ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ «БАЛДАУРЕН»
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
МИНИСТРЛІГІ ОҚУ-САУЫҚТЫРУ
ОРТАЛЫҒЫ ФИЛИАЛЫ
БІЛІМ КЕШЕНІ
V ауысым
А.Бөкейхановтың 155 жылдығына арналған «Еркін сөз!»
жас журналистердің кездесуі
«Тексерілді»: ______________ Умирзахов Е.К
Кіріктірілген сабақ жоспар:
|
САБАҚ: (1) |
Қазақстан тарихы және қазақ әдебиеті |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы |
|||
|
Күні: |
20.04.2021ж |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Абуов Жалғас Абайұлы Ермекбай Бекжан Ерғалиұлы |
||
|
Мектеп: |
«Балдәурен» РОСО филиалы |
||
|
Бөлім атауы |
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
||
|
Сынып: 8 «в» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.2.2 – Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар Б. Момышұлының өмір жолдары мен ерліктерін біледі |
||
|
Оқушылардың көпшілігі Батырлық қасиеттерін айқындап талдау жасайды |
|||
|
Кейбір оқушылар Қазіргі қоғамдағы тұлға ретіндегі рөлін бағалайды |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Б. Момышұлының өмір деректерімен танысу, тарихи және әдебиеттегі рөлін талдау. Соғыс жылдарындағы оқиғаларға сипаттама беріп салыстыра талдау. Қазақ әдебиетімен байланыстыра отырып сараптама жасау |
||
|
Тілдік мақсат |
1.Пәндік лексика мен терминология: Ұлы Отан соғысы, депортация, эвакуация, демография, фашизм т.б. Шіл –қырғауыл тұқымдасына жататын құс. Адуынды-азулы,өжет, қызба. Тарамыс –теріден, былғарыдан жасалғанбұйымдарды тігетінірі қараның сіңірінен алынған берік жіп, таспа. Быламық- ұннан,талқаннан, бидай жармасынан жасалатын ботқаның түрі. Шабандоз-епті, атқа жақсы отыратын, ат бәйгесіне қатысатын адам. Бөстек-ешкі, құлын, елік, бөкен терісінен илеп жасалған жұмсақ төсеніш. Шайқас болған қалалар туралы мәтінмен жұмыс жасайды.(оқылым, жазылым, тыңдалым дағдылары). 3. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ұлы Отан соғысында ерлік көрсеткен Қазақстандық батырлар............................................................................................................................ |
||
|
Ишара: мадақтау, арқасынан қағу, мақтау, қол соғу. |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Бауыржан Момышұлының шығармашылығы |
||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел –ұлттық идеясы». Құрмет. Отанға, отбасына, ата-анасына деген құрмет. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Дүниежүі тарихы, музыка. |
||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен амандасып, оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Психологиялық жағымды ахуал орнату (3минут) Топқа бөлу: (2 минут) Ханталапай ойыны Әр түрлі асықтарды таңдау арқылы топқа бөлу(оқушылар өздері таңдаған асықтар арқылы арқылы 3 топқа бөлінеді - әдебиетшілер тобы - тарихшылар тобы - сарапшылар тобы (3минут) Тұлғаны таны ойыны Орындалу шарты: Экранға берілген тұлғалардың кім екенін тану, жылдамдық таныта отырып көрсетілген тұлғалар туралы мәліметтер айту; Дескриптор:
ҚБ: Жұлдызшалар арқылы бағалаймын. |
Интербелсенді тақта Асық таңдау |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» еңбегіне қысқаша тоқталып кетемін. 1-тапсырма. Топтық жұмыс.( 5 минут) Бауыржан Момышұлының Қазақ тарихында алар орны сонымен қатар қазақ әдебиетіндегі алар орны және қазіргі таңдағы Бауыржантанушылар туралы топтар өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Бауыржан Момышұлының Қазақ тарихында алар орны туралы айта алады; Б Қазіргі таңдағы даму жұмыстарын талдайды әңгіме мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын «Бауыржан Момышұлы туралы бейне ролик» 2-тапсырма. Топтық жұмыс (2минут) Асыл сөзді іздесең... Синоним сөздерді табу
Д ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. 3- тапсырма. Топтық жұмыс. Ситуациялық тапсырма. Үш топқа Бауыржан Момышұлының соғыс жағдайындағы әңгімесі беріледі. Соғыс кезіндегі жауынгердің ситуациясы оқушыларға қойылады, сол жағдайда оқушылардың шешімі қандай болады. Дескриптор:
ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. 4 - Сергіту тапсырмасы: Крестик-Нольдік ойыны Дескриптор :
ҚБ: Жұлдызшалар арқылы бағалаймын. 5-тапсырма «Атадан қалған асыл сөз» Бауыржан Момышұлының болашақ ұрпаққа қалдырған аталы сөздері аяқталмаған түрінде беріледі. Оқушылар берілген сөздердің жалғасын тауып, жауап парағына жазады. Дескриптор : Бауыржан Момышұлының аталы сөздерін біледі; Оқушылар берілген сөздердің жалғасын жаза алады; ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. |
«Мектеп » баспасы, «Қазақстан тарихы» оқулығы 8-сынып https://www.youtube.com/watch?v=PN78tjcb9dg «Мектеп » баспасы, «Қазақ әдебиеті» оқулығы 8-сынып 65-66 беттер Ә.Нұршайықов.Боздақтар: повестер мен әңгімелер. – Алматы: Санат, 2005 |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Идеялар ұясы» әдісі бойынша кері байланыс жүзеге асырылады. Орындалу шарты: Бұл ұяға оқушылар өтілген сабақ бойынша өтініш жасайды. «Сен», «Сіз» бұл идеяңызды өзгертсеңіз!?(пікірлерін жазады) Рефлексия (3минут) Аяқталмаған сөйлемдер Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді... |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ «БАЛДАУРЕН»
БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
МИНИСТРЛІГІ ОҚУ-САУЫҚТЫРУ
ОРТАЛЫҒЫ ФИЛИАЛЫ
БІЛІМ КЕШЕНІ
V ауысым
А.Бөкейхановтың 155 жылдығына арналған «Еркін сөз!»
жас журналистердің кездесуі
«Тексерілді»: ______________ Умирзахов Е.К
Кіріктірілген сабақ жоспар:
|
САБАҚ: (1) |
Қазақстан тарихы және қазақ әдебиеті |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы |
|||
|
Күні: |
20.04.2021ж |
||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Абуов Жалғас Абайұлы Ермекбай Бекжан Ерғалиұлы |
||
|
Мектеп: |
«Балдәурен» РОСО филиалы |
||
|
Бөлім атауы |
Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
||
|
Сынып: 8 «в» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.3.2.2 – Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау |
||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар Б. Момышұлының өмір жолдары мен ерліктерін біледі |
||
|
Оқушылардың көпшілігі Батырлық қасиеттерін айқындап талдау жасайды |
|||
|
Кейбір оқушылар Қазіргі қоғамдағы тұлға ретіндегі рөлін бағалайды |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Б. Момышұлының өмір деректерімен танысу, тарихи және әдебиеттегі рөлін талдау. Соғыс жылдарындағы оқиғаларға сипаттама беріп салыстыра талдау. Қазақ әдебиетімен байланыстыра отырып сараптама жасау |
||
|
Тілдік мақсат |
1.Пәндік лексика мен терминология: Ұлы Отан соғысы, депортация, эвакуация, демография, фашизм т.б. Шіл –қырғауыл тұқымдасына жататын құс. Адуынды-азулы,өжет, қызба. Тарамыс –теріден, былғарыдан жасалғанбұйымдарды тігетінірі қараның сіңірінен алынған берік жіп, таспа. Быламық- ұннан,талқаннан, бидай жармасынан жасалатын ботқаның түрі. Шабандоз-епті, атқа жақсы отыратын, ат бәйгесіне қатысатын адам. Бөстек-ешкі, құлын, елік, бөкен терісінен илеп жасалған жұмсақ төсеніш. Шайқас болған қалалар туралы мәтінмен жұмыс жасайды.(оқылым, жазылым, тыңдалым дағдылары). 3. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Ұлы Отан соғысында ерлік көрсеткен Қазақстандық батырлар............................................................................................................................ |
||
|
Ишара: мадақтау, арқасынан қағу, мақтау, қол соғу. |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Бауыржан Момышұлының шығармашылығы |
||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел –ұлттық идеясы». Құрмет. Отанға, отбасына, ата-анасына деген құрмет. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Дүниежүі тарихы, музыка. |
||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен амандасып, оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Психологиялық жағымды ахуал орнату (3минут) Топқа бөлу: (2 минут) Ханталапай ойыны Әр түрлі асықтарды таңдау арқылы топқа бөлу(оқушылар өздері таңдаған асықтар арқылы арқылы 3 топқа бөлінеді - әдебиетшілер тобы - тарихшылар тобы - сарапшылар тобы (3минут) Тұлғаны таны ойыны Орындалу шарты: Экранға берілген тұлғалардың кім екенін тану, жылдамдық таныта отырып көрсетілген тұлғалар туралы мәліметтер айту; Дескриптор:
ҚБ: Жұлдызшалар арқылы бағалаймын. |
Интербелсенді тақта Асық таңдау |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Б.Момышұлының «Ұшқан ұя» еңбегіне қысқаша тоқталып кетемін. 1-тапсырма. Топтық жұмыс.( 5 минут) Бауыржан Момышұлының Қазақ тарихында алар орны сонымен қатар қазақ әдебиетіндегі алар орны және қазіргі таңдағы Бауыржантанушылар туралы топтар өз ойларын ортаға салады. Дескриптор: Бауыржан Момышұлының Қазақ тарихында алар орны туралы айта алады; Б Қазіргі таңдағы даму жұмыстарын талдайды әңгіме мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді. ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын «Бауыржан Момышұлы туралы бейне ролик» 2-тапсырма. Топтық жұмыс (2минут) Асыл сөзді іздесең... Синоним сөздерді табу
Д ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. 3- тапсырма. Топтық жұмыс. Ситуациялық тапсырма. Үш топқа Бауыржан Момышұлының соғыс жағдайындағы әңгімесі беріледі. Соғыс кезіндегі жауынгердің ситуациясы оқушыларға қойылады, сол жағдайда оқушылардың шешімі қандай болады. Дескриптор:
ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. 4 - Сергіту тапсырмасы: Крестик-Нольдік ойыны Дескриптор :
ҚБ: Жұлдызшалар арқылы бағалаймын. 5-тапсырма «Атадан қалған асыл сөз» Бауыржан Момышұлының болашақ ұрпаққа қалдырған аталы сөздері аяқталмаған түрінде беріледі. Оқушылар берілген сөздердің жалғасын тауып, жауап парағына жазады. Дескриптор : Бауыржан Момышұлының аталы сөздерін біледі; Оқушылар берілген сөздердің жалғасын жаза алады; ҚБ: Ордендер арқылы бағалаймын. |
«Мектеп » баспасы, «Қазақстан тарихы» оқулығы 8-сынып https://www.youtube.com/watch?v=PN78tjcb9dg «Мектеп » баспасы, «Қазақ әдебиеті» оқулығы 8-сынып 65-66 беттер Ә.Нұршайықов.Боздақтар: повестер мен әңгімелер. – Алматы: Санат, 2005 |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Идеялар ұясы» әдісі бойынша кері байланыс жүзеге асырылады. Орындалу шарты: Бұл ұяға оқушылар өтілген сабақ бойынша өтініш жасайды. «Сен», «Сіз» бұл идеяңызды өзгертсеңіз!?(пікірлерін жазады) Рефлексия (3минут) Аяқталмаған сөйлемдер Мен бүгін білдім... Мен бүгін сезіндім... Мен келесі сабақта білгім келеді... |
|
|
шағым қалдыра аласыз














