Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақ тілінен 8-сыныпта "Ғарыш" тақырыбына қысқа мерзімді сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар Кәсіби мақсат: Мәтінді талдау арқылы оқушылардың сыни ойлауын дамыту |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ: 5-6 4-бөлім: Ғарыш |
Мектеп: Көкшетау қ. ФМБ Назарбаев Зияткерлік мектебі |
||||||||||||||||||||||||
Күні: 22.11.18ж |
Мұғалімнің аты – жөні: А.Н.Нурушева |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «В» |
Қатысқан оқушылар саны: 20 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Жердегі және Марстағы өмір |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаттары |
О7.Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпаратты алу С2 Көптеген тақырыптар төңірегінде түрлі ортаға сәйкес стильді қолдана отырып жазу |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Теледидар, ақпарат көздерін пайдаланып, түрлі көзқарастарды бағалау Әр түрлі көзқарастар тарапынан басты идеяларды қорытындылай отырып, мақалалар және ақпараттық мәтіндер жазу |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Дескриптор: Тыңдалымдағы негізгі ойды түсінеді, негізгі идеясын анықтай алады; Тыңдалымдағы ойға өз ойымен баға беріп,себебін түсіндіре алады; Әр түрлі көзқарастар бойынша берілген тақырыпты өзіндік стильмен сипаттап, критерийге сай мақала жаза алады
|
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||
Жаһандық азаматтылықты дарыту |
Когнитивті компонент: түрлі деңгейдегі сұрақтарды құрастырып. талқылайды/ұлттық,жаһандық/; ақпаратқа сыни талдау жасайды; Әлеуметтік-эмоционалдық: өз пікірін ашық,еркін,сенімді жеткізеді; жұптық,топтық жұмыста өзара қолдау көрсетеді; Танымдық: сынып ережесіне бағынады; өз іс-әрекетіне жауап бере алады |
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
физика, география, астрономия |
||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты таныстырылымды көріп, интербелсенді тақтаны қолданады. |
||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер |
Менің ойымша... Менің пікірімше... Қорытындылай келгенде... Ақпараттарға көз жүгіртсек... |
||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Қазақстанның ғарышты зерттеу ғылымына қосар үлесі қандай?» деген сұрақ төңірегінде ізденіп келу. |
||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
Кезеңдер |
Жоспарланған жаттығулар |
Дерек көздері |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут
5 минут
10 минут
15 минут
5 минут
Үйге тапсырма
|
Сынып «Мозайка» әдісі бойынша сурет қиындыларымен 4 топқа бөлінеді.
2. «Ой қозғау» әдісі бойынша суреттер арқылы оқушыларға сабақ тақырыбын болжау ұсынылады.
3. Сабақ мақсатымен таныстырылады. 4.Тыңдалымалды тапсырма ретінде сұрақтар қойылады: 1.Марста өмір бар деп ойлайсыздар ма? 2.Марс неге «қызыл ғаламшар» деп аталады? 5.Оқушылар www.BilimLand.kz сайтынан алынғанжәне Марс туралы 2тыңдалым тыңдайды. Оқушылар тыңдалымды тыңдай отырып, «инсерт» әдісі бойынша таныс емес ақпараттарды дәптерге түртіп алады. 6.Оқушылартыңдалым бойынша Блум таксономиясы бойынша ақпараттары бойыншадайындалған сұрақтарға жауап береді. (Деңгейлік тапсырма)
Оқушылар 1,2 санымен жұпқа бөлінеді, бір-бірінің жұмыстарын бағалайды.Әр оқушы өзі тексерген жұбының жұмысының астына пікір жазады.Ерекше креативті жауап берген оқушылар марапатталады. 7.Оқушылар Марстағы өмір, жердегі өмір, олардың айырмашылықтары, артықшылықтары мен кемшіліктері туралы және жердегі өмірмен салыстырғанда Марстағы өмірдің айырмашылығы туралы 150 сөзден тұратын мақала жазады. Оқушылардың өздері мақаланың бағалау критерийін жасайды. Мұғалім қосымша өз нұсқасын ұсынады. Бағалау критерийі: 1.Тақырып таңдауы; 2. Оқырманға қызықты ақпарат ұсына алуы; 3.Тақырыпқа сәйкес нақты аргументтерді өз көзқарасымен байланыстыра алуы; 4.Оқырманға ой тастайтындай қорытынды ой, ұсыныстың болуы; 5.Кем дегенде 2 қанатты сөздер мен мақал-мәтелдерді немесе тұрақты тіркестерді орынды пайдалана алуы. 6.Пунктуациялық-грамматикалық нормаға сай жазылуы; Алдымен әр оқушы өзін-өзі бағалайды.Содан кейін топтағы оқушылар сағат тілімен бір-бірінің жұмысын критерий бойынша бағалайды.Өзін бағалаған оқушының пікірімен келісетінін-келіспейтінін нақты мысалдармен дәлелдейді.Ең үздік мақала авторлары марапатталады. Рефлексия: Бүгінгі сабақта алған ақпараттың алдағы өміріңізде пайдасы бар ма? Сабақта қай тапсырманы орындау қиындық туғызды? Сізге қиындықты жеңу үшін не істеу керек деп ойлайсыз? Оқушылармен кері байланыс жасалған соң, сабақ барысында қиындық туғызған тапсырмаларды қалай жеңіл орындауға болатын жолдары талқыланады. «НАСА Марсқа адамдарды жіберу операцияларын тоқтатуы керек пе?» деген сұрақ төңірегінде пікірталасқа қатысуға ақпараттармен танысып келу.
|
https://www.youtube.com/watch?v=UUh376YfrKY Марстағы өмір http://bilimland.kz/index.php/catalog/lesson/12031-marsty_igeru
|
|||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||
Оқушыларға қолдау көрсетуді әрбір тапсырма құрастыру барысында ескеріп отырамын. М: тыңдалымалды тапсырма, тыңдалымнан кейінгі тапсырма жасауда.
|
Бұлардың барлығы әр сабақ барысында ескеріліп отырады. |
||||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1:
2:
|
Қазақ тілі ӘБ жетекшісі------------------------------М.С.Мухамбедьярова
6.Оқушылар тыңдалым бойынша Блум таксономиясы бойынша ақпараттары бойынша дайындалған сұрақтарға жауап береді.
(Деңгейлік тапсырма)
Деңгей |
Тыңдалым бойынша тапсырма |
Жауап |
Білу және түсіну |
Тыңдалымнан қандай ақпарат алдыңыз? Бейнебаян не туралы? Адамдар Марсқа қашан баруды жоспарлап отыр? |
|
Қолдану |
Марстағы өмірге байланысты қорытынды жасаңыз. |
|
Талдау |
Марсты игеру адамдарға не үшін керек? Қалай игеруге болады? Игерудің себебі не болып табылады?Дәлел келтіріңіз. |
|
Жинақтау |
Егер Марсты игеру іске асатын болса, осыдан кейін не болады?Өз шешіміңізді көрсетіңіз. |
|
Бағалау |
Тыңдалымдағы ойды бағалаңыз. Марсты игеру дұрыс па және не себепті? Марсты игерудің жетістіктерін немесе кемшіліктерін атаңыз. Қаншалықты дұрыс немесе бұрыс? Өз ойыңыз. |
|
6.Оқушылар тыңдалым бойынша Блум таксономиясы бойынша ақпараттары бойынша дайындалған сұрақтарға жауап береді.
(Деңгейлік тапсырма)
Деңгей |
Тыңдалым бойынша тапсырма |
Жауап |
Білу және түсіну |
Тыңдалымнан қандай ақпарат алдыңыз? Бейнебаян не туралы? Адамдар Марсқа қашан баруды жоспарлап отыр? |
|
Қолдану |
Марстағы өмірге байланысты қорытынды жасаңыз. |
|
Талдау |
Марсты игеру адамдарға не үшін керек? Қалай игеруге болады? Игерудің себебі не болып табылады?Дәлел келтіріңіз. |
|
Жинақтау |
Егер Марсты игеру іске асатын болса, осыдан кейін не болады?Өз шешіміңізді көрсетіңіз. |
|
Бағалау |
Тыңдалымдағы ойды бағалаңыз. Марсты игеру дұрыс па және не себепті? Марсты игерудің жетістіктерін немесе кемшіліктерін атаңыз. Қаншалықты дұрыс немесе бұрыс? Өз ойыңыз. |
|