|
Бөлімі: Сөйлем |
Мектеп: «Қараөзек» ЖОМКММ |
||
|
Мұғалімнің аты - жөні: Ишанкұлова Рыскул |
|||
|
Күні : |
|||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Қаратпа сөз |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1. Қаратпа сөз және қаратпа сөздің тыныс белгілері туралы алған білімдерін пысықтау. 2. Диалогтік сөйлеу дағдыларын дамыту. 3. Еңбексүйгіштікке баулу. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Көптеген оқушылар: Кейбір оқушылар: |
||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сыныптағы диолог\жазылым үшін сай келетін тіл стилі. Талқылауға арналған сұрақтар: |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет- тыңдалым кезінде. Ынтымақтастық – топтық, жұптық жұмыс кезінде. Еңбек және шығармашылық – тапсырма орындау кезінде. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||
|
Бастапқы білім |
Қаратпа сөз туралы біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Оқушыларды топқа бөлу.
Әр топ мүшелері қаратпа сөздер арқылы сәлемдеседі. 1топ Сәлем, қымбатты достым ! 2топ Сәлеметсіз бе, қадірлі ұстаз ! 3топ Армысың, әже ! 4 топ Ата, қайырлы таң ! Шығармашылық диктант. 1. Өмір жасың ұзақ болсын, ...! 2. Ой, ..., ...! Ойналық та күлелік. 3. ..., бұдан былай мақтанба, әркімнің өз өнері , өз орны бар. 4. Рақмет, ...! Керекті сөздер: Сәкен қарағым, балалар, балалар, балақай, балам. |
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Топ атаулары Диктант |
|
|
Сабақтың ортасы\ сабақтың негізгі бөлімі |
Қаратпа сөздің ережесі. Қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, үтір одан кейін қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің ортасында келсе, үтір оның екі жағынан қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің соңында келсе, үтір оның алдынан қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің ішінде көтеріңкі дауыс ырғағымен айтылса, леп белгісі қойылады. Оқулықпен жұмыс . - Қаратпа сөз сөйлем мүшесі бола алмайды. Оған сұрақ қойылмайды. Қаратпа сөзді бастауыштан ажырата білу керек. 7- жаттығу. Сөйлемдерді мәнерлеп оқы. Қаратпа сөздерді тап. Тиісті тыныс белгілерін қойып көшіріп жаз. 8- жаттығу. Хабарлы сөйлемдерді қаратпа сөзі бар сөйлемдерге айналдырып жаздыру. 9- жаттығу. Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Қаратпа сөздерді тап. Қаратпа сөзі бар сөйлемдерді теріп жаз. Қаратпа сөздің астын сыз. 10- жаттығу. Ата , туған өлкем сөздері бірде қаратпа сөз, екінші жағдайда бастауыш болатындай сөйлем құрап жаз. 11- жаттығу. Оқы. Бұл үзінді қай ертегіден екенін есіңе түсір. Қаратпа сөздерді тап. Ертегіні әрі қарай жалғастыр. 13- жаттығу. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы.
Топтық жұмыс. І.Жансүгіровтың «Шәркей» әңгімесінен үзінді жазып, топқа таратылып беріледі. Ақ қозы үлкен марқа болды. Кішкене күніндегі әдемі ақ бұйра жүндері ұзыннан-ұзын болып кетіпті. Шәутен де өсті... Жамаулы жаман шәркейі кішкене болып, аяғына сыймай қалды. - Апа, шәркейім аяғыма сыймай қалды, - деді. - Ендеше, ақ марқаңды қырықтырып әкеле ғой, балам, - деді апасы. Шәутен Сансызбайға марқасын қырықтырды. Шәутен апасына: - Апа, марқаны қырықтырып, жүнін әкелдім. Енді шәркейім дайын болды ма? – деді. Апасы: - Жоқ, балам, жүнді сабаймын, - деді... Сөйлемнің басында, ортасында және соңында келген қаратпа сөздерді табу. - Қаратпа сөз дегеніміз не? - Қаратпа сөз сөйлем ішінде қандай тыныс белгісімен ажыратылып жазылады? Сергіту сәті 1. Қарға, қарға, қарғалар, Қар үстінде жорғалар. 2. Кекілік-ау, кекілік, Кетіп қалма секіріп. 3.Сауысқан-ау, сауысқан, Сақтанасың дауыстан. 4.Тырау, тырау, тырналар, Тамаша әнін тыңдап ал. |
Қаратпа сөз |
|
|
Сабақтың соңы |
Әже
Арайлым Ей
Шырағым Кел
Ата Әке
Балам Сөздерді пайдаланып қаратпа сөзі бар сөйлемдер құрастыру. |
Сызба |
|
|
Үйге тапсырма |
12- жаттығу. Көп нүктенің орнына қаратпа сөз қойып, көшіріп жазу. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қаратпа сөз"
"Қаратпа сөз"
|
Бөлімі: Сөйлем |
Мектеп: «Қараөзек» ЖОМКММ |
||
|
Мұғалімнің аты - жөні: Ишанкұлова Рыскул |
|||
|
Күні : |
|||
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Қаратпа сөз |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1. Қаратпа сөз және қаратпа сөздің тыныс белгілері туралы алған білімдерін пысықтау. 2. Диалогтік сөйлеу дағдыларын дамыту. 3. Еңбексүйгіштікке баулу. |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Көптеген оқушылар: Кейбір оқушылар: |
||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Сыныптағы диолог\жазылым үшін сай келетін тіл стилі. Талқылауға арналған сұрақтар: |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрмет- тыңдалым кезінде. Ынтымақтастық – топтық, жұптық жұмыс кезінде. Еңбек және шығармашылық – тапсырма орындау кезінде. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
||
|
Бастапқы білім |
Қаратпа сөз туралы біледі |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Оқушыларды топқа бөлу.
Әр топ мүшелері қаратпа сөздер арқылы сәлемдеседі. 1топ Сәлем, қымбатты достым ! 2топ Сәлеметсіз бе, қадірлі ұстаз ! 3топ Армысың, әже ! 4 топ Ата, қайырлы таң ! Шығармашылық диктант. 1. Өмір жасың ұзақ болсын, ...! 2. Ой, ..., ...! Ойналық та күлелік. 3. ..., бұдан былай мақтанба, әркімнің өз өнері , өз орны бар. 4. Рақмет, ...! Керекті сөздер: Сәкен қарағым, балалар, балалар, балақай, балам. |
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Топ атаулары Диктант |
|
|
Сабақтың ортасы\ сабақтың негізгі бөлімі |
Қаратпа сөздің ережесі. Қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, үтір одан кейін қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің ортасында келсе, үтір оның екі жағынан қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің соңында келсе, үтір оның алдынан қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің ішінде көтеріңкі дауыс ырғағымен айтылса, леп белгісі қойылады. Оқулықпен жұмыс . - Қаратпа сөз сөйлем мүшесі бола алмайды. Оған сұрақ қойылмайды. Қаратпа сөзді бастауыштан ажырата білу керек. 7- жаттығу. Сөйлемдерді мәнерлеп оқы. Қаратпа сөздерді тап. Тиісті тыныс белгілерін қойып көшіріп жаз. 8- жаттығу. Хабарлы сөйлемдерді қаратпа сөзі бар сөйлемдерге айналдырып жаздыру. 9- жаттығу. Мәтінді тиісті дауыс ырғағымен оқы. Қаратпа сөздерді тап. Қаратпа сөзі бар сөйлемдерді теріп жаз. Қаратпа сөздің астын сыз. 10- жаттығу. Ата , туған өлкем сөздері бірде қаратпа сөз, екінші жағдайда бастауыш болатындай сөйлем құрап жаз. 11- жаттығу. Оқы. Бұл үзінді қай ертегіден екенін есіңе түсір. Қаратпа сөздерді тап. Ертегіні әрі қарай жалғастыр. 13- жаттығу. Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы.
Топтық жұмыс. І.Жансүгіровтың «Шәркей» әңгімесінен үзінді жазып, топқа таратылып беріледі. Ақ қозы үлкен марқа болды. Кішкене күніндегі әдемі ақ бұйра жүндері ұзыннан-ұзын болып кетіпті. Шәутен де өсті... Жамаулы жаман шәркейі кішкене болып, аяғына сыймай қалды. - Апа, шәркейім аяғыма сыймай қалды, - деді. - Ендеше, ақ марқаңды қырықтырып әкеле ғой, балам, - деді апасы. Шәутен Сансызбайға марқасын қырықтырды. Шәутен апасына: - Апа, марқаны қырықтырып, жүнін әкелдім. Енді шәркейім дайын болды ма? – деді. Апасы: - Жоқ, балам, жүнді сабаймын, - деді... Сөйлемнің басында, ортасында және соңында келген қаратпа сөздерді табу. - Қаратпа сөз дегеніміз не? - Қаратпа сөз сөйлем ішінде қандай тыныс белгісімен ажыратылып жазылады? Сергіту сәті 1. Қарға, қарға, қарғалар, Қар үстінде жорғалар. 2. Кекілік-ау, кекілік, Кетіп қалма секіріп. 3.Сауысқан-ау, сауысқан, Сақтанасың дауыстан. 4.Тырау, тырау, тырналар, Тамаша әнін тыңдап ал. |
Қаратпа сөз |
|
|
Сабақтың соңы |
Әже
Арайлым Ей
Шырағым Кел
Ата Әке
Балам Сөздерді пайдаланып қаратпа сөзі бар сөйлемдер құрастыру. |
Сызба |
|
|
Үйге тапсырма |
12- жаттығу. Көп нүктенің орнына қаратпа сөз қойып, көшіріп жазу. |
||
шағым қалдыра аласыз














