|
Пәні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Куанышева К.Т |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ биін үйрету тәсілі. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бимен айналсу дене саулығын түзеу арқылы, дене сымбатын жақсартып, бұлшық еттерін, сіңірлерін бекітіп, тез қимылдауға, әдемі қозғалыстар жасауға ықпал жасау.Биге үйрену арқылы дүние танымы кеңейту |
|||||
|
Құндылықтар |
Эстетикалық талғамын арттыруға ұлттық билерді үйрете отырып патриоттық сезімге тәрбиелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық Өткенді қайталау Үй тапсырмасы Өткен сабақтағы үйренген жаттығулармен би қимылдарды жасау Жаңа тақырып Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру . « Қазақ халқының би қимылдары» 10 минут Салт дәстүр –әр ұлттың тұрмыс тіршілігінде, ұлттық құрылым ерекшелігіне сәйкес ғасырлар бойы жинақталып, өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы.Салт дәстүрдің ел арасында тәлімдік, тәрбиелік, халықтық маңызы зор.Қазақ халқы салт дәстүрге бай. Әдеп, ғұрып,ишара,ырым, тыйым,дағды бәрі осы салт дәстүр көрнісі.Зал ортасында екі сызық бойында тұрып қазақтың салт дәстүрлеріне арналған би қимылдарын үйрену. Қазақ биінде орындалатын әр қимылдың алатын орны және өзіндік мағыналары бар. Атап айтқанда «Қошқар мүйіз», «Кереге көз», «Сыйлық», «Үлкен сыйлық», «Қызғалдақ», «Білезік», «Бота мойын», «Айна», «Сәндену» тағы басқа қимылдар қыздардың орындауында кездеседі. Әр қимылды бидің мағынасына қарай би қойылымдарында қолданып отырған (образға, сюжетке байланысты). Жоғарыда айтылған қимылдарды қыздың сұлулығын, нәзіктігін, еркелігін табиғатпен байланыстырып қолдануға болатындығын көріп жүрміз. Қазақ биінің қол қимылдарында, сонымен қатар, «Толқын», «Орама толқын», «Шынтақ толқын», «Орама», «Орама өрнек», «Жалын», «Бидай боз», «Қосшынтақ», «Беташар» тағы да басқа өрнектер түрінде болып келуінің өзі басқа халықтардың қол қимылдарынан ерекшеленетін өзгешелігі деп санаған жөн. Гимнастикалык жаттығулары арқылы балаларды демалту. Қазақ би қойылымымен жұмыс жасау. «Көңілді би» деп аталады. Жаңа сабақты бекіту. 5 минут Сабақ соңында оқушылардан үйренген би қимылдарының қандай мағана береді, қай жерде қолданылады сұрақ жауап алу. Қазақтың салт дәстүрлері жөнінде түсінік беру, зейін дамыту, тілдік моторикасын дамыту. Сабақты қорытындылау.Мұғаліммен қоштасу. Үйге тапсырма алады |
Гимнастикалык жаттығулары арқылы балаларды демалту.
Үй тапсырмасын көрсетеді қол қимылдарының ерекшеленетін өзгешелігімен танысады Поклон Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалау Мадақтау арқылы бағалау |
Музыкалық аппаратура Суреттер
Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ би үйрету тәсілі
Қазақ би үйрету тәсілі
|
Пәні: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Куанышева К.Т |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ биін үйрету тәсілі. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бимен айналсу дене саулығын түзеу арқылы, дене сымбатын жақсартып, бұлшық еттерін, сіңірлерін бекітіп, тез қимылдауға, әдемі қозғалыстар жасауға ықпал жасау.Биге үйрену арқылы дүние танымы кеңейту |
|||||
|
Құндылықтар |
Эстетикалық талғамын арттыруға ұлттық билерді үйрете отырып патриоттық сезімге тәрбиелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Психологиялық дайындық Өткенді қайталау Үй тапсырмасы Өткен сабақтағы үйренген жаттығулармен би қимылдарды жасау Жаңа тақырып Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру . « Қазақ халқының би қимылдары» 10 минут Салт дәстүр –әр ұлттың тұрмыс тіршілігінде, ұлттық құрылым ерекшелігіне сәйкес ғасырлар бойы жинақталып, өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы.Салт дәстүрдің ел арасында тәлімдік, тәрбиелік, халықтық маңызы зор.Қазақ халқы салт дәстүрге бай. Әдеп, ғұрып,ишара,ырым, тыйым,дағды бәрі осы салт дәстүр көрнісі.Зал ортасында екі сызық бойында тұрып қазақтың салт дәстүрлеріне арналған би қимылдарын үйрену. Қазақ биінде орындалатын әр қимылдың алатын орны және өзіндік мағыналары бар. Атап айтқанда «Қошқар мүйіз», «Кереге көз», «Сыйлық», «Үлкен сыйлық», «Қызғалдақ», «Білезік», «Бота мойын», «Айна», «Сәндену» тағы басқа қимылдар қыздардың орындауында кездеседі. Әр қимылды бидің мағынасына қарай би қойылымдарында қолданып отырған (образға, сюжетке байланысты). Жоғарыда айтылған қимылдарды қыздың сұлулығын, нәзіктігін, еркелігін табиғатпен байланыстырып қолдануға болатындығын көріп жүрміз. Қазақ биінің қол қимылдарында, сонымен қатар, «Толқын», «Орама толқын», «Шынтақ толқын», «Орама», «Орама өрнек», «Жалын», «Бидай боз», «Қосшынтақ», «Беташар» тағы да басқа өрнектер түрінде болып келуінің өзі басқа халықтардың қол қимылдарынан ерекшеленетін өзгешелігі деп санаған жөн. Гимнастикалык жаттығулары арқылы балаларды демалту. Қазақ би қойылымымен жұмыс жасау. «Көңілді би» деп аталады. Жаңа сабақты бекіту. 5 минут Сабақ соңында оқушылардан үйренген би қимылдарының қандай мағана береді, қай жерде қолданылады сұрақ жауап алу. Қазақтың салт дәстүрлері жөнінде түсінік беру, зейін дамыту, тілдік моторикасын дамыту. Сабақты қорытындылау.Мұғаліммен қоштасу. Үйге тапсырма алады |
Гимнастикалык жаттығулары арқылы балаларды демалту.
Үй тапсырмасын көрсетеді қол қимылдарының ерекшеленетін өзгешелігімен танысады Поклон Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау арқылы бағалау Мадақтау арқылы бағалау |
Музыкалық аппаратура Суреттер
Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз














