Сабақтың тақырыбы: Қайталама қос сөздер.
Сабақтың мақсаты: Қос сөздерді қайталай отырып, қайталама қос сөздерді меңгерту , сауатты жазуға ,сөйлемді дұрыс құрай білуге, қайталама қос сөздерді пайдалана отырып, оқушыларды шығармашылыққа баулу.
Сабақтың түрі :Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі : СТО жобасы бойынша
Пәнаралық байланыс: Әдебиет ,дүниетану.
Көрнекілігі :Интерактивті тақтадан көрсететін слайдты түсіндірме жұмыстармен тапсырмалар.
Күтілетін нәтиже:
-
Қайталама қос сөздерді меңгерту.
-
Мысал келтіріп, оның жасалуын ажырата алады;
-
Қайталама қос сөздерді пайдаланып талдаулар жасау;
Сабақтың барысы:
І. Психалогиялық дайындық: 91 -94 ж.
Балалар, алда қандай мерекелер келе жатыр?
-
Дұрыс айтасыздар ҚР тәуелсіздігіне жиырма жыл.
-
Қазақстан тәуелсіздік алғаннан бері ,әр жыл өз жаңалығымен өз ерекшелігімен болды.
Жирма жылғы уақыт аралығындағы жылдар бүгінгі біздің сабағымызға өз тапсырмаларын алып келген , сол тапсырмаларды орындай отырып, біздер білімдерімізді шыңдаймыз.
ІІ. Қызығушылықты ояту. 95 – 98 ж.
«Кубизм стратегиясы бойынша»
-
Күрделі сөз дегеніміз не
-
Біріккен сөз дегеніміз не?
-
Қос сөз дегеніміз не ?
-
Қос с. мысал келтір .
-
Сөз құрамына қарай нешеге бөлінеді ?
ІІІ. Мағынаны тану. 99 – 2002 ж.
Көркем жазу.
Қатар –қатар тас қойдым,
Жирен атты бос қойдым
-
Жұмбақты оқып шешуін тап.
-
Жұмбақта кездесіп тұрған қос сөзді тап, Ол қалай жасалған ?
Бір түбірдің екірет қайталануынан жасалып тұр.
Бір түбірдің екі рет қайталануына тағы қандай мысалдар келтіруге болады.
Мысал :
-
Бұл сөздерді қалай атауға болады ?
-
Қайталама қос сөздер. Олай болса ,балалар , бүгінгі біздің жаңа сабағымыз Қайталама қос сөздер.
-
Дәптерлерімізді ашып бүгінгі тақырыбымызды жазып алайық.
-
Жұмбақты көркем етіп жазып, қайталама қос сөздердің астын сызып қойыңыздар.
-
Бүгінгі сабаққа байланысты қандай тұжырым жасауға болады.
-
Ереже.
-
Оқулықпен жұмыс.
2 – жаттығу. Ауызша орындау.
Екі бағандағы сөз тіркестері мен қос сөздердің мағынасын салыстыру.
Олардың мағынасының өзгеруі неге байланысты деп ойлайсыздар.
2003 – 2005 жылдар.
-
Жаттығу тапсырмасына сай орындау.
Өлеңді көшіріп жазып, қос сөздердің астын сызу, сыңарын бір – бірімен салыстыру.
Сергіту
Тақтамен жұмыс.
3 – жаттығу.
4 – жаттығу . Мағыналары бір – біріне ұқсас қос сөздерді теріп жаз.
Алуан – алуан ,түрлі – түрлі.
Кір – кір , лас – лас,
Ала – ала , жолақ – жолақ,
Оқтын –оқтын , жиі – жиі.
Тоз – тоз, өрім – өрім.
-
Мағынасы бір – біріне ұқсас сөздер қалай аталады?
2007 -2008
Сөз ойла, тез ойла! Шығармашылық жұмыс.
Сурет бойынша бір шумақ өлең құрастырып көр.
2011 жыл.
ІV. Ойтолғау.
Тест жұмысы
1.Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
1 – Ә 2 – Б 3 – А 4 – Ә 5 – Ә
Бағалау , үйге тапсырма :
Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
1.Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қайталама қос сөздер
Қайталама қос сөздер
Сабақтың тақырыбы: Қайталама қос сөздер.
Сабақтың мақсаты: Қос сөздерді қайталай отырып, қайталама қос сөздерді меңгерту , сауатты жазуға ,сөйлемді дұрыс құрай білуге, қайталама қос сөздерді пайдалана отырып, оқушыларды шығармашылыққа баулу.
Сабақтың түрі :Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі : СТО жобасы бойынша
Пәнаралық байланыс: Әдебиет ,дүниетану.
Көрнекілігі :Интерактивті тақтадан көрсететін слайдты түсіндірме жұмыстармен тапсырмалар.
Күтілетін нәтиже:
-
Қайталама қос сөздерді меңгерту.
-
Мысал келтіріп, оның жасалуын ажырата алады;
-
Қайталама қос сөздерді пайдаланып талдаулар жасау;
Сабақтың барысы:
І. Психалогиялық дайындық: 91 -94 ж.
Балалар, алда қандай мерекелер келе жатыр?
-
Дұрыс айтасыздар ҚР тәуелсіздігіне жиырма жыл.
-
Қазақстан тәуелсіздік алғаннан бері ,әр жыл өз жаңалығымен өз ерекшелігімен болды.
Жирма жылғы уақыт аралығындағы жылдар бүгінгі біздің сабағымызға өз тапсырмаларын алып келген , сол тапсырмаларды орындай отырып, біздер білімдерімізді шыңдаймыз.
ІІ. Қызығушылықты ояту. 95 – 98 ж.
«Кубизм стратегиясы бойынша»
-
Күрделі сөз дегеніміз не
-
Біріккен сөз дегеніміз не?
-
Қос сөз дегеніміз не ?
-
Қос с. мысал келтір .
-
Сөз құрамына қарай нешеге бөлінеді ?
ІІІ. Мағынаны тану. 99 – 2002 ж.
Көркем жазу.
Қатар –қатар тас қойдым,
Жирен атты бос қойдым
-
Жұмбақты оқып шешуін тап.
-
Жұмбақта кездесіп тұрған қос сөзді тап, Ол қалай жасалған ?
Бір түбірдің екірет қайталануынан жасалып тұр.
Бір түбірдің екі рет қайталануына тағы қандай мысалдар келтіруге болады.
Мысал :
-
Бұл сөздерді қалай атауға болады ?
-
Қайталама қос сөздер. Олай болса ,балалар , бүгінгі біздің жаңа сабағымыз Қайталама қос сөздер.
-
Дәптерлерімізді ашып бүгінгі тақырыбымызды жазып алайық.
-
Жұмбақты көркем етіп жазып, қайталама қос сөздердің астын сызып қойыңыздар.
-
Бүгінгі сабаққа байланысты қандай тұжырым жасауға болады.
-
Ереже.
-
Оқулықпен жұмыс.
2 – жаттығу. Ауызша орындау.
Екі бағандағы сөз тіркестері мен қос сөздердің мағынасын салыстыру.
Олардың мағынасының өзгеруі неге байланысты деп ойлайсыздар.
2003 – 2005 жылдар.
-
Жаттығу тапсырмасына сай орындау.
Өлеңді көшіріп жазып, қос сөздердің астын сызу, сыңарын бір – бірімен салыстыру.
Сергіту
Тақтамен жұмыс.
3 – жаттығу.
4 – жаттығу . Мағыналары бір – біріне ұқсас қос сөздерді теріп жаз.
Алуан – алуан ,түрлі – түрлі.
Кір – кір , лас – лас,
Ала – ала , жолақ – жолақ,
Оқтын –оқтын , жиі – жиі.
Тоз – тоз, өрім – өрім.
-
Мағынасы бір – біріне ұқсас сөздер қалай аталады?
2007 -2008
Сөз ойла, тез ойла! Шығармашылық жұмыс.
Сурет бойынша бір шумақ өлең құрастырып көр.
2011 жыл.
ІV. Ойтолғау.
Тест жұмысы
1.Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
1 – Ә 2 – Б 3 – А 4 – Ә 5 – Ә
Бағалау , үйге тапсырма :
Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
1.Күрделі сөздерді тап.
а) көп, кітапхана. ә) түйежапырақ , кемпірқосақ. б) заман, Қаламқас
2 Біріккен сөздерді белгіле
а) түлкі,қасқыр ә) Сарыөзек, өркеш-өркеш б) бірқазан, ақбөкен
3. Қос сөздерді белгіле
а) азан-қазан, сылқ-сылқ ә) жалт-жұлт, Қарасу б) жаздыгүні, жеп-жеңіл
4 Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздерді көрсет.
а) үйір-үйір, жалт-жұлт ә) оқтын-оқтын, бірте-бірте б) жеп-жеңіл, маң-маң
5 Мағынасы жуық сөздер
а) сүйкімді,ағайын, зор ә) алыс, қашық, жырақ б) маңында, туысқан, жақында
шағым қалдыра аласыз













