Материалдар / Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар тарих пәнінің мұғалімдеріне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қазан 2018
2538
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Еңбекшіқазақ ауданы «Бөлек батыр атындағы орта мектеп»

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Елеусизова Жанаргүл

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ хандығының Ресей империясына қосылуының басталуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)

7.3.1.2 –Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау:

7.3.1.2- Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: ХҮІІІ ғ. қазақ хандығының сыртқы саясатымен танысады.

Көпшілігі: Әбілқайыр ханның саясатының дұрыс бұрыстығын анықтай алады.

Кейбіреулері: Тарихи деректерден ХҮІІІ ғасырдағы сыртқы саяси жағдайы туралы деректер жинақтайды, Ресейге қосылудың тарихи маңызына баға береді.

Бағалау критерийі

Оқушылар жаңа сабаққа жан - жақты қатыса отырып, Қазақстанның Ресей қол астына ену кезіндегі тарихи оқиғаларды білетін болады. Ата - бабаларымыздың елі, туған жері үшін шайқасқан ерлігін бағалайды. Тарихи деректерді қолдана отырып білімдерін толықтыратын болады.

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым: ХҮІІІ ғасырдағы қазақ хандығы туралы мәтінді бейнефильмнен тыңдайды.

Жазылым: Әбілқайырдың саясаты туралы шағын әңгіме жазады.

Оқылым: Ресейге қосылу барысын оқып, танысады.

Айтылым: Тақырыптағы өзекті мәелені тауып айтады.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясы: Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің жалпы әлемдік және өңірлік мәселелерді шешуге ғаламдық қатысуы идеясы жүзеге асады.

Пəнаралық байланыс

География, дүниежүзі тарихы

Алдыңғы білім

Қазақ хандығының сыртқы саясаты

САБАҚ БАРЫСЫ

Уақыты

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Сабақтың жоспарланған кезеңдері: сабақтың басы

Ресурстар

5минут


Ұйымдастыру кезеңі.

«Жүректен-жүрекке». Мақсаты: сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Түстер арқылы топтастыру

«Ой шақыру» стратегиясы. Мақсаты: оқушылардың алдыңғы білімдерін тексеру, ойларын жинақтауға жағдай туғызу.











25 минут

Сабақтың ортасы

Түрткі сұрақ: https://www.youtube.com/watch?v=TdIEnsQ5N4U сайтынан Әбілқайыр хан туралы бейнебаян көрсете отырып, жаңа білімге жол ашу.

«Стоп кадр» әдісін қолдану Мақсаты: Бейнебаяндағы оқиғаға өз ойын білдіреді.

Аталған оқиғаларда Әбілқайыр хан қандай роль атқарды?

-Бейнебаянда көрсетілгендей ХҮІІІ ғасырдағы Қазақ хандығының жағдайы қандай болды?

-Әбілқайыр ханның жеке басына қандай сипаттама беруге болады?

-Сыртқы саясатта Әбілқайыр хан қандай бағыт ұстанды?

ІІ. Мәтінмен жұмыс Н.Мерсер әңгіменің үш түрін қолданады

ІІІ. Сыныпқа тапсырмалар


І- топ. Тарихи диктант Мақсаты: Тарихи деректермен жұмыс жасап, оқиғаны анықтайды.

ХҮІІІ ғ ________қазақ халқының саяси дауындағы_______ күрделі кезең. Әбілхайыр ханның саясаты _______бейбіт қатынастарды орнату және _______қайта орнықтыру.Әбілхайыр ханның 1731ж._________Қазақстан тарихындағы өзекті оқиға.

ҚБ .«Бас бармақ» арқылы бағалау

ІІ – топ.  «ФИШБОУН» әдісі арқылы мәтінді оқи отырып, негізгі себептері мен фактілерді нақтылайды.

Мәтінді оқи отырып Қазақ хандығының Ресейге қосылу салдарына талдау жүргізіңдер?

себептер

сShape2 Shape1 Shape5 Shape4 Shape3

қорытынды

алдары

Shape6

Shape8 Shape7 Shape9

фактілер

ҚБ «Жұлдызша» арқылы бағалау

ІІІ – топ. «Т» кестесі бойынша Ресейге қосылудың жағымды(сары) және зиянды ( қара) жақтарын анықтайды. Э.Боне «Ақылдың 6 қалпағы»

ҚБ:«Рефлексиялық нысана»

ІҮ топ«Құндылықтар спектрі» әдісі арқылы қарама-қарсы екі пікірде талқылау жүргізу:

-Кіші жүздің Ресей құрамына қосылуымен келісесіз бе?

Иә Жоқ Себебі... Себебі....

-Жарайсыңдар, пікірлерің дәлелді болды! (сенім білдіру).

ҚБ «Сэндвич» әдісі арқылы бағалау.

1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады;

2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;

3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы …

Критерий

Дескриптор

Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

1.Кіші жүздің Ресейге қосылу себептерін біледі.

2.Сыртқы және ішкі саясатқа баға береді.

3. Ресейге қосылудың зардаптарын анықтайды.





Оқулық:

Қазақстан тарихы 8сынып

Ж.Қасымбаев

(23 бет)



10 минут














Рефлексия «Пирамида»

Shape10

Үйге тапсырма: Мәтінді оқу қосымша тарихи деректер жинақтау


Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


Белсенді оқытуда қабілетті оқушылардың тақырыптағы мәліметтерді пайдалану арқылы өз ойын еркін зерделеп айтуға, тақырыпты өз бетінше меңгеруге мүмкіндік жасаймын. Мәтінмен жұмыс Н.Мерсер әңгіменің үш түрін қолданады.

І- топ. Тарихи диктант

ІІ – топ.  «ФИШБОУН» әдісі арқылы жана тақырыпты меңгереді

ІІІ – топ. «Т» кестесі бойынша Ресейге қосылудың жағымды(сары) және зиянды

( қара) жақтарын анықтайды. Э.Боне «Ақылдың 6 қалпағы»

ІҮ топ«Құндылықтар спектрі» әдісі арқылы қарама-қарсы екі пікірде талқылау жүргізеді


Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тапсырмаға жасалған дескриптолар арқылы бағалау үшін кері байланыс алынады

-Тапсырманы орындау барысында оқушылар жауаптарының нақтылығы мен дәлділігіне көңіл бөле отырып, сабақ барысында

  • «Бас бармақ әдісі»

- мадақтау «Жұлдызша»

«Рефлексиялық нысана» «Сэндвич» әдісі арқылы бағалау.

Оқушылардың оқу әдістері кезіндегі материалды игеру деңгейін анықтаймын.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің дұрыс болуын қадағалаймын.

Сабақта оқушылардың дұрыс отыруы үшін орындық парталарды ыңғайлы қойылуын ескеремін.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?





Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!