|
Пән: әдебиеттік оқу Сабақтың тақырыбы: Қарлығығаш пен Шөже торғай |
Күні,уақыты: 11.05.16 Сабақ ұзақтығы: 45 мин |
Сынып: 3 "З" Оқушылар саны: 28 |
||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілі: Күту сағаты, «Даналық ағашы» оқыта үйрету, Тілші, «Ғажайып бақ» стратегисы, СТО, сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, ребус |
||||||||
|
Дарынды және талантты оқушылар: Әбдікәрім Кәусар, Акежанов Акжол, Асылбекова Динара |
||||||||
|
Негізгі түсініктер: Құсттар адамның досы, пайдасы туралы түсінік |
Өткен сабақпен байланысы: Қарлығаштың құйрығы неге айыр өлеңі арқылы мысалдағы қарлығашқа мінездеме беру |
Бағалау: өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: Мысалды оқи тырып,оқушылардың ойлау қабілеті мен белсенділігіне сүйене отырып,мәтіннің негізгі идеясын ашу. Сабақтан күтілетін нәтиже: Өз беттерінше ой қорытындылап,шығармашылық тұрғыдан әрекет етеді. Ортада сыйлы болудың алғы шарты тәрбиелі болу екенін түсінеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: дүниетану, еңбекке баулу |
||||||||
|
Сыныпты ұйымдастыру. Шаттық шеңбері |
Көрнекіліктер: флипчарт, плакаттар, топқа бөлуге құстардың суреттері, стикерлер |
|||||||
|
Уақыты |
Жұмыстың түрі |
Мұғалімнің рөлі |
Оқушының рөлі |
|||||
|
2 мин 5 мин 10 мин 15 мин 10 мин 2 мин 1 мин 1 мин 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық «Мен қандаймын» тренингі Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс «Даналық ағашы» оқыта үйрету ойыны Сергіту сәті Тілші ойыны «Ғажайып бақ» стратегиясы Сабақты бекіту «Үш қадамдық сұхбат» әдісі Үйге тапсырма Рефлекция |
Сәлемдесу, түгендеу Шеңбер құру арқылы өз есімі арқылы жақсы сөз айту. М:Аружан ақылды қызбын Басқалары: Тамаша екен деп айтады 1.227-229 бет мәнерлеп оқу Шөже, қарлығаш туралы ақпараттарын оқыту. 2.Мәтін бойынша суретті фильм салу, әңгімелеу 3.Қорытындылау сұрақтары 1.Залым масаның нәрестені шығуына қандай жағдай себеп болды? 2.Қарлығаш масамен, айдаһармен не үшін айқасты? 3.Ертегідегі қарлығашты сипаттап бер. Оқушыларды қарлығаш, торғай, көгершін, бұлбұл суреттерімен топқа бөлу. Сөзжұмбақ жасыру арқылы жаңа тақырыпты ашу 1.Садақша мойнын иілтіп, Көрген жанды сүйсінтіп Жердегі құстың серкесі Көктемгі құстың еркесі(аққу) 2.Көктемде ұшып келеді, Жазда концет береді(бұлбұл) 3.Құрт құмырсқа қорегі Өзі орман емшісі (сауысқан) 4.Сирағы ұзын, тырнағы ұзын, Балықты үзбей, Ұстайтын шоқып Тұмсығы бірдей (тырна) 5.Кеудесі қайқаңдап Жүреді байпаңдап (қаз) 6. Бұрап қойған сағаттай Айқайлайды таң атпай(қораз) Сөзжұмбақтан құстар сөзі шығады - сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау; «Күту сағаты» арқылы бүгінгі сабақтан не күтетінін анықтау - Қарлығаш пен торғай туралы не білеміз? Айырмашылығы қандай? Оқушылар мәтінді жылдам, бірақ мұқият оқып шығады. Мәтін бойынша қиын сұрақтар құрастырады. Мәтінді тағы бір рет жылдам оқып шығуы керек. Әр оқушы сандықшадан сұрақтарды алып толық жауап береді. «Қарлығаш» Тілші болып сұрақтар қою 1) Шөже торғайдың Қарлығашпен әңгімесі. 2) Шөже Қарлығаштан не сұрағысы келді? 3) Қарлығаш оның сұрағына қалай жауап берді? 4) Қарлығаштың орнында сен қалай жауап берер едің? 4 топқа еңбек сабағында жасаған ағаш, құстар, құстың ұясынан ғажайып бақ жасауы.
Үш оқушыны шығарып сұрақтар беру 1 оқушы сұрақ қояды 2 оқушы жауап береді 3 оқушы талдайды -Адамзатқа құтардың пайдасы мен зияны туралы ойланып көрдік пе? -Мәтіннің негізгі идеясы не? -Мәтіннің адамның тәрбиесіне қатысы барма? -Тәрбиелі адам қандай? -Тәрбиесіз адам қандай? Мәтінді рөлге бөліп оқу. Шөжеге,қарлығашқа сипаттама беру.Құстардың пайдасы әңгіме жазып келу «Құстар біздің досымыз» атты шығарма жазу. Мұғалімнің қорытындылауы. Сонымен балалар, өмірде мінездері қарлығаштың мінезіне және шөже торғайдың мінезіне ұқсас адамдар кездеседі ме? - Кездеседі. Әдепті, сыпайы, тазалықты жаны сүйетін, бір сөзді адамдар да, әдепсіз, сүйкімсіз, ұшқалақ мінезді дөрекі сөйлейтін адамдар да бар. - Олай болса, балалар жаман мінезден арылайық. Тек қана жақсылыққа ұмтылайық. |
Шеңбер құру арқылы өздерінің жақсы қасиеттерін айтады Эссені оқып, өзара бағалайды. Мәтінді дауыстап,мәнерлеп оқиды. Масаның,айдаһардың іс-әрекеттеріне баға беріп, ой қорытынлдылайды. Себебін анықтайды. Қарлығаштың не үшән айқасқа түскенін айтады. Қалығашқа сипаттама бере отырып, құсты құрметтейді. -жұмыс тобын щатаспай табуға әрекеттенеді -жылдам, шуылдамай отыра қалу Ойланып тақырыпты табады Оқушылар ойланып бүгінгі сабақтан не күтнтінін стикерлерге жазады Білгендерін естеріне түсіріп ортаға салады Мұқият оқып мәтіннен сұрақтар құрастырып, жауап береді Видео арқылы ырғақты қимылдар жасайды Топтар сұрақтарға ойланып, пікірлесіп, қорытнды ойларын айтады Ғажайып бақты ұйымшылдықпен жасайды Сұхбат арқылы ойланады, талдайды Берілген сұрақтарға ойланып жауап береді. Салыстырады. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Құстарға сипаттама береді. Әр құстың ерекшелігін айта отырып, мәтіннің негізгі идеясын түсінеді.Өз беттерінше ой қорытындылап,шығармашылық тұрғыдан әрекет етеді. Ортада сыйлы болудың алғы шарты тәрбиелі болу екенін түсінеді. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қарлығаш пен Шөже торғай
Қарлығаш пен Шөже торғай
|
Пән: әдебиеттік оқу Сабақтың тақырыбы: Қарлығығаш пен Шөже торғай |
Күні,уақыты: 11.05.16 Сабақ ұзақтығы: 45 мин |
Сынып: 3 "З" Оқушылар саны: 28 |
||||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілі: Күту сағаты, «Даналық ағашы» оқыта үйрету, Тілші, «Ғажайып бақ» стратегисы, СТО, сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, ребус |
||||||||
|
Дарынды және талантты оқушылар: Әбдікәрім Кәусар, Акежанов Акжол, Асылбекова Динара |
||||||||
|
Негізгі түсініктер: Құсттар адамның досы, пайдасы туралы түсінік |
Өткен сабақпен байланысы: Қарлығаштың құйрығы неге айыр өлеңі арқылы мысалдағы қарлығашқа мінездеме беру |
Бағалау: өзін-өзі бағалау, топ басшысының бағалауы |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: Мысалды оқи тырып,оқушылардың ойлау қабілеті мен белсенділігіне сүйене отырып,мәтіннің негізгі идеясын ашу. Сабақтан күтілетін нәтиже: Өз беттерінше ой қорытындылап,шығармашылық тұрғыдан әрекет етеді. Ортада сыйлы болудың алғы шарты тәрбиелі болу екенін түсінеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: дүниетану, еңбекке баулу |
||||||||
|
Сыныпты ұйымдастыру. Шаттық шеңбері |
Көрнекіліктер: флипчарт, плакаттар, топқа бөлуге құстардың суреттері, стикерлер |
|||||||
|
Уақыты |
Жұмыстың түрі |
Мұғалімнің рөлі |
Оқушының рөлі |
|||||
|
2 мин 5 мин 10 мин 15 мин 10 мин 2 мин 1 мин 1 мин 1 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық «Мен қандаймын» тренингі Үй тапсырмасын тексеру «Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс «Даналық ағашы» оқыта үйрету ойыны Сергіту сәті Тілші ойыны «Ғажайып бақ» стратегиясы Сабақты бекіту «Үш қадамдық сұхбат» әдісі Үйге тапсырма Рефлекция |
Сәлемдесу, түгендеу Шеңбер құру арқылы өз есімі арқылы жақсы сөз айту. М:Аружан ақылды қызбын Басқалары: Тамаша екен деп айтады 1.227-229 бет мәнерлеп оқу Шөже, қарлығаш туралы ақпараттарын оқыту. 2.Мәтін бойынша суретті фильм салу, әңгімелеу 3.Қорытындылау сұрақтары 1.Залым масаның нәрестені шығуына қандай жағдай себеп болды? 2.Қарлығаш масамен, айдаһармен не үшін айқасты? 3.Ертегідегі қарлығашты сипаттап бер. Оқушыларды қарлығаш, торғай, көгершін, бұлбұл суреттерімен топқа бөлу. Сөзжұмбақ жасыру арқылы жаңа тақырыпты ашу 1.Садақша мойнын иілтіп, Көрген жанды сүйсінтіп Жердегі құстың серкесі Көктемгі құстың еркесі(аққу) 2.Көктемде ұшып келеді, Жазда концет береді(бұлбұл) 3.Құрт құмырсқа қорегі Өзі орман емшісі (сауысқан) 4.Сирағы ұзын, тырнағы ұзын, Балықты үзбей, Ұстайтын шоқып Тұмсығы бірдей (тырна) 5.Кеудесі қайқаңдап Жүреді байпаңдап (қаз) 6. Бұрап қойған сағаттай Айқайлайды таң атпай(қораз) Сөзжұмбақтан құстар сөзі шығады - сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау; «Күту сағаты» арқылы бүгінгі сабақтан не күтетінін анықтау - Қарлығаш пен торғай туралы не білеміз? Айырмашылығы қандай? Оқушылар мәтінді жылдам, бірақ мұқият оқып шығады. Мәтін бойынша қиын сұрақтар құрастырады. Мәтінді тағы бір рет жылдам оқып шығуы керек. Әр оқушы сандықшадан сұрақтарды алып толық жауап береді. «Қарлығаш» Тілші болып сұрақтар қою 1) Шөже торғайдың Қарлығашпен әңгімесі. 2) Шөже Қарлығаштан не сұрағысы келді? 3) Қарлығаш оның сұрағына қалай жауап берді? 4) Қарлығаштың орнында сен қалай жауап берер едің? 4 топқа еңбек сабағында жасаған ағаш, құстар, құстың ұясынан ғажайып бақ жасауы.
Үш оқушыны шығарып сұрақтар беру 1 оқушы сұрақ қояды 2 оқушы жауап береді 3 оқушы талдайды -Адамзатқа құтардың пайдасы мен зияны туралы ойланып көрдік пе? -Мәтіннің негізгі идеясы не? -Мәтіннің адамның тәрбиесіне қатысы барма? -Тәрбиелі адам қандай? -Тәрбиесіз адам қандай? Мәтінді рөлге бөліп оқу. Шөжеге,қарлығашқа сипаттама беру.Құстардың пайдасы әңгіме жазып келу «Құстар біздің досымыз» атты шығарма жазу. Мұғалімнің қорытындылауы. Сонымен балалар, өмірде мінездері қарлығаштың мінезіне және шөже торғайдың мінезіне ұқсас адамдар кездеседі ме? - Кездеседі. Әдепті, сыпайы, тазалықты жаны сүйетін, бір сөзді адамдар да, әдепсіз, сүйкімсіз, ұшқалақ мінезді дөрекі сөйлейтін адамдар да бар. - Олай болса, балалар жаман мінезден арылайық. Тек қана жақсылыққа ұмтылайық. |
Шеңбер құру арқылы өздерінің жақсы қасиеттерін айтады Эссені оқып, өзара бағалайды. Мәтінді дауыстап,мәнерлеп оқиды. Масаның,айдаһардың іс-әрекеттеріне баға беріп, ой қорытынлдылайды. Себебін анықтайды. Қарлығаштың не үшән айқасқа түскенін айтады. Қалығашқа сипаттама бере отырып, құсты құрметтейді. -жұмыс тобын щатаспай табуға әрекеттенеді -жылдам, шуылдамай отыра қалу Ойланып тақырыпты табады Оқушылар ойланып бүгінгі сабақтан не күтнтінін стикерлерге жазады Білгендерін естеріне түсіріп ортаға салады Мұқият оқып мәтіннен сұрақтар құрастырып, жауап береді Видео арқылы ырғақты қимылдар жасайды Топтар сұрақтарға ойланып, пікірлесіп, қорытнды ойларын айтады Ғажайып бақты ұйымшылдықпен жасайды Сұхбат арқылы ойланады, талдайды Берілген сұрақтарға ойланып жауап береді. Салыстырады. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Құстарға сипаттама береді. Әр құстың ерекшелігін айта отырып, мәтіннің негізгі идеясын түсінеді.Өз беттерінше ой қорытындылап,шығармашылық тұрғыдан әрекет етеді. Ортада сыйлы болудың алғы шарты тәрбиелі болу екенін түсінеді. |
|||||
шағым қалдыра аласыз














