Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты:
|
11.2.2.1
көші-қон саясатының
ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция",
"репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын
пайдалану;
11.2.2.2
Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде
көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын
түсіндіру;
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлығы: көші-қон саясатының
ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция",
"репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалана
алады
Көпшілігі: көші-қон саясатының
демографиялық өзгеріске әсерін түсіне
алады
Кейбірі: көші-қон саясатының жүзеге асырылу деңгейіне өз ойын айта
алады
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі
тексеру
Өткен білімді еске
түсіру
|
Сәлемдесу. Сыныпқа жағымды ахуал
орнату.
Сыныпты топқа
бөлу
-
Берілген суреттерден қандай ой
түйін жасауға болады?
-
Бұл суреттердің арасында
қандай байланыс болуы
мүмкін?
Осы суреттерді көрсете отырып
бүгінгі болатын тақырыпты
болжату.
(бұл тапсырма визуальды
қабілеті жоғары оқушыларға
арналған)
|
Оқушылар өз ойларын ортаға
салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа
тақырыпқа көшу
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын
үлкейтіп, қолдау жасау
|
мадақтау
|
|
Жаңа
білім
|
«Мағынаны тану»
әдісі
Көші-қон
Эмиграция
Иммиграция
Репатриант
Диаспора
Ирридента сөздерінің
мағынасы мен анықтамасын қандай? Осы сөздердің өз ара байланыстары
барма?
Оқушылар бұл
тапсырманы орындай отырып, сабақ тақырыбын
ашады.
1.Топтық жұмыс.
. «Өзің білгенді бөліс»
әдісі. Тәуелсіз Қазақстанның көші-қон саясатының ерекшеліктерін
анықтайды.
Критерийлері:
-
Көші-қон болуының
негізгі себептерін анықтау
-
Көші-қон ықпал ете
алатын өзгерістерді анықтау
-
Көші-қон саясатының
бағыттарын түсіндіру
2-топ . Ішкі
көші-қонның ерекшеліктерін
анықтайды.
Критерийлері:
ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау
қабілеті) тапсырманы саралау арқылы
орындайды.
Жұптық жұмыс.
«Тұлғаны таны» әдісі.
Елге оралған
отандастарымызды, еңбегін атап
айту.
Жеке жұмыс.
Картамен жұмыс.
Дүниежүзі қазақтары қауымдастығы мәліметтері
бойынша ХХ ғасырдың 90
жылдары қазақтар әлемнің 40 елінде тұрды. Олардың
ішінде
3 млн 137
мың қазақ – жақын
шетелдерде,
2 млн 529
мың қазақ – алыс шетелдерде
мекендеген.
Қазақтар көп
тұратын елдер:
Қытайда – 2 млн 260 мың
адам,
Өзбекстанда – 1 млн 750 мың
адам,
Ресейде – 1 млн 100 мың
адам,
Моңғолияда – 150 мың
адам,
Түркіменстанда – 150 мың
адам,
Қырғызстанда – 95 мың
адам,
Ауғанстанда – 30 мың
адам,
Түркияда – 15 мың адам
шоғырланған.
Картадан елдерді тауып, шоғырланған адам
санын стикер арқылы
жабыстыру.
|
Мәтіннен негізгі идеяны
анықтайды
Дискриптор:
Көрсетілген термин
сөздердің анықтамасы мен мағынасын
біледі.
Термин сөздердің
байланыстарын түсіндіре
алады.
Дискриптор:
Тәуелсіз Қазақстанның
көші-қон саясатының ерекшеліктерін айтады.
Нұрлы көш
бағдарламасының қабылдау себебін
түсінеді.
Нұрлы көш бағдарламасы аясында
атқарылған іс-шараларды
анықтайды.
Дискриптор: Елге оралған отандастарымызды,
еңбегін атап айтады.
Дискриптор: Картадан елдерді таба
алады.
|
ҚБ
Мұғалім оқушылар жауабын
мұқият тыңдап кері байланыс беріп
отырады
«Бас
бармақ»
Оқушылар өз-ара бағалау
жүргізеді
«Жұлдызшалар»
|
Биекенов К., Садырова М.
Әлеуметтанудың түсіндірме сөздігі. — Алматы: Сөздік-Словарь, 2007.
— 344 бет.
https://www.youtube.com/watch?v=ztv_Lzy8rvg
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/P1700000602
https://e-history.kz/kz/publications/view/2455
|
Кері
байланыс
|
Шаңырақ биік, кереге кең
болсын.
Құнды.
Қажет.
Қызық.
Қиын
Оқушыларға сабақтың барысында
орын алған жағымды сәтті, яғни, тапсырманы орындауда болған
жағдайды және келесі сабақта олардың жұмыстарын жақсарта түсуге
керек болатын бір әрекетті атау
ұсынылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін,
не білгісі келетінін, не білгенін
жазады
|
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды
|
«Қазақстан тарихы»
оқулығы
Хрестоматия
А4,
конспект
|