|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағында кездесетін табиғат ресурстары, минералды ресурстарды пайданалануына қарай топтастыру жер, су және биологиялық байлықтар туралы білу . Табиғи ресурстарстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделейді. Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетінің маңыздылығын анықтап, өзара салыстыру арқылы баға беруге үйрену |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Табиғи ресурстар мен минералдар ұғымына сипаттама береді. Оқулық, карталар, кестелер арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетінің маңыздылығын анықтайды Пайдалы қазбалар жинақтары арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетін өзара салыстыра алады Пайдалы қазбалар жинақтары, атластар, қосымша материалдар арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетіне баға беруді үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдaсыру кeзeңі. - Оқушылармен сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу -Жағымды психологиялық ахуал тудыру «Саусак» стратегиясын пайдалану оқушылардын көніл күйін анықтау Үй тапсырмасын тексеру. «Өрмекші торы» арқылы жүзеге асырылады. Бірдей түстер әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға бейнеролик көрсетіліп тақырыпқа шығуды көздеймің. Талқылау: 1. Қазақстанның солтүстігіне, орталығына, шығысына, оңтүстік және батысында қандай ресурстарға бай? 2. Отандық экономиканың маңызды салалары қандай ресурстар болып табылады? 3. Сіз отын-энергетикалық ресурстардың тұжырымдамасына қалай кірдіңіз деп ойлайсыз? 4. Минералдық ресурстардың қандай екі топқа бөлінеді? |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жұптық жұмыс 1) «Қазақстанның отын ресурстары» картасымен жұмыс істеу:
b) Қазақстанның көмір ресурстарына баға беріңіз. 2) Топтарда жұмыс істеу. Оқушылар 4 топқа бөлінеді: 1- Орал-Ембі алабы; 2- Маңғыстау алабы; 3-Оңтүстік Торғай алабы; 4-Жаңа-Өзен газ алабы; Әр топ Қазақстанның тек бір мұнай-газ алабын зерттейді, сипаттамалық жоспарын қолданып А-3-ге постер немесе ақыл-ой картасын жасайды: а) Географиялық орналасуы, ірі кен орындары; б) өндіру тәсілі; c) қоры жәе сапа; г) Шикізатты өндіру немесе тасымалдау кезінде қандай қиындықтар туындайды? e) Аймақтың экологиялық жағдайын жақсарту мәселелерін шешу жолдары.
3) Минералды ресурстар
Кенді Кенсіз
Атластағы картаны қолданып, кенді және кенсіз минералды ресурстарды анықтайды, осы ресурстарға 2-3 мысалын ұсынады. Ресурстарды адамның шаруашыллық қызметінде пайдалануын анықтайды: уран, асбест, фосфориттер. 1 - тапсырма «Кім жылдам» әдісі Жекелей жұмыс Қазақстанның минералдарының түрлерін және орналасу жерін кескін картаға салып жұмсалған қаражатты есепте
Дескриптор Қазақстанның минералдарының түрлерін және орналасу жерін кескін картаға салады Жұмсалған қаражатты есептейді КБ « Үш Таяқ Әдісі» Идея-оқушылар өз ойын айтады Сұрақ- қызыл – түсінбегені бойынша сұрақ қою. Жауап- жасыл – дұрыс жауаппен толықтыру. 2-тапсырма. Топтастыру әдісі Жұптық жұмыс Оқулықпен жұмыс А
Дескриптор Антропогендік кешендердің кен етек алуының себебің анықтайды Антропогендік кешендердің кен етек алуының себебің топтастырады Экологиялық проблеманы саралайды КБ- БББ кестесі 3-тапсырма «Инфографика» әдісі Топтық жұмыс .Еліміздің минералды қорын есептеп, диограмма құрастырып, баға бер
Дескриптор: Еліміздің минералды қорын есептей алады. Еліміздің минералды қорына диограмма құрастыра алады . Минералды қорына баға бере алады. КБ-ауызша
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер 1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды. 2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. 3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді Дескрипторлар 1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды. 2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Ойтолғаныс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс «3 минуттық үзіліс»
4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру. 9-сынып
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру. 9-сынып
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның минералды ресурстарына баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.3.1.6 Қазақстанның минералды ресурстарына баға береді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағында кездесетін табиғат ресурстары, минералды ресурстарды пайданалануына қарай топтастыру жер, су және биологиялық байлықтар туралы білу . Табиғи ресурстарстарды өндірудің қоршаған ортаға әсерін зерделейді. Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетінің маңыздылығын анықтап, өзара салыстыру арқылы баға беруге үйрену |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Табиғи ресурстар мен минералдар ұғымына сипаттама береді. Оқулық, карталар, кестелер арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетінің маңыздылығын анықтайды Пайдалы қазбалар жинақтары арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетін өзара салыстыра алады Пайдалы қазбалар жинақтары, атластар, қосымша материалдар арқылы Қазақстанның табиғи ресурстық және экономикалық әлеуетіне баға беруді үйренеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдaсыру кeзeңі. - Оқушылармен сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу -Жағымды психологиялық ахуал тудыру «Саусак» стратегиясын пайдалану оқушылардын көніл күйін анықтау Үй тапсырмасын тексеру. «Өрмекші торы» арқылы жүзеге асырылады. Бірдей түстер әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға бейнеролик көрсетіліп тақырыпқа шығуды көздеймің. Талқылау: 1. Қазақстанның солтүстігіне, орталығына, шығысына, оңтүстік және батысында қандай ресурстарға бай? 2. Отандық экономиканың маңызды салалары қандай ресурстар болып табылады? 3. Сіз отын-энергетикалық ресурстардың тұжырымдамасына қалай кірдіңіз деп ойлайсыз? 4. Минералдық ресурстардың қандай екі топқа бөлінеді? |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қалыптастырушы бағалау Кері байланыс |
Ұялы телефон Және интернет желілері Кітап |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жұптық жұмыс 1) «Қазақстанның отын ресурстары» картасымен жұмыс істеу:
b) Қазақстанның көмір ресурстарына баға беріңіз. 2) Топтарда жұмыс істеу. Оқушылар 4 топқа бөлінеді: 1- Орал-Ембі алабы; 2- Маңғыстау алабы; 3-Оңтүстік Торғай алабы; 4-Жаңа-Өзен газ алабы; Әр топ Қазақстанның тек бір мұнай-газ алабын зерттейді, сипаттамалық жоспарын қолданып А-3-ге постер немесе ақыл-ой картасын жасайды: а) Географиялық орналасуы, ірі кен орындары; б) өндіру тәсілі; c) қоры жәе сапа; г) Шикізатты өндіру немесе тасымалдау кезінде қандай қиындықтар туындайды? e) Аймақтың экологиялық жағдайын жақсарту мәселелерін шешу жолдары.
3) Минералды ресурстар
Кенді Кенсіз
Атластағы картаны қолданып, кенді және кенсіз минералды ресурстарды анықтайды, осы ресурстарға 2-3 мысалын ұсынады. Ресурстарды адамның шаруашыллық қызметінде пайдалануын анықтайды: уран, асбест, фосфориттер. 1 - тапсырма «Кім жылдам» әдісі Жекелей жұмыс Қазақстанның минералдарының түрлерін және орналасу жерін кескін картаға салып жұмсалған қаражатты есепте
Дескриптор Қазақстанның минералдарының түрлерін және орналасу жерін кескін картаға салады Жұмсалған қаражатты есептейді КБ « Үш Таяқ Әдісі» Идея-оқушылар өз ойын айтады Сұрақ- қызыл – түсінбегені бойынша сұрақ қою. Жауап- жасыл – дұрыс жауаппен толықтыру. 2-тапсырма. Топтастыру әдісі Жұптық жұмыс Оқулықпен жұмыс А
Дескриптор Антропогендік кешендердің кен етек алуының себебің анықтайды Антропогендік кешендердің кен етек алуының себебің топтастырады Экологиялық проблеманы саралайды КБ- БББ кестесі 3-тапсырма «Инфографика» әдісі Топтық жұмыс .Еліміздің минералды қорын есептеп, диограмма құрастырып, баға бер
Дескриптор: Еліміздің минералды қорын есептей алады. Еліміздің минералды қорына диограмма құрастыра алады . Минералды қорына баға бере алады. КБ-ауызша
|
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жұп бойынша Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Бағалау критерийлер 1.Ертегідегі негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды. 2.Кейіпкердің образына қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды. 3.Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді Дескрипторлар 1.Әр оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкерлердің портретіне қатысты сөз тіркестері мен сөйлемдерді анықтайды. 2.Әр оқушы кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
Ашық сұрап-жауаптар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы |
Ойтолғаныс «3-2-1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс «3 минуттық үзіліс»
4.Мені таңқалдырды Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» - Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
|
Мұғалімнің ауызша кері байланысы |
Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау |
шағым қалдыра аласыз













