Материалдар / «Қамқор» жобасы «Табиғатты қорғау -біздің міндетіміз» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 5-САБАҚ 1-сыныптар: «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?»

«Қамқор» жобасы «Табиғатты қорғау -біздің міндетіміз» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 5-САБАҚ 1-сыныптар: «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Қамқор» жобасы «Табиғатты қорғау -біздің міндетіміз» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 5-САБАҚ 1-сыныптар: «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?»
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қамқор» жобасы

«Табиғатты қорғау -біздің міндетіміз»

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

5-САБАҚ

1-сыныптар: «Егер бейтаныс адам көшеде көмек сұраса не істеу керек?»

Сабақтың мақсаты:

 Туған жерге, Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, - табиғатты, қоршаған ортаны аялауға, қорғауға, тазалығын сақтауға, қамқорлық жасауға, мейірімді болуға, жауапкершілікке тәрбиелеу


Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: балаларға көшедегі бейтаныс адамдармен қарымқатынас кезінде қауіпсіздік ережелерін үйрету.

Құндылық

  • Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық


Дәйексөз

1-апта дәйексөзі: «Ел-жұртымның бақыты аталатын, Сөнбесін мәңгі сенің, Отан, атың

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі


(7 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

Әртүрлі қима қағаздар арқылы топқа бөлу

1-топқа «», ал екіншісін таңдағандарды 2-топқа «» тобына бөлемін.

Ой қозғау

Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық. Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,

Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім.

Қайырлы күн, өсімдіктер, жәндіктер

Қайырлы күн, бар тіршілік иесі!

- Табиғат деген не?
- Тірі табиғат деген не?
- Табиғат құбылыстарына не жатады?

Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал


Оқушылар

дың пікірі тыңдалады













Компьютер






















Сабақ басы


( мин)












Табиғат –бізді қоршаған орта.Адамдар тіршілік етіп отырған ортақ үйі.Адам табиғатпен тығыз өмір сүреді.

Ал,табиғатты қорғау дегеніміз-ауаны ластамау,құстарды аялау,өзен-көлдің суын бүлдірмеу,жан-жануарларға қамқорлық жасау.

Балалар, жалпы табиғат дегеніміз не ? Оларға нелер жатады?




Оқушылар: Ауа, су ,өсімдіктер, хайуанаттар, құстар,балықтар...




суреттер

 











Ортасы


( мин)


Табиғат байлықтарының ішіндегі тіршілік атаулының өмір өзегі –ауа.

Ия, балалар, ауасыз өмірді елестету мүмкін емес .Ауаны ластамау әрқайсымыздың борышымыз.Ал тіршілікті сусыз елестету мүмкін бе?

Ендігі екінші аялдамамыз «Тіршілік көзі –су» деп аталады. Судың қаншалықты маңыздылығы бар екен ?

Сонымен су –табиғаттың жаны, қара жердің сәні дедік. Ал табиғатты әдемілікке бөлеп тұрған не? Ол –өсімдіктер.

«Табиғат байлығы –өсімдіктер» деп аталады.Табиғат байлығының бір тобы –жер бетіндегі әдемі өсімдіктер.Олар туралы не айтамыз?

Мұғалім: Расында да, өлкемізді саялы баққа айналдыру әрқайсымыздың қолымыздан келеді.

Ал сол әдемі табиғатымызды әсем әнге бөлейтін не ,балалар?(Құстар)

Олай болса келесі аялдамамыз «Орман сәні құстар» деп аталады. Бұл туралы не айтасыңдар?

Қазақтар құстарға қарап ауа райын да болжай білген.

Құс жүнін үрпитсе, жаңбыр жауады, ауа райы өзгереді.

Сары шымшық ысқырса- шынымен күз болғаны.

Қарға қарқылдаса -қар жауады.

Жыл құсы қаптап кетсе -көктем ерте келеді.

Көкек қатты әрі жиі шақырса –күн жылиды.

Сауысқан шақылдаса, қонақ келеді.

Ерте көктемде қарға суға шомылса, күн жылиды.

Айтсақ әніміз, ардақтасақ сәніміз, табиғаттың көркі құстарды қорғау әрқайсымыздың парызымыз.

Құстарды табиғаттың әні десек, табиғаттың сәнін келтіретін тағы да нелер деп ойлайсыңдар?(Хайуанаттар)

Ендеше келесі аялдамамыз «Табиғаттың сұлу мүсіні жануарлар» деп аталады.




Оқушы: Өсімдіктер, ағаштар табиғатымызды түрлендіріп тұрған түкті кілем сияқты. Халқымыз өсімдікті өмір өзегі деп алып, одан қамқорлығын еш аямаған. «Әкеңнен мал қалғанша тал қалсын» деген көрнекті сөз соның айғағы. Сондықтан мен осы отырған барлығыңыздыөз өлкелеріңіздің өсімдіктерін біліп, оларды қорғауға шақырамын.


Оқушы: Тамаша аспан мен жері қандай,

Зеңгір тау, дария шалқар көлі қандай.

Орман, тоғай, гүлденген бақшалары,

Пайдаланған бұларды елі қандай!


Мақал-мәтел жаттау.

Судың да сұрауы бар

Өзен жағалағанның өзегі талмас

Бақ өсіргеннің бағы жанады

Тоғайды тұяқ тоздырады

Гүл өссе жердің көркі

Бір тал кессең, он тал ек

Бұлақ көрсең, көзін аш

Адамның табиғатсыз күні жоқ,

Табиғаттың оны айтар тілі жоқ.

Табиғат жер байлығы,

Батырлар ел байлығы







Соңы






Қауіпсіздік сабағы

5 САБАҚ. «ЕГЕР БЕЙТАНЫС АДАМКӨШЕДЕ КӨМЕК СҰРАСАНЕ ІСТЕУ КЕРЕК?»

Сабақ барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй қалыптастыру (1-2 мин).

2. Мақсат қою. Тақырыптың анықтамасы Бүгін біз көшедегі жеке қауіпсіздік негіздері туралы сөйлесетін боламыз. Басқа адамдардан келетін қауіпті қалай болдырмауға болатындығы туралы айтамыз.

3. Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Көшеде сізді қандай қауіптер күтіп тұр?

4. Тақырыпқа кіріспе. Жеке қауіпсіздіктің ережелерін бір қысқа сөзге дейін қысқартуға болады –

«БОЛМАЙДЫ»:

- Мектептен шыққан соң көшеде көп жүруге БОЛМАЙДЫ.

- Қараңғы түскенде сыртта ойнауға БОЛМАЙДЫ.

- Бейтаныс адамды үйге кіргізуге БОЛМАЙДЫ.

- Бейтаныс адамдармен ешқайда баруға БОЛМАЙДЫ.

- Бейтаныс адаммен бірге көлікке отыруғаБОЛМАЙДЫ.

Көбінесе бейтаныс адам көшеде жалғыз жүрген баланы көріп, жақындап, олармен бірге адамдар көп емес жерге баруды ұсынып айтады. Таныс емес адамның сізді ұстап алатындай жақындауына жол бермеу керек. Көптеген балалар мұндай жағдайда адасады және бейтаныс ересек адаммен өзін қалай ұстау керектігін білмейді, одан бас тартуға ұялады, өзіне жақындауына мүмкіндік береді. Мұндай жағдайды бақылаудан шығаруға болмайды.

6. Бекіту. Өзіндік жұмыс. - Балалар, біз қазір бейтаныс адамдармен жүріс-тұрыс ережелерін білдік. Сабақта айтқанның бәрін тексеру және бекіту үшін біз бірге «Жадынама» жасаймыз. Сөйлемдерді сөзбен толықтыру керек.

«Есте сақта!!!» топтық жұмысы.

1 .............бағалау. (Жағдайды)

2. Бейтаныс адамнан ............ұстаңыз(ара қашықтық)!

3. Бейтаныс адамнан........... сұраңыз(«Құпия сөзін»).

4. Бейтаныс адаммен сөйлесу .......... аспауы керек (5-10 секунд)

5. .( Қауіпсіз жерге)

7. Қорытынды. Рефлексия.

«Гауһар»  әдісі

1.     Қоршаған ортаны қорғау туралы заңды күшейту керек.

2.     Табиғатты таза ұстауды әркім өзінен бастау керек.

3.     Табиғи жолмен тез ыдырайтын заттарды пайдалану керек

4.     Қоқыстарды қайта өңдеу керек

5.     Суды үнемдеу керек.

Табиғаттың бауырысың, досысың
Аянбау да керек шығар дос үшін
Екеуіңнің арадағы байланыс
Өмірбақи үзілмесін, қосылсын
Топтардың жұмыстары бағаланып, тәрбие сағаты аяқталды.





Ол үшін бірнеше «қадамдардан» тұратын қарапайым және сенімді әрекет стратегиясын ұстанғанжөн. 1- қадам. Жағдайды бағалау. 2- қадам. Қашықтықты сақтаңыз! 3- қадам. «Құпия сөз» сұраңыз. 4- қадам. Бейтаныс адаммен сөйлесу 5-10 секундтан аспауы керек, соданкейін әңгімені тоқтату керек. 5- қадам. Қауіпсіз жерге барыңыз. Маңызды сәттердің бірі, ата-ана мен бала, бейтаныс адаммен қаупін болдырмау үшін ойлап тапқан құпия сөз. Егер көшеде бір адам балаға келіп, оны анасы жібергенін айтса, сіз құпия сөзін атауды сұрауыңыз керек. Егер бейтаныс адам оны айта алмаса, дереу кету керек. Ересек адам, үлкен кісіден көмек сұрауы керек. Оның баладан көмек сұрауы түсініксіз және күдікті болып көрінуі керек. 5.Білімді бастапқы игеру және түсінуді тексеру. Жағдаяттар. «Ұрлаушылар мен тапқыр балалар» ойыны.Жағдаяттарды талқылау. Педагог:Осындай жағдайды елестетіп көріңіз: Бала көшеде серуендейді. Оған бейтаныс адам келеді. - Балақай, маған телефоныңды бере тұршы. Досыма қоңыраушалу керек едім. Бала:«Менің телефоным жоқ» немесе «Қазір алып беремін» деп жауап беруі мүмкін. Педагог: Сіздің ойыңызша, бұл жағдайда қандай жауап дұрыс болады?

Педагог: Сіз көшеде жүресіз. Бейтаныс адам келіп: Машинаға мінгің келе ме?

Педагог: Сіз не істейсіз? (Күтілетін жауаптар: «Бейтаныс адамдарменкөлікке отыруға болмайды», «Бейтаныс адамдармен көшеде сөйлесуге болмайды»...)


Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі



Презентация









































Пайдалы сілтеме:


https://www.youtube.com/watch?v=hftM9yB25r4&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS -IEuEG9KjOrJzvPM&index=36










Жариялаған:
Фариза
19 Қырқүйек 2024
1030
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі