Материалдар / Қазақстандағы ұлттық автономиялар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстандағы ұлттық автономиялар

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан тарихынан жаңартылған білім беру мазмұнында жасалған 8-сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қаңтар 2022
736
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:

Мектеп:

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы

Педагогтің аты-жөні:

Сағижан М.Қ.

Күні:

26.11.2021

Сынып: 8 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы ұлттық автономиялар

Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;

8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар өткен оқиғалардың салдарларын түсінеді. Алаш Орда үкіметі мен Қоқан автономиясының мақсатын, ижеяларын түсінеді, баға бере алады.

Құндылықтарды

өзін- өзі бағалау

және

өзара

бағалау

арқылы

жауапкершілік

сезімін

дарыту

қалыптастыру.







Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал туғызу:

«Тәуелсіз Қазақстанымның 30 жылдығына -30 тілек» (Оқушылартілектерін айтады)

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

мадақтау

Презентация





Суреттер







Суретпен жұмыс

Тақтадағы суреттерге назар аударады. Оларды талдайды

Оқушыларды сабақ тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру.

Суреттердің атауын тауып, талқылау жүргізеді.



Сабақтың ортасы

1-тапсырма. «Тұлғаны таны» әдісі


Shape1

  1. Көрсетілген суреттерде кімдер бейнеленген?

  2. Олар туралы қандай деректер білесіз?

  3. Олардың ортақ мақсаты қандай?

  4. Қазіргі бағалау жүйесі бойынша 1-10 баллға дейін осы тұлғалардың қоғам үшін атқарған қызметін қалай бағалар едіңіз?


2-тапсырма. Картамен жұмыс

1.Картадан Алашорда автономиясының территориясы мен орталығын дұрыс көрсетеді.

Дескриптор

  • Қазақ

зиялыларын таниды;

  • Қазақ

зиялыларының қызметін бағалайды;

  • Қазақ

зиялыларының ортақ идеясын ашады.


Дескриптор: Картадан автономиялар мен орталықтарын көрсетіп,

«Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы

ҚБ

Мұғалім оқушыла р жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



Мадақта у



Слайд Карта


  1. Картада Түркістан автономиясының территориясы мен орталығын дұрыс көрсетеді.

  2. Тарихи фактілерге сүйене отырып, қазақ жерінде құрылған ұлттық автономиялардың ортақ тарихи маңызын жазады.

  1. аргумент. Қазақ даласында пайда болған ұлттық мемлекеттік құрылымды жойса да, кеңес билігі автономиялық үкіметті сақтап қалды.

  2. аргумент. Бұл 1991 жылы Тәуелсіз ел болып бөлініп шығудың басты алғышарты болған еді.


  1. тапсырма. «Wordwall» платформасымен жұмыс.

Платформада сұрақтарға жауап беріңіз.

  1. Автономия дегеніміз не?

  2. Қоқан автономиясының алғашқы басшысы

  3. Алашорда үкіметінің басшысы

  4. «Алаш» автономиясының құрылған уақыты

  5. Қоқан автономиясының құрылған уақыты

  6. Қазақ зиялыларын ата

  7. Алашорда үкіметі қашан таратылды

  8. ХХ ғасырдың басында болған қандай ірі оқиғаларды білесің?

4-тапсырма. «Сенің көзқарасың»

  1. Алашорда үкіметі қай мемлекетті үлгі етті? Неліктен?

  2. Мұстафа Шоқай мемлекетті құру барысында қай мемлекеттің құрылысын үлгі етті?

  3. Егер кеңес үкіметі автономияларды қолдағанда, олардың тарихи дамуы қандай болар еді деп ойлайсыздар?

  4. Неліктен Алашорда үкіметі мен Түркістан үкіметі бірлесе алмады? Өйткені Бөкейханов Түркістан аймағында ескішілдік пен діни фанатизмнің басым болуы және халықтың молдалардың шылауында жүрді деген болатын. Осы себепті оның ойынша, Түркістан үкіметі мен Алашорда үкіметінің бірлесуі екі соқырдың қол ұстасып жолға шығуы деген.

(Алашорда үкіметінің ақ гвардияшылармен одақ жасаспауына болар ма еді?)

неліктен жүзеге аспады?» тақырып талдау барысында кем дегенде 1-2

дәлел келтіреді.






Платформадағ ы сұрақтарға жауап береді.












Өз ой-

пікірлерін айтып, дәлелдейді.



Мадақта у





Интернет- сайт




Слайд


Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау. PEST талдауы Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады? тақырып сұрағына қайта оралып, сабақты қорытындылау.

Shape2


  1. Бұқара халықтың толық қолдауына ие бола алмады;

  2. Большевиктер ұсынған ұрандары сияқты нақты бағыттары болған жоқ;

  3. Қолдайтын ірі саяси күштердің болмауы;

  4. Әскери күштерінің болмауы;

  5. Саяси бағыттары әртүрлі болды;

  6. Ұзақ мерзімді бағдарламалары болмады;


Кері байланыс. «Үш Орда»

Ақ түс: егер тапсырмалар қолжетімді болса, сіздер жақсы орындай алдыңыздар;

Сары түс: негізінен орындадыңыздар, бірақ мұғалімнің және достарыңыздың көмегімен; Көк түс: қиын болды, орындауда қиналдым.


Үйге тапсырма: Қайталау.

Сабақтың тақырыбын қорытындылай ды.


Талдау сұрақтарына жауап береді.




















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!