|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№69 Зат есім 22-25- жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдей алады; - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ Үй тапсырмасын сұрау. 5-тапсырма. 21 – жаттығу .Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты. Мемлекеттің мүлкін шашпа. Сенің даусың естіледі. Ораз ернін жыбырлатты. -Түбір сөздер тәуелденгенде қалай өзгерді Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасауарқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. 22 – жаттығу. Мәтінді оқы. Алдымен іштей оқып шығады. Содан соң мұғалім мәтіннің мазмұнын түсінгенін байқау үшін «Суреттер сөйлейді» әдісін жүргізеді. Тақтадан суреттер ұсынылады.
Жұптық жұмыс.-Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. 1.Ұзақ қандай құс? 2.Ұзақ ұясын қайда салады? 3.Ұзақтың пайдасы қандай? Мәтін «Ұзақ» туралы. Мәтіннің мазмұны мен тақырыбы бір-біріне сәйкес келеді. Мәтіндегі негізгі ой – Ұзақтың пайдасы туралы. Орман, бригада, ұзақ, жұлдызқұрт, ұя, құс, бидай, жүгері, күнбағыс, күзетші(т.з.е), жәндіктер. ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. Мәтінді оқиды 2-тапсырма.Өзіндік жұмыс 23 – жаттығу. Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талда. Шын еңбекшіл – өрмекші, Өрмекші – шын өрнекші. ЕБҚ тапсырмасы Негізігі және туынды зат есімдерді табады. Сөз құрамына талдайды. Аң мен құсты бүркітші Аулайды ылғи бүркітпен. Аңшы, бірақ бұл тіптен Шықпайды аңға мылтықпен. 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 24 – жаттығу. 15-беттегі негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жаса Дойбышы, сауыншы, малшы, жылқышы, сиқыршы, мүсінші, егінші, биші, күйші (кім?). Мүсін, дойбы, сауын, егін, мал, би, жылқы, күй, сиқыр. (не?). «Кім тапқыр?» ойыны ойналады. Оқушыларға сызба-кесте беріледі. Оқушы тиісті жерге «+» , «-» таңбасын қояды.
|
Оқушылар оқулықтағы «Ұзақ» мәтінімен танысады. Сурет бойынша оқушылар мәтінді мазмұндайды. Сұрақтар қойып, жауап береді. Жаңылтпашты жатқа жазады. 15-беттегі негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасайды. Оқушы тиісті жерге «+» , «-» таңбасын қояды.Негізгі және туынды зат есімдерді табады.
|
Дескриптор: -мәтінді оқиды-1б -мәтін мазмұны бойынша сұрақ қояды-1б -мәтінге ат қояды-1б -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -мәтін бойынша өз ойын тұжырымдайды.-1б Дескриптор: -Туынды зат есімдерді табады-1б -Сөз құрамына талдайды-1б -жазу барысында каллиграфиялық нормаларды сақтайды.-1б Дескриптор: - негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғайды-1б - туынды зат есімдер жасайды-1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Кесте Слайд 6 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үй тапсырмасы: 25 – жаттығу
Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі.69 сабақ Зат есім 22-25 жаттығу 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№69 Зат есім 22-25- жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу 4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдей алады; - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; - берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
І. Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша нейро жаттығу жасайды. ІІ Үй тапсырмасын сұрау. 5-тапсырма. 21 – жаттығу .Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты. Мемлекеттің мүлкін шашпа. Сенің даусың естіледі. Ораз ернін жыбырлатты. -Түбір сөздер тәуелденгенде қалай өзгерді Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушыларға жағымды орта ұйымдастыру «Нейро жаттығу» Жаттығу жасауарқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. 22 – жаттығу. Мәтінді оқы. Алдымен іштей оқып шығады. Содан соң мұғалім мәтіннің мазмұнын түсінгенін байқау үшін «Суреттер сөйлейді» әдісін жүргізеді. Тақтадан суреттер ұсынылады.
Жұптық жұмыс.-Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. 1.Ұзақ қандай құс? 2.Ұзақ ұясын қайда салады? 3.Ұзақтың пайдасы қандай? Мәтін «Ұзақ» туралы. Мәтіннің мазмұны мен тақырыбы бір-біріне сәйкес келеді. Мәтіндегі негізгі ой – Ұзақтың пайдасы туралы. Орман, бригада, ұзақ, жұлдызқұрт, ұя, құс, бидай, жүгері, күнбағыс, күзетші(т.з.е), жәндіктер. ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша әңгімелейді. Мәтінді оқиды 2-тапсырма.Өзіндік жұмыс 23 – жаттығу. Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талда. Шын еңбекшіл – өрмекші, Өрмекші – шын өрнекші. ЕБҚ тапсырмасы Негізігі және туынды зат есімдерді табады. Сөз құрамына талдайды. Аң мен құсты бүркітші Аулайды ылғи бүркітпен. Аңшы, бірақ бұл тіптен Шықпайды аңға мылтықпен. 3-тапсырма. Тақтамен жұмыс 24 – жаттығу. 15-беттегі негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жаса Дойбышы, сауыншы, малшы, жылқышы, сиқыршы, мүсінші, егінші, биші, күйші (кім?). Мүсін, дойбы, сауын, егін, мал, би, жылқы, күй, сиқыр. (не?). «Кім тапқыр?» ойыны ойналады. Оқушыларға сызба-кесте беріледі. Оқушы тиісті жерге «+» , «-» таңбасын қояды.
|
Оқушылар оқулықтағы «Ұзақ» мәтінімен танысады. Сурет бойынша оқушылар мәтінді мазмұндайды. Сұрақтар қойып, жауап береді. Жаңылтпашты жатқа жазады. 15-беттегі негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасайды. Оқушы тиісті жерге «+» , «-» таңбасын қояды.Негізгі және туынды зат есімдерді табады.
|
Дескриптор: -мәтінді оқиды-1б -мәтін мазмұны бойынша сұрақ қояды-1б -мәтінге ат қояды-1б -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -мәтін бойынша өз ойын тұжырымдайды.-1б Дескриптор: -Туынды зат есімдерді табады-1б -Сөз құрамына талдайды-1б -жазу барысында каллиграфиялық нормаларды сақтайды.-1б Дескриптор: - негізгі зат есімдерге –шы, -ші жұрнақтарын жалғайды-1б - туынды зат есімдер жасайды-1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Кесте Слайд 6 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Рефлексия
Үй тапсырмасы: 25 – жаттығу
Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



