Қарахан мемлекеті.

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қарахан мемлекеті.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қарахан мемлекеті ІХ ғасырдың екінші жартысынан ХІІІ ғасырдың алғашқы он жылдығы арасында өмір сүрген ең ірі ортағасырлық мемлекет. Қазіргі Оңтүстік Қазақстан мен Орта Азияның Шығыс жартысында Амударияға дейінгі аумақты алып жатқан бұл мемлекеттік құрылым тарихы өте қызықты әрі күрделі. Қарахан мемлекетінің құрылуы қазіргі Қазақстан мен Орта Азия халықтарының тарихында маңызды орын алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

6.2X ғасыр - XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:

Оразбахова Динара

Күні:

12.11.2021ж.

Сынып: 6 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қарахан мемлекеті.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.3 X ғасыр - XIII ғасырдың басындағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсіндіріп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;

6.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау

6.3.1.4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қарахан мемлекетінің ерте орта ғасырлардағы мемлекеттерден ерекшелігін талдайды, ислам дінінің қоғамға әсерін зерттейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру
























Б Ұйымдастыру.

Топқа бөлу(геометриялық фигуралар арқылы)


Ортағасырлық мешіттердің, кесенелердің, моншалардың суреттерін көрсетіп, тақырыпқа болжау жасатыңыз.


1.Атлах шайқасы қандай өзгерістер алып келді?

2.Бұл өзгерістер қай салаларға көбірек әсер етті?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

«Ой қозғау» стратегиясы арқылы

"Қарахан мемлекеті" тақырыбында бейнежазба" көрсетіледі.


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


Мадақтау



Қазақстан тарихы оқулық.

Презентация, таратпа материалдар

Жаңа білім




Зерттеу және талдау

1-тапсырма. Топтық жұмыс "Тұжырымдамалық карта" әдісі

Топтарға тақырыпшалар бөлініп беріледі және қосымша материалдар беріледі. Тақырыпты оқи отырып тірек сызба арқылы Қарахан мемлекетінің саяси әлеуметтік құрылымын анықтайды.

Ерекшеліктеріне қарай мемлекет пен діннің өзара қатынасын түсіндіреді.

І-топ Қарахан мемлекетінің құрылуы мен жер аумағы. Саяси-әлеуметтік құрылымы.

ІІ-топ Исламның қабылдануы

ІІІ-топ Қарахан мемлекетінің құлауы.

Постер арқылы қорғайды.

2-тапсырма. Жұптық жұмыс - Сәйкестендіру

Шарты: Берілген сөздерді анықтамаларымен сәйкестендір

Ихта


Қағанның маңайындағыларға берілетін жер үлесі

Вахф


Дінбасылардың меншігі

Жекеменшік


Мүлік мемлекеттік салық түріндегі жерлер

Жікіл, яғма


Қарахан мемлекетіндегі билік екі тайпалық топ


Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Бағалау критерийі: Қарахан мемлекетінің даму ерекшеліктерін анықтайды.


Дескрипторлар:

Әр сала бойынша Қарахан мемлекетінің екі ерекшелігін анықтайды;

Әр сала бойынша Қарахан мемлекетінің екі ұқсастығын көрсетеді.

Қарахан мемлекетін ерте орта ғасырлардағы мемлекеттеріндегі оқиғаның өзгерісі мен сабақтастығын талдайды;




ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырамын



«Ең үздік жауап»





Дайын үлгі жауап арқылы




Ақпараттық мәтін



http://e-history.kz/kz








Орта ғасырлардағы мемлекеттер картасы







РЕТТ формуласы




кесте







Бекіту






Сабақты қорытындылау

3-тапсырма Жеке жұмыс

Көмекші сөздер мен өз біліміне сүйене отырып, Қарахан мемлекетінің исламды қабылдау себебін және қоғамға енген өзгерістерді анықтап, тиісті салаға топтаңыз.

Көмекші сөздер: Ел ішіндегі жағдай, сыртқы саяси жағдай, араб жазуы, вакфтық жер иелену, билік үшін күрес, монша, кесене, намаз оқу, адам келбетін салуға тыйым салу, Атлах шайқасы, медресе білімі, сәлде орау т.б.

Мұса ханның ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялауының себептерін көрсетіңіз.

1.-----------------------------------------

2.-----------------------------------------

3.-----------------------------------------

Үйге тапсырма

Қарахан мемлекеті

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Шолиер табақшалары» әдісі

Білу – Не білдім?

Түсіну- Не түсіндім?

Қолдану – Нені білгім келеді?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



қорапша




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.04.2022
683
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі