6-сынып
|
Бөлім: 10 |
Жер байлығына аяулы көзқарас |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстан картасы бойынша елімізді аралайық! |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.2.1- мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 6.1.3.1-тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
«Қазақстан» жайлы ақпарат береді, мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: шикізат, қазба, кен, кеніш, мәрмәр, қорғасын, жанғыш, құмтас, мырыш, мұнай, құбыр |
|
||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, шикізат, қазба байлығы |
|
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім: |
жаңа сабақ |
|
||||||||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Көңіл-күй» тренингі қолданады.
Топқа бөлу. Тақырыпқа қатысты «Мозайка» әдісін арқылы топқа бөлу. (Өскемен, Петропавл, Орал,Түркістан) І топ Шығыс Қазақстан ІІ топ Батыс Қазақстан ІІІ топ Солтүстік Қазақстан ІV топ Оңтүстік Қазақстан Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында, ой шақыру сұрақтарын қою. Сұрақтар «Кіру билетіне» жазылады.
-Бүгінгі тақырып қандай, не туралы әңгімелесеміз деп ойлайсыңдар? «Болжау» әдісі. Оқушылар суреттерге қарап, сабақта қарастырылатын мәселелерді болжап айтады.
Мәтіналды жұмыс. Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді аудармасымен жазып, сөйлем құрастыру.
Дескриптор: - сұраққа нақты жауап береді; - тақырыпта көтерілетін мәселені болжай алады; - жаңа сөздердің аудармасын жазады; - сөйлем құрады;
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім мадақтау айту арқылы бағалайды
Кері байланыс. «Не қиын? Не оңай?» әдісі |
қима қағаздар
сұрақтар жазылған «Кіру билеті»
ғаламтор ресурстары |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс.
І топ Шығыс Қазақстан: мәтіннен «Негізгі ақпараттар» ІІ топ Батыс Қазақстан «Қосымша ақпараттар» ІІІ топ Солтүстік Қазақстан «Қазба байлықтары» ІV топ Оңтүстік Қазақстан «Қазба байлықтары қорынан алатын орны» Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы әр топ бір-бірін бағалайды.
Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды; - негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, жинақталған ақпаратты жүйелеп, постерге түсіреді;
Дескриптор: - мәтіннен сөз тіркесін тапты; - өз сөз тіркесін құрастырды; Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы әр топ бір-бірін бағалайды.
Сергіту сәті Қолдарын кеудесіне қойып - Менің, Қолдарын жайып - Отаным, Шапалақтап - Қазақстан! Жоғары- төмен қарайық, Оңға, солға түзу тұр. Бойымызға күш жинап, Біз дем алып алайық.
Мәтінсоңы жұмыс. Топтық жұмыс. «Білім себеті» әдісі
І топ Шығыс Қазақстан ІІ топ Батыс Қазақстан ІІІ топ Солтүстік Қазақстан ІV топ Оңтүстік Қазақстан Әр топ өз өңірі бойынша қандай шикізат пен қазба байлықтары барын стикерлерге жазып, оқып, картаға жапсырады.
|
Оқулық, А4 парағы, маркер
Қазақстан картасы, стикерлер |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Сұрақтар ілмегі» әдісі. Әр топ өздеріне бөлінген абзац бойынша 2 сұрақтан дайындап, сұрақтарын сағат тілімен келесі топқа қояды. Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағаланады.
Дескриптор: - өз өңірі бойынша шикізат пен қазба байлықтарын табады; - картаға жапсырады; Қалыптастырушы бағалау: мұғалім бағалайды. Үйге тапсырма. 46-бет, 6-тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. \ъхзшнекцй Кері байланыс «Шығу билетін» толтыру
|
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
|
Саралау. – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау. - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс. Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқулар болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану барысында саралау жұмыстары да орындалады). |
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті атаңыз(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз). 1: 2: Осы сабақ барысында мен өзімнің келесі сабағымда сынып немесе жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатындығын білдім... |
||||||||||||||||||
Сен қай мемлекетте тұрасың?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан картасы бойынша елімізді аралайық! 6-сынып
Қазақстан картасы бойынша елімізді аралайық! 6-сынып
6-сынып
|
Бөлім: 10 |
Жер байлығына аяулы көзқарас |
|
||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстан картасы бойынша елімізді аралайық! |
|
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.2.1- мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 6.1.3.1-тұрмыстық-әлеуметтік тақырыптарға байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсіну |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
«Қазақстан» жайлы ақпарат береді, мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, тақырыпқа байланысты жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: шикізат, қазба, кен, кеніш, мәрмәр, қорғасын, жанғыш, құмтас, мырыш, мұнай, құбыр |
|
||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, шикізат, қазба байлығы |
|
|||||||||||||||||
|
Бастапқы білім: |
жаңа сабақ |
|
||||||||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Көңіл-күй» тренингі қолданады.
Топқа бөлу. Тақырыпқа қатысты «Мозайка» әдісін арқылы топқа бөлу. (Өскемен, Петропавл, Орал,Түркістан) І топ Шығыс Қазақстан ІІ топ Батыс Қазақстан ІІІ топ Солтүстік Қазақстан ІV топ Оңтүстік Қазақстан Қызығушылықты ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында, ой шақыру сұрақтарын қою. Сұрақтар «Кіру билетіне» жазылады.
-Бүгінгі тақырып қандай, не туралы әңгімелесеміз деп ойлайсыңдар? «Болжау» әдісі. Оқушылар суреттерге қарап, сабақта қарастырылатын мәселелерді болжап айтады.
Мәтіналды жұмыс. Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді аудармасымен жазып, сөйлем құрастыру.
Дескриптор: - сұраққа нақты жауап береді; - тақырыпта көтерілетін мәселені болжай алады; - жаңа сөздердің аудармасын жазады; - сөйлем құрады;
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім мадақтау айту арқылы бағалайды
Кері байланыс. «Не қиын? Не оңай?» әдісі |
қима қағаздар
сұрақтар жазылған «Кіру билеті»
ғаламтор ресурстары |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мәтінмен жұмыс.
І топ Шығыс Қазақстан: мәтіннен «Негізгі ақпараттар» ІІ топ Батыс Қазақстан «Қосымша ақпараттар» ІІІ топ Солтүстік Қазақстан «Қазба байлықтары» ІV топ Оңтүстік Қазақстан «Қазба байлықтары қорынан алатын орны» Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы әр топ бір-бірін бағалайды.
Дескриптор: - мәтінді түсініп оқиды; - негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, жинақталған ақпаратты жүйелеп, постерге түсіреді;
Дескриптор: - мәтіннен сөз тіркесін тапты; - өз сөз тіркесін құрастырды; Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы әр топ бір-бірін бағалайды.
Сергіту сәті Қолдарын кеудесіне қойып - Менің, Қолдарын жайып - Отаным, Шапалақтап - Қазақстан! Жоғары- төмен қарайық, Оңға, солға түзу тұр. Бойымызға күш жинап, Біз дем алып алайық.
Мәтінсоңы жұмыс. Топтық жұмыс. «Білім себеті» әдісі
І топ Шығыс Қазақстан ІІ топ Батыс Қазақстан ІІІ топ Солтүстік Қазақстан ІV топ Оңтүстік Қазақстан Әр топ өз өңірі бойынша қандай шикізат пен қазба байлықтары барын стикерлерге жазып, оқып, картаға жапсырады.
|
Оқулық, А4 парағы, маркер
Қазақстан картасы, стикерлер |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Сұрақтар ілмегі» әдісі. Әр топ өздеріне бөлінген абзац бойынша 2 сұрақтан дайындап, сұрақтарын сағат тілімен келесі топқа қояды. Қалыптастырушы бағалау. «Бағдаршам» тәсілі арқылы бағаланады.
Дескриптор: - өз өңірі бойынша шикізат пен қазба байлықтарын табады; - картаға жапсырады; Қалыптастырушы бағалау: мұғалім бағалайды. Үйге тапсырма. 46-бет, 6-тапсырма. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. \ъхзшнекцй Кері байланыс «Шығу билетін» толтыру
|
|
|
|||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
|
Саралау. – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау. - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс. Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқулар болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану барысында саралау жұмыстары да орындалады). |
|||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті атаңыз(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз). 1: 2: Осы сабақ барысында мен өзімнің келесі сабағымда сынып немесе жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатындығын білдім... |
||||||||||||||||||
Сен қай мемлекетте тұрасың?
шағым қалдыра аласыз


















