Материалдар / "Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі." 6 сынып

"Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі." 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тарих пәні мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Желтоқсан 2020
1262
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Пәні: Қазақстан тарихы

Мектеп: Л.Қылышев атындағы ОЖББМ


Күні:

Мұғалімнің аты жөні:Дарисова Айымгуль Габдилгалимовна

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Зерттеу сұрағы

Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.

Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

6.3.1.10 – қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 – қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, талдау, қолдану

Сабақ мақсаты


Барлығы орындай алады:

Қасым ханның билік еткен жылдарынындағы мемлекетті нығайтудағы рөлін біледі.

Көпшілігі орындай алады:

Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын анықтайды

Кейбірі орындай алады:

Қасым ханның ішкі-сыртқы саясатының бағытын талдай отырып өз көзқарастарын білдіреді.

Бағалау критерийі

  • Қасым ханның билік еткен жылдарындағы оқиғалардың хронологиясын,мемлекетті нығайтудағы маңызды оқиғаларды

  • Қасым ханның ішкі –сыртқы саясатын топтық жұмыс арқылы анықтайды.

  • Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының жағдайына баға береді.

Тілдік мақсаттар


-Кино метафора тыңдау арқылы(тыңдалым дағдысы);

-Тақырып бойынша мәтінмен жұмыстану (оқылым дағдысы);

- Оқушылар бір-біріне түсіндіру (айтылым дағдысы).

- жүргізген саясатын кестеге салу, тарихи деректерді толтыру (жазылым дағдысы)

Құндылықтарды дарыту

Азаматтық жауапкершілік, адамгершілік, отансүйгіштік , көшбасшылық,патриоттық сезімдерін дарыту;

Пән аралық байланыс

«Дүние жүзі тарихы» пәнінен алған білімдерін жаңа білімді бекітуде қолданады.

Алдыңғы білім


Қазақ хандығының құрылуының алғышарттары мен себептерін біледі.

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы




3минут












5минут

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)

М:Тақтаға Қасым ханның суретін көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға миға шабуыл әдісі арқылы ауызша ой салу.

1.Тақтадағы суретте кім бейнеленген?

2.Ол кімнің ұрпағы?

3.Басқа хандардан ерекшелігі қандай?

Сұрақтарға жауап ала отырып жаңа сабықтың тақырыбына көшеміз.

Топқа бөлу

(Оқушылар 1,2,3 сандар арқылы топқа бөлінеді)

І- топ

ІІ- топ

ІІІ – топ

Тыңдалым тапсырмасы

«Кинометофора әдісі»

(Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы)

Бейнематериалды көру арқылы оқушылар Қасым хан тұсындағы маңызды оқиғаларды , даталарды «түртіп алу әдісі» арқылы мынадай сұрақтарға жауап аламын.(бірін-бірі бағалайды)

  • Қасым ханның өмір сүрген жылдары?

  • Қасым ханның Қазақ мемлекетін нығайту кезіндегі рөлі қандай?

  • Қандай мемлекттермен байланыс орнатты?

  • Қасым қандай қасиеттерімен ерекше?

  • Қасым ханның тұсындағы жаулап алған территориялары

  • Дискриптор

  • Қасым ханның өмір сүрген жылдарын біледі

  • Қасым ханның мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтайды

  • Мемлекеттердің байланысын анықтайды

  • Қасым ханның қасиеттерін сипаттайды

  • Қасым ханның жаулап алған территорияларын атайды

  • (Оқушылар осы сұрақтарға көрген бейнебаян арқылы көрген білгендерін жинақтап айтады.Мысалы: Қасым ханның өмір сүрген жылдарын ,Қасымның заңдар жинағы туралы біледі)

ТЖ

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма:

«Спиральді»әдісі

Спираль әдісі бойынша тақырыпты талдау үшін арнайы тасырмалар беру.Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен бір сарапшыны тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып түсінгендерін түсіндіреді.

1-ші топ:

Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды.

2–ші топ:

Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды.

3- ші топ:

«Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды.


Бағалау критерий

Дескриптор

Берілген тапсырмалар арқылы Қасым ханның Қазақ мемлекетінің өрлеуіне қосқан үлесін , ел билеген уақытын, алғашқы деректері кім жазғандарын , тыңдайды.

. Берілген тапсырмаларды орындау арқылы Қасым ханның билеген уақытын, алғашқы деректерді кім жазғанын анықтайды

- Қасым ханның ішкі саясатының тиімділігін,заңдар жинағын біледі.

Қасым хан кезіндегі қазақ хандығының заңдар жинағының тиімділігін, маңызын айтады..

. Қасым ханның сыртқы саясатыноқып қай елдермен қарым- қатнас жасағанын оқып, талдау жүргізеді.

Қасым ханның сыртқы саясатын оқып қай елдермен қарым- қатнас жасағанын оқып, талдайды.


1.Керей ханнан кейін қазақ хандығының тағына кім келді? (Бұрындық, Қасым )

2. «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым» кім жазған? (Қадірғали Жалайыри)

3.Қасым хан кезінде халқының саны қаншаға жетті? ( 1 млн)

4.Қасым

Оқушыларды «Серпілген сауал» сауал арқылы саралаймын.

Дискриптор арқылы кері байланыс беріп оқушыларды мұғалім бағалайды.

2Shape1

Ортақ



. Венн диаграммасы арқылы Қасым хан билігі тұсындағы Қазақ хандығының баға береді.

Shape3 Shape2

Сыртқы саясаты

Ішкі саясаты





Дискриптор:

- Ішкі саясатының ерекшелігін анықтайды

- Сыртқы саясатынының ерекшелігін анықтайды

- Ішкі,сыртқы саясатының дамуындағы ұқсастықтарын анықтайды

Қалыптастырушы бағалау:

Өзін –өзі бағалау. «Түймедақ» әдісі. Сабақта орындай алған тапсырмаларыңа сәйкес түймедағының күлтешелерін боя.

Сары –орташа

Жасыл – жартысынан көбі

Қызыл - барлығын




-Мен бүгін білгенім.......

-Мен бүгін үйренгенім...........

-Менің байқағаным...............

-Мен көбірек мәселелер бойынша

көбірек білгім келеді.......



Кері байланыс жасау арқылы оқушыларды мұғалім бағалайды.




1,2,3 сандары жазылған карточкалар арқылы





Бейнематериал

Қазақстан тарихы. Қасым хан тұсындағы қазақ хандығы https://www.youtube.com/watch?v=EnTcgJszvAw


http://e-history.kz/kz/scorm/course/149











Сабақтың ортасы








25 минут

























































Сабақтың аяғы





5 минут




Рефлексия




Оқушыларға үлестірме мәтін беріледі «Атамұра»2018 ж оқулық





























Саралау-Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмаларбересіз?

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді

жоспарлапотырсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары

немесе оқу

мақсаттары шынайы,

қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу

мақсатына қол

жеткізді ме? Егер

оқушылар оқу

мақсатына жетпеген

болса, неліктен деп

ойлайсыз? Сабақта

саралау дұрыс

жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде

уақытты тиімді

пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма

жəне неліктен?

Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.



































Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Мектеп:

Күні:21.02

Мұғалімнің аты-жөні:Дарисова. А.Г.

Сынып: 8б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы отаршылдық қоныс аудару саясаты


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ