|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: №11 орта мектебі |
||||
|
Күні: 25.02.2019ж. |
|||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлімі: |
Балалар мен үлкендер |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
БС1 Тарихи және көркемдік құндылығы. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ұлы Отан соғысындағы партизандар қозғалысы туралы тарихи деректер мен повесть оқиғаларын салыстырады Кейіпкерлер әрекетін талдайды Талқылаулардан қорытынды шығарады |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
1.Тарихи деректер көрініс табатын эпизодтарды түсіндіре алады; 2.Шығарманы құрылымын талдайды, тақырыбы мен идеясын анықтайды; 3.Повестің тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар : |
Пән лексикасы және терминология: Тарихи құндылық – тарихи деректердің көркем шығармада шынайы суреттелуі; көркемдік құндылығы – автордың көркемдік тәсілдерді тиімді қолдануы, өмір шындығын жинақтап бере алуы. Шығарма құрылымы, тақырыбы, идеясы |
||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнебаян,слайд |
||||
|
Дифференциация: |
Барлығы: шығарманы түсініп, мазмұнын айта алады; Басым бөлігі: шығарманы талдай алады; Кейбірі: әдеби шығарманы тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан аша алады. |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Повестің мазмұнын біледі |
||||
|
Жоспар: |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту Білім алушылар логикалық суреттерді шешу арқылы «Соғыс», «Күрес», «Жеңіс» атты үш топқа бөлінеді. Ой шақыру
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны тану 1-тапсырма.Оқушылар топтарға бөлініп, алдын ала берілген тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалар 1-топ: Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесіндегі көріністерді тарихи деректермен байланыстырып, бейнеролик көрсетеді . 2-топ: Қ.Қайсенов туралы мәліметтер жинақтайды, таныстырады. 3-топ: Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінен қысқаша көрініс көрсетеді. Мұғалім Қасым Қайсенов туралы мәліметтерді толықтырып, «Қасым» кинофильмінен үзінді көрсетеді. Дескриптор:
2-тапсырма. «Әдебиетшілер үйірмесі» әдісі Әр топқа рөлдер беріледі, сол рөлдер бойынша тапсырмаларды орындайды. 1.Зерттеушілер – басты кейіпкерлерді немесе басты оқиғаны жан-жақты сипаттайды. 2.Бейнелеуші – шығарма кейіпкерін бейнелеп, суреттейді. 3. Дәнекерлеуші – әңгіменің идеясын, тарихи деректерді бүгінгі өмірмен байланыстырады. Дескриптор:
3-тапсырма. «Жасырын ұяшық» әдісі. (дәптермен жұмыс) Ұяшықтағы сұрақтар:
Бағалау дескрипторлары
|
Мәтін. Тарихи деректер Тапсырмалар Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінің мәтінінен алынған цитаталар Түрткі сұрақтар мен тапсырмалар |
|||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Қорытынды. Топ мүшелері ақылдаса келе , шығарманың тарихи құндылығына байланысты, топ атын кірістіре отырып екі сөйлемнен құрайды. Бүгінгі сабақтың түйіні: Ешқашан соғыс болмасын! Бейбітшілік заман орнасын. («Жойылсын соғыс» әнін орындау.) Жойылсын жалғыз сөз соғыс деген, Оқ даусы мәңгілік жойылсын. Бомбаның орынын тегістеген, Күректер музейге қойылсын. Кел, достарым, ән бастайық! Көтеріп, жаңғыртып. Даласын дана, баласын ана, Жоқтамасын мәңгілік! Рефлексия «Менің түйгенім» сауалнамасы.
Үйге тапсырма: Шығармадан ұнаған үзіндіні жатқа айту.
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||
|
1. Жеке, жұптық және топтық жұмыс барысында белсенді әдіс- тәсілдер арқылы тапсырманы, барлық оқушылар мен оқушылардың көпшілігі орындай алуын жоспарладым.«Синкуэйн» жән«FILA толтыру»әдісістеріарқылы кейбір оқушылардың қабілетін көрсетуге мүмкіндік беру арқылы білімдері сараланды. |
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы
|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: №11 орта мектебі |
||||
|
Күні: 25.02.2019ж. |
|||||
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Бөлімі: |
Балалар мен үлкендер |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» шығармасының тақырыбы мен идеясы |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
БС1 Тарихи және көркемдік құндылығы. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. |
||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ұлы Отан соғысындағы партизандар қозғалысы туралы тарихи деректер мен повесть оқиғаларын салыстырады Кейіпкерлер әрекетін талдайды Талқылаулардан қорытынды шығарады |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
1.Тарихи деректер көрініс табатын эпизодтарды түсіндіре алады; 2.Шығарманы құрылымын талдайды, тақырыбы мен идеясын анықтайды; 3.Повестің тарихи және көркемдік құндылығына баға бере алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар : |
Пән лексикасы және терминология: Тарихи құндылық – тарихи деректердің көркем шығармада шынайы суреттелуі; көркемдік құндылығы – автордың көркемдік тәсілдерді тиімді қолдануы, өмір шындығын жинақтап бере алуы. Шығарма құрылымы, тақырыбы, идеясы |
||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Бейнебаян,слайд |
||||
|
Дифференциация: |
Барлығы: шығарманы түсініп, мазмұнын айта алады; Басым бөлігі: шығарманы талдай алады; Кейбірі: әдеби шығарманы тарихи және көркемдік құндылығы тұрғысынан аша алады. |
||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Повестің мазмұнын біледі |
||||
|
Жоспар: |
|||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту Білім алушылар логикалық суреттерді шешу арқылы «Соғыс», «Күрес», «Жеңіс» атты үш топқа бөлінеді. Ой шақыру
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Мағынаны тану 1-тапсырма.Оқушылар топтарға бөлініп, алдын ала берілген тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалар 1-топ: Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесіндегі көріністерді тарихи деректермен байланыстырып, бейнеролик көрсетеді . 2-топ: Қ.Қайсенов туралы мәліметтер жинақтайды, таныстырады. 3-топ: Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінен қысқаша көрініс көрсетеді. Мұғалім Қасым Қайсенов туралы мәліметтерді толықтырып, «Қасым» кинофильмінен үзінді көрсетеді. Дескриптор:
2-тапсырма. «Әдебиетшілер үйірмесі» әдісі Әр топқа рөлдер беріледі, сол рөлдер бойынша тапсырмаларды орындайды. 1.Зерттеушілер – басты кейіпкерлерді немесе басты оқиғаны жан-жақты сипаттайды. 2.Бейнелеуші – шығарма кейіпкерін бейнелеп, суреттейді. 3. Дәнекерлеуші – әңгіменің идеясын, тарихи деректерді бүгінгі өмірмен байланыстырады. Дескриптор:
3-тапсырма. «Жасырын ұяшық» әдісі. (дәптермен жұмыс) Ұяшықтағы сұрақтар:
Бағалау дескрипторлары
|
Мәтін. Тарихи деректер Тапсырмалар Қасым Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесінің мәтінінен алынған цитаталар Түрткі сұрақтар мен тапсырмалар |
|||
|
Сабақтың соңы 7 минут |
Қорытынды. Топ мүшелері ақылдаса келе , шығарманың тарихи құндылығына байланысты, топ атын кірістіре отырып екі сөйлемнен құрайды. Бүгінгі сабақтың түйіні: Ешқашан соғыс болмасын! Бейбітшілік заман орнасын. («Жойылсын соғыс» әнін орындау.) Жойылсын жалғыз сөз соғыс деген, Оқ даусы мәңгілік жойылсын. Бомбаның орынын тегістеген, Күректер музейге қойылсын. Кел, достарым, ән бастайық! Көтеріп, жаңғыртып. Даласын дана, баласын ана, Жоқтамасын мәңгілік! Рефлексия «Менің түйгенім» сауалнамасы.
Үйге тапсырма: Шығармадан ұнаған үзіндіні жатқа айту.
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||
|
1. Жеке, жұптық және топтық жұмыс барысында белсенді әдіс- тәсілдер арқылы тапсырманы, барлық оқушылар мен оқушылардың көпшілігі орындай алуын жоспарладым.«Синкуэйн» жән«FILA толтыру»әдісістеріарқылы кейбір оқушылардың қабілетін көрсетуге мүмкіндік беру арқылы білімдері сараланды. |
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||




шағым қалдыра аласыз













