Бөлім: 5.4 A Экология және тұрақты даму
Педагогтің аты-жөні: Калакбасова Улболсын
Күні:
Сыныбы:5 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының Қызыл кітабы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
5.6.3.1 – Қазақстан Республикасының экологиялық мәселелерін
атау
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар үшін:
Білім алушылар Қазақстан Республикасының экологиялық
мәселелерін зерттей алады
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей
еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық
сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі
артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-
әрекеті
Оқушының іс-
әрекеті
Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықт
ы ояту
7 мин.
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға
бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа
белсенділігі артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін
көтереді және бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға
деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау
еркіндігі беріледі.
Жаңа сабаққа
кіріспе
(Ұ) «Миға
шабуыл» әдісі
арқылы өткен
тақырыппен
жаңа сабақты
байланыстыру
мақсатында ой
қозғау
сұрақтарын
ұжымдық
талқылау. Бір-
біріне сұрақтар
қояды.
Сыныптастыр
ының пікірін
толықтырады.
Өз ойымен
бөліседі.
Оқушылар
сұрақтарға
жауап беріп,
өзара
ұжымдық
талқылау
1. Семей полигонының
зардабы қандай болды?
2. Қазақстанның қызыл
кітабы қай жылы басылып
шықты?
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың
айтылым және жазылым
дағдысы қалыптасады
Мақсаты:
Жылдам әрі
функционалд
ы түрде сыни
ойлануды
дамыту.
Тиімділігі:
оқушының
танымдық
дағдысы
артады.
Сонымен
қатар
оқушыға
сабақтың
өмірмен
байланысын
көрсетеді
және
сабақтың
тақырыбы
мен мақсатын
анықтауға
мүмкіндік
береді.
Қалыптасты
рушы
бағалау: Өз
ойын дұрыс
мағынада
білдіріп,
талқылауға
белсенділікпе
н қатысқан
оқушыға
«Жарайсың!»
деген
мадақтау
сөзімен
ынталандыру
.
жасағаннан
кейін мұғалім
оқушыларға
сабақтың
тақырыбы,
мақсатымен
таныстырады
.
Саралау: Бұл
жерде
саралаудың
«Диалог
және қолдау
көрсету»
тәсілі
көрінеді.
Дұрыс
мағынада
жауап беруге
бағыттау
мақсатында
кейбір
оқушыларға
ашық
сұрақтар, ал
кейбір көмек
қажет ететін
оқушыларға
жетелеуші
сұрақтар
қойылады.
Сабақтың
ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.
№1-тапсырма
Оқулықтағы
жаңа сабақтың
мәтінін оқуға
тапсырма
береді.
Тірек
сөздермен
танысып, өз
дәптерлеріне
жазып алады.
Тапсырмалард
ы орындайды.
1. Балқаш көлі ластануының негізгі
себептерін анықтайды. Оны шешу
жолдарын ұсынады.
Дескриптор: Жалпы - 3 балл.
- №2 ақпараттық графикамен жұмыс
- Сұрақтарға жауп береді.
ДК
Оқулық
№2-тапсырма
Оқулықта
берілген
тапсырмалард
ы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
1. Арал теңізінің экологиялық мәселесі
жайлы мәтінді оқиды.
«Белгілеп оқу» стратегиясын пайдалан.
«Белгілеп оқу» стратегиясын қолдану
нұсқаулығы:
« » таңбасымен өзіңе мәлім ақпаратты
белгіле;
«+» таңбасымен жаңа ақпаратты, жаңа
білімді белгіле;
«?» таңбасымен түсінбеген және қосымша
мәліметтерді қажет ететінді белгілейді.
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері.
Дескриптор: Жалпы-4 балл.
- Арал теңізінің экологиялық мәселелерінің
анықтайды.
3-тапсырма.
Оқулықта
берілген
тапсырмалард
ы
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
1. «Қазақстанның экологиялық мәселелері»
тақырыбында бірінші жақтан эссе жазады.
Эссенің тақырыбы: «Адамдар!
Көмектесіңдер! Мен құрып барамын!»
2. Кескін картаға еліміздегі экологиялық
ластанған аумақтарды белгілейді.
Дескриптор: Жалпы-3 балл.
- Эссе жазады:
- Картамен жұмыс жасайды.
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
«Бір ауыз
сөз» әдісі.
Мұғалім
сабақты
қорытындылау
мақсатында
оқушылардың
сабаққа деген
көзқарасын,
рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты:
Оқушы алған
білімін саралай
білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып
бойынша
оқушылардың
пікірін
анықтайды.
Жинақталған
деректердің
құнды болуын
қадағалайды.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз
сөзбен сабақ туралы өз
ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз
сөздеріне сабақты
бағалайтын келесі
сөздерді айтуға болады
ұнады, пайдалы, қажет,
білдім, үйрендім,
қызықтым, ұмтылдым,
есте сақтадым, жасай
аламын. т.б.
Мұғалім
оқушылардың
сабаққа қатысқан
белсенілігіне
қарай 1-10
баллдық жүйе
бойынша әр
оқушының өзіне
тиісті баллын
қойып бағалайды.
СОнымен қатар,
оқушыларды
ынталандыру
үшін
«Қошеметтеу»
әдісі арқылы
бағалайды.
Саралау: Бұл
кезеңде
саралаудың
«Қорытынды»
тәсілі көрінеді.
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті
оқушылардың алдына қандай
тапсырмалар қоясыз?
Бағалау. Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
«Диалог және қолдау көрсету»,
«Тапсырма», «Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, оқу материалы мен
ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді
қамтиды.
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-
10 баллдық жүйе
бойынша бағаланады.
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары
мен белсенді жұмыс түрлерін
қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
орындалады.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен
нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2: