Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Білім беру ұйымының атауы |
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Қазақстан Респуликасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты |
||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбахова Динара Бахытжановна |
||||||||||||||||||||||
Күні: |
06.12.2023 жыл. |
||||||||||||||||||||||
Сынып: |
11 «А» |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану; 11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру,"көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдаланып көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтайды; |
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||
ОДД: |
Жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||||||||||||||
Тарихи концепті: |
Себеп және салдар |
||||||||||||||||||||||
Тарихи ойлау дағдысы: |
Тарихи талдау және түсіндіру |
||||||||||||||||||||||
ЕБҚ |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
I.Ұйымдастыру, ынталандыру кезеңі 9 минут II. Әр деңгейлі қайталауды ұйымдастыру |
Ұйымдастыру кезеңі
«Керуен» стратегиясы. Тақтада керуен ілініп түйедегі қоржыннан термин сөздер арқылы топқа бөлінеді. 1-топ. эмиграция 2-топ. ирридента 3-топ. имиграция 4-топ. репатриант Өткен тақырыпқа шолу: « Жылдарда сөйлейді» Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуын анықтайды.
Жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде «Кинометафора» әдісі. ҚР демографиялық ахуал, көші –қон туралы мәліметтермен танысады
Кері байланыс сұрақ-жауап арқылы жүзеге асады
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері анықталады. |
Оқушылар топқа бөлінеді.
Оқушылар берілген жылдардағы оқиғаларды атап шығады.
|
Кері байланыс беру. Білім алушыларға мадақтап, қолдау көрсету. Сұрақтарға жауап берген білім алушыларға қолдау көрсету Бағалау парағына өзін өзі бағалайды. |
Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/ru/resource https://youtu.be/7iKHTEcWTUE?si=wTkvbwA5dXwis5zQ
|
|||||||||||||||||||
III.Жаңа білімді меңгеру 15 минут 10 минут 5 минут |
БК: Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіреді Зерттеуге арналған тапсырма Тапсырма 1. (Топтық жұмыс) Нұсқаулық. «Ақпаратты сүзу» тәсілі арқылы 1-топ. Тәуелсіз Қазақстанның көші-қон саясатының ерекшеліктері. 2-топ. Көші-қон үрдістерінің негізгі кезеңдері. 3-топ. Ішкі көші-қон ерекшеліктері. 4-топ. Шетелдегі қазақтардың туған Отанына қайта оралуы. Тапсырма 2. Картамен жұмыс (Жұптық жұмыс) 1.Қазақ диаспорасы таралып,қоныстанған аумақты белгілеу? 2.Қазақ ирреденттері қоныстанған аумақты 3.Репатрианттарды қазіргі кездегі заңнамаға сәйкес қай жерлерге қоныстандыру жүзеге асырылады? 4. ҚР ішкі көші-қонның негізгі бағыттары? БК. Көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдаланады. Тапсырма 3 (Жеке жұмыс) Терминдерді сәйкестендіріңіз Нұсқаулық. «Сәйкестендіру тесті»
|
Бағалау критерий мен дескриторына сәйкес Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіреді Canva плотформасында презентация дайындайды. Дескриптор:
Дескриптор: 1.Қазақ диаспорасы таралып,қоныстанған аумақты көрсетеді 2.Қазақ ирреденттері қоныстанған аумақты анықтайды 3.Қазақстанда қазіргі кездегі заңнамаға сәйкес репатрианттарды көшіруге рұқсат берілген және тиым салынған жерлерді көрсетеді 4. ҚР ішкі көші-қонның негізгі бағыттарын көрсетеді
Дескриптор:сәйкестендіру кестесін толтыру арқылы оқушылар 1.Сабақ тақырыбына қатысты терминдердің мағынасын түсінеді 3.кестені сәйкестендіреді |
Дескрипторға сәйкес топта бірін-бірі бағалайды
Дескрипторға сәйкес жұпта бірін-бірі бағалайды
|
Оқулық, Қабылдинов З.Е.Сандыбаева А.Д.,Лебаев Ф.Р. 11-сынып Қазақстан тарихы, Атамұра, 2020ж. (116-126 беттер) Ноутбук
Қазақстанның кескін картасы
https://www.educaplay.com/learning-resources/17212704-art_movements_matching_game.html
Кесте
|
|||||||||||||||||||
Бекіту: 3 мин |
Бекіту сұрақтары. 1. Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты басымдығы неде? 2. Басқада қандай көші-қон саясатын жүргізген мемлекеттерді білеміз? 3. Неліктен Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты жалғасып келеді? |
Білім алушылар себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып, тарихи себептілікті түсіндіреді. |
Кері байланыс беру. Білім алушыларға қолдау көрсету |
|
|||||||||||||||||||
Сабаққа рефлексия 2 мин |
«Керуен қоржыны» Не себепті қиын болды? Сабақта нені білдім,қандай жаңа нәрсе үйрендім? Сабақта сіздердің болжамдарыңыз орындалды ма? Бүгінгі сабақтан не алдыңыз? Сабақ сіздерге қандай ой тастады? |
Білім алушылар рефлексия жасайды |
|
|
|||||||||||||||||||
Үйге тапсырма: 1 мин |
Шығармашылық жұмыс. «Қазақстанның әлеуетін арттырудағы көші-қонның әсері қандай?»
|
|
|
|
Ғабит Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназиясы
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: «Мәдени генетикалық код - ұлт негізі»
Сыныбы: 10 «Г»
Мұғалім: Өтеулиева А.Ж
Алматы 2023жыл.
2-қосымша
Сабақ жоспарына ресурс түрінде тапсырмалар
БК: Соғыстан кейінгі қоғамдық саяси өмірде орын алған өзгерістерді анықтайды.
Тапсырма 1. Жеке жұмыс. «Терминмен жұмыс» әдісі.
Нұсқаулық
Тоталитарлық жүйе |
|
Әскери-өндірістік кешен |
|
Полигон |
|
Авторитаризм |
|
Ядролық қару |
|
Дескриптор: |
|
Терминдерге анықтама береді |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 1-өзгерістерді анықтау |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 2-өзгерістерді анықтау |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 2-өзгерістерді анықтау |
1 |
Барлығы |
4 |
Оқулық, Аяган Б., Адиет К., Сатанов А. 9-сынып Қазақстан тарихы, Атамұра, 2019ж.
Зерттеуге арналған тапсырма
БК: Семей полигонының зардаптарын талдайды
Тапсырма 2. Жұппен жұмыс. «Интеллект карта» әдісі.
Нұсқаулық
Дескриптор: |
|
Терминдерге анықтама береді |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 1-өзгерістерді анықтау |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 2-өзгерістерді анықтау |
1 |
Қоғамдық саяси өмірде орын алған 2-өзгерістерді анықтау |
1 |
Барлығы |
4 |
Дереккөздерде қандай мәселе көтерілген? |
|
Берілген дереккөздердің негізгі құндылығы қандай? |
|
Семей полигоны зардаптары қандай? |
|
Қандай қорытынды шығара аламыз? |
|
Дереккөз А, В Оқулық, Аяган Б., Адиет К., Сатанов А. 9-сынып Қазақстан тарихы, Атамұра, 2019ж., 20-21 бет.
Дереккөз С
1949 жылғы 29 тамыздағы алғашқы атом жарылысы» Ә.Хайдаров