Материалдар / Қазақстан аумағындағы казак әскерлері 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстан аумағындағы казак әскерлері 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Пән мұғалімі: Утеубаева Сания Абаевна Күні: Сынып: 8 «Ә» Тақырыбы: Қазақстан аумағындағы казак әскерлері Мақсаты: Оқушыларға Ресейдегі казак әскерлерінің құрылуы тарихы туралы айта отырып, үкімет олардың мемлекет пайдасына жасаған кез-келген іс-әрекетін қызу қолдағанына тоқталу және олардың қазақстармен арадағы қарым-қатынастарының ерекшеліктерін ашу Сілтеме: 1.Оқыту әдістемелік нұсқау. 2.8 сынып оқулығы. Күтілетін нәтиже: 1. Ой толығады; 2. өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі 3. әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады; 4. Топта бірлесіп жұмыс жасайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қараша 2018
1084
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп: №69 мектеп-гимназиясы

Пән мұғалімі: Утеубаева Сания Абаевна

Күні: 7.02.2018 жыл

Сынып: 8 «Ә»

Тақырыбы: Қазақстан аумағындағы казак әскерлері

Мақсаты: Оқушыларға Ресейдегі казак әскерлерінің құрылуы тарихы туралы айта отырып, үкімет олардың мемлекет пайдасына жасаған кез-келген іс-әрекетін қызу қолдағанына тоқталу және олардың қазақстармен арадағы қарым-қатынастарының ерекшеліктерін ашу

Сілтеме:

1.Оқыту әдістемелік нұсқау.

    1. сынып оқулығы.

Күтілетін нәтиже:

  1. Ой толығады;

  2. өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі

  3. әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;

  4. Топта бірлесіп жұмыс жасайды

Сабақтың типі: Аралас

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Кластер, түсіндіру, диалог.

Керекті құрал-жабдықтар: Флипчарт, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер, компьютер

Сабақ кезеңдері

Тапсырма

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Уақыт

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

(Ойлау деңгейлері)

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

4 топқа бөліну.

Зейінін сабаққа аудару

Сандар арқылы 4 топқа бөлінеді

Әр топ өз орнына отырып, сабаққа дайындалады.

(1-минут)

( 2 -минут)

А кезеңі:

білу

«Кім шапшаң» ойынын пайдалану арқылы сұрақ жауап сәтін өткізу.

  1. 1886 жыл 2 маусымда бекітілген Ереже: (Түркістан өлкесін басқару және онда жер, салық өзгерістерін енгізу туралы»

  2. 1891 жылы «Ережеге» сай дала генерал-губернаторлығына кірген үш облыстың орталығы болған қала: ( омбы)

  3. 1891 жылғы ережеге сай Ақмола мен Торғай облыстары құрылған уездер саны: (төртеу)

  4. 1891 жыл 25 наурыздағы ереже бойынша Ақмола, Семей, Жетісу облыстары қай генерал –губернаторлыққа қарады? (Дала)

  5. Орал облысындағы көтеріліс қай жылы шырқау шегіне жетті? (1868 жылы)

  6. Петербургтан, Мәскеуден, Харьковтан, Казаннан жіберілген жазалаушы әскер саны: (5 мыңға жуық)

  7. 1870 жылғы Маңғыстаудағы көтеріліс басшылары: (Досан Тәжіұлы, Иса Тіленбайұлы)

  8. 1873 жылы кімдердің көтерілісі бұрқ ете түсті? (Адайлардың)

  9. 1870 жылы сәуірде көтерілісшілер қай станцияға шабуыл жасады? ( Александровск форты, Никалаев станциясы)

  10. 1886 жылғы Ереже бойынша болыс басқармаларын бекіткен; ( Әскери губернатор)

Үй тапсырмасы бойынша білімдерін тексеру.


Үй тапсырмасына «Кім шапшаң» ойыны арқылы жауап береді

(4-минут)

түсіну





Ежелгі Қытай мәдениеті. Мәтінмен жұмыс.

1 топ. Казак әскерлерінің атқарған негізгі қызметі.

2. топ. Жайық казактары.

3 топ. Орынбор казактары

4 топ. Сібір казактары мен жетісу казактары

Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату. Кітаппен жұмыс істеу арқылы берілген тақырыптарды постер қорғату

Оқушылар оқулықтағы берілген бөлімімен таныса отырып, 4 топқа бөліп мәтінді оқып талқылайды.

(14-минут)



В кезеңі:

қолдану

Жылдар сөйлейді.

  1. 1748-1755 жылы-

  2. 1773-1775 жылы-

  3. 1808 жылы-

  4. 1835 жылы-

  5. 1840 жылы-

  6. 1869 жылы-

  7. 1904 жылы-


Флитчартта тапсырманы орындату.

Тақырып бойынша берілген жылдарға анықтамасын береді

4 минут

талдау

Терминдердің мағынасын ашу.

Мещеряктар

Таасымал жасау

Басқа қалалық адамдар

Сход

Атаман

Экспедиция

Стихиялы түрде

Тақтада термин сөздер беріледі.

Терминдерлің мағынасын түсіндіреді.

4 минут

С кезеңі:

жинақтау

Тест.

1.Қазақстан және онымен шектес аумақтарда неше казак әскерлері болды?

А) 4 В) 3 С) 6

2. Казактар нешінші жылдардағы бірінші революциясын басып жаншуда ерекше көзге түсті

А) 1897-1899 жылдары

В) 1905-1907 жылдары

С) 1917-1918 жылдары

3. Не себепті казактарға патша үкіметінен құнарлы жерлер берілді?

А) үкіметке ақша беріп отырды

В) сол құнарлы аймаққа жақын болды

С) казактар патша үкіметіне адал қызмет атқарғаны үшін

4. Казакктар әскери қызметі нешінші жылға дейін өмір бойы жалданды

А) 1835 жылы В) 1832 жылы С) 1837 жылы

5. Ресей империясындағы барлық казактар үшін әскери қызмет мерзімі неше жыл деп белгіленді?

А) 30 жыл В) 40 жыл С) 60 жыл

6. ХІХ ғасырдың орта кезіндегі соғыс уақыттарында Ресей казактары қанша жауынгер жасақтай алды?

А) 263 мың В) 100 мың С) 160 мың

7. Казактар негізінен қайда көп қоныстанды?

А) қала орталығында

В) селоларда

С) облыстарда

8. Сібір казактарының тарихын, олардың Ертіс бойындағы қазақтармен қарым-қатынасы туралы кім жазды?

А) И. Бабков

В) Г.Е Катанаев

С) П.А Сталыпин

9. Жетісу облысы нешінші жылы құрылды?

А) 1867 жылы В) 1865 жылы С) 1866 жылы

10. Сібір казактарының әр қайсысында шамамен қанша жер телімдері болды?

А) 80 десятина В) 45десятина С) 30 десятина


Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын.

Оқушылар тест орындайды. Орындап болған соң бір-бірлерін тексеріп нәтижесін шығарады

6 минут

бағалау

Бағалау парақтары арқылы бағаланады

Әр топқа бағалау парақтарын тарату

Әр топ басшысы бағалау парақшасындағы топтың бағаларын жариялайды

2 минут

Үй тапсырмасы

1.Мәтінді оқып келу мазмұндау.

2.182 беттегі сұрақтарға аузша дайындалу.

3. Кесте толтыру.

Орал казактары

Орынбор казактары

Сібір казактары

Жетісу казактары

Жылдары





Аумағы





Құрамы мен саны





Басқару жүйесі





Каз-ң құқы мен міндеттері





Шаруашылығы





Салдары мен маңызы






Үй тапсырмасын нақтылау

Үй тапсырмасын орындау.

2 минут







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!