Қауіпсіздік ережесі.Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру 5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қауіпсіздік ережесі.Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
5 класстарға арналғанжалпы дамыту жаттығуларын ойын арқылы өткізугеболады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ:

Дене шынықтыру

Күні :16.11

Мұғалімнің аты – жөні : Сактаганова Айдана

Сынып :5

Қатысқандар: 15 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қауіпсіздік ережесі.Кешенді жалпы дамыту жаттығуларының негізін құру

Оқу мақсаттары

5.3.4.1. денсаулықты нығайту жаттығулары барысында қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болу

Бөлім №3

Гимнастика арқылы денсаулықты нығайту

Сабақтың мақсаты

Жаттығулар комбинациясының реттілігін білуге және орындауға үйрету

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады : Бір орында тұрып,тізені алма-кезек көтеруді.Отырып тұруды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады : Отырып тұруды.

Кейбір оқушылар орындай алады :Обручьпен айналдыруды.Орындықта орындалатын жаттығуларды

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тепе-теңдік, айналу, орын ауыстыру, жаттығуды аяқтау.

Талқылауға арналған сұрақтар :

«Гимнастика» сөзін естігенде көз алдарыңызға не елестетесіздер? Жаттығуларды реттілігімен орындаудың сізге қандай маңызы бар?Сіздер жаттығулардың өмірде қалай қолданамын деп ойлайсыздар? Ол қажет пе? Басқа топтардың жұмысын бақылау кезінде сындарлы ұсынымдар беру неліктен маңызды?

Не себепті .... деп ойлайсыз?

«Гимнастика» сөзіне байланысты оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына байланысты түсініктерін ашамын. Сымбаттың, мүсіннің, ептілік пен икемділік қасиеттері туралы маұғұмат алуына мүмкіндік беремін. Жаттығулардды дұрыс орындау үшін қимыл-қозғалыс реттілігін менгеру керектігін түсінуге бағыттаймын.Үйренген акробатикалық жаттығуларды өмірде өзін-өзі сақтандыру, кедергілерден өту, секіріп асып түсу, абайсызда құлау жағдайларынан сақтандыру дағдыларын қалыптастыратынын түсінуіне тәрбиелеймін. Басқа топтардың жұмысын бақылай отырып, жаттығуларды орындау кезіндегі жасауға болмайтын қателерді білу үшін.

Ишара : «Дайындал» қолды жоғары көтеріп тұру

«Жаттығу аяқталды» екі қолды жоғары көтеру

Алдыңғы оқу:


Жоспар

Қысқа мерзімді жоспар















Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Басы

Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу, баяндама беру

Сабақтың мақсатын оқушыларға түсіндіру:

«Көңілді массаж» ойын әдісін қолдану арқылы көңіл-күй мен сабаққа деген жақсы ахуал қалыптастыру.

Денені дайындау жаттығулары.

-Бір орындағы жаттығулар: оңға, солға, кері секіріп бұрылу.

Жүру түрлері:

-Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру.

-Қолды жанға созып өкшемен жүру.

- қол жанда аласа бөрене үстімен жүріп, секіріп түсу.

-Жартылай отырып жүру.

-Толық отырып жүру.

Жүгіру:

- Залда ирек жасап жүгіру

-Аяқты көтеріп кедергілер арасымен жүгіру

-Аяқты артқа түзу жүгіру

-Екі жаққа аяқты көтеріп жүгіру

-Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау

Бір орында жалпы дене жаттығуларын орындау:

1-4 саналу арқылы 4 қатарға бөліну

4 қатарлы сап түзеу



Маттар,


Ортасы

«Гимнастика» сөзін естігенде сіз не елестетесіз?

оқушылардың қызығушылығын ояту сәті. Оқушылар сөзбен, қимылмен өз ойларын білдіреді.

Сабақтың мақсаты: Жаттығулар комбинациясының қимыл-қозғалыс реттілігін білуге және орындауға үйрету.

1. Жалпы дамыту жаттығулары:

1-жаттығу.

Б.қ.негізгі тұрыс басты 4 сан оңға, 4 сан солға айналдыру;

2-жаттығу.

Б.қ.н.т. қол иықта 4 сан алға, 4 сан артқа айналдыру; 3- жаттығу

Б.қ.н.т. қол белде, 4 сан оңға, 4 сан солға айналдыру;

4- жаттығу

Б.қ.н.т аяқты алшақ ашып отыру, екі қолды алға созып, оң аяққа 2 рет, сол аяққа 2 рет тигізу;

Б.қ.н.т. тізені 4 сан ішке, 4 сан сыртқа айналдыру;

6-жаттығу.

Б.қ. оң аяқ және сол аяқпен секіру.

1 тапсырма. Обручьпен орындалатын жаттығулар

2 тапсырма.Орындықтарда орындалатын жаттығулар

3 тапсырма.Секіртпемен орындалатын жаттығулар

Оқушылардың қабілет деңгейлерін құрылған бағалау криерийлеріне қарай белгіленген түстермен бағаладым

«Қызыл түс» - жаттығуларды орындауда қимыл-қозғалыс реттілігін қатесіз және «өте жақсы» орындағанда



«Жасыл түс» – барлық жаттығулардың реттілігі мен орындалуын «жақсы» деңгейде орындағанда



«Сары түс» – кем дегенде бір жаттығуды «жақсы»

орындап қалғандарын «орташа» деңгейде

орындағанда және барлық жаттығулар реттілігін біледі, орындауға ұмтылған жағдайдағ.









Дескриптор.

-гимнастика кешенінің жаттығуларын орындауда техника қауіпсіздігін сақтайды;


-жаттығуларды реттілікпен орындайды;


-жеткен жетістері мен қателіктерін талқылайды.


Соңы

Тынысты қалыпқа келтіру жаттығулары.

«Орындық авторы» ойыны. Әр топтан бір ойыншы шығып қарсы топқа таңдаған құралдарымен командалық бір жаттығу ойлап тауып көрсетуді ұсынады.

Үйге тапсырма беру. Жауырынға тұру және жартылай шатқа отыру жаттығуларын қайталап келу .Тепе-теңдікке арналған жаттығулар.



Қосымша ақпарат





Саралауға оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушы тапсырмасын қалай түрлендіресіз?

Қабілет деңгейіне қарай 3 топқа бөлдім. Оқушыларды түстеріне байланысты топтаймын.

І топ- қабілет деңгейі жоғары.

Қызыл түс Ж
аттығуларды ретімен таза орындауды жетілдіру.

ІІ топ-қабілет деңгейі орташа.


Жасыл түс. Әлсіз орындаған жаттығуларын жетілдіру.

ІІІ топ- қабілет деңгейі төмен.



Сары түс. Жаттығуларды дұрыс орындау қимыл-қозғалыстарын жетілдіру. «Үш шапалақ» әдісі арқылы мадақтап отыру


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Бас бармақ жоғары/төмен

Оқушылар:


Толықтай түсінсе, сенімді болса, көрсетіп, бас бармағын жоғары көтереді;


Түсінуге жақын болса, аздап білсе, көрсетіп, бас бармағын ортада ұстайды;


Егер түсінбесе, сенімсіз болса, көрсетіп,

бас бармағын төмен түсіреді.


Пәнаралық байланыс –

Физика, математика, әдебиет,

Денсаулық және қауіпсіздік

жаттығуларды орындауда қауіпсіздік ережесін қатаң сақтауды үйрету. Құралдарды дұрыс қолдана білу. Дене бұлшықеттерін нығайта отырып оқушылардың денсаулығын, дене дамуын арттыру.

АКТ – мен байланыс.

Видео ролик көрсету арқылы оқушылар жаттығуларды орындау техникасын үйренеді.

Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Оқушылар бірлесе жұмыс жасауға, бірін – бірі сыйлауға, пікірлерін тыңдауға дағдыланады. Өз дене сымбаты мен икемділік қасиеттерінің дұрыс қалыптаскына көңіл бөледі.


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті. Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма ?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз?

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.

Оқушылар жаттығулар комбинациясының

қимыл-қозғалыс реттілігі мен орындауды үйренді

Саралап тапсырма беру оқушылардың орындау деңгейі мен оны

жетілдіруге сәйкес болды.

Оқушыларды топқа бөлу уақытты тиімді пайдалануға ықпал етті






Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты )

1: Сабақта әр түрлі әдістерін пайдалану арқылы оқушылардың қызығушылығы және сабақты меңгеруге ынталарының артуы.

2:оқушыларды орындау деңгейіне қарай сараптап тапсырмалар беру, олардың жаттығуларды толық меңгеруін жеңілдеуі және оқушылардың өз күшіне сенімділігінің артуы

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ?

1: Таяқшалармен орындалатын жаттығулар

2: Карточкамен орындалатын тапсырмалар

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім ?

1: Оқушылардың тапсырмаларды орындау деңгейіне қарай қабілеттерін анықтадым, дамыту тұстарын білдім.

2: Оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатында ойындар мен критериалды бағалауды пайдалану






















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
16.11.2018
3963
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі