Пәні: Математика
Сабақтың
тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық
теңдеулер
Сабақтың
мақсаты: Оқушыларға тригонометриялық
теңдеулерді шешу әдістерін үйрету
Білімділік: Тақырыпты оқыту барысында
оқушылардың теориялық білімдерін қалыптастыру, түсініктерін кеңейту
және есептер шығару дағдыларын дамыту арқылы олардың жалпы
математикалық сауаттылығын арттыру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін,
логикалық талдауын, шығармашылық ойлауын және есептерді шешу
дағдыларын дамытуға бағытталған.
Тәрбиелік: Тригонометриялық теңдеулерді
меңгеру оқушыларды табандылыққа, зейінге және ұқыптылыққа
тәрбиелейді.
Сабақтың көрнекі
кұралдары: Дидактикалық
материалдар,
оқулықтар,
компьютер,
интерактивті мультимедиялық
проектор, плакат,
стикерлер.
Сабақтың
түрі: Теориялық
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті
әдіс, демонстрациялық әдіс, дидактикалық ойындар және интерактивті
оқыту әдістері.
Сабақтың
барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі (3
минут): Оқушылармен сәлемдесу,
аудитория тазалығына мән беру, оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын
қадағалау, назарларын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын тексеру
(20 минут):
Тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді
тепе-тең түрлендіру
-
Тригонометриялық өрнектерді
тепе-тең түрлендіру
-
Есептер
шығару
1-Тапсырма.
Қайталау мақсатында келесі
тапсырма. Сәйкестікті
анықтаңдар:

III. Жаңа сабақ (
30мин)
-
Қарапайым тригонометриялық
теңдеулер
-
sinx=a
-
cosx=a
-
tgx=a
-
ctgx=a
Анықтама. Белгісізі (айнымалысы)
тригонометриялық функцияның аргументі түрінде берілген теңдеуді
тригонометриялық теңдеу деп атайды.
Қарапайым тригонометриялық
теңдеулер:

тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес
жағдай:
Теңдеу
|
Шешімдерді табу
формуласы
|

|

|

|

|

|

|
Мысал1:



Мысал2: 




тригонометриялық
теңдеуі

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес
жағдай:
Теңдеу
|
Шешімдерді табу
формуласы
|

|

|

|

|

|

|
Мысал3:



Мысал4:





тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес
жағдай:
Теңдеу
|
Шешімдерді табу
формуласы
|

|

|

|

|

|

|
Мысал: 


Мысал: 



тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес
жағдай:
Теңдеу
|
Шешімдерді табу
формуласы
|

|

|

|

|

|

|
Мысал: 


Мысал: 



IV. Бекіту (30
мин):
1-тапсырма. Қорапшада жасырылған қарапайым
тригонометриялық теңдеулердің шешімін
табыңыздар? (Worldwall
платформасы)

2-тапсырма.Оқулықпен
жұмыс. Екі топтың студенттері
кезектесе отырып оқулықтағы есептерді
шығарады.

№19.7 Теңдеулерді
шешіңіз:





























№19.8











3)
=
=
=
=





5) 



6) 




3-тапсырма. Кері байланыс «Бас бармақ»
әдісі
Оқушылар бас бармақ әдісін
қолдана отырып сабақтан алған білімдерін
көрсетеді

V. Бағалау (5
мин): Сабаққа белсенді қатысып,
тапсырманы орындап отырған оқушыларды бағалау, нәтижесін естірту,
журналға қою.
VI. Үйге тапсырма
(2мин):

VII. Пайдаланылған
әдебиеттер (1 мин):
-
А.Әбілқасымова «Алгебра және
анализ бастамалары» 11-сынып Алматы 2020.
-
Қ.А.Джумадуллаев «Мектеп
математикасының 20 өте тиімді сабағы» Шымкент
2016ж.
