|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қатты денелердің, сұйықтардың және газдардың молекулалық құрылымы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1. заттардың молекулалық құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың құрылымын сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Заттың күйлерінің молекулалық құрылымын түсініп, тәжірибеде қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Кристалл дене, аморф дене, кристалдық тор, заттың агрегаттық күйлері, химиялық элемент, диффузия құбылысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Арнайы пәндік лексикасы мен терминология: Атом, молекула, дене, зат, материя, бөлшек, заттың агрегаттық күйлері, кристалл, аморф денелер, молекулалық – кинетикалық теория.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
2 мин
6 мин
2 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі а) сәлемдесу,сабаққа дайындығын тексеру б) ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылар бүгінгі көңіл күйлерініңіз қалай? Барлығымыз стол үстіндегі смайликтен дәл қазіргі сәттегі көңіл күйімізді көрсетеміз. Жарайсыздар, бүгін менің де көңіл-күйім жақсы , сіздерге де күні бойы жақсы көңіл күйде бар ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды тілеймін. II. Алдыңғы білімдерін сұрау. Plickers no-reply@plickers.comбағдарламасында құрастырылған тест тапсырмасы арқылы үй жүмысын сұраймын. 1.20 Н күшәсеріненсеріппе 4 см ұзарады. Серіппенің қатаңдығы қандай? А.5 Н/м Б.80 Н/м С. 500 Н/м 2.Серпімділік күші қандай жағдайда пайда болады? А.денебірқалыптықозғалғанда Б.Денедеформацияланғанда С.Денетөменқұлағанда 3.Қатаңдық коэфицентінің өлшем бірлігі А.Н/м Б. Н/кг С.Н*м 4.Гук заңыныңформуласынкөрсет А.F=kx Б. F=kL С. F=mX 5.k-шамасыненібілдіреді? А. Күшті Б. Қатаңдықты С. Ұзаруды 6.Күшті өлшейтінқұрал А. Спидометр Б.Термометр С. Динамометр 7.Қандай күшті тең әрекетті күш деп атаймыз? А. Егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болатын күш Б.Екі дененің жанасуы кезінде пайда болатын күш С.Дене пішіні мен көлемінің өзгеруі 8. Бір түзудің бойымен бір жаққа қарай бағытталған екі күштің тең әрекетті күші неге тең? А. FR=F1 — F2 Б. FR=F1 + F2 С. FR=mg Тестті тексеріп бағалайды 1.С 2.Б 3.А 4.А 5.Б 6.С 7.А 8.Б Үй тапсырмасын бағалауға арналған дескриптор: - Оқушылар тез және нақты жауап беруге үйренеді Мұғалім ауызша кері байланыс жасайды. «Мадақтау»әдісі арқылы бағалайды Сыныпты топқа бөлу:Оқушылар өздеріне берілген үлестірме қағаздар арқылы өздеріне ортақ қасиеттері арқылы сутегі, гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы; әр түрлі қатты денелер (жез, темір, мыс, алюмений, ас тұзы); түрлі сұйықтарды (су, сүт,мұнай, глицирин, сынап ) таңдап алу арқылы 3 топқа бірігеді. Топқа бірігу арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Сабақтың мақсатымен оқушыларды таныстыру Ой қозғау - Сіздердің топтарыңызда пайда болған қандай заттар? Бұл заттарды не біріктіреді, ортақ қасиеттері қандай? - Бұл зат жөнінде түсінігің қандай? Сізге таныспа, қалай аталады? |
1-4 – жұмыстану керек 5-7 – жақсы 8 - жарайсың
Үлестірме қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
14 мин 3 мин 1 мин 6 мин 2 мин Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: СЫНЫП:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы: Қатты денелердің, сұйықтардың
және газдардың молекулалық құрылымы Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 7.3.1.1. заттардың
молекулалық құрылысы негізінде қатты денелердің, сұйықтар мен
газдардың құрылымын сипаттау Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Заттарды құрайтын бөлшектер
атауын білу, молекулалық құрылысын
түсіну. Молекулалардың қозғалысы.
Диффузия жайлы мағлұмат алу Оқушылардың басым
бөлігі: Заттың күйлерін қасиеттеріне
қарай ажырата алу. Молекулалар қозғалысы мен
диффузия құбылысының температураға тәуелді екендігін түсіндіре
алу. Кейбір
оқушылар: Заттардың физикалық
қасиеттерін МКТ негізінде түсіндіре алу Диффузия құбылысының өмірдегі
маңыздуылығын түсіндіре алу Ойлау
дағдысы Білу, түсіну,
қолдану Бағалау
критерийі Заттардың молекулалық құрылысын
біледі Газдардың, сұйықтар мен қатты денелердің
құрылымын сипаттап, мысалдар
келтіреді Заттардың физикалық
қасиеттерін молекулалық құрылымы негізінде
түсіндіреді Диффузия құбылысын өмірде
қолданады. Тілдік
мақсаттар Оқушылар: Заттың күйлерінің молекулалық
құрылымын түсініп, тәжірибеде қолдану. Негізгі сөздер мен
тіркестер: Кристалл дене, аморф дене,
кристалдық тор, заттың агрегаттық күйлері, химиялық элемент,
диффузия құбылысы Арнайы пәндік лексикасы мен
терминология: Атом, молекула, дене, зат,
материя, бөлшек, заттың агрегаттық күйлері, кристалл, аморф
денелер, молекулалық – кинетикалық теория. Қазақша Орысша Ағылшынша Атом Атом atom молекула молекула molecule дене тело object материя материя matter бөлшек частица particle қатты
дене Твердое
тело Rigid
bodi газ газ gas сұйық жидкость liquid Құндылықтарға
баулу Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы. Алдыңғы
оқу
Бір түзу бойымен денеге әрекет
еткен күштерді қосу
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың
басы 10
мин 2 мин
6 мин
2 мин
І. Ұйымдастыру
кезеңі
а) сәлемдесу,сабаққа
дайындығын тексеру б) ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру Оқушылар бүгінгі көңіл
күйлерініңіз қалай? Барлығымыз стол үстіндегі
смайликтен дәл қазіргі сәттегі көңіл күйімізді
көрсетеміз. Жарайсыздар, бүгін менің де
көңіл-күйім жақсы , сіздерге де күні бойы жақсы көңіл күйде бар
ынтаңызбен жұмыс жасауларыңызды
тілеймін.
II. Алдыңғы білімдерін
сұрау.
Plickers
no-reply@plickers.comбағдарламасында
құрастырылған тест тапсырмасы арқылы
үй жүмысын
сұраймын.
1.20
Н күшәсеріненсеріппе 4 см ұзарады. Серіппенің қатаңдығы
қандай?
А.5
Н/м Б.80
Н/м С. 500
Н/м
2.Серпімділік күші қандай жағдайда пайда
болады?
А.денебірқалыптықозғалғанда
Б.Денедеформацияланғанда
С.Денетөменқұлағанда
3.Қатаңдық коэфицентінің өлшем
бірлігі
А.Н/м Б.
Н/кг С.Н*м
4.Гук
заңыныңформуласынкөрсет
А.F=kx Б.
F=kL С.
F=mX
5.k-шамасыненібілдіреді?
А. Күшті Б.
Қатаңдықты С. Ұзаруды
6.Күшті
өлшейтінқұрал
А.
Спидометр Б.Термометр С. Динамометр
7.Қандай күшті тең әрекетті күш деп
атаймыз?
А. Егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті
басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей
болатын күш
Б.Екі дененің жанасуы кезінде пайда болатын
күш
С.Дене пішіні мен көлемінің
өзгеруі
8. Бір түзудің бойымен бір жаққа қарай
бағытталған екі күштің тең әрекетті күші неге
тең?
А.
FR=F1 —
F2 Б.
FR=F1 +
F2
С.
FR=mg
Тестті тексеріп бағалайды 1.С 2.Б 3.А 4.А 5.Б 6.С 7.А 8.Б
Үй тапсырмасын бағалауға
арналған дескриптор: -
Оқушылар тез және нақты жауап
беруге үйренеді Мұғалім ауызша кері байланыс
жасайды.
«Мадақтау»әдісі арқылы
бағалайды
Сыныпты топқа
бөлу:Оқушылар өздеріне берілген
үлестірме қағаздар арқылы өздеріне ортақ қасиеттері арқылы сутегі,
гелий, оттегі, азот, көмірқышқыл газы; әр түрлі қатты денелер (жез,
темір, мыс, алюмений, ас тұзы); түрлі сұйықтарды (су, сүт,мұнай,
глицирин, сынап ) таңдап алу арқылы 3 топқа
бірігеді.
Топқа бірігу арқылы сабақтың
тақырыбын ашу.
Сабақтың мақсатымен оқушыларды
таныстыру
Ой
қозғау
- Сіздердің топтарыңызда пайда
болған қандай заттар? Бұл заттарды не біріктіреді, ортақ қасиеттері
қандай?
- Бұл зат жөнінде түсінігің
қандай? Сізге таныспа, қалай аталады?
1-4 – жұмыстану
керек 5-7 –
жақсы 8 -
жарайсың
Үлестірме
қағаздар Сабақтың
ортасы 30
мин
14
мин 3 мин 1 мин 6 мин 2 мин | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















