|
Сабақ : қазақ тілі |
Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы жалпы орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Исаева Айман Абдуллақызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақ елінің тұңғыш Президенті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты (мақсаттары) |
9.2.3.1 мақала, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9.4.4.1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттар |
Барлығы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-мақала, тезистердің құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады;
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
-Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады. жанрлық ерекшеліктерін ажыратады , шағын мақала жазады. -құрмалас сөйлем жасалу жолдарын біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
мақала, тезистердің жанрлық ерекшеліктерін ажырата отырып,
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-мақала, тезистердің құрылымын сақтайды. -мақала, тезистердің рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады; -құрмалас сөйлем жасалу жолдарын біледі -құрмалас сөйлем түрлерін біледі, мақала жазуда қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Рухани жаңғыру, маңызды фактор, рухани құндылық, Стратегия, жаһандану, патриотизм, көпэтносты, генетикалық Диалогтер мен жазу үшін қолданылытын тіркестер: энеолит дәуірі , адам айтқысыз үстемдік, түбегейлі өзгертті , тұрмыс қағидаты, «Ботай» қонысы, «аң стилі» өнері, мұрасының жарқын көрінісі, көркем болмысы, Талқылауға арналған сұрақтар: Н.Ә.Назарбаевтың «Ұлы даланың жеті қыры» мақаласының құндылығы неде? Осы мақаладағы ең басым құндылық деп нені айткға болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлы даланың жеті қырын қадірлеу, жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, әдебиет, география |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс- әрекеттер |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Щаттық шеңберіне тұру. Үлкенге де сіз, кішіге де сіз. Баршаңызды құрметтеп, бас иеміз біз! Психологиялық ахуал қалыптастыру: « Менің арманым......» әдісі бойынша оқушылар кезекпен өз армандарын бір сөзбен ортаға салады. Топқа бөлу: сабақтың тақырыбына қатысты суреттерді тарату арқылы топқа бөлемін 1- топ: «Алтын адам», 2- топ:«Аң стилі», 3- топ:«Қызғалдақ, Алма»,4-топ: «Атқа міну мәдениеті », |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 15 минут |
«Суреттер галереясы» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашады Оқылым алды тапсырма Еліміздің тұңғыш президенті Н.Ә. Назарбаевтың «Ұлы даланың жеті қыры» мақаласы туралы ой қозғау. Оқылым барысы : Топтық жұмыс : 1-тапсырма: Н.Ә. Назарбаевтың «Ұлы даланың жеті қыры» атты мақаласын «Жиксо» әдісі бойынша мәтін түрінің өзіндік ерекшеліктерін анықтау үшін топтарға бөліп оқыту. 1-топ:1. АТҚА МІНУ МӘДЕНИЕТІАтқа міну мәдениеті мен жылқы шаруашылығы жер жүзіне Ұлы даладан тарағаны тарихтан белгілі. Еліміздің солтүстік өңіріндегі энеолит дәуіріне тиесілі «Ботай» қонысында жүргізілген қазба жұмыстары жылқының тұңғыш рет қазіргі Қазақстан аумағында қолға үйретілгенін дәлелдеді. Жылқыны қолға үйрету арқылы біздің бабаларымыз өз дәуірінде адам айтқысыз үстемдікке ие болды.
2. ҰЛЫ ДАЛАДАҒЫ ЕЖЕЛГІ МЕТАЛЛУРГИЯМеталл өндірудің амал-тәсілдерін табу тарихтың жаңа кезеңіне жол ашып, адамзат дамуының барысын түбегейлі өзгертті. Сан алуан металл кендеріне бай қазақ жері – металлургия пайда болған алғашқы орталықтардың бірі. Ежелгі заманда-ақ Қазақстанның Орталық, Солтүстік және Шығыс аймақтарында тау-кен өндірісінің ошақтары пайда болып, қола, мыс, мырыш, темір, күміс пен алтын қорытпалары алына бастады. Ата-бабаларымыз жаңа, неғұрлым берік металдар өндіру ісін дамытып, олардың жедел технологиялық ілгерілеуіне жол ашты. 2- топ :3. АҢ СТИЛІБіздің ата-бабаларымыз қоршаған ортамен етене өмір сүріп, өздерін табиғаттың ажырамас бөлшегі санаған. Бұл басты тұрмыс қағидаты Ұлы даланы мекендеген халықтардың дүниетанымы мен құндылықтарын қалыптастырды. Өз жазуы мен мифологиясы бар Қазақстанның ежелгі тұрғындарының озық мәдениеті болды. Олардың мұрасының жарқын көрінісі, көркем болмысы мен рухани байлығының айшықты белгісі – «аң стилі» өнері. 4. АЛТЫН АДАМБіздің түп-тамырымызға жаңаша көзқараспен қарауға жол ашып, әлемдік ғылым үшін сенсация саналған жаңалық – 1969 жылы Қазақстанның Есік қорғанынан табылған, өнертанушы ғалымдар арасында «қазақстандық Тутанхамон» деген атқа ие болған «Алтын адам». Бұл жауынгер талай тылсым құпияның бетін ашты. Біздің бабаларымыз әлі күнге дейін өзінің асқан көркемдігімен тамсандыратын аса жоғары деңгейдегі көркем дүниелер жасаған. 3-топ:5. ТҮРКІ ӘЛЕМІНІҢ БЕСІГІҚазақтардың және Еуразияның басқа да халықтарының тарихында Алтайдың алар орны ерекше. Осынау асқар таулар ғасырлар бойы Қазақстан жерінің тәжі ғана емес, күллі түркі әлемінің бесігі саналды. Дәл осы өңірде біздің дәуіріміздің І мыңжылдығының орта шенінде Түркі дүниесі пайда болып, Ұлы дала төсінде жаңа кезең басталды. Тарих пен география түркі мемлекеттері мен ұлы көшпенділер империялары сабақтастығының айрықша моделін қалыптастырды. 6. ҰЛЫ ЖІБЕК ЖОЛЫЕліміздің географиялық тұрғыдан ұтымды, яғни Еуразия құрлығының кіндігінде орналасуы ежелден әртүрлі мемлекеттер мен өркениеттер арасында транзиттік «дәліздердің» пайда болуына септігін тигізді. Біздің дәуірімізден бастап бұл құрлық жолдары Үлкен Еуразияның Шығысы мен Батысы, Солтүстігі мен Оңтүстігі арасындағы сауда және мәдениет саласындағы байланыстардың трансконтинентальды желісіне – Ұлы Жібек жолы жүйесіне айналды. 4- топ:7. ҚАЗАҚСТАН – АЛМА МЕН ҚЫЗҒАЛДАҚТЫҢ ОТАНЫАсқақ Алатаудың баурайы алма мен қызғалдақтың «тарихи отаны» екені ғылыми тұрғыдан дәлелденген. Сиверс алмасының отаны саналады. Дәл осы тұқым ең көп таралған жемісті әлемге тарту етті. Бәріміз білетін алма – біздегі алманың генетикалық бір түрі. Ол Қазақстан аумағындағы Іле Алатауы баурайынан Ұлы Жібек жолының көне бағыты арқылы алғашқыда Жерорта теңізіне, кейіннен бүкіл әлемге таралған. Осы танымал жемістің терең тарихының символы ретінде еліміздің оңтүстігіндегі ең әсем қалалардың бірі Алматы деп аталды. Бүгінде жер жүзінде қызғалдақтың 3 мыңнан астам түрі бар, олардың басым көпшілігі – біздің дала қызғалдағының «ұрпағы». Қазір Қазақстанда қызғалдақтың 35 түрі өседі Оқылымнан кейін тапсырма: Әр топ өздерінің топтарының аттары бойынша оқыған мәтінді құрылымын анықтау арқылы рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады дискриптор: - мәтінді мұқият оқиды - мәтіннің жанрын ажыратады - мақаланың рәсімделуін анықтайды ҚБ: «Бағалау кестесі » 2- тапсырма Жұптық жұмыс Оқылым мәтіні бойынша құрмалас сөйлемнің түрлерін анықтап, кестені толтырады. «Үш баған» әдісі бойынша кестені толтырыңыз
Дискриптор : - құрмалас сөйлемнің түрлерін ажыратады - құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын біледі ҚБ: «Бағалау кестесі » Саралау тапсырмалары 3. Оқылым мәтінінен 3- дәйек сөз алып, « Ойды түртіп алу» әдісі бойынша кестені толтырыңыз.
2. Оқылым мәтінінен бірнеше жай сөйлемдерді тауып, құрмалас сөйлемдерге айналдырып, жазыңыздар
1 «Ұлы даланың жеті қыры» айдарымен берілген мәтінді пайдаланып, «Елбасы жолы- ұрпаққа өнеге» тақырыбында мақала жазыңыздар. |
http://egemen.kz/article/178090-nursultan-nazarbaev-uly-dalanynh-zheti-qyry |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5-минут
|
Кері байланыс «Бағалау кестесі »
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













