|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Ғ. Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
|
|
Күні: 17.02.2021 |
Мұғалімнің аты- жөні: Өтеулиева А.Ж. |
|
|
Сынып: 7 «В» |
Оқушылар саны: 25 |
Қатыспағандар: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
7.3. Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау; 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін және Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдайды және бағалайды. 7.1.2.1 дәстүрлі қа |
|
|
Ойлау деңгейлері |
Талдау, бағалау |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел» идеясы Тарихтың, мәдениеттің, тілдің ортақтығы. Ұлыларымызды құрметтеу, сол арқылы оқушы бойына мақтаныш сезімін тудыру, даналардың даралығын бағалау, қастерлей білуге баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, география |
|
|
Сабақтың жоспaрлaнған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы Ұйымдастыру кезеңі 1 минут Үй тапсырмасын сұрау 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгелдеу. Тапсырма 1.Ретімен орналастыр. (Көтерілістердің болған уақына қарай ретімен орналастырады). Исатай батыр Тайманұлының туғанына 230 жыл толуына орай (онкүндіктің мақсатын негізге алып) Исатай Тайманұлы туралы ақпарат алмасу. Тапсырма 2. «Реформалар» Сібір қырғыздарының Жарғысы Орынбор Қырғыздарының Жарғысы Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформалар (Реформалар туралы қысқаша мәлімет беру) Тапсырма 3. Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформа бойынша неше сатылы басқару жүйесі енгізілді? Тапсырма 4. Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформа бойынша қазақ жеріндегі генерал-губернаторлықтарды ата және картадан көрсет. Тапсырма 5. Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық
көтеріліс
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты пысықтау. Бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 1-сабақ 15 минут 2 минут 10 минут 7 минут 5 минут |
Бейнематериал.
Бейнематериал. Оқулықпен жұмыс. Шаруаларды Қазақстан аумағына жаппай қоныс аударту себептерiн анықтау 2 мин (бейнематериалдағы ақпаратты қолдану ұсынылады).
Шаруалардың жаппай қоныс аудара бастауы Мұғалімнің түсіндіруі (презентацияда) 2мин Оқулықпен жұмыс. 131-132 беттер
Шаруалардың қоныс аудару қарқынының күшейе түсуі Мұғалімнің түсіндіруі (презентацияда) 1 мин
Жергілікті халық жағдайының нашарлай түсуі 2 мин Сұрақтар:
Қоныс аударып келген шаруалар қорына деп Омбы уезiнде бүкiл жердiң ? %-ы, Қостанай уезiнде – ? %-ы, Ақмола уезiнде – ? %-ы тартып алынды.
Кері байланыс. Онлайн мектептегі тапсырмаларды орындау |
7 сынып , Қазақстан тарихы оқулығы https://youtu.be/sbjq56K1Ec8
https://onlinemektep.org/schedule |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия. Баспен қандай ақпарат жинадыңыз? Қандай ақпаратты жүрекпен қабылдадыңыз? Үйге : 35-36 тақырыпты оқып келу |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты
|
Пәні: Қазақстан тарихы |
Мектеп: Ғ. Мүсірепов атындағы №86 мектеп-гимназия |
|
|
Күні: 17.02.2021 |
Мұғалімнің аты- жөні: Өтеулиева А.Ж. |
|
|
Сынып: 7 «В» |
Оқушылар саны: 25 |
Қатыспағандар: |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
7.3. Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау; 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|
|
Сабақ мақсаттары: |
Отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін және Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдайды және бағалайды. 7.1.2.1 дәстүрлі қа |
|
|
Ойлау деңгейлері |
Талдау, бағалау |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел» идеясы Тарихтың, мәдениеттің, тілдің ортақтығы. Ұлыларымызды құрметтеу, сол арқылы оқушы бойына мақтаныш сезімін тудыру, даналардың даралығын бағалау, қастерлей білуге баулу |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, география |
|
|
Сабақтың жоспaрлaнған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы Ұйымдастыру кезеңі 1 минут Үй тапсырмасын сұрау 6 минут |
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгелдеу. Тапсырма 1.Ретімен орналастыр. (Көтерілістердің болған уақына қарай ретімен орналастырады). Исатай батыр Тайманұлының туғанына 230 жыл толуына орай (онкүндіктің мақсатын негізге алып) Исатай Тайманұлы туралы ақпарат алмасу. Тапсырма 2. «Реформалар» Сібір қырғыздарының Жарғысы Орынбор Қырғыздарының Жарғысы Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформалар (Реформалар туралы қысқаша мәлімет беру) Тапсырма 3. Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформа бойынша неше сатылы басқару жүйесі енгізілді? Тапсырма 4. Қазақстандағы аумақтық-әкімшілік реформа бойынша қазақ жеріндегі генерал-губернаторлықтарды ата және картадан көрсет. Тапсырма 5. Қазақтардың 1860-1870 жылдардағы азаттық
көтеріліс
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты пысықтау. Бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады. |
Презентация |
|
Сабақтың ортасы 1-сабақ 15 минут 2 минут 10 минут 7 минут 5 минут |
Бейнематериал.
Бейнематериал. Оқулықпен жұмыс. Шаруаларды Қазақстан аумағына жаппай қоныс аударту себептерiн анықтау 2 мин (бейнематериалдағы ақпаратты қолдану ұсынылады).
Шаруалардың жаппай қоныс аудара бастауы Мұғалімнің түсіндіруі (презентацияда) 2мин Оқулықпен жұмыс. 131-132 беттер
Шаруалардың қоныс аудару қарқынының күшейе түсуі Мұғалімнің түсіндіруі (презентацияда) 1 мин
Жергілікті халық жағдайының нашарлай түсуі 2 мин Сұрақтар:
Қоныс аударып келген шаруалар қорына деп Омбы уезiнде бүкiл жердiң ? %-ы, Қостанай уезiнде – ? %-ы, Ақмола уезiнде – ? %-ы тартып алынды.
Кері байланыс. Онлайн мектептегі тапсырмаларды орындау |
7 сынып , Қазақстан тарихы оқулығы https://youtu.be/sbjq56K1Ec8
https://onlinemektep.org/schedule |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия. Баспен қандай ақпарат жинадыңыз? Қандай ақпаратты жүрекпен қабылдадыңыз? Үйге : 35-36 тақырыпты оқып келу |
|
шағым қалдыра аласыз













