Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 72-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№72 Ілік септік 36-40 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 4.4.2.3* зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! Үй тапсырмасын сұрау 33-жаттығу. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жаз. Қазақстан-тәуелсіз мемлекет. Тау өте биік болады. Тауда көшкін көп болады. Өзен дүр сілкінді. Ертісте мұз еріп, сең жүре бастады. Бұл сөйлемдер атау септікте тұр |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Бағалау: Термометр
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 36 – тапсырма Топтық жұмыс «Күбірлеп оқу» әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; Нұсқау Мәтінді оқы.
Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар. 1. Сел қалай пайда болады? 2. Тасқынның жылдамдығы секундына неше метрге дейін жетеді? 3.Сел апатынан қорғану үшін нелер салынады? 4. Арнайы сел тасқынын бақылау стансысы қай қалада жұмыс істейді? Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыр. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. Мұздықтардың, тасқынның, селдің Бұл сөздердегі қосымша қай септіктің жалғауы? Бұл сөздердегі қосымша ілік септіктің жалғауы.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Сұрақтарға жауап береді |
Мәтінді түсініп оқиды Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.
. |
Бағалау критерийі Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Дескриптор: . Мәтінді түсініп оқиды 1 балл Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады.1 балл Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 33-тапсырма Жұптық жұмыс «Көшіріп жаз» әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау:Сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Теңіздің суы ащы. 2. Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім. Ілік септігіндегі сөздерді тап. Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Ілік септігіндегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Көшіріп жазады
|
Сөйлемдерді көшіріп жазады Ілік септігіндегі сөздерді табады Көшіріп жазады |
Бағалау критерийі Зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп жазады 1 балл. Ілік септігіндегі сөздерді табады 1 балл Көшіріп жазады1 балл |
оқулық
|
|
|
10 мин |
38,39-тапсырма Топтық жұмыс «Құра,жалға » әдісі Нұсқау: Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз. Жаңбыр, сел, тасқын. Нөсерлітп жауған жаңбырдың артынан күн шығып, кемпірқосақ пайда болды. Тасқынның күшті болғаны сонша, биік ағаштарды тамырымен жұлып әкетті. Селдің апатынан қорғану үшін, су бөгендері салынады. Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйрен.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жаса. Емен, сауысқан, құндыз, шебер, ат, сүт.
Еменнің бұтағы, сауысқанның қанаты, құндыздың терісі, шебердің қолы, аттың тұяғы, сүттің қаймағы. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндір. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жаз.
|
Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйренеді. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.
|
Дескриптор: Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. 1балл Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды.1балл Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді.1балл Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.1балл
|
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Рефлексия:
«Термометр» әдісі бойынша өтеді. -Ендігі кезек бүгінгі сабағымыздың атмосферасын анықтау. Ол үшін қолдарыңа жинаған балдарыңды белгілеген термометрлеріңді алыңдар.Тақтадағы менің термометіріме қарап отырыңдар. Өздеріңнің шкалаларың шыққанда қолдарыңды көтересіңдер. Оқу тапсырмасы: 40-жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі 72 сабақ Ілік септік 36-40 жаттығулар.4 сынып
Қазақ тілі 72 сабақ Ілік септік 36-40 жаттығулар.4 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 72-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
Табиғат құбылыстары |
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№72 Ілік септік 36-40 жаттығулар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.3.1 – мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру. 4.4.2.3* зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу |
||||
|
Сабақтың мақсаты/критерийі |
Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі |
||||
|
Құндылыққа баулу |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату. Күн жарығын алақанға саламын Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді Болып кетер сонда менің жан-жағым! Үй тапсырмасын сұрау 33-жаттығу. Төмендегі сөздер бастауыш болатындай етіп, әрқайсысымен сөйлем құрап жаз. Қазақстан-тәуелсіз мемлекет. Тау өте биік болады. Тауда көшкін көп болады. Өзен дүр сілкінді. Ертісте мұз еріп, сең жүре бастады. Бұл сөйлемдер атау септікте тұр |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды. |
Бағалау: Термометр
|
компьютер, модем, теледидар, ұялы телефон суреттері |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 36 – тапсырма Топтық жұмыс «Күбірлеп оқу» әдісі. ОДД:білу,түсіну,қолдану Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін.Құндылық заң және тәртіп өз құқықтары мен міндеттерін білу, әдеп нормаларын ұстану, сыныптағы және мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтау; Нұсқау Мәтінді оқы.
Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар. 1. Сел қалай пайда болады? 2. Тасқынның жылдамдығы секундына неше метрге дейін жетеді? 3.Сел апатынан қорғану үшін нелер салынады? 4. Арнайы сел тасқынын бақылау стансысы қай қалада жұмыс істейді? Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыр. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талда. Мұздықтардың, тасқынның, селдің Бұл сөздердегі қосымша қай септіктің жалғауы? Бұл сөздердегі қосымша ілік септіктің жалғауы.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Сұрақтарға жауап береді |
Мәтінді түсініп оқиды Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады. Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.
. |
Бағалау критерийі Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды Дескриптор: . Мәтінді түсініп оқиды 1 балл Сел апаты жағдайында шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастырады.1 балл Қарамен жазылған сөздерді сөз құрамына талдайды.1балл
|
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Сергіту сәті |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
10 мин |
ҚБ 33-тапсырма Жұптық жұмыс «Көшіріп жаз» әдісі ОДД:білу.түсіну Нұсқау:Сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Теңіздің суы ащы. 2. Селдің қаупі жөнінде хабар беретін жүйелер жасалды. 3.Көмекке ауылдың адамдары келді. 4.Күннің ыстығынан қатты шөлдедім. Ілік септігіндегі сөздерді тап. Олардың сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. Ілік септігіндегі сөздер сөйлемде тұрлаусыз мүше болып тұр ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі төмен) балаға тапсырма Көшіріп жазады
|
Сөйлемдерді көшіріп жазады Ілік септігіндегі сөздерді табады Көшіріп жазады |
Бағалау критерийі Зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі Дескриптор: Сөйлемдерді көшіріп жазады 1 балл. Ілік септігіндегі сөздерді табады 1 балл Көшіріп жазады1 балл |
оқулық
|
|
|
10 мин |
38,39-тапсырма Топтық жұмыс «Құра,жалға » әдісі Нұсқау: Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жаз. Жаңбыр, сел, тасқын. Нөсерлітп жауған жаңбырдың артынан күн шығып, кемпірқосақ пайда болды. Тасқынның күшті болғаны сонша, биік ағаштарды тамырымен жұлып әкетті. Селдің апатынан қорғану үшін, су бөгендері салынады. Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйрен.
ЕББҚ ететін (ойлау деңгейі жоғары) балаға тапсырма Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жаса. Емен, сауысқан, құндыз, шебер, ат, сүт.
Еменнің бұтағы, сауысқанның қанаты, құндыздың терісі, шебердің қолы, аттың тұяғы, сүттің қаймағы. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндір. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жаз.
|
Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. Сызбаны пайдаланып, пікіріңді дәлелдей білуге үйренеді. Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды. Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді. Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.
|
Дескриптор: Берілген сөздер ілік септігінде тұратындай етіп үш сөйлем құрап жазады. 1балл Сөздерге жалғауларды қосу арқылы ілік септігіндегі сөз жасайды.1балл Жалғаулардың сөздерге әртүрлі жалғану себебін түсіндіреді.1балл Ілік септіктегі сөздерді өзі байланысатын сөзбен тіркестіріп жазады.1балл
|
|
|
|
Сабақ тың соңы 5 мин |
-Рефлексия:
«Термометр» әдісі бойынша өтеді. -Ендігі кезек бүгінгі сабағымыздың атмосферасын анықтау. Ол үшін қолдарыңа жинаған балдарыңды белгілеген термометрлеріңді алыңдар.Тақтадағы менің термометіріме қарап отырыңдар. Өздеріңнің шкалаларың шыққанда қолдарыңды көтересіңдер. Оқу тапсырмасы: 40-жаттығу |
Сабаққа кері байланыс жасайды. Жинаған балдары бойынша рефлексия жасайды. Үй тапсырмасын жазып алады
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















