Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.4 А Қазақ хандығының XVI –
XVII ғасырлардағы дамуы
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Тәуекел хан қазақ жерлерін
біріктіру мақсатында қандай саясат
ұстанды?
|
Оқу
мақсаты
|
Қазақ хандарының
мемлекетті өркендетудегі рөлін анықтау
|
Сабақ мақсаты
|
Қазақ хандарының сыртқы
саясатын анықтап, нәтижелерін талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
Қолдану: Тәуекел жорықтары мен
шекаралық өзгерістер бағытын кескін картада
белгілейді
Анализ: Кестедегі мәліметтерге «д/б»
жауабын бере отырып, Тәуекел ханның қазақ хандығының аумағын
кеңейтудегі, дипломатиялық қатынастар орнатудағы ролін
талдайды
Рефлексия: «Тәуекелдің Мәуереннахрға
жасаған жорықтары немен аяқталды?» 40-55 сөзден тұратын ой-түйін
жазады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Ең
басты өзгерістер / жетістіктер болды…
Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды /
айтарлықтай, өйткені…
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
патриотизм
-
батылдылық
-
көшбасшылық
-
төзімділік
- бостандық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниежүзі тарихы, География,
Әдебиет
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
АКТ дағдыларын дамыту. (ноутбук, интербелсенді
тақта)
|
Бастапқы білім
|
Қазақ хандығы жерлерін Хақназар хан кеңейте алды
ма?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
№1
Сабақтың басы
3
мин
10
мин
10
мин
Сабақтың ортасы
10
мин
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
М.Тәуекел таққа келген
кезде қазақ хандығының саяси жағдайына шолу.
Ж.Оқушылар саяси
жағдайларды ескере отырып, өздерін Тәуекел ханның орнына қойып,
алдағы саясатына іс әрекетіне болжам /гипотеза/
жасайды.
Ж.Ойларын жұппен бөлісіп
ақылдасады. Жұптан бір оқушы сыныпқа ой-пікірін
айтады. /Негізгі ойларды сынып
оқушылары талқылайды, мұғалім тақтаға жазып
отырады./
Ассоциация»
әдісімен Тәуекел ханға сипаттама беру.
/Тәукел ханды еске түсіретін
кілт сөздерді айтып,сол арқылы тарихи тұлғаға сипаттама
беру/
|
Тәуекел хан.
http://e-history.kz/kz/scorm/course/217
Қазақстан тарихы көне заманнан
бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том.
Атамұра,
2010.,411-420
бб.
Материалы по истории Казахских ханств XV –
XVIII веков .Алма-Ата: Наука, 1969.
|
2 мин
|
Сергіту
сәті «Мен саған сенемін»
/Жанға жайлы әсерлі әуенмен жұп құрып,
бір- бірінің көздеріне қарап: «Мен саған сенемін …» өйткені сен
жақсы адамсың.Мен саған сенемін …. өйткені сен алғырсың
т.с.с/
|
Мұғалім және
оқушылар
|
№2
Сабақтың басы
10
мин
|
М.Тәуекел хан тұсындағы
хандықтың сыртқы саясатын түсіндіру:
- Тәуекел ханның көрші елдермен
қарым қатынасы:
/Қазақ – өзбек және орыс
мемлекетімен қарым қатынастар/
- Жаулап алған қалалар мен
олардың шекаралары
/Ақши,Искандер,Мүнши,Ташкент,Самарқанд,Сауран,Түркістан/
-Тәуекел ханның Орта
Азияға жасаған жорықтары:
|
Құдайбердіұлы
Ш. Түрік,
қырғыз-қазақ һәм хандар
шежіресі. Астана,
2008.
М.Жүсіп Көпейұлы. Қазақ
шежіресі /Дайындаған С.Дәүітов. – Алматы: Жалын,
1993.
|
Сабақтың ортасы
7 мин
8
мин
|
Ж.Оқушылар дерек
көзінен,қосымша материалдарды,берілген бейне баяннан
мәліметтерді пайдалана отырып,кескін
картаға Тәуекел хан жорықтарыны шекаралық өзгерістерінің бағыттарын
түрлі түсті бояулармен кескін картаға түсіреді.
О.Тақырып бойынша тарихи
оқиғалардың кестесін толтырады.
|
Сабақтың соңы
12
мин
|
Ж.Қорытынды ретінде
«Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары немен аяқталды?» мәтіні
бойынша қорытынды ой түйін жазу.
|
Халид К. Тауарих хамса (Бес тарих) /ауд.
Б.Төтенаев, А.Жолдасов. – Алматы: Қазақстан,
1992.
|
Кері байланыс
3
мин
|
2 жұлдыз, бір тілек
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
|
|
|
|
Оқу мақсаттары сабақ
мақсаттары/ дұрыс қойылған ба?.
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен
жұмыс
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
жеткізбесе, неліктен?
|
Көзге жаттығу және үзіліс кезіндегі
қауіпсіздік
|
|
|
|
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен
жұмыс
|
Жалпы баға
1:
2:
1:
2:
|