Материалдар / Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы

Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлы жүздің Ресей империясына қосылуының себептері жөнінде түсінеді, отаршылдық басып алудың салдарын ашып көрсетеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Желтоқсан 2020
660
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің есімі:



СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:


Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;

7.3.2.2 – Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау


Сабақтың тақырыбы

Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:


Ұлы жүздің Ресей империясына қосылуының себептері жөнінде түсінеді, отаршылдық басып алудың салдарын ашып көрсетеді


Оқушылардың басым бөлігі:


Кіші жүздің Ресей империясының құрамына кіруі, патша өкіметінің отарлық саясатының басталуы туралы оқып үйренеді


Кейбір оқушылар:


Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.


Бағалау критерийі

Қазақстанның ресей империясы құрамын кіргеннен бастап қазіргі уақытқа дейінгі аралықты сәйкестердіре алды 

Кіші жүз қазақтарының Ресейге қосылу себебін біледі.

Әбілхайыр хан туралы мәліметтерді жинақтай алады.

Ресейге қосылудың тиімді және тиімсіз жақтарын ажыратып, өзіндік баға береді.


Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:заманауи, кеңес, пішін, туа біткен, бел, талғамсыздық, қажет етпейді, мүлде жараспайды.

Пән лексикасы және терминология:

Әбілхайыр хан, көңіл-күй, бодандық,

Талқылауға арналған тапсырмалар:Әбілқайыр ханның Анна Ионновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?


Ойлау дағдысы

.қолдану


Құндылықтар

Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық.


Тарихи концепт

Маңыздылық


Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі,тарих.


Алдыңғы тақырып

Қазақстан территориясындағы ерте ортағасырлық мемлекеттер



Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде

жоспарланған жаттығулармен қатар,

ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 7 минут


Топқа бөлу А,В,С2 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Көрші»

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

І Өткен тақырыптан  сұрақтар

  1. Жоңғар хандығының құрылуы: 1635 жылы Батыс Моңғолия

  2. Жоңғар хандығының жоғарғы билеушісінің лауазымы: Қонтайшы

  3.  ХҮІІ ғасырдың ортасында жоңғар мемлекетінің күш- қуатын арттырған қонтайшы:Батыр (1635-1653жж.)

  4.   Батыр қонтайшының  тұсында қазақтар мен жоңғарлар арасында шайқастар өткен жылдар:

1635, 1643 (Орбұлақ), 1652ж.

ҚБ Кері байланыс Смайликпен


Топқа бөлінеді



Ортасы 25 минут

Постер жасату.

Қазақстанның Ресей империясы құрамына кіргеннен бастап қазіргі уақытқа дейінгі аралыққа дейінгі жылдарды сәйкестендіру

. 1) 1731 – 1917 жж Қазақстан кеңестік жүйе кезеңінде

2) 1917 – 1991 жж Қазақстан Ресей империясының отары

3) 1991 – 2011 жж Қазақстан кеңестік жүйе кезеңінде Картамен жұмыс. Қазақстанның ХҮІІІ ғ Қазақстанның ХҮІІІ ғ 30-40жж Ресей империясының құрамына енген аумағын көрсет.

1-тапсырма. Жаңа тақырыпты «Джиксо әдісі» арқылы түсінеді, талдайды. Постермен жұмыс.

Неліктен Ресей Қазақстанды Азияға шығудың кілті мен қақпасы деп санады?

1-топ Кіші жүздің Ресей құрамына қосылудың алғышарттары мен себептері

2-топ Әбілқайыр ханның және төңірегідегілердің Ресейдің қол астына өтуді қабылдауы.

3-топ Әбілқайыр ханның Анна Ионновна патшайымға жазған хатының себептері мен салдары қандай болды?

Дескрипторлар:

Кіші жүздің Ресей империясының қол астына кіру себептерін түсінеді

2 Патша үкіметінің Қазақстандағы жағдайын біледі

ҚБ Кері байланыс Өзін өзі бағалайды


2- тапсырма. Қазақ хандығының Ресейге қосылуының тиімді және тиімсіз жақтарын топта талқылап ажырату. Қорытынды 10 минут «Он сұрақ» әдісі арқылы сабақты қортындылау

Дескрипторлар:

Қазақ хандығының Ресейге қосылуының тиімді және тиімсіз жақтарын біледі

ҚБ Кері байланыс Басбармақ арқылы


«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.


Аяқталуы 8 минут

Рефлексия «Білім қоржыны

»Төменгі- «Түсінбедім»

Ортаңғы – «Түсіндім»

Жоғарғы – «Толық түсіндім»

Үй тапсырмасы: Жабық тест (715 бб)

Сабақты қорыту



Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс


Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ