Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.1.6.1. Дизайн және
технология
|
Мектеп: №1 Жамбыл атындағы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Найзабекова
Р.Т
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Қазақ халқының тұрмыстық заттарының орындалу техникасы мен
материалдарын зерделеу (Торсық пен дөңгелек үстел)
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
|
8.1.6.1 Жобалау объектісінің
қолданылу мақсаты мен ерекшелігін ескере отырып, өңдеудің
конструкциялық, табиғи, жасанды материалдары мен әдістерін негіздеп
таңдау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Конструкциялық, табиғи,
жасанды материалдар мен әдістері негізінде таңдаған объекті жобасын
зерделейді, түсінеді
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Білімдері мен тәжірибесін
қолданып, шығармашылық жұмыстарының жоспарын меңгереді
|
Кейбір оқушылар:
Қолөнер мен дизайн
туындыларының ерекшеліктерімен танысады
|
Бағалау
критерийі
|
Торсық пен дөңгелек үстелді табиғи және жасанды
материалдардан жасалу, орындалу әдісін меңгереді.
|
Тілдік
мақсат
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Торсық, дөңгелек үстел,
ағаш , тері
|
|
Пәнге қатысты
сөздік қор мен терминдер:
жасанды, табиғи. материал, ағаш,.тері
сөздерін үш тілде атау
Торсық-торсык-torsyk
Дөңгелек үтел-круглый стол-round
table
Ағаш-дерево-wood
Тері-кожа-skin
|
Құндылықтар
|
Ынтымақтастық, Қазақстандық патриотизм және
жауапкершілік
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, информатика, сызу,химия
|
Алдыңғы
білім
|
Қазақ халқының тұрмыстық
заттарымен танысу
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарлаған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Алдыңғы білімді тексеру
|
Оқушыларды сыныпта қарсы алу,
сәлемдесу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
Оқушылар орындарынан тұрады, шеңбер
құрып,
«Досымның жақсы қасиеті» атты ынтымақтастық ахуал өткізу.
Оқушылардың зейінін сабаққа
аудару.
Сабағымызда бүгінгі күтілетін нәтижелерді
бағалау.
Табыс критерилері:
-нақтылық;
-дәлділік;
- топта белсенділік;
-уақыт.
«Құпия сандар» әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұрау.
1. Қазақ
халқының тұрмыстық заттарын ата?
2. Қазақ
халқының тұрмыстық заттарының өмірдегі маңызы?
3. Тұрмыстық
заттар қалай безендіріледі?
4. Теріден
қандай тұрмыстық заттар жасалынады?
(1-4 сандары
белгіленген жасырын сұрақтарды әр топтан екі оқушыдан алып сан
артындағы сұрақтарға жауап береді)
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды 2
топқа «көңілді
шарлар» арқылы бөлу, топтардың
атауын қою.
І топ –
шеберлер
ІІ топ –
алғырлар
Топ
басшысы сайланады.
|
Сандар
1 2 3 4
|
Сабақтың ортасы
Жаңа сабақ
Білу
Топпен жұмыс
Талдау
Сергіту сәті
|
« Миға шабул» әдісі арқылы
Оқушыларға жаңа тақырыпты ашу үшін сұрақ
қоямын.
1. Қазақ халқының тұрмыстық заттарын қандай
материалдардан жасайды?
2. Қазақ халқының тұрмыстық заттарын жасау
үшін қандай құрал – саймандар қолданылады?
Интерактивті тақтадан жаңа тақырып бойынша
презентация көрсету
«Торсық» және «Дөңгелек үстел»
«Ұшақ» әдісі (Саймон Браунхилл
бойынша)
Жаңа тақырыпты « Ұшақ» әдісі арқылы әр топқа
тапсырмалар беру арқылы түсіндіру :
1.топ Торсықтың технологиялық картасын
құрастыру және оған қажетті матерялдарды атау ,
талқылау.
2. топ Дөңгелек столдың технологиялық
картасын құрастыру және оған қажетті матерялдарды атау ,
талқылау.
Идеялар талқыланады,
жинақталады
«Ассоцация»
әдісі
1
Дөңгелек
стол
қандай?
-топ.Шеберлер.
2
Торсық
қандай?
-топ.Алғырлар
2- топқа берілген тақырыпты постермен
қорғауды ұсынамын
Сергіту сәті: (көз, қол, мойын
дене қимыл жаттығулары )
Видео ролик: Торсық пен доңгелек столдың жасалуы
бойынша
Дескриптор:
-
қолданатын материалын анықтайды;
-
бұйымның ерекшелігін анықтайды;
-
бұйымды жасау әдіс-тәсілдерін меңгереді.
Бағалау парағы
Аты-жөні
|
№1
|
№2
|
№3
|
Жинаған
балы
|
|
|
|
|
|
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
интерактивті тақта
Слайд
«сабақ тақырыбы бойынша көрсету»
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме қағаздар,
Компьютер
Интеративті
тақта
|
Сабақты қорытын-
дылау
|
«Бес саусақ»
әдісі
1.«Бас
бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не
болды?
2.«Балалы
үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім
?
3. «Ортан
терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе
алдым?
4.«Шылдыр
шүмек»-шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?
5«Кішкентай
бөбек»-көңіл-күй ахуалы.Мен сабақта өзімді қалайша
сезіндім?
|
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма:Технологиялық карта құрастыру.
|
Оқулық 8 сынып
|