|
Мектеп: “Меңдіқара ауданы әкімдігі білім бөлімінің Жарсуат негізгі мектебі” ММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7.2А – Тығыздық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Демисенова Г.С. |
Сынып: 7 |
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қатты денелер мен сұйықтардың тығыздығын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік терминология: Масса, таразы, көлем, тығыздық, мензурка, пішіні дұрыс дене, пішіні дұрыс емес дене, сұйық Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Дененің бірлік көлемдегі массасы ..... деп аталады. Дене тығыздығы көп болады, егер .... Пішіні дұрыс дененің көлемін анықтау үшін, .... Егер дененің пішіні дұрыс болмаса, оның көлемін анықтау үшін ... Сұйықтың көлемін анықтау үшін .... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика: тура және кері тәуелділік Химия: зат құрылысын молекулалық теория бойынша сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, интернет желісінен СОР |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дене массасын анықтау; дене көлемін анықтау, тығыздықты есептеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-2 минут
2-3 минут
2-3 минут
|
І. Сабақтың мақсатын таныстыру ІІ. Өткен тақырыпты пысықтау
Осы сұрақтар талданған соң, сабақтың мақсатын жүзеге асыру үшін, оқушыларды топқа бөлу керек. ІІІ. Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ: қатты заттардың аттары (алтын-алюминий, қорғасын-қалайы, мыс-мырыш) 2-топ: сұйықтардың аттары (су-спирт, май-мұнай, керосин – кофе) бойынша оқушыларды алдымен екі топқа бөлінеді, ал топ ішінде оқушылар заттың бастапқы әріпі бойынша жұптасады. |
Презентация-мен жұмыс
стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6-7 минут
10-15 минут
|
ІV. Қайталау тапсырмалары:
Оқушылар өзара есептің шығарылу жолын талдайды. Өзара талдап, шығарып болған соң, басқа оқушыларға түсіндіреді, сыныптастарының сұрағына жауап береді. Есептерді шығару кезінде оқушыларға дескриптор құруға ұсыныс беріледі.
|
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут |
V. Практикалық тапсырма -1 «Қатты дененің тығыздығын анықтау» Тапсырмалар: І –жұп: массалары тең, бірақ көлемдері әртүрлі денелердің; ІІ – жұп: көлемдері тең, бірақ массалары әртүрлі денелердің; ІІІ - жұп: ермексаздың тығыздығын анықтау. Жұмыстың орындалуы: оқушыларға тапсырма ұсынылған соң, олар жұппен талдап, жұмыс барысын жоспарлайды. Бір жұп өлшеу жұмыстарын жүргізеді, келесі жұп оларды бағалайды. Мұғалім оқушыларды бақылап, жұпта, топта жұмыстануын қадағалайды. Оқушылардың түсінбеген тұстары болса, бағыт береді. Бағалау үшін дескрипторларды алдын-ала дайындалып, ұсынылады. Егер оқушылар дескрипторға өзгертулер енгізуді қаласа, қосуға болады. Дескрипторлар: Оқушы:
Бұл тапсырманы 1-топтағы жұптар орындайды. Ал 2-топ жұптары 1-топ оқушыларының тапсырманы орындағанын бақылап, бағалайды. 1-топ оқушылары тығыздық мәнін анықтап, нәтижені алған соң, бақылаушы оқушылар оларға өз бағаларын береді, ұсыныс айтады. |
таразылар, кір тастар, түрлі, жүктер, мензурка, су құюға арналған ыдыстар, жіп http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/5e7042ed-d568-43c6-ad31-df9d934185d9/21.swf глицерин тығыздығы: 1,26 г/см³ ермексаз тығыздығы: (1,3-1,4 ) г/см3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут
|
VI. Практикалық тапсырма-2 Сұйықтың тығыздығын анықтау Жұмыстың орындалуы: оқушыларға тапсырма ұсынылған соң, олар жұппен талдап, жоспарлайды. Дескрипторлар: Оқушы:
Бұл тапсырманы 2-топтағы жұптар орындайды, ал 1-топ жұптары оларды бақылап, бағалайды.
|
Мензурка, белгісіз сұйық, бос ыдыс, электрондық таразы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут |
VІІ. Бөлім бойынша жиынтық бағалау жұмысы (қосымша-1) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-5 минут |
VIІІ.Үйге тапсырма беру: қосымша 2 ІХ. Рефлексия Оқушылардың түсінбеген сұрақтары талданады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзара бағалау, сұрақтарға жауап беруі кезінде бағалау, тапсырмаларды орындауы кезінде бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар практикалық тапсырмаларды белсене орындады, нәтижелерге қол жеткізді
2: Тығыздықққа арналған есептерді талдауды көпшілік оқушылар өте жақсы орындады
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: оқушыларға бірін-бірі бағалауға көбірек мүмкіндік беру
2: жетістік критерийлерін оқушылардың өздері құрып үйренуіне көбірек мүмкіндік беру
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алтын |
Алюминий |
Қорғасын |
|
Қалайы |
Мыс |
Мырыш |
|
Спирт |
Су |
Керосин |
|
Май |
Мұнай |
Кофе |
Дескрипторлар:
Оқушы:
-
берілген дененің көлемін анықтаудың әдісін таңдайды және сипаттайды;
-
көлемнің V мәнін анықтап,
өрнектейді; -
дененің массасын m (г) анықтайды;
-
дененің тығыздығын анықтайды;
-
өлшем бірлікті ХБЖ-не түрлендіреді;
-
кестені толтырады;
-
тығыздықтың өлшенген мәнін кестедегі мәнмен салыстырып, өлшеу қателігін бағалайды;
-
тығыздықты салыстырып, қорытынды жасайды.
Дескрипторлар:
Оқушы:
-
берілген сұйықтың массасын анықтаудың әдісін сипаттайды;
-
сұйықтың массасын m (г) анықтайды;
-
сұйық көлемінің V мәнін анықтап,
өрнектейді; -
сұйықтың тығыздығын анықтайды;
-
өлшем бірлікті ХБЖ-не түрлендіреді;
-
кестені толтырады;
-
тығыздықтың өлшенген мәнін кестедегі мәнімен салыстырып, өлшеу қателігін бағалайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қатты денелер мен сұйықтардың тығыздығын анықтау
Қатты денелер мен сұйықтардың тығыздығын анықтау
|
Мектеп: “Меңдіқара ауданы әкімдігі білім бөлімінің Жарсуат негізгі мектебі” ММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7.2А – Тығыздық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Демисенова Г.С. |
Сынып: 7 |
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қатты денелер мен сұйықтардың тығыздығын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; 7.2.2.14 – сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік терминология: Масса, таразы, көлем, тығыздық, мензурка, пішіні дұрыс дене, пішіні дұрыс емес дене, сұйық Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Дененің бірлік көлемдегі массасы ..... деп аталады. Дене тығыздығы көп болады, егер .... Пішіні дұрыс дененің көлемін анықтау үшін, .... Егер дененің пішіні дұрыс болмаса, оның көлемін анықтау үшін ... Сұйықтың көлемін анықтау үшін .... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика: тура және кері тәуелділік Химия: зат құрылысын молекулалық теория бойынша сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация, интернет желісінен СОР |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Дене массасын анықтау; дене көлемін анықтау, тығыздықты есептеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1-2 минут
2-3 минут
2-3 минут
|
І. Сабақтың мақсатын таныстыру ІІ. Өткен тақырыпты пысықтау
Осы сұрақтар талданған соң, сабақтың мақсатын жүзеге асыру үшін, оқушыларды топқа бөлу керек. ІІІ. Оқушыларды топқа бөлу: 1-топ: қатты заттардың аттары (алтын-алюминий, қорғасын-қалайы, мыс-мырыш) 2-топ: сұйықтардың аттары (су-спирт, май-мұнай, керосин – кофе) бойынша оқушыларды алдымен екі топқа бөлінеді, ал топ ішінде оқушылар заттың бастапқы әріпі бойынша жұптасады. |
Презентация-мен жұмыс
стикерлер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
6-7 минут
10-15 минут
|
ІV. Қайталау тапсырмалары:
Оқушылар өзара есептің шығарылу жолын талдайды. Өзара талдап, шығарып болған соң, басқа оқушыларға түсіндіреді, сыныптастарының сұрағына жауап береді. Есептерді шығару кезінде оқушыларға дескриптор құруға ұсыныс беріледі.
|
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут |
V. Практикалық тапсырма -1 «Қатты дененің тығыздығын анықтау» Тапсырмалар: І –жұп: массалары тең, бірақ көлемдері әртүрлі денелердің; ІІ – жұп: көлемдері тең, бірақ массалары әртүрлі денелердің; ІІІ - жұп: ермексаздың тығыздығын анықтау. Жұмыстың орындалуы: оқушыларға тапсырма ұсынылған соң, олар жұппен талдап, жұмыс барысын жоспарлайды. Бір жұп өлшеу жұмыстарын жүргізеді, келесі жұп оларды бағалайды. Мұғалім оқушыларды бақылап, жұпта, топта жұмыстануын қадағалайды. Оқушылардың түсінбеген тұстары болса, бағыт береді. Бағалау үшін дескрипторларды алдын-ала дайындалып, ұсынылады. Егер оқушылар дескрипторға өзгертулер енгізуді қаласа, қосуға болады. Дескрипторлар: Оқушы:
Бұл тапсырманы 1-топтағы жұптар орындайды. Ал 2-топ жұптары 1-топ оқушыларының тапсырманы орындағанын бақылап, бағалайды. 1-топ оқушылары тығыздық мәнін анықтап, нәтижені алған соң, бақылаушы оқушылар оларға өз бағаларын береді, ұсыныс айтады. |
таразылар, кір тастар, түрлі, жүктер, мензурка, су құюға арналған ыдыстар, жіп http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/5e7042ed-d568-43c6-ad31-df9d934185d9/21.swf глицерин тығыздығы: 1,26 г/см³ ермексаз тығыздығы: (1,3-1,4 ) г/см3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут
|
VI. Практикалық тапсырма-2 Сұйықтың тығыздығын анықтау Жұмыстың орындалуы: оқушыларға тапсырма ұсынылған соң, олар жұппен талдап, жоспарлайды. Дескрипторлар: Оқушы:
Бұл тапсырманы 2-топтағы жұптар орындайды, ал 1-топ жұптары оларды бақылап, бағалайды.
|
Мензурка, белгісіз сұйық, бос ыдыс, электрондық таразы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10-15 минут |
VІІ. Бөлім бойынша жиынтық бағалау жұмысы (қосымша-1) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
4-5 минут |
VIІІ.Үйге тапсырма беру: қосымша 2 ІХ. Рефлексия Оқушылардың түсінбеген сұрақтары талданады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзара бағалау, сұрақтарға жауап беруі кезінде бағалау, тапсырмаларды орындауы кезінде бағалау |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар практикалық тапсырмаларды белсене орындады, нәтижелерге қол жеткізді
2: Тығыздықққа арналған есептерді талдауды көпшілік оқушылар өте жақсы орындады
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: оқушыларға бірін-бірі бағалауға көбірек мүмкіндік беру
2: жетістік критерийлерін оқушылардың өздері құрып үйренуіне көбірек мүмкіндік беру
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алтын |
Алюминий |
Қорғасын |
|
Қалайы |
Мыс |
Мырыш |
|
Спирт |
Су |
Керосин |
|
Май |
Мұнай |
Кофе |
Дескрипторлар:
Оқушы:
-
берілген дененің көлемін анықтаудың әдісін таңдайды және сипаттайды;
-
көлемнің V мәнін анықтап,
өрнектейді; -
дененің массасын m (г) анықтайды;
-
дененің тығыздығын анықтайды;
-
өлшем бірлікті ХБЖ-не түрлендіреді;
-
кестені толтырады;
-
тығыздықтың өлшенген мәнін кестедегі мәнмен салыстырып, өлшеу қателігін бағалайды;
-
тығыздықты салыстырып, қорытынды жасайды.
Дескрипторлар:
Оқушы:
-
берілген сұйықтың массасын анықтаудың әдісін сипаттайды;
-
сұйықтың массасын m (г) анықтайды;
-
сұйық көлемінің V мәнін анықтап,
өрнектейді; -
сұйықтың тығыздығын анықтайды;
-
өлшем бірлікті ХБЖ-не түрлендіреді;
-
кестені толтырады;
-
тығыздықтың өлшенген мәнін кестедегі мәнімен салыстырып, өлшеу қателігін бағалайды.
шағым қалдыра аласыз

















