Пәні:Қазақстан тарихы
Мектеп №52 негізгі мектеп
Мұғалiм: Дусимгалиева Майра Ракымжановна
Класс: 5 «ә» Оқушылар саны 20
Тақырып: Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері
5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдар өмірі
|
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 – алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау; 5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тасқа салынған суреттер арқылы ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін сипаттайды; Смарт мақсат: Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың наным-сенімдерін атайды; Басым көпшілігі: Тамғалы шатқалындағы суреттерді сипаттайды; Кейбір оқушылар: алғашқы адамдардың археологиялық ескерткіштерін анықтап, ерекшеліктерін сипаттайды. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Білім алушы: Білу- Тастағы суреттер арқылы алғашқы адамдардың наным-сенімдерін біледі; Түсіну- Жартастағы суреттердің маңызын түсінеді, негіздей алады. Қолдану-тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «петроглиф» ұғымын қолдану Анықтау-Ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқылым-тапсырманы оқу барысында деректер мен мәтіндік материалдарды игереді; Жазылым-тапсырманы орындау барысында дәптерге жазып отыру; Айтылым-топтық жұмыс, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру; Тыңдалым-Тамғалы жартасындағы суреттерден видеоролик көрсетіледі. Терминология: анимизм, тотемизм |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
- Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұттастығы - «Мәңгілік Ел» Жалпыұлттық идеясының 5-ші құндылығы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, бейнелеу өнері,технология |
||||
|
Алдыңғы білім: |
1.5А. Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті. Шарттық шеңбер құрып, бір-біріне доп лақтыру арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларды сурет арқылы топқа бөлу. 1-топ Петроглиф 2-топ Археолог 3-топ Суретші Сабақ басында:
«Тамғалы тас» деректі бейнематериалынан үзінді көрсетіңіз.
Осы сұрақтардың аясында бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырыңыз |
Қазақстанның ежелгі аумақтық картасы Кесте Суреттер Топта жұмыс істеуге арналған тапсырмалар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылардан «петроглифтер», «пиктография», «тотемизм» ұғымдарының мағынасын сұралады.
Зерттеу сұрақтары
Топтық тапсырма Суретшілер тобы: «Алғашқы адамдардың шаруашылығы» тақырыбында суретті хат жазуды тапсырамын. Тапсырманы орындау критерийлері: 1. Сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. 2. Суретті хаттың мазмұны тақырыпты ашуы тиіс. Суреттегі әрбір бейненің тиісті мағынасы болуы шарт. Питроглифтер тобы: Мазмұнын анықтаңыз. Берілген суреттегі бейнелерге талдау жасаңыз. 1. Суреттегі бейнелерді ажыратып, 2-3 сөйлемнен тұратын сипаттама жасайды. 2.Жартастағы суреттер арқылы әңгіме құрастырады.
Археолог тобы: «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі. Постер шығару. Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. |
Тамғалы шатқалы Мадақтама сөздер айту Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. «Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері» тақырыбында буклет дайындау. Кері байланыс Маған ұнады...... Мен тілеймін...... Маған .......... қиын болды |
|
|||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы |
|||
|
Үй тапсырмасынан сұрақтар қою арқылы оқушыны ізденіске, шығармашылыққа баулиды. Оқушылар өзара байланыс орнату үшін топтық, жұптық тапсырмалар, суретпен жұмыс және сұрақтар қою арқылы сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады |
Қалыптастырушы бағалау әрбір сабақ барысында жүргізіледі. Бағалау парақшаларында әр тапсырманың дескрипторы көрсетіледі. Оқушылар дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды, сонымен бірге мұғалім эксперт ретінде қалады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін ескеру. Сергіту сәтін өткізу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері
Пәні:Қазақстан тарихы
Мектеп №52 негізгі мектеп
Мұғалiм: Дусимгалиева Майра Ракымжановна
Класс: 5 «ә» Оқушылар саны 20
Тақырып: Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері
5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдар өмірі
|
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1 – алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау; 5.2.2.1 – археологиялық ескерткіштерді сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тасқа салынған суреттер арқылы ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін сипаттайды; Смарт мақсат: Барлық оқушылар: алғашқы адамдардың наным-сенімдерін атайды; Басым көпшілігі: Тамғалы шатқалындағы суреттерді сипаттайды; Кейбір оқушылар: алғашқы адамдардың археологиялық ескерткіштерін анықтап, ерекшеліктерін сипаттайды. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Білім алушы: Білу- Тастағы суреттер арқылы алғашқы адамдардың наным-сенімдерін біледі; Түсіну- Жартастағы суреттердің маңызын түсінеді, негіздей алады. Қолдану-тарихи оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттауда «петроглиф» ұғымын қолдану Анықтау-Ежелгі адамдардың діни наным-сенімдерін анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқылым-тапсырманы оқу барысында деректер мен мәтіндік материалдарды игереді; Жазылым-тапсырманы орындау барысында дәптерге жазып отыру; Айтылым-топтық жұмыс, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру; Тыңдалым-Тамғалы жартасындағы суреттерден видеоролик көрсетіледі. Терминология: анимизм, тотемизм |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
- Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұттастығы - «Мәңгілік Ел» Жалпыұлттық идеясының 5-ші құндылығы «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» |
||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География, бейнелеу өнері,технология |
||||
|
Алдыңғы білім: |
1.5А. Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру сәті. Шарттық шеңбер құрып, бір-біріне доп лақтыру арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларды сурет арқылы топқа бөлу. 1-топ Петроглиф 2-топ Археолог 3-топ Суретші Сабақ басында:
«Тамғалы тас» деректі бейнематериалынан үзінді көрсетіңіз.
Осы сұрақтардың аясында бүкілсыныптық талқылау ұйымдастырыңыз |
Қазақстанның ежелгі аумақтық картасы Кесте Суреттер Топта жұмыс істеуге арналған тапсырмалар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Оқушылардан «петроглифтер», «пиктография», «тотемизм» ұғымдарының мағынасын сұралады.
Зерттеу сұрақтары
Топтық тапсырма Суретшілер тобы: «Алғашқы адамдардың шаруашылығы» тақырыбында суретті хат жазуды тапсырамын. Тапсырманы орындау критерийлері: 1. Сөздерді қолданбай-ақ, мағынасын суреттер арқылы жеткізу. 2. Суретті хаттың мазмұны тақырыпты ашуы тиіс. Суреттегі әрбір бейненің тиісті мағынасы болуы шарт. Питроглифтер тобы: Мазмұнын анықтаңыз. Берілген суреттегі бейнелерге талдау жасаңыз. 1. Суреттегі бейнелерді ажыратып, 2-3 сөйлемнен тұратын сипаттама жасайды. 2.Жартастағы суреттер арқылы әңгіме құрастырады.
Археолог тобы: «Жұптасып-ойланып-бөліс» әдісі. Постер шығару. Қалыптастырушы бағалау жұмысын ұсынамын. |
Тамғалы шатқалы Мадақтама сөздер айту Топтар оқулық материалдарынан және қосымша мәліметтерден алған мәліметтерін қосып постер құрады. |
|||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. «Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттері» тақырыбында буклет дайындау. Кері байланыс Маған ұнады...... Мен тілеймін...... Маған .......... қиын болды |
|
|||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы |
|||
|
Үй тапсырмасынан сұрақтар қою арқылы оқушыны ізденіске, шығармашылыққа баулиды. Оқушылар өзара байланыс орнату үшін топтық, жұптық тапсырмалар, суретпен жұмыс және сұрақтар қою арқылы сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады |
Қалыптастырушы бағалау әрбір сабақ барысында жүргізіледі. Бағалау парақшаларында әр тапсырманың дескрипторы көрсетіледі. Оқушылар дескрипторлар арқылы өздерін бағалайды, сонымен бірге мұғалім эксперт ретінде қалады. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерін ескеру. Сергіту сәтін өткізу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















