Материалдар / Қажетті заттар

Қажетті заттар

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниетану пәні бастауыш сынып мұғалімдеріне көмек
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Пән: Дүниетану

Мектеп: №156 Н.Бекежанов атындағы қазақ орта мектебі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1 Өзім туралы

Мұғалімнің аты жөні: Кожаева Алтынай Таубаевна

Күні:

Сынып: 1 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қажетті заттар


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.1.5 Тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Тұтыну заттарын ажырата алады, атайды.

Көптеген оқушылар: Тұтыну заттарының құрылымын анықтайды.

Кейбір оқушылар: тұтыну заттарының алыну көзін анықтай алады.


Бағалау критерийлері

Өзіне қажетті тұтыну заттарын және алыну көздерін анықтайды


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Үйдегі және мектептегі тұтыну заттарын айта алады

Пәнге тән лексика мен терминология:Оқу құралдары:қалам, қарындаш, бояу, кітап, дәптер

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Талқылау: Қажетті оқу құралдарын қайдан аласың?

Оқу құралдарын қалай ұзақ қолдануға болады?

Жазуға: қажетті құралдардың аттары.


Құндылықтарды дарыту

Сын тұрғысынан ойлау, өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарау топтық жұмыс кезінде

Жауапкершілік құндылығы «Қарлы кесек» ойынында қалыптасады.


Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек жапсырмалауда


АКТ қолдану дағдылары

Ноутбук, Интерактивті тақта


Бастапқы білім

Өзі жақсы көретін ойыншығы, өзіне ұнайтын іс-әрекет түрлері

туралы білімі бар.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Психологиялық ахуал

Балалар бізге қонаққа қызыл телпек келіпті. Қанеки барлығымыз амандасып алайықшы!

  • Сәлем, достар! Мен қызыл телпекпін!

  • Сәлем, қызыл телпек! (Балалар барлығы бірге айтады).

Бүгінгі көңіл-күйіміз қалай?

Оқушылар бас бармақ арқылы көрсетеді. Олай болса осындай көтеріңкі көңіл-күймен сабағымызды бастайық.

Оқу құралдары арқылы топқа бөлеміз.

Үстелдің үстіне 1, 2, 3 сандары жазылған қағаздар қойылады. Оқушылар өзіне ұнаған санды таңдап алады. Қағаздың артында сызғыш, кітап, қаламның суреті болады:

1 топ –сызғыш таңдағандар 2 топ –қалам таңдағандар

3 топ –кітап таңдағандар






Сабақтың ортасы



Ойлан, сипатта.

(Ж.Ұ) Балалар, қызыл телпек бізге құр қол келмепті. Өзінің себетін ала келіпті. Оның ішінде не бар екен?

Бір оқушы тақтаға шығып себеттен бір затты ұстап, сипаттап береді. Ал оқушылар сипатталған затты табады.

Бағалау: жұлдызша арқылы

Сипаттап берген балаға және оны тапқан балаға беріледі.


«Кім жылдам»

(Т).Оқушыларға қажетті заттардың суреттері беріледі. Сол суреттердің ішінен 1-топ оқу құралдарының, екінші топ ойыншықтардың, үшінші топ спорттық заттардың суретін таңдап алуы керек.


Бағалау: Смайликтер

4

3

2


(Ж.Т). «Қарлы кесек» Әңгімеле.

Топтағы оқушылар жұптасып «Оқу құралдарын қалай ұзақ қолдануға болады?» тақырыбына бір-бірімен әңгімелесіп, пікір алмасады. Оқушылардың әр жұбы топтағы басқа балалардың алдарында өз ережелерін айтады және әр топ үш ереже айтуы керек. Соңында әр топтан біреуі таңдалады. Мұғалім сол ережені күнделікті естерінде сақтау керектігін айтады.

Бағалау: Геометриялық фигуралар

3

2

1

(Т).«Ойлан және жауап бер»

Үш топқа уш заттың (терезе,қалам,парақ) суреті беріледі және тақтаға суреттер ілінеді. Алдында тұрған суреттегі зат неден жасалатынын тақтадағы ілінген суреттер бойынша сәйкестендіріп тауып,апарып жапсырады және «Не неден жасалады?» деген сұрақ бойынша әңгіме жүргізіледі.

Оқушылар қағаз – ағаштан, терезе – шыныдан, қалам – пласмассадан жасалады деген пікір айтады.

Бағалау: бағдаршам арқылы

Дескриптор: 1.Қағаздың, қаламның, терезенің алыну көзін анықтайды


ҚБ.Тапсырма

Саған қандай оқу құралдары қажет? Оларды сөмкемен байланыстырып сыз.

Сен мектепке қалай дайындалдың? Сыныпта әңгімеле.

  1. Оқуға қажетті құралдарды анықтайды.

  2. Өзінің мектепке дайындығы туралы әңгімелейді.

Бағалау: смайлик

2

1






жұлдызшалар


























































смайлик




Сабақтың соңы


Рефлексия

Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім





қаламдар


Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Жұлдызшалар арқылы, бағалау шәкілі бойынша, бағдаршам арқылы, термометр арқылы бағаланды.

Дескриптор құрылды.

Рефлексия жасалды.

Үш қалам арқылы:

Қызыл қалам-түсіндім

Жасыл қалам-сұрағым бар

Сары қалам-түсінбедім

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.



Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

ҚБ тапсырмасында оқушылар 5 оқу құралын тауып, сөмкемен байланыстырып сызады. Термометр арқылы бағалап, нәтиже арқылы саралаймын.


Ойлан және жауап бер тапсырмасында ресурстар арқылы саралаймын. Оқушылар суреттердің арасынан қағаз, терезе, қалам неден жасалатынын табады.


Желіммен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақталды.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

ЖИ арқылы жасау
01 Қазан 2020
548
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі