|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№67 Зат есім 11-16- жаттығу |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу. 4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау 4.3.4.1* мәтінді құруда (жаңалық, репортаж, жарнама) сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу/компьютерде теру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды және өз ойын дәлелдей алады; -дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды таба алады; -мәтінді құруда кестені тиісті сөздермен толықтырып айтады. |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 10 мин |
Психологиялық дайындық Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «Сұрақ менен, жауан сенен» әдісі Ширату Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер
Слайд 1 |
||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс 11 – жаттығу.Кесте мен тақырып бойынша мәтіннің мазмұнын болжа. Содан соң мәтінді тыңдап, болжамыңды салыстыр. Құмырсқа, жәндік, жер, шегара, шегарашылар, құмырсқалар, адам. Құмырсқалар кішкентай, бірақ өте төзімді, және еңбекқор. Олар өздерінен 100 есе ауырзатты көтере алады. Құмырсқаның ең жақын туысы – ара. Бұл жәндіктер күніне 5 сағат қана ұйықтайды. Құмырсқалардың орташа өмір сүру ұзақтығы 30-90 күн. 1. Құмырсқа жай ғана жәндік емес. 2. Құмырсқаның Қазақстанда 200-дей түрі бар. 3. Құмырсқа – жәндіктердің сирек кездесетін түрі. 4. Құмырсқа 25 миллион жыл бұрын пайда болған. 5. Құмырсқалар бір жерден екінші жерге көшіп-қонады. ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша құмырсқа туралы әңгімелейді 2-тапсырма. Жұптық жұмыс 12 – жаттығу. Қай сөз көп? Жалқы есімдердің бас әріппен жазылу себебін есіңе түсір. Жалқы есімдер: Жайық, Бішкек, Тайбурыл, Құтжол. Жалпы есімдер: Жаңбыр, биші, өлке, бала, оқушы. Кісінің аты-жөні, жер-су аттары, жан-жануарларға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады. Жалқы есімдер әр уақытта бас әріппен жазылады. 3-тапсырма. 13 – жаттығу.Мәтінді оқы. -Мәтінді пайдаланып, кестені тиісті сөздермен толықтырып айт.
ЕБҚ тапсырмасы Төмендегі сөйлемдерді оқы және зат есімдерді тауып, астын сыз. Айдос доппен ойнады. Аспанда күн жарқырап тұр. Мектеп ауласында ағаштар өсіп тұр. Далада құстар ән салып жүр. 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс 14 – жаттығу.Мәтінді көшіріп жаз. Кит суда тіршілік еткенімен, балық емес. Ол – аң, яғни сүтқоректі хайуан. Енесі балаларын сүтпен қоректендіреді. Сондай-ақ олар басқа аңдар сияқты ауамен дем алады. -Мәтін не туралы? -Зат есімдерді тап. -Мәтінді зат есімдерсіз оқып көр. Сонда мәтін мазмұны түсінікті бола ма? ЕБҚ тапсырмасы Мәтінді көшіріп жазады 5-тапсырма. 15 – жаттығу. Жұмбақтарды шеш. Жұмбақтарды жоғарыдағы мәтінмен салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Өзі алып кемедей, Дауылдан ықпайды. Су шашып телегей, Мұхиттан шықпайды. (Кит). Ұқсастығы: екі мәтінде кит тақырыбына арналған. Айырмашылығы: 1-мәтін қарасөзбен, 2-мәтін өлеңмен жазылған. |
Ережелерді қайталайды, еске түсіреді. Мәтінді тыңдап, болжамын салыстырады.
Мәтіннен жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді табады. Жалқы есім мен жалпы есімді анықтайды.
Мәтінді оқып,кестені тиісті сөздермен толықтырады.
Мәтінді көшіріп жазып, зат есімдерді табады.
Жұмбақты шешеді. Екі мәтіннің ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Дұрыс жауапты белгілейді
|
Дескриптор: - Кесте мен тақырып бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды-1б -Содан соң мәтінді тыңдап, болжамын салыстырады-1б Дескриптор: Жалқы есімдердің бас әріппен жазылу себебін айтады-1б Дескриптор: --жалқы есімді, жалпы есімді анықтайды-1б -кестені тиісті сөздермен толықтырады -1б Дескриптор: - Мәтінді көшіріп жазады-1б -Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - жұмбақтарды шешеді-1б -жұмбақтарды жоғарыдағы мәтінмен салыстырады-1б -ұқсастығы мен айырмашылығын тапбады-1б |
Слайд 2
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Бағалау Рефлексия
Үй тапсырма. 16-жаттығу Білмейді Омар, Ораздар, Жұмбақ сырлар біраз бар: Неге ұшпайды түйеқұс, Күркетауық, қораздар? Түйеқұс, күркетауық, қораздар ұша алмайды. Себебі, олардың қанаттары қысқа және салмақтары ауыр. Түйеқұс – ұшпайтын құстар тобына қарасты түйеқұстар көне дәуірден бері өмір сүріп келеді. Көне Мысырда түйеқұс жұмыртқаларын емдік мақсатта пайдаланған. Түйеқұс ең ірі құс түріне жатады. Бойы 2,5-3 метрге, салмағы 100-160 кг-ға дейін жетеді. Күркетауық – дене тұрқы 85-100 см. Басы және мойнының біраз жері тықыр. Қауырсындары қара металл түсті жылтыр болады. Жақсы жүгіріп, жерде жақсы жүреді. Қоразының салмағы 9-35 кг, мекиені 4,5-11 кг. Оның еті өте дәмді болады. Қораз – мекиеннен ірі, кеудесі кең, бұлшық еті жақсы жетілген, сүйегі мықты болады. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 67 сабақ Зат есім 11-16 жаттығу 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№67 Зат есім 11-16- жаттығу |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу. 4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау 4.3.4.1* мәтінді құруда (жаңалық, репортаж, жарнама) сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу/компьютерде теру |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды және өз ойын дәлелдей алады; -дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды таба алады; -мәтінді құруда кестені тиісті сөздермен толықтырып айтады. |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, өмір бойы білім алу, ынтымақтастық |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 10 мин |
Психологиялық дайындық Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: «Сұрақ менен, жауан сенен» әдісі Ширату Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар сұраққа жауап береді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Суреттер
Слайд 1 |
||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс 11 – жаттығу.Кесте мен тақырып бойынша мәтіннің мазмұнын болжа. Содан соң мәтінді тыңдап, болжамыңды салыстыр. Құмырсқа, жәндік, жер, шегара, шегарашылар, құмырсқалар, адам. Құмырсқалар кішкентай, бірақ өте төзімді, және еңбекқор. Олар өздерінен 100 есе ауырзатты көтере алады. Құмырсқаның ең жақын туысы – ара. Бұл жәндіктер күніне 5 сағат қана ұйықтайды. Құмырсқалардың орташа өмір сүру ұзақтығы 30-90 күн. 1. Құмырсқа жай ғана жәндік емес. 2. Құмырсқаның Қазақстанда 200-дей түрі бар. 3. Құмырсқа – жәндіктердің сирек кездесетін түрі. 4. Құмырсқа 25 миллион жыл бұрын пайда болған. 5. Құмырсқалар бір жерден екінші жерге көшіп-қонады. ЕБҚ тапсырмасы Сурет бойынша құмырсқа туралы әңгімелейді 2-тапсырма. Жұптық жұмыс 12 – жаттығу. Қай сөз көп? Жалқы есімдердің бас әріппен жазылу себебін есіңе түсір. Жалқы есімдер: Жайық, Бішкек, Тайбурыл, Құтжол. Жалпы есімдер: Жаңбыр, биші, өлке, бала, оқушы. Кісінің аты-жөні, жер-су аттары, жан-жануарларға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады. Жалқы есімдер әр уақытта бас әріппен жазылады. 3-тапсырма. 13 – жаттығу.Мәтінді оқы. -Мәтінді пайдаланып, кестені тиісті сөздермен толықтырып айт.
ЕБҚ тапсырмасы Төмендегі сөйлемдерді оқы және зат есімдерді тауып, астын сыз. Айдос доппен ойнады. Аспанда күн жарқырап тұр. Мектеп ауласында ағаштар өсіп тұр. Далада құстар ән салып жүр. 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс 14 – жаттығу.Мәтінді көшіріп жаз. Кит суда тіршілік еткенімен, балық емес. Ол – аң, яғни сүтқоректі хайуан. Енесі балаларын сүтпен қоректендіреді. Сондай-ақ олар басқа аңдар сияқты ауамен дем алады. -Мәтін не туралы? -Зат есімдерді тап. -Мәтінді зат есімдерсіз оқып көр. Сонда мәтін мазмұны түсінікті бола ма? ЕБҚ тапсырмасы Мәтінді көшіріп жазады 5-тапсырма. 15 – жаттығу. Жұмбақтарды шеш. Жұмбақтарды жоғарыдағы мәтінмен салыстыр. Ұқсастығы мен айырмашылығын тап. Өзі алып кемедей, Дауылдан ықпайды. Су шашып телегей, Мұхиттан шықпайды. (Кит). Ұқсастығы: екі мәтінде кит тақырыбына арналған. Айырмашылығы: 1-мәтін қарасөзбен, 2-мәтін өлеңмен жазылған. |
Ережелерді қайталайды, еске түсіреді. Мәтінді тыңдап, болжамын салыстырады.
Мәтіннен жекеше, көпше түрдегі зат есімдерді табады. Жалқы есім мен жалпы есімді анықтайды.
Мәтінді оқып,кестені тиісті сөздермен толықтырады.
Мәтінді көшіріп жазып, зат есімдерді табады.
Жұмбақты шешеді. Екі мәтіннің ұқсастығы мен айырмашылығын табады. Дұрыс жауапты белгілейді
|
Дескриптор: - Кесте мен тақырып бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды-1б -Содан соң мәтінді тыңдап, болжамын салыстырады-1б Дескриптор: Жалқы есімдердің бас әріппен жазылу себебін айтады-1б Дескриптор: --жалқы есімді, жалпы есімді анықтайды-1б -кестені тиісті сөздермен толықтырады -1б Дескриптор: - Мәтінді көшіріп жазады-1б -Сұрақтарға жауап береді-1б Дескриптор: - жұмбақтарды шешеді-1б -жұмбақтарды жоғарыдағы мәтінмен салыстырады-1б -ұқсастығы мен айырмашылығын тапбады-1б |
Слайд 2
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. Еркін микрофон» әдісі арқылы сабақты бекіту Бағалау Рефлексия
Үй тапсырма. 16-жаттығу Білмейді Омар, Ораздар, Жұмбақ сырлар біраз бар: Неге ұшпайды түйеқұс, Күркетауық, қораздар? Түйеқұс, күркетауық, қораздар ұша алмайды. Себебі, олардың қанаттары қысқа және салмақтары ауыр. Түйеқұс – ұшпайтын құстар тобына қарасты түйеқұстар көне дәуірден бері өмір сүріп келеді. Көне Мысырда түйеқұс жұмыртқаларын емдік мақсатта пайдаланған. Түйеқұс ең ірі құс түріне жатады. Бойы 2,5-3 метрге, салмағы 100-160 кг-ға дейін жетеді. Күркетауық – дене тұрқы 85-100 см. Басы және мойнының біраз жері тықыр. Қауырсындары қара металл түсті жылтыр болады. Жақсы жүгіріп, жерде жақсы жүреді. Қоразының салмағы 9-35 кг, мекиені 4,5-11 кг. Оның еті өте дәмді болады. Қораз – мекиеннен ірі, кеудесі кең, бұлшық еті жақсы жетілген, сүйегі мықты болады. |
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз






