Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзынағаш ауылындағы №1 мектеп лицейі |
||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||||
|
Бөлім |
Парасат пен пайым |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарыбаева Анар |
||||||||
|
Күні |
18.11.24 |
||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңі |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
11.2.4.1 Көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, өлең, әдеби және еркін тақырыпта шығарма) жазу. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, таңдаған формасы бойынша шығармашылық жұмыс жазады. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдап, оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындықтарын шолу. Тақтаға, сабаққа оқушы зейінін аудару Рапорт:
Ризамын
туғаныма адам болып, Қасым Аманжолов «Ақынның адал, шыншыл мінезі өзімен бірге өлген жоқ, тамаша өлеңдерінде жүр» Т.Ахтанов
Сабақ тақырыбына ену
Өкінбен мен де бір күн өлемін
деп, (Ары қарай жалғастырушы оқушы бар ма?)
Қызығушылықты ояту. Өткенді пысықтау. «Lerning Apps» платформасы арқылы өткенді пысықтау Сабақ мақсатын нақтылау: Өлеңдегі ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, өздерің таңдаған жанрда шығармашылық жұмыс жазасыңдар Оқу сауаттылығы бойынша сұрақ: Бұл шығарма қандай стильге жатады? Не себепті көркем әдебиет стилі болып табылады? Дәлел келтіріңдер |
Кезекші оқушы сабақта жоқ оқушыны хабарлайды. Барлық оқушы үзіндіні хормен оқиды. Сұрақтарға жауап беріп отырады Платформада берілген тапсырманы орындайды Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Қалыптастырушы бағалаулар Ұтымды, дұрыс жауапқа қошемет көрсету Мадақтама сөздер: Жарайсың! Керемет! Тамаша жауап! Жақсы ! Өте жақсы! Дұрыс жауапты нақты көрсетеді
|
Қазақ әдебиеті Әдебиет портал Қазақ әдебиеті хресто Матиясы Слайд беттері Үлестірмелі парақтар https://yandex.kz/video/preview/8147107209983450582 |
|||||
|
Сабақ ортасы 10 минут 8 минут 18 минут 2 минут |
1-тапсырма. Түрі: топтық жұмыс Әдісі: «Мен - оқушы, сен - жазушы» Өлеңді түсініп оқып, жаттап тобына жаздыру. Ережесі: 1 оқушы жүгіріп барып басқа жерде жатқан қағаздан қарап тобына оқиды. Басқалары жазады.
1-топ. А.С.Пушкин «Ескерткіш»
өлеңінен үзінді
2-топ. Қасым «Өзім
туралы»
3 - топ Абай «Өлсе өлер
табиғат, адам өлмес » (өлеңінен
үзінді) Өлеңдерді жазып болған соң, 1 оқушы өлеңді оқиды Бірлесіп 3 өлеңнің ортақ тақырыбын анықтайды. Оқу сауаттылығы бойынша сұрақ: Өлеңде тағы қандай ғаламдық тақырыптар қамтылған? Нешінші шумақта өлең туралы толғайды? ЕББҚ оқушы топтағы сыныптастарынан қолдау алады. Топаралық кері байланыс орнату; Сабақ мақсатына оралу 2-тапсырма. Түрі: жұптық жұмыс Әдісі: «Ойымды өлеңмен өрем» өлең өзіменен мінезін терең Теңеу, эпитет метафора өлеңнен алып қолдануға болады ЕББҚ оқушы жұптағы оқушыдан көмек алады, мұғалім де қолдау білдіреді. Жұп аралық кері байланыс Сабақ мақсатына оралу 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Өлеңде көтерілген ғаламдық тақырыптарда эссе, өлең, әңгіме, шығарма жазу.
- Жеке тұлғаның
қоғамдағы орны. - Рухани құндылықтардың маңызы - Менің болашақтағы портретім - Қасым өлеңінде қозғаған басқа да әлемдік мәселелер туралы шығармашылық жұмыс жазу. Тақырыпқа қатысты мұғалімнің қорытынды пікірі Қасым өмірді сүйген ақын. Майданда от кешкен, тұрмыс тауқыметін тартып, дертті болған ақын еш мойымайды, күйзелмейді. Сөзі тозған жоқ, өлеңі ескірген жоқ, уақытпен үндесіп жатыр. Қасым сол баяғы Қасым күйінде қала береді… Өзара және мұғалім кері байланысы
|
Топтаса отырып бірлесіп, ережеге сай тапсырманы орындайды. Өлең мазмұнын түсінеді Жазған өлеңдерді оқиды. Шығармалар үндестігін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар жазған
жұмыстарымен сыныпта бөліседі. Жұптық тапсырманы орындайды. Берілген сөздерді қатыстырып, өлең шығаруға тырысады. Таңдаған тақырыбы бойынша жеке шығармашылық жұмыс жазады. Бағаларын қойдырады |
Дескриптор: -Өлеңді оқып, есінде сақтайды; -тобына қателеспей жаздырады - қатесіз, сауатты жазады; -Көркем жазады. -Әріптердің жазылу үлгісін сақтайды. -Өлеңді мәнерлеп оқиды; -өлеңдерге тән ортақ тақырыпты анықтайды. Дескриптор: - Берілген сөздерді үлгіге сай қолданады; - Өлең шумағын шығарады; Өлең құрылымын талабын ұстанады; - Өлеңнен қорытынды жазады. Дескриптор: -берілген жанр түрін таңдап шығармашылық жұмыс жазады - -1 б; Құрылымын сақтайды: Кіріспе – 1 б; Негізгі бөлім – 1 Қорытынды – 1 Жанр түріне сай ерекшелікті сақтайды – 1 Орфогрфиялық нормаларды сақтайды -1 Тиісті тыныс белгілерін қоя алады -1б. Жалпы: 7 балл Өткенді пысықтау, топтық жұмыс, жұптық жұмыс белсенділіктері + белгісімен ескеріліп отырады. Жалпы 10 балл пайызбен беріледі. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия . Оқушылар төмендегі сөз оралымдарын қолданып, сабақта туындаған ойларын тұжырымдайды:
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі. 11-сынып. ҚГБ. Қазақ әдебиеті.
Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі. 11-сынып. ҚГБ. Қазақ әдебиеті.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ұзынағаш ауылындағы №1 мектеп лицейі |
||||||||
|
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||||
|
Бөлім |
Парасат пен пайым |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сарыбаева Анар |
||||||||
|
Күні |
18.11.24 |
||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңі |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
11.2.4.1 Көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, өлең, әдеби және еркін тақырыпта шығарма) жазу. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қасым Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңіндегі ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, таңдаған формасы бойынша шығармашылық жұмыс жазады. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Кезекшіні тыңдап, оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындықтарын шолу. Тақтаға, сабаққа оқушы зейінін аудару Рапорт:
Ризамын
туғаныма адам болып, Қасым Аманжолов «Ақынның адал, шыншыл мінезі өзімен бірге өлген жоқ, тамаша өлеңдерінде жүр» Т.Ахтанов
Сабақ тақырыбына ену
Өкінбен мен де бір күн өлемін
деп, (Ары қарай жалғастырушы оқушы бар ма?)
Қызығушылықты ояту. Өткенді пысықтау. «Lerning Apps» платформасы арқылы өткенді пысықтау Сабақ мақсатын нақтылау: Өлеңдегі ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, өздерің таңдаған жанрда шығармашылық жұмыс жазасыңдар Оқу сауаттылығы бойынша сұрақ: Бұл шығарма қандай стильге жатады? Не себепті көркем әдебиет стилі болып табылады? Дәлел келтіріңдер |
Кезекші оқушы сабақта жоқ оқушыны хабарлайды. Барлық оқушы үзіндіні хормен оқиды. Сұрақтарға жауап беріп отырады Платформада берілген тапсырманы орындайды Сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Қалыптастырушы бағалаулар Ұтымды, дұрыс жауапқа қошемет көрсету Мадақтама сөздер: Жарайсың! Керемет! Тамаша жауап! Жақсы ! Өте жақсы! Дұрыс жауапты нақты көрсетеді
|
Қазақ әдебиеті Әдебиет портал Қазақ әдебиеті хресто Матиясы Слайд беттері Үлестірмелі парақтар https://yandex.kz/video/preview/8147107209983450582 |
|||||
|
Сабақ ортасы 10 минут 8 минут 18 минут 2 минут |
1-тапсырма. Түрі: топтық жұмыс Әдісі: «Мен - оқушы, сен - жазушы» Өлеңді түсініп оқып, жаттап тобына жаздыру. Ережесі: 1 оқушы жүгіріп барып басқа жерде жатқан қағаздан қарап тобына оқиды. Басқалары жазады.
1-топ. А.С.Пушкин «Ескерткіш»
өлеңінен үзінді
2-топ. Қасым «Өзім
туралы»
3 - топ Абай «Өлсе өлер
табиғат, адам өлмес » (өлеңінен
үзінді) Өлеңдерді жазып болған соң, 1 оқушы өлеңді оқиды Бірлесіп 3 өлеңнің ортақ тақырыбын анықтайды. Оқу сауаттылығы бойынша сұрақ: Өлеңде тағы қандай ғаламдық тақырыптар қамтылған? Нешінші шумақта өлең туралы толғайды? ЕББҚ оқушы топтағы сыныптастарынан қолдау алады. Топаралық кері байланыс орнату; Сабақ мақсатына оралу 2-тапсырма. Түрі: жұптық жұмыс Әдісі: «Ойымды өлеңмен өрем» өлең өзіменен мінезін терең Теңеу, эпитет метафора өлеңнен алып қолдануға болады ЕББҚ оқушы жұптағы оқушыдан көмек алады, мұғалім де қолдау білдіреді. Жұп аралық кері байланыс Сабақ мақсатына оралу 3-тапсырма. Жеке жұмыс. Өлеңде көтерілген ғаламдық тақырыптарда эссе, өлең, әңгіме, шығарма жазу.
- Жеке тұлғаның
қоғамдағы орны. - Рухани құндылықтардың маңызы - Менің болашақтағы портретім - Қасым өлеңінде қозғаған басқа да әлемдік мәселелер туралы шығармашылық жұмыс жазу. Тақырыпқа қатысты мұғалімнің қорытынды пікірі Қасым өмірді сүйген ақын. Майданда от кешкен, тұрмыс тауқыметін тартып, дертті болған ақын еш мойымайды, күйзелмейді. Сөзі тозған жоқ, өлеңі ескірген жоқ, уақытпен үндесіп жатыр. Қасым сол баяғы Қасым күйінде қала береді… Өзара және мұғалім кері байланысы
|
Топтаса отырып бірлесіп, ережеге сай тапсырманы орындайды. Өлең мазмұнын түсінеді Жазған өлеңдерді оқиды. Шығармалар үндестігін анықтайды. Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар жазған
жұмыстарымен сыныпта бөліседі. Жұптық тапсырманы орындайды. Берілген сөздерді қатыстырып, өлең шығаруға тырысады. Таңдаған тақырыбы бойынша жеке шығармашылық жұмыс жазады. Бағаларын қойдырады |
Дескриптор: -Өлеңді оқып, есінде сақтайды; -тобына қателеспей жаздырады - қатесіз, сауатты жазады; -Көркем жазады. -Әріптердің жазылу үлгісін сақтайды. -Өлеңді мәнерлеп оқиды; -өлеңдерге тән ортақ тақырыпты анықтайды. Дескриптор: - Берілген сөздерді үлгіге сай қолданады; - Өлең шумағын шығарады; Өлең құрылымын талабын ұстанады; - Өлеңнен қорытынды жазады. Дескриптор: -берілген жанр түрін таңдап шығармашылық жұмыс жазады - -1 б; Құрылымын сақтайды: Кіріспе – 1 б; Негізгі бөлім – 1 Қорытынды – 1 Жанр түріне сай ерекшелікті сақтайды – 1 Орфогрфиялық нормаларды сақтайды -1 Тиісті тыныс белгілерін қоя алады -1б. Жалпы: 7 балл Өткенді пысықтау, топтық жұмыс, жұптық жұмыс белсенділіктері + белгісімен ескеріліп отырады. Жалпы 10 балл пайызбен беріледі. |
|
|||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия . Оқушылар төмендегі сөз оралымдарын қолданып, сабақта туындаған ойларын тұжырымдайды:
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз













