Үйірме атауы: «Шебер
қолдар» қолөнер үйірмесі, 1 оқыту
жылы
|
Мектеп
: Орал қаласының әкімдігі білім
беру бөлімінің «Мектептен тыс жұмыс орталығы»
МКҚК
|
Күні:
05.12.2019ж.
|
Қосымша білім беру
педагогының аты-жөні : Тлепова Фарида
Саматқызы
|
Сабақ
тақырыбы
|
Қазақстанның
дәстүрлі тоқыма өнері.
|
Оқу
мақсаты:
|
Өнер туындыларының
тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді
жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салыстырмалы
талдауды жасау;
|
Сабақ
мақсаты
|
Оқушылар
жасайды:
-
Қазақ халқы мен
басқа да мәдениеттердің тоқыма өнрерін
зерттеу.
-
Әртүрлі тоқымалық
өнер туындыларының түрлері мен материалдарына салыстырмалы талдау
жүргізу
-
|
Бағалау
критерилері
|
-
Қазақ тоқымасының
ерекшеліктерін біледі.
-
Қазақ тоқымасының
түрлі түрлерін анықтайды
-
Тоқыма өнерінің
түрлерін салыстырады
-
Өз жұмыстары мен басқалардың
жұмыстарын бағалайды және
талдайды.
|
Құндылықтарды
білу.
|
-
Басқалардың ойымен
пікірін құрметтеу.
-
Оқушылар арасында
жақсы қарым-қатнас орнату.
-
Оқушылар бір- бірін
тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе
білу.
-
Оқушыларға мәдени
және эстетикалық тәрбиені
қалыптастыру.
-
|
Пән арасындағы
байланыс.
|
Зерттеу барысында теориялық
білімдерін «Технология» және «Өнер тарихымен»
байланыстыру.
|
АКТ –ны пайдалану
дағдылары.
|
Оқушылардың ақпаратты
іздестірумен, оны іріктеумен, фактілер мен құбылыстар арасындағы
байланысты салыстырумен және белгілеумен байланысты өзіндік жұмыс
дағдыларын дамыту.
|
Алдын алу
білімі
|
Сәндік-қолданбалы өнердегі
өнердің стильдік бағыттарының
ерекшеліктері.
|
Тіл
мақсаты.
|
Оқушылар орындай
алады:
•
Ұлттық қазақ
өнерінің өнер туындыларын тоқымалық техникадағы басқа да мәдениет
бұйымдарымен салыстыру және
талдау.
Тоқудың түрлі
тәсілдерінің ерекшеліктерін
анықтау
Пәндік сөздік қор
/Пәндік лексика және
терминология
Кілем, алаша,
гобелен, тоқыма өнері
форма, сызық, өрнек,
технология, шебер, жіп.
Жасау
|
Диалогқа/жазуға
қажетті сөз тіркестері
Мен ...таңдау
себебі, ... Мен бұны ... материалдан жасалғанын
білдім.
Мен ... пайдалы
жақтарын білемін.
Мен ... материалдар
мен құралдарды қолданғанын білдім. Бұл бұйым ... ерекшеліктерден
тұрады.
|
Жоспарланған
сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурсы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
10-мин
|
(О) (М) Сабақтың
тақырыбы мен мақсаты бейнематериалды көру арқылы
ашылады:
https://www.youtube.com/watch?v=FpTO2POIZbQ
Талқылауға арналған
сұрақтар:
1.Бейнероликтен не
көрдіңіздер?
2.Жалпы дәстүрлі тоқыма өнерін қалай
жасайды
екен?
3.Бұл көп уақытты талап етеді
ме?
4.Өрнектер қалай
түседі?
Оқушылардың
жауабы.
|
https://www.youtube.com/watch?v=FpTO2POIZbQ
|
10-минут
|
Мақсат
1.1. Қазақ халқы мен басқа
да мәдениеттердің тоқыма өнрерін
зерттеу.
(О) (Т) (Ф) Талдауға
арналған
сұрақтар:
Оқушыларға
иллюстрациялар, суреттер, тоқымадан жасалған бұйымдарды қарастыруды
ұсынымыз. Тоқымалық техникада жасалған тоқыма өнерінің әртүрлі
түрлерін салыстыруды
ұсыныңыз.
-
Тоқыма
бұйымдарының айрықша ерекшеліктерін
атаңыз?
-
Тоқымадан
жасалған бұйымдар қалай
орындалды?
-
Ұлттық тоқыманың
басқа мәдениет тоқымасынан айырмашылығы
неде?
(Т) (Д) (Ф)
Зерттеу.
Оқушыларға тоқымашылық өнерін
зерттеуді міндеттеңіз, дәстүрлі ұлттық өнерде қолданылатын
тоқымалық техникасында бұйым жасау бойынша жұмыстың әр түрлі
тәсілдеріне арналған материалдармен және құрал-саймандармен
танысыңыз.
Зерттелетін
аспектілер.
-
Дәстүрлі қазақ өнерінің пайда
болу тарихы.
-
Қолмен тоқу
түрлері.
-
Материалдар мен
құрал-саймандар.
-
Қазіргі уақытта тоқыма
бұйымының танымалдығы.
Жүргізілген зерттеудің
дескрипторлары.
-
Қазақ тоқымасының әртүрлі
түрлерін біледі
-
Материалдар мен құралдарды
ажыратады.
-
Тоқыманың танымалдығын
анықтайды.
Оқушылар өз зерттеулерін
постерлерде немесе электронды презентацияда ұсына алады.
Көрсетілгеннен кейін оқушыларға жүргізілген зерттеу туралы
қорытынды жасауды ұсыныңыз.
|
|
15-минут
5-минут
|
(Ж) (П)
(Ф)
Оқушыларға тоқуға арналған
материалдар мен құралдардың әртүрлі түрлерінің суреттерін орындауды
ұсыныңыз.
Мысалы:
Оқушылар бір-бірінің
нобайларын
бағалайды.
Бағалауға арналған
дескрипторлар:
-
Бұл қандай тоқыма
түріне арналған құрал-жабдық екенін бейнелеп
көрсетеді
-
Тоқу құралының
көлемін дәл
көрсетеді.
-
Тоқу құралының
құрылысын
көрсетеді.
Оқушылар өздерінің
жасаған жұмыстарын таныстырып түсіндіріп
кетеді.
Оқушылар ой
бөліседі.
Бір-біріне сұрақтар қою
арқылы
талқыланады.
Оқушылар бір –бірінің
жетістіктерін
бағалайды.
|
Практикалық материалдар
Плакаттар, түрлі-түсті қаламдар,
альбом
|
|
Кері
байланыс
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Сабақтың соңында
оқушылар:
Үйренгендері туралы
ойланады
Келесі сабақтың
мақсаттарын белгілейді
Өздерінің және
өзгелердің жұмыстарын
бағалайды.
|
.
|