№_1 сабақ жоспары Қазақ тілі.
|
Тақырыбы: Зат есім |
Мектебі: Краснознаменное орта мектебі |
||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибекова Гулнара Турсынхановна |
||||||
|
3– сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Оқу мақсаты |
оқушылардың зат есім туралы алған білімдерін
саралап, жинақтау, одан әрі
тереңдету. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Зат есім туралы алған білімдерін жинақтайды. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Зат есім түрлерін ажырата алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы |
3 минут |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Сыныпта кім кезекші? Бүгін қандай күн? Бүгін нешесі? Бүгін сабақта кім жоқ? Туған тілім-бабам тілі-өз тілім, Туған тілім-анам тілі-өз тілім. Туған тілім-далам тілі-өз тілім, Туған тілім-адам тілі-өз тілім. Туған тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде әнім менен сәнім бар Демек бүгін бізде қай сабақ болғалы жатыр-дұрыс ҚАЗАҚ ТІЛІ. Қазір балалар сендерді шаттық шеңберіне шақырамын! «Жылы алақан» стратегиясы (бір-біріне қарап жылы сөздер айту) Мақсаты: бір-біріне деген сүйіспеншілікті орнату, жақсы көңіл –күй қалыптастыру. |
Сәлеметсіз бе! Кезекші орнынан тұрып жауап береді. Оқушылар жауап береді. Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне алақандарымен жылулық сыйлайды. |
Эмоциялық әлеуметтік |
Қолдары арқылы |
||
|
Үй жұмысын тексеру |
7 минут |
«Түрлі-түсті таяқшалар»әдісі Мен таңдаған таяқшада сендердің есімдерің жазылған болады.Мен қорапты араластырып біреуін таңдаймын,кімнің аты шықса,сол оқушы жауап береді.Ал сәттілік. 1.Біз қандай сөз таптарын өттік? 2.Заттың сынын білдіретін қай сөз табы? 3.Заттың нақты санын бідіретін қандай сан есім? 4.Негізгі сын есім дегеніміз не? 5.Қаратпа сөз дегеніміз не? 6.Туынды сөз дегеніміз не? 7. Туынды сан есімге мысал келтір 8.Етістіктің неше түрі бар? |
Оқушылар бір бірден жауап береді . |
Жұлдызшалар арқылы бағалау Жұлдызша |
Конверт, жұлдызшалар Сұрақ жазылған парақшалар |
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс Жеке жұмыс Барлығы Топтық жұмыс Қосымша мәлімет Топтық жұмыс Сабақты пысықтау |
1 минут 5 минут 8 минут 1 минут 5 минут 2 минут 2 минут 1 минут 6 минут |
Топтарға бөлу: 2 түсті гүлдер арқылы топқа бөлу. 1-топ. Қызыл түс 2-топ. Сары түс 1-тапсырма:Постер қорғау. Зат есім туралы толық мәлімет жинау. Ал енді балалар дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді жазайық. Оқулықпен жұмыс.Жеке жұмыс.108 2-тапсырма. 1-жаттығу.Берілген сөздерді үш жақта тәуелдеп жаз. Дос,шәкірт, тәрбиеші,кітап. Сергіту сәті: «Мен қазақпын» 3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Фотоаппарат» әдісі 3-жаттығу.Төрт қатарын оқып,есте сақтап дәптерге жазамыз.
Зат есім - заттың, құбылыстың атын білдіріп, кім? не? деген сұраққа жауап беретін сөз табы. Күнделікті өмірде кездесетін, әдеттегі жай нәрселерді ғана емес, табиғат пен қоғамдық өмірдегі ұшырасатын әр алуан құбылыстар мен уақиғаларды, ұғымдар мен түсініктерді де қамтиды.Мысалы:құс, тас, су, шыны, адам, қол деген сөздермен қатар, жаңбыр, найзағай, сайлау, жүріс, капитализм, эволюция, ұғым, ақыл, сана деген сөздер де зат есімге жатады.Кім? деген грамматикалық сұрауға жауап беретін зат есімдерге жалпы адам атаулары жатады. Адам атаулары деп жалпы адамға тән атауларды (кісі, бала, қыз, бөпе, шал, кемпір, келіншек, еркек, әйел т. б.) туыс атауларын (әке, шеше, әже, ата, аға, іні, апа, сіңлі, немере т. б.), іс-әрекет пен кәсіп-мамандық иелерінің атауларын (әнші, атшы, арбашы, ғалым, мұғалім, сатушы т. б.), әр алуан қызмет баптары мен лауазым атауларын (директор, лейтенант, бастық, мырза, ханым т. б.), кісі аттарын (Асан, Әсет, Иса, Алма, Рабиға, Жәмила, Гүлсім, Жанна т. б.) және басқа да осылар сияқты адамға тән атауларды айтамыз. Не? деген грамматикалық сұрау, әдетте, адамнан өзге барлық жан-жануарлардың және күллі заттар мен нәрселердің атауларына қойылады.
Стикерлерге бүгінгі сабақта не түсінгенін, не ұнады,не ұнамады? жаздыру |
2 түсті гүлдерді таңдап топтарға бөлінеді.
Ламинантталған қағаздармен жұмыс жасайды. Әрбір оқушы жеке орындайды. Іс-қимылдарды орындап, бойларын сергітіп алады. Оқып,оқулықты жауып дәптерге жазады. . Оқушылар өз түсінгендерін стикерлерге жазады. |
Шапалақ Гүлдің суретін салып,топтар бір-бірін бағалайды. Әр оқушыға жұлдызша беру арқылы бағаланады. Шапалақ Топ мүшелері бірін-бірі басын сипау арқылы бағалайды. Мұғалім дұрыс жауапқа жұлдызша. Жұлдызшалар арқылы бағалау Қол соғу арқылы бағалау |
Стикерлер Стикерлер Ламининтталған қағаз,ақ қағаз,түрлі-түсті қаламдар Оқулық Жұлдызшалар |
||
|
Бағалау |
1 минут |
Тапсырманы орындау барысында оқушылар жауаптарының нақтылығы мен дәлділігіне көңіл бөлу. |
|
«4» жұлдыз – 5 «3» жұлдыз – 4 «2» жұлдыз – 3 |
|
||
|
Үй жұмысы |
1 минут |
109- бет 5 -жаттығу. Ереже жаттау |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
2 минут |
|
Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегенін, қызық әрі жеңіл болғанын және қиындық туғызғандығын ағаш арқылы білдіреді. |
|
Алма ағашы |
||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақ тілі.Ашық сабақ
Қазақ тілі.Ашық сабақ
№_1 сабақ жоспары Қазақ тілі.
|
Тақырыбы: Зат есім |
Мектебі: Краснознаменное орта мектебі |
||||||
|
Күні,айы: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алибекова Гулнара Турсынхановна |
||||||
|
3– сынып |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Оқу мақсаты |
оқушылардың зат есім туралы алған білімдерін
саралап, жинақтау, одан әрі
тереңдету. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Барлық оқушылар: Зат есім туралы алған білімдерін жинақтайды. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Зат есім түрлерін ажырата алады. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы |
3 минут |
Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Сыныпта кім кезекші? Бүгін қандай күн? Бүгін нешесі? Бүгін сабақта кім жоқ? Туған тілім-бабам тілі-өз тілім, Туған тілім-анам тілі-өз тілім. Туған тілім-далам тілі-өз тілім, Туған тілім-адам тілі-өз тілім. Туған тілде сыры терең жаным бар, Туған тілде әнім менен сәнім бар Демек бүгін бізде қай сабақ болғалы жатыр-дұрыс ҚАЗАҚ ТІЛІ. Қазір балалар сендерді шаттық шеңберіне шақырамын! «Жылы алақан» стратегиясы (бір-біріне қарап жылы сөздер айту) Мақсаты: бір-біріне деген сүйіспеншілікті орнату, жақсы көңіл –күй қалыптастыру. |
Сәлеметсіз бе! Кезекші орнынан тұрып жауап береді. Оқушылар жауап береді. Шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне алақандарымен жылулық сыйлайды. |
Эмоциялық әлеуметтік |
Қолдары арқылы |
||
|
Үй жұмысын тексеру |
7 минут |
«Түрлі-түсті таяқшалар»әдісі Мен таңдаған таяқшада сендердің есімдерің жазылған болады.Мен қорапты араластырып біреуін таңдаймын,кімнің аты шықса,сол оқушы жауап береді.Ал сәттілік. 1.Біз қандай сөз таптарын өттік? 2.Заттың сынын білдіретін қай сөз табы? 3.Заттың нақты санын бідіретін қандай сан есім? 4.Негізгі сын есім дегеніміз не? 5.Қаратпа сөз дегеніміз не? 6.Туынды сөз дегеніміз не? 7. Туынды сан есімге мысал келтір 8.Етістіктің неше түрі бар? |
Оқушылар бір бірден жауап береді . |
Жұлдызшалар арқылы бағалау Жұлдызша |
Конверт, жұлдызшалар Сұрақ жазылған парақшалар |
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс Жеке жұмыс Барлығы Топтық жұмыс Қосымша мәлімет Топтық жұмыс Сабақты пысықтау |
1 минут 5 минут 8 минут 1 минут 5 минут 2 минут 2 минут 1 минут 6 минут |
Топтарға бөлу: 2 түсті гүлдер арқылы топқа бөлу. 1-топ. Қызыл түс 2-топ. Сары түс 1-тапсырма:Постер қорғау. Зат есім туралы толық мәлімет жинау. Ал енді балалар дәптерлерімізді ашып бүгінгі күнді жазайық. Оқулықпен жұмыс.Жеке жұмыс.108 2-тапсырма. 1-жаттығу.Берілген сөздерді үш жақта тәуелдеп жаз. Дос,шәкірт, тәрбиеші,кітап. Сергіту сәті: «Мен қазақпын» 3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс. «Фотоаппарат» әдісі 3-жаттығу.Төрт қатарын оқып,есте сақтап дәптерге жазамыз.
Зат есім - заттың, құбылыстың атын білдіріп, кім? не? деген сұраққа жауап беретін сөз табы. Күнделікті өмірде кездесетін, әдеттегі жай нәрселерді ғана емес, табиғат пен қоғамдық өмірдегі ұшырасатын әр алуан құбылыстар мен уақиғаларды, ұғымдар мен түсініктерді де қамтиды.Мысалы:құс, тас, су, шыны, адам, қол деген сөздермен қатар, жаңбыр, найзағай, сайлау, жүріс, капитализм, эволюция, ұғым, ақыл, сана деген сөздер де зат есімге жатады.Кім? деген грамматикалық сұрауға жауап беретін зат есімдерге жалпы адам атаулары жатады. Адам атаулары деп жалпы адамға тән атауларды (кісі, бала, қыз, бөпе, шал, кемпір, келіншек, еркек, әйел т. б.) туыс атауларын (әке, шеше, әже, ата, аға, іні, апа, сіңлі, немере т. б.), іс-әрекет пен кәсіп-мамандық иелерінің атауларын (әнші, атшы, арбашы, ғалым, мұғалім, сатушы т. б.), әр алуан қызмет баптары мен лауазым атауларын (директор, лейтенант, бастық, мырза, ханым т. б.), кісі аттарын (Асан, Әсет, Иса, Алма, Рабиға, Жәмила, Гүлсім, Жанна т. б.) және басқа да осылар сияқты адамға тән атауларды айтамыз. Не? деген грамматикалық сұрау, әдетте, адамнан өзге барлық жан-жануарлардың және күллі заттар мен нәрселердің атауларына қойылады.
Стикерлерге бүгінгі сабақта не түсінгенін, не ұнады,не ұнамады? жаздыру |
2 түсті гүлдерді таңдап топтарға бөлінеді.
Ламинантталған қағаздармен жұмыс жасайды. Әрбір оқушы жеке орындайды. Іс-қимылдарды орындап, бойларын сергітіп алады. Оқып,оқулықты жауып дәптерге жазады. . Оқушылар өз түсінгендерін стикерлерге жазады. |
Шапалақ Гүлдің суретін салып,топтар бір-бірін бағалайды. Әр оқушыға жұлдызша беру арқылы бағаланады. Шапалақ Топ мүшелері бірін-бірі басын сипау арқылы бағалайды. Мұғалім дұрыс жауапқа жұлдызша. Жұлдызшалар арқылы бағалау Қол соғу арқылы бағалау |
Стикерлер Стикерлер Ламининтталған қағаз,ақ қағаз,түрлі-түсті қаламдар Оқулық Жұлдызшалар |
||
|
Бағалау |
1 минут |
Тапсырманы орындау барысында оқушылар жауаптарының нақтылығы мен дәлділігіне көңіл бөлу. |
|
«4» жұлдыз – 5 «3» жұлдыз – 4 «2» жұлдыз – 3 |
|
||
|
Үй жұмысы |
1 минут |
109- бет 5 -жаттығу. Ереже жаттау |
|
|
|
||
|
Сабақтың соңы |
2 минут |
|
Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегенін, қызық әрі жеңіл болғанын және қиындық туғызғандығын ағаш арқылы білдіреді. |
|
Алма ағашы |
||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














