Тараз инновациалық көпсалалы колледжі
Күмісбек Әсел Жамбылқызы
Математика пәнінің оқытушысы
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
Сабақтың мақсаты: Студенттерге тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін үйрету
Білімділік: Тақырыпты оқыту барысында студенттердің теориялық білімдерін қалыптастыру, түсініктерін кеңейту және есептер шығару дағдыларын дамыту арқылы олардың жалпы математикалық сауаттылығын арттыру.
Дамытушылық: Студенттердің ойлау қабілетін, логикалық талдауын, шығармашылық ойлауын және есептерді шешу дағдыларын дамытуға бағытталған.
Тәрбиелік: Тригонометриялық теңдеулерді меңгеру студенттерді табандылыққа, зейінге және ұқыптылыққа тәрбиелейді.
Сабақтың көрнекі кұралдары: Дидактикалық материалдар,
оқулықтар, компьютер, интерактивті мультимедиялық проектор, плакат, стикерлер.
Сабақтың түрі: Теориялық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті әдіс, демонстрациялық әдіс, дидактикалық ойындар және интерактивті оқыту әдістері.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен сәлемдесу, аудитория тазалығына мән беру, оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын қадағалау, назарларын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
-
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
-
Есептер шығару
1-Тапсырма. Қайталау мақсатында келесі тапсырма. Сәйкестікті анықтаңдар:

III. Жаңа сабақ
-
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
-
sinx=a
-
cosx=a
-
tgx=a
-
ctgx=a
Анықтама. Белгісізі (айнымалысы) тригонометриялық функцияныңаргументі түрінде берілген теңдеуді тригонометриялық теңдеу деп атайды.
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер:

тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал1:


Мысал2:




тригонометриялық
теңдеуі

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал3:



Мысал4:





тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|


Мысал:



тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал:


Мысал:



IV. Бекіту:
1-тапсырма. Қорапшада жасырылған қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімін табыңыздар?(Worldwall платформасы)

2-тапсырма.Оқулықпен жұмыс. Екі топтың студенттерді кезектесе отырып оқулықтағы есептерді шығарады.

№19.7 Теңдеулерді шешіңіз:





























№19.8











3)
=
=
=
=





5) 



6) 




3-тапсырма. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі
Студенттер бас бармақ әдісін қолдана отырып сабақтан алған білімдерін көрсетеді

V. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысып, тапсырманы орындап отырған студенттерді бағалау, нәтижесін естірту, журналға қою.
VI. Үйге тапсырма:

VII. Пайдаланылған әдебиеттер:
-
А.Әбілқасымова «Алгебра және анализ бастамалары» 11-сынып Алматы 2020.
-
Қ.А.Джумадуллаев «Мектеп математикасының 20 өте тиімді сабағы» Шымкент 2016ж.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
Тараз инновациалық көпсалалы колледжі
Күмісбек Әсел Жамбылқызы
Математика пәнінің оқытушысы
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
Сабақтың мақсаты: Студенттерге тригонометриялық теңдеулерді шешу әдістерін үйрету
Білімділік: Тақырыпты оқыту барысында студенттердің теориялық білімдерін қалыптастыру, түсініктерін кеңейту және есептер шығару дағдыларын дамыту арқылы олардың жалпы математикалық сауаттылығын арттыру.
Дамытушылық: Студенттердің ойлау қабілетін, логикалық талдауын, шығармашылық ойлауын және есептерді шешу дағдыларын дамытуға бағытталған.
Тәрбиелік: Тригонометриялық теңдеулерді меңгеру студенттерді табандылыққа, зейінге және ұқыптылыққа тәрбиелейді.
Сабақтың көрнекі кұралдары: Дидактикалық материалдар,
оқулықтар, компьютер, интерактивті мультимедиялық проектор, плакат, стикерлер.
Сабақтың түрі: Теориялық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндірмелі-иллюстративті әдіс, демонстрациялық әдіс, дидактикалық ойындар және интерактивті оқыту әдістері.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі: Студенттермен сәлемдесу, аудитория тазалығына мән беру, оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын қадағалау, назарларын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
Тақырыбы: Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
-
Тригонометриялық өрнектерді тепе-тең түрлендіру
-
Есептер шығару
1-Тапсырма. Қайталау мақсатында келесі тапсырма. Сәйкестікті анықтаңдар:

III. Жаңа сабақ
-
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
-
sinx=a
-
cosx=a
-
tgx=a
-
ctgx=a
Анықтама. Белгісізі (айнымалысы) тригонометриялық функцияныңаргументі түрінде берілген теңдеуді тригонометриялық теңдеу деп атайды.
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер:

тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал1:


Мысал2:




тригонометриялық
теңдеуі

теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал3:



Мысал4:





тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|


Мысал:



тригонометриялық
теңдеуін қарастырайық.
теңдеуінің түбірлерін
табудың жалпы формуласы:

Дербес жағдай:
|
Теңдеу |
Шешімдерді табу формуласы |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Мысал:


Мысал:



IV. Бекіту:
1-тапсырма. Қорапшада жасырылған қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімін табыңыздар?(Worldwall платформасы)

2-тапсырма.Оқулықпен жұмыс. Екі топтың студенттерді кезектесе отырып оқулықтағы есептерді шығарады.

№19.7 Теңдеулерді шешіңіз:





























№19.8











3)
=
=
=
=





5) 



6) 




3-тапсырма. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі
Студенттер бас бармақ әдісін қолдана отырып сабақтан алған білімдерін көрсетеді

V. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысып, тапсырманы орындап отырған студенттерді бағалау, нәтижесін естірту, журналға қою.
VI. Үйге тапсырма:

VII. Пайдаланылған әдебиеттер:
-
А.Әбілқасымова «Алгебра және анализ бастамалары» 11-сынып Алматы 2020.
-
Қ.А.Джумадуллаев «Мектеп математикасының 20 өте тиімді сабағы» Шымкент 2016ж.

шағым қалдыра аласыз




































