|
Педагогтің аты-жөні |
Умирзакова Асем Есенжоловна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қандай топырақ құнарлы? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Топырақ құрамы туралы түсінік қалыптасады Топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты екенін түсінеді; Эксперимент жасап, қорытындысын диаграмма түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ширату: « Пысықта, ойланып көр» әдісі.
Сабақтың мақсатымен таныстыру: Топырақ құрамы, топырақтың құнарлылығы оның құрамына байланысты екенін түсінеміз, эксперимент жасап, қорытындысын диаграмма түрінде көрсетуді үйренеміз. |
Оқушылар QR кодтағы сұрақөтарға жауап береді және жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: Шапалақтау арқылы бір-бірін бағалау. |
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Мұғалімнің түсіндірмесі. Диолог және қолдау (Саралау) Бейнеролик қарау Бейнероликтен нені түсіндіңдер? Жануарлар топырақты қандай мақсатқа пайдаланады. Жауынқұрттың пайдасы қандай? Адам үшін топырақтың мағыздылығы
Зерттеу жұмыс. «Ойлан, талқыла» әдісі Нәтиже бойынша саралау Бағалау критерийі: Құрамы бойынша құнарлы топырақты анықтайды Тапсырма: Оқушыларға түбінде кішкентай тесік болатындай етіп қағаздан жасалынған үшбұрышты үш қапшық жасауды ұсыну. Әр қапшыққа қара топырақ, құмайт топырақ және сазды топырақ салып,кулектерге бірдей су құйып, бақылау. (Топырақтың қай түрі суды тез өткізетінін, қайсысы аз өткізіп бойына сіңіріп қалғанын және қайсысы мүлдем өткізбегенін бақылап, қорытынды жасайды. Нәтижесін жазады. Су өткізігіштік-топырақтың қасиеті. Қорытынды: Құмайт топырақ суды өте тез өткізетінін, сазды топырақ суды өткізбейтінін, ал қара топырақ суды аз өткізіп, бойына жақсы сіңіретінін түсінеді. Дескриптор: - зерттеу арқылы топырақтың құрамын атайды; - құнарлы топырақты анықтайды. Қарқын бойынша саралау Бағалау критерийі: Топырақ құрамы туралы түсінік қалыптасатыру
Барлығына тапсырма Бос орындаға тиісті қажет сөздерді Топырақтың өсімдіктерді қажетті мөлшерде минералды_____________________, сумен, оның тамырларын ауамен, жылумен қамтамасыз етіп, өсімдіктің______________, өнім беруіне мүмкіндік бере алатын қасиетін оның __________________дейміз. Қажетті сөздер: Құнарлылығы, элементтермен , өсіп. Дескриптор
Қосымша тапсырма : Үлестірмелі топшама беріледі. Адасқан әріптерді орналастырып, Топырақ түрлерін ата ТМҚҰАЙ_____________________ АРҚА______________________ ЗСА______________________ «Зертте, құра» әдісі Бағалау критерийі: Зерттеп, қорытындысын диаграмма түрінде көрсетеді Тапсырма: Кестені пайдаланым диаграмма құр, қорытынды жаса.
Дескриптор -кесте бойынша диаграмма құрады; - диаграмманың негізінде қорытынды жасайды
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар Мақсаты:Топырақтың қасиеттері жайлы білімдерін анықтау, қайта жаңғырту. Тапсырма:Топырақ атаулары мен қасиеттерін анықтап сәйкестендіріп сызыңдар.
|
Зерттеу жұмысын жасайды.
Бос орынға тиісті сөзді қояды. Дауыстап оқиды. Адасқан әріптерден сөздер құрайды.
Зерттейді. Диаграмма құрады, түсіндіреді.
Жеке жұмыстанады.
Топырақ атауларын анықтамамен сәйкестендіреді
|
ҚБ Мұғалімнің мадақтауы Сендвич TEDBEK әдісі арқылы
Қ Өзара бағалауы.
+ + +
ҚБ: Шапалақтау арқылы бір-бірін бағалау
Қ Мұғалімнің бағалауы.
+ + +
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Қорытындылау «Ақиқат - Жалған» әдісі
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















