатты алдын ала көру қызметін қолданады
ҚБ. Топтар бірін бірі «Басбармақ» арқылы бағалайды.
Сергіту сәті. «Кел билейік»
«Кластер әдісі» Постер корғау
Бала әңгіме жазады. Әңгімеде неше қате жібергенін тауып, компьютерде теріп баспаға дайындаңдар. 1-топқа : Мен компьютермен жұмыс істегенде, міндетті түрде монитор мен сканерді іске қосамын. Тышқанмен әріптерді теріп, сурет салу керек болса, сканерді пайдаланамын. Компьютерге дайын мәтінді қолдан енгізбеу үшін джойстикті қолданамын. Ал мәтінді басып алу үшін жүйелік блокқа қағаз саламын. Принтер арқылы әндерді тыңдап, динамик деп аталатын плоттерде құжаттарды сақтаймын. Жауабы: 8 қате жіберілген 1. Монитор мен жүйелік блокты іске қосу қажет 2. Әріптер пернетақта арқылы теріледі 3. Сканер сурет салу үшін емес, оны енгізу үшін қолданылыды 4. Компьютерге дайын мәтінді жылдам енгізуде сканер пайдаланылады 5. Мәтінді басып алу үшін принтерге қағаз салады 6. Ән тыңдау үшін динамик немесе құлаққалқан керек 7. Құжаттар компьютердің сыртқы жадында сақталады 8. Плоттердің екінші аты – графиксызғыш құрылғы
2-топқа: Мен компьютерде жұмыс істегенді ұнатамын. Меніңше, сурет салу үшін ең ыңғайлы программа Word графикалық редакторы шығар. Ол арқылы мен тек сурет салып қана қоймай, оның кез келген бөлігін бояймын. Оған қоса осы программа арқылы мәліметтерді есте сақтаймын. Өз жұмысымның нәтижелерін мен векторлық .bmp форматында сақтаймын. Жауабы: 3 қате жіберілген
3. Графикалық bmp форматы векторлық форматқа жатпайды. Дескриптор:
Бағалау: Бағдаршам әдісімен бағалау
Жасыл түс – тапсырмаларды түгел орындалса Сары түс- тапсырма жартылай орындалса Қызыл түс тапсырма төмен орындалса Тапсырма. «Есіңе түсір» әдісі.
Дескриптор:
Бағалау: «Күлегештер» |
Қауіпсіздік ережесі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Қорытынды: «Хабарлама» әдісі Шарты: Оқушылардан өздерінің не үйренгенін көрсететін мəтіндік хабарлама (SMS) құрастыруды сұраңыз. Барлық мəтіндік хабарламадағы сияқты мұнда да символдар саны шектеулі. Кері байланыс «Портфель, Еттартқыш, Себет» Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерін жазады.
Үйге тапсырма.Құжатты басып шығаруға дайындау тақырыбын оқу, Жұптық жұмыс. «Пилот — Штурман» (Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы) Берілген сөздерге шағын эссе жазады
Дескриптор: Берілген сөздерге эссе жазу. |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақта «Допты лақтыру» әдісін үй тапсырмасына қайталау кезеңінде қолданамын, «INSERT» әдісі арқылы тапсырманы оқып, түртіп алу жүйесі бойынша оқулықпен жұмыс жасатамын. «Ойлан, тап» әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасайды. «Кластер» әдісінде топтық жұмыс жасап, компьютерде орындайды. Барлық оқушыларға «Есіңе түсір» әдісі арқылы бүгінгі сабақтарды шолып өтемін. Үй тапсырмасына «Пилот- Штурман» әдісінде жұптық жұмыс орындауға шағын эссе жазуға беремін.
|
Оқушыларды ынталандыру және қалыптастырушы бағалауға жетелеу тапсырмалар беремін, «Шапалақтау», «Басбармақ», «Бағдаршам», «Мадақтау» әдістерін, сабақ соңында «Кері байланыс» «Портфель, Еттартқыш, Себет» тәсілдерінде сабақ бойынша алған әсерін жазады.
|
Психологиялық жағымда ахуал туғызу; Компьютерді уақытылы қолдану; ауызбіршілікке, сергіту сәтін ұйымдастыру, тапсырманы орындау барысында оқушылардың қауіпсіздігін қадағалаймын. «Кел билейік» сергіту сәтін өткіземін. Оқушылардың дене қимылдарын жасап, серігуін қадағалап отырамын. |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















