|
Мектебі: |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Қауіпсіздік сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ «Бейтаныс адамның қулығы»
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-Балаларға бейтаныс адам кім екенің, оларды алып кетуге тырысқан жағдайда дұрыс әрекет етуді,өздерін қорғай алуды, көмекке шақыруды үйрету; -Ересек адамдардың қауіпіз бола бермейтінін түсіндіру. |
|
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ
|
|
|
Дәйексөзі: |
«Бірлік болмай, тірлік болмас» |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Қауіпсіздік сабағымыз психологиялық ахуалдан басталды. Психологиялық ахуал : «Біз қандаймыз?» деп аталады. Әр топта отырған оқушылар бір-бірлеріне «Біз қандаймыз?» деген сұрақты қояды. Әр топтың оқушылары бір-бірлеріне әдемі сөздер айтып,тілек білдіреді.
|
Психологиялық ахуал барысында оқушылар бір-бірлеріне әдемі сөздерін айтып, тілектерін білдіреді.
|
Мадақтау |
Интербелсенді тақта, презентация |
||
|
Сабақтың басы (3 мин)
|
Мұғалімнің сөзі: -Бүгінгі өтетін қауіпсіздік сабағымыздың тақырыбы: №15 сабақ «Бейтаныс адамның қулығы» деп аталады. Қауіпсіздік сабағымыздың мақсаты:балаларға бейтаныс адам кім екенің, оларды алып кетуге тырысқан жағдайда дұрыс әрекет етуді,өздерін қорғай білуді, сонымен қатар ешкімнен қысылмай көмекке шықыруды үйрету. Мұғалімнің сөзі: Балалар бүгінгі тақырыбымызға байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. «Ой қозғау» әдісі. -Сендер үшін бейтаныс сөзі нені білдіреді? -Бейтаныс адам дегеніміз кім? -Ол адам біздің қауіпсіздігімізге зиян келтіре ала ба? -Өз қауіпсіздігімізді қалай қорғай аламыз? |
Оқушылар қауіпсіздік сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таңысады.
Балалар қойылған сұрақтар бойынша өз пікірлерімен бөліседі.
|
Мадақтау
|
презентация; тақырыпқа байланысты тақтаға ілінген суреттер |
||
|
Ортасы (3 мин) |
Мұғалімнің сөзі: -Балалар бүгін біздің қауіпсіздік сабағымызға ерекше қонақ келіп тұр. Ол бізге бейтаныс адам жайлы және өздеріңді қалай қорғауға болатын жайлы айтып өтеді. Бурабай ауданының полиция бөлімінің тергеуші қызметінде жұмыс жасайтын, полиия лейтенанты: Комиев Ераман Ерсаинович келді. (Бейтаныс адамды байқасандар не істеу керек екен жөнінде бірнеше кеңестер айтып,өздерін әрқашан қорғап жүруге шақырды) Бейтаныс сөзінің мағынасын түсіндіру. Б Туыстар (таныстар)-бізге жақын адамдар: анамыз,әкеміз,әжеміз,атамыз,бауырларымыз және басқа да туыстарымыз. Олар бізге қамқорлық жасайды және әрқашан көмектесуге дайын. Бетаныс адамдар- мейірімді болуы мүмкін, бірақ біз абай болуымыз керек. -Қандай ересектер қауіпті болуы мүмкін? Әрқашан жағымды көрініс,әдемі киім,сүйкімді болу,күлімсіреу жақсы адамның көрсеткіші бола ма? Мұғалім: Өкінішке орай,қылмыскерлер өздерінің зұлымдық мақсаттарына жету үшін түрлі қулыққа барады. Ал біз, байқағыш болуымыз керек! Балаларға тақырыпқа байланысты әр түрлі топтық жұмыстар орындайды.
бойынша бейтаныс адам туралы суреттер беріледі.
әр топқа жағдаяттар беріледі.Сол жағдаяттар бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. І-топ: Егер бейтаныс адам сені үйіне ойнай тұруға шақырса,не істеу керек? ІІ-топ: Егер бейтаныс адам сенің қолыңнан тартып, бір жаққа қарай жетелесе,не істеу керек? ІІІ-топ: Адамдар көп жиналған жерде бейтаныс адам сені көмекке шақырды, не істеу керек? Жеке жұмыс «Дұрысын тап» әдісі арқылы балалар берілген карточкадан бейтаныс адамдарды тауып белгілеу қажет.
|
Балалар тақырып бойынша пайдалы кеңестермен таңысады. Өздерінің сұрақтарын қойып, пікірлерімен бөліседі.
Балалар әр топқа берілген суреттерді құрастырып, сурет бойынша сөйлейді. Әр топтан екі баладан тақтаға шығып , жағдаяттар бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. І-топ: Ақырындап қарсылық білдіру қажет, жақын мандағы дүкендерге кіру керек немесе бұл туралы ата-анаға айту. ІІ-топ: Сыпайы түрде жіберуін өтіну керек. Егер жібермей жатса «Жіберіңіз мені» деп қатты айқайлау керек. ІІІ-топ: Бұл жерде бірден адамдардың арасына кіріп, қашып кету керек. Ата-анаға хабарлып айту қажет. |
Мадақтау Жұлдызшалармен бағалау |
Презентация Презентация, қима қағаздар,суреттер
Жағдаяттардың сұрақтары жазылған қағаздар Каточкалар, презентация |
||
|
Соңы (2 мин)
Рефлексия |
Бүгінгі қауіпсіздік сабағымызды қорытындылау мақсатында «Ақиқат немесе жалған» ойының ойнайды.
- Сабағымыздың қорытындысы ретінде «Genially» платформасында «боулинг» ойыны арқылы алған білімдерін қорытады. -Бүгінгі қауіпсіздік сабағымыз ұнады ма? Қандай жағымды және жағымсыз жақтары болды? -Осымен, қауіпсіздік сабағымыз өз мәресіне жетті. |
Балалар айтылып жатқан ережелерге байланысты қайсысы ақиқан және жалған екенің анықтап, тиісті топперлерді көтереді. Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Дұрыс және бұрыс белгілері бар топперлер https://view.genially.com/66f4f2a784e020023e3065f5/interactive-content-bowling-quiz |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қауіпсіздік сабағы. "Бейтаныс адамның қулығы"
Қауіпсіздік сабағы. "Бейтаныс адамның қулығы"
|
Мектебі: |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: 3 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Қауіпсіздік сабақтың тақырыбы: |
№15 сабақ «Бейтаныс адамның қулығы»
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
-Балаларға бейтаныс адам кім екенің, оларды алып кетуге тырысқан жағдайда дұрыс әрекет етуді,өздерін қорғай алуды, көмекке шақыруды үйрету; -Ересек адамдардың қауіпіз бола бермейтінін түсіндіру. |
|
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ
|
|
|
Дәйексөзі: |
«Бірлік болмай, тірлік болмас» |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Қауіпсіздік сабағымыз психологиялық ахуалдан басталды. Психологиялық ахуал : «Біз қандаймыз?» деп аталады. Әр топта отырған оқушылар бір-бірлеріне «Біз қандаймыз?» деген сұрақты қояды. Әр топтың оқушылары бір-бірлеріне әдемі сөздер айтып,тілек білдіреді.
|
Психологиялық ахуал барысында оқушылар бір-бірлеріне әдемі сөздерін айтып, тілектерін білдіреді.
|
Мадақтау |
Интербелсенді тақта, презентация |
||
|
Сабақтың басы (3 мин)
|
Мұғалімнің сөзі: -Бүгінгі өтетін қауіпсіздік сабағымыздың тақырыбы: №15 сабақ «Бейтаныс адамның қулығы» деп аталады. Қауіпсіздік сабағымыздың мақсаты:балаларға бейтаныс адам кім екенің, оларды алып кетуге тырысқан жағдайда дұрыс әрекет етуді,өздерін қорғай білуді, сонымен қатар ешкімнен қысылмай көмекке шықыруды үйрету. Мұғалімнің сөзі: Балалар бүгінгі тақырыбымызға байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. «Ой қозғау» әдісі. -Сендер үшін бейтаныс сөзі нені білдіреді? -Бейтаныс адам дегеніміз кім? -Ол адам біздің қауіпсіздігімізге зиян келтіре ала ба? -Өз қауіпсіздігімізді қалай қорғай аламыз? |
Оқушылар қауіпсіздік сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таңысады.
Балалар қойылған сұрақтар бойынша өз пікірлерімен бөліседі.
|
Мадақтау
|
презентация; тақырыпқа байланысты тақтаға ілінген суреттер |
||
|
Ортасы (3 мин) |
Мұғалімнің сөзі: -Балалар бүгін біздің қауіпсіздік сабағымызға ерекше қонақ келіп тұр. Ол бізге бейтаныс адам жайлы және өздеріңді қалай қорғауға болатын жайлы айтып өтеді. Бурабай ауданының полиция бөлімінің тергеуші қызметінде жұмыс жасайтын, полиия лейтенанты: Комиев Ераман Ерсаинович келді. (Бейтаныс адамды байқасандар не істеу керек екен жөнінде бірнеше кеңестер айтып,өздерін әрқашан қорғап жүруге шақырды) Бейтаныс сөзінің мағынасын түсіндіру. Б Туыстар (таныстар)-бізге жақын адамдар: анамыз,әкеміз,әжеміз,атамыз,бауырларымыз және басқа да туыстарымыз. Олар бізге қамқорлық жасайды және әрқашан көмектесуге дайын. Бетаныс адамдар- мейірімді болуы мүмкін, бірақ біз абай болуымыз керек. -Қандай ересектер қауіпті болуы мүмкін? Әрқашан жағымды көрініс,әдемі киім,сүйкімді болу,күлімсіреу жақсы адамның көрсеткіші бола ма? Мұғалім: Өкінішке орай,қылмыскерлер өздерінің зұлымдық мақсаттарына жету үшін түрлі қулыққа барады. Ал біз, байқағыш болуымыз керек! Балаларға тақырыпқа байланысты әр түрлі топтық жұмыстар орындайды.
бойынша бейтаныс адам туралы суреттер беріледі.
әр топқа жағдаяттар беріледі.Сол жағдаяттар бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. І-топ: Егер бейтаныс адам сені үйіне ойнай тұруға шақырса,не істеу керек? ІІ-топ: Егер бейтаныс адам сенің қолыңнан тартып, бір жаққа қарай жетелесе,не істеу керек? ІІІ-топ: Адамдар көп жиналған жерде бейтаныс адам сені көмекке шақырды, не істеу керек? Жеке жұмыс «Дұрысын тап» әдісі арқылы балалар берілген карточкадан бейтаныс адамдарды тауып белгілеу қажет.
|
Балалар тақырып бойынша пайдалы кеңестермен таңысады. Өздерінің сұрақтарын қойып, пікірлерімен бөліседі.
Балалар әр топқа берілген суреттерді құрастырып, сурет бойынша сөйлейді. Әр топтан екі баладан тақтаға шығып , жағдаяттар бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. І-топ: Ақырындап қарсылық білдіру қажет, жақын мандағы дүкендерге кіру керек немесе бұл туралы ата-анаға айту. ІІ-топ: Сыпайы түрде жіберуін өтіну керек. Егер жібермей жатса «Жіберіңіз мені» деп қатты айқайлау керек. ІІІ-топ: Бұл жерде бірден адамдардың арасына кіріп, қашып кету керек. Ата-анаға хабарлып айту қажет. |
Мадақтау Жұлдызшалармен бағалау |
Презентация Презентация, қима қағаздар,суреттер
Жағдаяттардың сұрақтары жазылған қағаздар Каточкалар, презентация |
||
|
Соңы (2 мин)
Рефлексия |
Бүгінгі қауіпсіздік сабағымызды қорытындылау мақсатында «Ақиқат немесе жалған» ойының ойнайды.
- Сабағымыздың қорытындысы ретінде «Genially» платформасында «боулинг» ойыны арқылы алған білімдерін қорытады. -Бүгінгі қауіпсіздік сабағымыз ұнады ма? Қандай жағымды және жағымсыз жақтары болды? -Осымен, қауіпсіздік сабағымыз өз мәресіне жетті. |
Балалар айтылып жатқан ережелерге байланысты қайсысы ақиқан және жалған екенің анықтап, тиісті топперлерді көтереді. Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Дұрыс және бұрыс белгілері бар топперлер https://view.genially.com/66f4f2a784e020023e3065f5/interactive-content-bowling-quiz |
|
|
шағым қалдыра аласыз

ейтаныс адам (бөтен адам)-

















