|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 Зат есім 17-21- жаттығу |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзету; жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларына сәйкес өз бетінше редакциялау. 4.4.2.3* зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; -стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзете алады; - тәуелденген сөздердің септелуін біле алады. |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап Судай таза, мөлдір көңілімімен, Бүгінгі сабағымызды бастаймыз! ІІ.«Терме диктанты.Бұл тапсырманы оқушылар жұптасып орындайды. Жұпқа диктант мәтіні беріледі. Қарамен жазылған сөздерді бірігіп отырып кестеге толтырады. «Семантикалық карта» әдісі арқылы жүзеге асырылады.Алдын ала дайындалған сызба-кесте бойынша өткен тақырыпты талдай отырып, толтырады. Құмды шөлдер Қазақстанда Бетпақдала, Мойынқұм, Қарақұм, Қызылқұм секілді құмды, шөлді жерлерде тіршілік ету қиын. Шөлде жел үңгіген тас қуыстар, үңгірлер бар. Мұнда табиғи қалалар, табиғи сарайлар кездеседі.
Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Қазақстан және шөлді жерлердің атауларының көпше түрдегі зат есім түрлеріне жататындығын дәлелдейді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1
|
||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс 17 – жаттығу. Мәтінді оқып, тәуелдік жалғаулы зат есімдерді тап Асқазаны, жәшігі, банкісі, тағасы – тәуелдік жалғаулы зат есімдер. -Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді үш жақта тәуелдеп жаз. Жекеше
Сіздің заттарыңыз, көзілдірігіңіз.
Көпше
Сіздердің заттарыңыз, көзілдіріктеріңіз.
-Тәуелдік жалғауы жалғанғанда қай сөздің соңғы дыбысы өзгерді? Себебін түсіндір Тәуелдік жалғауы жалғанғанда көзілдірік сөзінің соңғы дыбысы өзгерді. Ебқ тапсырмасы Төмендегі мәтінді оқып, зат есімдерді белгіле. "Орманда аңдар мен құстар тіршілік етеді. Аю бал жейді, қоян сәбізді жақсы көреді. Көктемде ағаштар бүршік жарады." 2-тапсырма. 18 – жаттығу. Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқып көр. Табиғат – тіршілік көзі. -Тапқан сөйлеміңді жазып, тәуелдік жалғаулы сөздің астын сыз. Ебқ тапсырмасы Төмендегі сөздерді дұрыс ретке келтіріп, сөйлем құра. Әр сөйлемнен зат есімдерді тап. Барды, орманға, аңшы. Оқып, балалар, кітапты, отыр. Достарымен, ойнап, футбол, жүр. 3-тапсырма. 19 – жаттығу. Мақалдың қатесін түзеп жаз. Өсер елдің баласы арманшыл келеді, Өшер елдің баласы жанжалшыл келеді. -Мақалдың мазмұнын топта талқыла. Ебқ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 4-тапсырма. Шығармашылық үзіліс 20 – жаттығу . Ребусты шешсең, төмендегі жұмбақтың жауабын табасың. Күндегі тамағы(IIIж) – Балықтың шабағы(IIIж). Теңізге барғандар, Жағадан табады. (Шағала). -Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт. -Шабақ сөзімен ребус құрастырып көр.
5-тапсырма. 21 – жаттығу .Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты. Мемлекеттің мүлкін шашпа. Сенің даусың естіледі. Ораз ернін жыбырлатты. -Түбір сөздер тәуелденгенде қалай өзгерді? |
Топпен тапсырманы орындайды. Мәтінді оқып, тәуелдік жалғаулы зат есімдерді табады. Үш жақта тәуелдеп жазады. Сұрақтарға жауап жазады. Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқиды. Мақалды жазады. Ребусты шешеді. Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айтады. Ребус құрастырады. Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жазады.
|
Дескриптор: - Мәтінді оқиды-1б - тәуелдік жалғаулы зат есімдерді табады-1б - Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді үш жақта тәуелдеп жазады-1б Дескриптор: - Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқып көреді-1б - Тапқан сөйлеміңді жазып, тәуелдік жалғаулы сөздің астын сызады-1б Дескриптор: Мақалдың қатесін түзеп жазады-1б Дескриптор: - Ребусты шешсең, төмендегі жұмбақтың жауабын табады-1б - Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айтады-1б -Шабақ сөзімен ребус құрастырып көреді-1б Дескриптор: - Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жазады-1б |
Слайд 2
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Ішкі және сыртқы шеңбер» (Карусель) әдісі Рефлексия
Үй тапсырма. 12-13-беттер |
Сабақты бекітуде оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер жасап тұрады. Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
Слайд 8 |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 68 сабақ Зат есім 17-21 жаттығу 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№68 Зат есім 17-21- жаттығу |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзету; жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларына сәйкес өз бетінше редакциялау. 4.4.2.3* зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдай алады; -стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап, түзете алады; - тәуелденген сөздердің септелуін біле алады. |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Құрмет, ынтымақтастық |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Басы 10 мин |
І.Психологиялық дайындық Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап Судай таза, мөлдір көңілімімен, Бүгінгі сабағымызды бастаймыз! ІІ.«Терме диктанты.Бұл тапсырманы оқушылар жұптасып орындайды. Жұпқа диктант мәтіні беріледі. Қарамен жазылған сөздерді бірігіп отырып кестеге толтырады. «Семантикалық карта» әдісі арқылы жүзеге асырылады.Алдын ала дайындалған сызба-кесте бойынша өткен тақырыпты талдай отырып, толтырады. Құмды шөлдер Қазақстанда Бетпақдала, Мойынқұм, Қарақұм, Қызылқұм секілді құмды, шөлді жерлерде тіршілік ету қиын. Шөлде жел үңгіген тас қуыстар, үңгірлер бар. Мұнда табиғи қалалар, табиғи сарайлар кездеседі.
Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Қазақстан және шөлді жерлердің атауларының көпше түрдегі зат есім түрлеріне жататындығын дәлелдейді. Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
суреттер
Слайд 1
|
||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма. Топтық жұмыс 17 – жаттығу. Мәтінді оқып, тәуелдік жалғаулы зат есімдерді тап Асқазаны, жәшігі, банкісі, тағасы – тәуелдік жалғаулы зат есімдер. -Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді үш жақта тәуелдеп жаз. Жекеше
Сіздің заттарыңыз, көзілдірігіңіз.
Көпше
Сіздердің заттарыңыз, көзілдіріктеріңіз.
-Тәуелдік жалғауы жалғанғанда қай сөздің соңғы дыбысы өзгерді? Себебін түсіндір Тәуелдік жалғауы жалғанғанда көзілдірік сөзінің соңғы дыбысы өзгерді. Ебқ тапсырмасы Төмендегі мәтінді оқып, зат есімдерді белгіле. "Орманда аңдар мен құстар тіршілік етеді. Аю бал жейді, қоян сәбізді жақсы көреді. Көктемде ағаштар бүршік жарады." 2-тапсырма. 18 – жаттығу. Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқып көр. Табиғат – тіршілік көзі. -Тапқан сөйлеміңді жазып, тәуелдік жалғаулы сөздің астын сыз. Ебқ тапсырмасы Төмендегі сөздерді дұрыс ретке келтіріп, сөйлем құра. Әр сөйлемнен зат есімдерді тап. Барды, орманға, аңшы. Оқып, балалар, кітапты, отыр. Достарымен, ойнап, футбол, жүр. 3-тапсырма. 19 – жаттығу. Мақалдың қатесін түзеп жаз. Өсер елдің баласы арманшыл келеді, Өшер елдің баласы жанжалшыл келеді. -Мақалдың мазмұнын топта талқыла. Ебқ тапсырмасы Мұғалімнің көмегімен орындайды. 4-тапсырма. Шығармашылық үзіліс 20 – жаттығу . Ребусты шешсең, төмендегі жұмбақтың жауабын табасың. Күндегі тамағы(IIIж) – Балықтың шабағы(IIIж). Теңізге барғандар, Жағадан табады. (Шағала). -Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт. -Шабақ сөзімен ребус құрастырып көр.
5-тапсырма. 21 – жаттығу .Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты. Мемлекеттің мүлкін шашпа. Сенің даусың естіледі. Ораз ернін жыбырлатты. -Түбір сөздер тәуелденгенде қалай өзгерді? |
Топпен тапсырманы орындайды. Мәтінді оқып, тәуелдік жалғаулы зат есімдерді табады. Үш жақта тәуелдеп жазады. Сұрақтарға жауап жазады. Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқиды. Мақалды жазады. Ребусты шешеді. Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айтады. Ребус құрастырады. Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жазады.
|
Дескриптор: - Мәтінді оқиды-1б - тәуелдік жалғаулы зат есімдерді табады-1б - Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді үш жақта тәуелдеп жазады-1б Дескриптор: - Әріптер қатарында жасырынған сөйлемді оқып көреді-1б - Тапқан сөйлеміңді жазып, тәуелдік жалғаулы сөздің астын сызады-1б Дескриптор: Мақалдың қатесін түзеп жазады-1б Дескриптор: - Ребусты шешсең, төмендегі жұмбақтың жауабын табады-1б - Жұмбақта тәуелденіп тұрған зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айтады-1б -Шабақ сөзімен ребус құрастырып көреді-1б Дескриптор: - Жақшадағы сөздерге тәуелдік жалғауларын жалғап жазады-1б |
Слайд 2
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Ішкі және сыртқы шеңбер» (Карусель) әдісі Рефлексия
Үй тапсырма. 12-13-беттер |
Сабақты бекітуде оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер жасап тұрады. Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
Слайд 8 |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
Ребустың
шешуі – Шабақ.


