|
Бөлім: |
9.1 D Қайтымды реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік. № 3 көрсетілім «Қайтымды химиялық реакциялар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату; 9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді және ажыратады химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді |
|
Ұлттық құндылықтар |
ұлттық құндылықтарды бойына қалыптастыру,еңбекқорлыққа тәрбиелеу |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру |
Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қаламсуреттерібейнеленгенқимақағаздартоптамасы
(Қазіргіжағдайда) ДК экраны |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. 1.Қайтымды және қайтымсыз реакцияларды дегеніміз? 2.Химиялық тепе-теңдік дегеніміз? |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 5 мин . |
Жұптық жұмыс
тапсырмасы: Тепе-теңдік жағдайы
Екі жағдай бірдей ма? Қандай айырмашылық бар? Ашық ыдыста химиялық тепе-теңдік орнауы мүмкін бе? |
Жұптық жұмыста оқушылар: Тепе-теңдік жағдайы
Қайтымсыз
Екі жағдай бірдей ма? Қандай айырмашылық бар? Ашық ыдыста химиялық тепе-теңдік орнауы мүмкін бе? |
Дескриптор: химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді және ажыратады-1 балл химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді-1балл |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||
|
Топтық жұмыс 15мин |
Топтық жұмыс
тапсырмасы: Al2O3 + 6HCl H2 + S 2SO2 + O2 N2 + 3H2 3NaOH + H3РО4 СО + 2Н2 Na2SO4 + BaCl2 С + СО2 N2 + 3H K2CO3 + 2HCl
|
Топтық жұмыс
тапсырмасы: Al2O3 + 6HCl H2 + S 2SO2 + O2 N2 + 3H2 3NaOH + H3РО4 СО + 2Н2 Na2SO4 + BaCl2 С + СО2 N2 + 3H K2CO3 + 2HCl
|
Дескриптор: химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді -1 балл және ажыратады-1 балл химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді-1балл
|
Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||
|
Жеке жұмыс 10 мин |
1. Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі 2. Тепе –теңдіктің өнім жағына ығысуына қажет: CaCO3(т) ↔ CaO(т)+CO2(т) – Q а)қысымды жоғарылату б) температураны жоғарылату в) қатализатор жіберу г) температураны төмендету 3. Қысымды жоғарылатқанда тепе –теңдік ығыспайтын жағдай а) 2H2S(г) + 3O2(г) = 2H2O(г) + 2SO2(г) б) 2H2(г) + O2(г) = 2H2O (г) в) H2(г) + I2(г) = 2HI (г) г) SO2(г) + CL2(г) = SO2CL2(г) 5. 2SO2(г) + O2(г) ↔ 2SO3(г) + Q мына жағдайда тепе –теңдіктің реагент жағына ығысады..... а)қысымды төмендету в) SO2 концентрациясын көбейту б) температураны төмендету г) SO3 концентрациясын азайту ЕББҚ-оқушыға тапсырма . Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі
|
1. Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі 2. Тепе –теңдіктің өнім жағына ығысуына қажет: CaCO3(т) ↔ CaO(т)+CO2(т) – Q а)қысымды жоғарылату б) температураны жоғарылату в) қатализатор жіберу г) температураны төмендету 3. Қысымды жоғарылатқанда тепе –теңдік ығыспайтын жағдай а) 2H2S(г) + 3O2(г) = 2H2O(г) + 2SO2(г) б) 2H2(г) + O2(г) = 2H2O (г) в) H2(г) + I2(г) = 2HI (г) г) SO2(г) + CL2(г) = SO2CL2(г) 5. 2SO2(г) + O2(г) ↔ 2SO3(г) + Q мына жағдайда тепе –теңдіктің реагент жағына ығысады..... а)қысымды төмендету в) SO2 концентрациясын көбейту б) температураны төмендету г) SO3 концентрациясын азайту
ЕББҚ-оқушыға тапсырма . Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі
|
Дескриптор: Әрбір тапсырма-1балл Барлығы-5балл
|
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
||||||||
|
Сабақтыңсоңы. Рефлексия 5мин
|
Рефлексия
|
|
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма: Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік.
|
орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік. № 3 көрсетілім «Қайтымды химиялық реакциялар»
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік. № 3 көрсетілім «Қайтымды химиялық реакциялар»
|
Бөлім: |
9.1 D Қайтымды реакциялар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік. № 3 көрсетілім «Қайтымды химиялық реакциялар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.3 химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсіну және ажырату; 9.3.3.4 химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді және ажыратады химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді |
|
Ұлттық құндылықтар |
ұлттық құндылықтарды бойына қалыптастыру,еңбекқорлыққа тәрбиелеу |
|
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру |
Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қаламсуреттерібейнеленгенқимақағаздартоптамасы
(Қазіргіжағдайда) ДК экраны |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5мин |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға. |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. 1.Қайтымды және қайтымсыз реакцияларды дегеніміз? 2.Химиялық тепе-теңдік дегеніміз? |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
презентация |
||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс 5 мин . |
Жұптық жұмыс
тапсырмасы: Тепе-теңдік жағдайы
Екі жағдай бірдей ма? Қандай айырмашылық бар? Ашық ыдыста химиялық тепе-теңдік орнауы мүмкін бе? |
Жұптық жұмыста оқушылар: Тепе-теңдік жағдайы
Қайтымсыз
Екі жағдай бірдей ма? Қандай айырмашылық бар? Ашық ыдыста химиялық тепе-теңдік орнауы мүмкін бе? |
Дескриптор: химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді және ажыратады-1 балл химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді-1балл |
Презентация Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||
|
Топтық жұмыс 15мин |
Топтық жұмыс
тапсырмасы: Al2O3 + 6HCl H2 + S 2SO2 + O2 N2 + 3H2 3NaOH + H3РО4 СО + 2Н2 Na2SO4 + BaCl2 С + СО2 N2 + 3H K2CO3 + 2HCl
|
Топтық жұмыс
тапсырмасы: Al2O3 + 6HCl H2 + S 2SO2 + O2 N2 + 3H2 3NaOH + H3РО4 СО + 2Н2 Na2SO4 + BaCl2 С + СО2 N2 + 3H K2CO3 + 2HCl
|
Дескриптор: химиялық тепе-теңдік күйіне және химиялық реакция жылдамдығына жағдайлар өзгерісінің әсерін түсінеді -1 балл және ажыратады-1 балл химиялық тепе-теңдікті бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан түсіндіреді-1балл
|
Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||
|
Жеке жұмыс 10 мин |
1. Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі 2. Тепе –теңдіктің өнім жағына ығысуына қажет: CaCO3(т) ↔ CaO(т)+CO2(т) – Q а)қысымды жоғарылату б) температураны жоғарылату в) қатализатор жіберу г) температураны төмендету 3. Қысымды жоғарылатқанда тепе –теңдік ығыспайтын жағдай а) 2H2S(г) + 3O2(г) = 2H2O(г) + 2SO2(г) б) 2H2(г) + O2(г) = 2H2O (г) в) H2(г) + I2(г) = 2HI (г) г) SO2(г) + CL2(г) = SO2CL2(г) 5. 2SO2(г) + O2(г) ↔ 2SO3(г) + Q мына жағдайда тепе –теңдіктің реагент жағына ығысады..... а)қысымды төмендету в) SO2 концентрациясын көбейту б) температураны төмендету г) SO3 концентрациясын азайту ЕББҚ-оқушыға тапсырма . Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі
|
1. Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі 2. Тепе –теңдіктің өнім жағына ығысуына қажет: CaCO3(т) ↔ CaO(т)+CO2(т) – Q а)қысымды жоғарылату б) температураны жоғарылату в) қатализатор жіберу г) температураны төмендету 3. Қысымды жоғарылатқанда тепе –теңдік ығыспайтын жағдай а) 2H2S(г) + 3O2(г) = 2H2O(г) + 2SO2(г) б) 2H2(г) + O2(г) = 2H2O (г) в) H2(г) + I2(г) = 2HI (г) г) SO2(г) + CL2(г) = SO2CL2(г) 5. 2SO2(г) + O2(г) ↔ 2SO3(г) + Q мына жағдайда тепе –теңдіктің реагент жағына ығысады..... а)қысымды төмендету в) SO2 концентрациясын көбейту б) температураны төмендету г) SO3 концентрациясын азайту
ЕББҚ-оқушыға тапсырма . Қайтымсыз реакция белгілері. а) әлсіз электролиттің түзілуі б) көп мөлшерде жылуды сіңіру в) әлсіз электролитпен күшті электролиттің әрекеттесуі
|
Дескриптор: Әрбір тапсырма-1балл Барлығы-5балл
|
Таратпа материалдар Тақырыпбойынша интернет желісінпайдаланып видеоролик көру. |
||||||||
|
Сабақтыңсоңы. Рефлексия 5мин
|
Рефлексия
|
|
бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергені туралы жазады |
Стикерлер
|
||||||||
|
Үйге тапсырма |
Үйге тапсырма: Қайтымды және қайтымсыз химиялық реакциялар. Химиялық тепе-теңдік.
|
орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз















