|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 Зат есімнің септелуі 26-30- жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру 4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.4.2.3 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға бере алады; - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; - зат есімді септейді, тәуелденген сөздердің септелуін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
(Ұ) Психологиялық ахуал орнату. «Көңіл күйім» жаттығуы орындалады.. Оқушылардың сабаққа дейінгі көңіл күйін білу. ІІ.Өткен сабақты бекіту
25 – жаттығу
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын таныстыру. |
Оқушылар ақ қағазға өздерінің көңіл күйлерін суреттеп салады Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
суреттер
АКТ Слайд 1
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Жаңа материалды түсіндіру. Зат есімнің септік жалғауларды қабылдауын зат есімнің септелуі дейді. Қазақ тілінде 7 септік бар. Септік жалғауы – көптік жалғауы сияқты сөзбен сөздің арасын байланыстырып, оларды өзара қарым-қатынасқа түсіреді. Септік жалғауы дегендегі септік деген термин сеп ( жәрдем,көмек, дәнекер ) деген ұғымды білдіреді. 1-тапсырма. 26жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретіне назар аудар. Жұпта «Табиғат құбылыстары» тақырыбы аясында диалог құрастыру. Диалогта мынадай мәселелерді қамту керек: - табиғат құбылыстары - қыс мезгіліндегі табиғат құбылыстары Бұл тапсырма «Кілттік сөздер» әдісі бойынша өткізіледі. 1-қадам.Мұғалім бірнеше тірек сөздерді тақтаға жазады. «Миға шабуыл» әдісі бойынша бұл терминдерге жалпы түсінік беруге және бұл мәтінде (26-жаттығу) қалай көрініс табатынын болжауға жұптарға 5 минут уақыт беріледі: табиғат құбылыстары, қардың пайда болуы, боран. 2-қадам.Топта отырып, сол сөздерге қатыстырып сөйлем ойлайды. 3-қадам. Құрастырған сөйлемдерді пайдалана отырып, келесі топпен диалогке қатысады. Жер, жерден(неден?), жерге(неге?), бұлтқа(неге?), бұлтты(нені?) ЕБҚ тапсырмасы Қар сөзіне назар аудару. Сұрақ қою. Жалғауларына назар аударту.
Қар –не? қарды-нені? Қардан-неден? қармен –немен? 2-тапсырма 27 – жаттығу . Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жаз.Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сыз. Олардың өзгерісін байқа. Ақбөкен – шөлге өте төзімді әрі жүйрік, есті жануар. Ақбөкенді «киік» деп те атайды. Олар сағатына 60-70 шақырым жылдамдықпен ұзақ жүгіретін көрінеді. Ақбөкеннің қорегі – өсімдік. Күз айларында көк шөптің қоры мол болса да, жусанмен қоректенеді. Себебі оның құрамында іштегі зиянды құрттарды жоятын заттар бар. Міне, киіктердің өзін-өзі емдеуі – табиғаттың оларға берген тамаша қасиеті. 3-тапсырма. 28-жаттығу. Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазып, есте сақта.
4-тапсырма. 29 – жаттығу. Адам, табиғат сөздерін септеп жаз. А.с. адам, табиғат. І.с. адамның, табиғаттың. Б.с. адамға, табиғатқа. Т.с. адамды, табиғатты. Ж.с. адамда, табиғатта. Ш.с. адамнан, табиғаттан. К.с. адаммен, табиғатпен. ЕБҚ тапсырмасы «қыс», «жел» сөздерін септеп жазады. |
Мәтінді түсініп оқиды. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретіне назар аударады. Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жазады.Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сызады. Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазып, есте сақтайды.
Сөздерді септеп жазады. |
Дескриптор: - тақырыпқа сәйкес сұрақ қояды;-1б - сұрақтарға лайықты жауап береді;-1б - ұсынылған мәселелерді қамтиды-1б - сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды.-1б Дескриптор: - Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қояды-1б -мәтінді көшіріп жазады-1б -Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сызады-1б Дескриптор: - Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазады-1б Дескриптор: -адам сөзін септеп жазады-1б -табиғат сөзін септеп жазады-1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Допты қағып ал» ойыны арқылы сабақты бекіту. Бағалау Рефлексия
Үйге тапсырма: 30 – жаттығу
Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 70-сабақ.Зат есімнің септелуі.26-30 жаттығу 4 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Табиғат құбылыстары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№70 Зат есімнің септелуі 26-30- жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру 4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 4.4.2.3 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға бере алады; - мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; - зат есімді септейді, тәуелденген сөздердің септелуін жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Ынтымақтастық, құрмет |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 10 мин |
(Ұ) Психологиялық ахуал орнату. «Көңіл күйім» жаттығуы орындалады.. Оқушылардың сабаққа дейінгі көңіл күйін білу. ІІ.Өткен сабақты бекіту
25 – жаттығу
Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарын таныстыру. |
Оқушылар ақ қағазға өздерінің көңіл күйлерін суреттеп салады Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! |
суреттер
АКТ Слайд 1
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ Жаңа материалды түсіндіру. Зат есімнің септік жалғауларды қабылдауын зат есімнің септелуі дейді. Қазақ тілінде 7 септік бар. Септік жалғауы – көптік жалғауы сияқты сөзбен сөздің арасын байланыстырып, оларды өзара қарым-қатынасқа түсіреді. Септік жалғауы дегендегі септік деген термин сеп ( жәрдем,көмек, дәнекер ) деген ұғымды білдіреді. 1-тапсырма. 26жаттығу. Мәтінді түсініп оқы. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой. Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретіне назар аудар. Жұпта «Табиғат құбылыстары» тақырыбы аясында диалог құрастыру. Диалогта мынадай мәселелерді қамту керек: - табиғат құбылыстары - қыс мезгіліндегі табиғат құбылыстары Бұл тапсырма «Кілттік сөздер» әдісі бойынша өткізіледі. 1-қадам.Мұғалім бірнеше тірек сөздерді тақтаға жазады. «Миға шабуыл» әдісі бойынша бұл терминдерге жалпы түсінік беруге және бұл мәтінде (26-жаттығу) қалай көрініс табатынын болжауға жұптарға 5 минут уақыт беріледі: табиғат құбылыстары, қардың пайда болуы, боран. 2-қадам.Топта отырып, сол сөздерге қатыстырып сөйлем ойлайды. 3-қадам. Құрастырған сөйлемдерді пайдалана отырып, келесі топпен диалогке қатысады. Жер, жерден(неден?), жерге(неге?), бұлтқа(неге?), бұлтты(нені?) ЕБҚ тапсырмасы Қар сөзіне назар аудару. Сұрақ қою. Жалғауларына назар аударту.
Қар –не? қарды-нені? Қардан-неден? қармен –немен? 2-тапсырма 27 – жаттығу . Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жаз.Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сыз. Олардың өзгерісін байқа. Ақбөкен – шөлге өте төзімді әрі жүйрік, есті жануар. Ақбөкенді «киік» деп те атайды. Олар сағатына 60-70 шақырым жылдамдықпен ұзақ жүгіретін көрінеді. Ақбөкеннің қорегі – өсімдік. Күз айларында көк шөптің қоры мол болса да, жусанмен қоректенеді. Себебі оның құрамында іштегі зиянды құрттарды жоятын заттар бар. Міне, киіктердің өзін-өзі емдеуі – табиғаттың оларға берген тамаша қасиеті. 3-тапсырма. 28-жаттығу. Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазып, есте сақта.
4-тапсырма. 29 – жаттығу. Адам, табиғат сөздерін септеп жаз. А.с. адам, табиғат. І.с. адамның, табиғаттың. Б.с. адамға, табиғатқа. Т.с. адамды, табиғатты. Ж.с. адамда, табиғатта. Ш.с. адамнан, табиғаттан. К.с. адаммен, табиғатпен. ЕБҚ тапсырмасы «қыс», «жел» сөздерін септеп жазады. |
Мәтінді түсініп оқиды. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды. Сұрақтардың ретіне қарай зат есім жалғауларының өзгеретіне назар аударады. Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жазады.Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сызады. Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазып, есте сақтайды.
Сөздерді септеп жазады. |
Дескриптор: - тақырыпқа сәйкес сұрақ қояды;-1б - сұрақтарға лайықты жауап береді;-1б - ұсынылған мәселелерді қамтиды-1б - сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды.-1б Дескриптор: - Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қояды-1б -мәтінді көшіріп жазады-1б -Ақбөкен сөзіне жалғанған жалғаулардың астын сызады-1б Дескриптор: - Зат есімнің септіктерін, сұрақтарын, жалғауларын көшіріп жазады-1б Дескриптор: -адам сөзін септеп жазады-1б -табиғат сөзін септеп жазады-1б |
Слайд 2
Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту. «Допты қағып ал» ойыны арқылы сабақты бекіту. Бағалау Рефлексия
Үйге тапсырма: 30 – жаттығу
Бағалау |
Сұрақтарға жауап береді.
Бүгінгі сабақта алған білімдері бойынша рефлексия жасайды. |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 7
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



