«Сепе орта мектебі»
Өткізген : Мырзағалиев С.Н
тарих және география пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның пайдалы қазбалары
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы ұғым қалыптастыру. Пайдалы қазбалардың түзілуін , жер қыртысының геологиялық құрылысы мен даму ерекшеліктеріне байланысты екенін анықтау.
Сабақтың табыс критерийлері: Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы ұғым қалыптасады.Пайдалы қазбалардың түзілуін ,Жер қыртысының геологиялық құрылысы мен даму ерекшеліктеріне байланысты екенін анықтайды.
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Керекті жабдықтары |
|
2-минут |
Оқушыларды қағазға жазылған қазба байлықтар бойынша 3 жұпқа бөлу. |
Оқушылар қағазға жазылған қазба байлықтар бойынша 3 жұпқа бөлініп отырады |
Үлестірме қағаз |
|
10-минут |
Үй тапсырмасы: Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Алтын сандықтан» оқушыларға асық арқылы арқылы сұрақтар қойылады. 1.Қазақстанның аласа таулы өлкелерін атап, картадан көрсет. 2. Қазақстанның биік таулы өлкелерін атап,картадан көрсет. 3.Алтай таулары нешеге бөлінеді? Оларды атап, картадан көрсет. 4.Оңтүстік Алтай мен Қалба жотасының ең биік жерлері және биіктігі неше метр? Кенді Алтай қандай пайдалы қазбаларға бай? 5. Іле Алатауына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. Сауыр-Тарбағатай тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 6.Жоңғар таулы өлкесіне физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 7.Орталық,Солтүстік Тянь-Шань, Ұзынқара жотасы таулы өлкелеріне физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 8. Сауыр-Тарбағатай тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 9.Шу-іле таулары,Қырғыз Алатауы, Батыс Тянь-Шань тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. Қорыту: Бейнебаян « Биік таулы өлкелер» деген бейне роликті көру. |
Оқушылар экрандағы сұрақ- тарға жауап береді Сыныптастарының жауаптарын толықтырып отырады
Оқушылар экранда ғы сұрақтарға жауап береді Сыныптастарының жауаптарын толықтырып отырады
Оқушылар бейне роликті көріп түсінеді. |
АКТ Слайд
Қазақстанның физикалық картасы
АКТ Слайд
Қазақстанның физикалық картасы
Бейнеролик |
|
15-минут |
(Мына суретте не көріп тұрсыңдар) Мәтінмен жұмыс. Постер қорғайды Қазақстанның пайдалы қазбалар тақырыбын ІІ топқа бөліп беру. І- Топ. Пайдалы қазбалар ІІ-топ. Мұнай мен газ Оқушыларға өз бетінше тақырыпшаларды оқып, түйген ойларын плакатқа түсіруге бейімдеу.Тақтаға шығып қорғайды |
Оқушылар пайдалы қазбалар колекциясымен танысады. Әр жұп бөлініп берілген тақырыпшаларды оқып шығып, талқылап, постерге түсіреді.Тақтаға шығып қорғайды. Басқа топ мүшелері сұрақтары болса қойып отырады |
Слайдтан көрсетіледі Оқулық, плакат, түрлі қарындаштар, атлас |
|
49 сек |
Бейнеролик «Пайдалы қазбалар» Оқушыларға пайдалы қазбалар туралы бейнеролик көрсетеді |
Оқушылар Пайдалы қазбалар туралы бейнеролик көреді,ойланады |
Бейнеролик «Пайдалы қазбалар» |
|
3 минут |
Сабақты бекіту: Кескін картамен жұмыс Оқушылар кескін картаға мұнай мен газ,көмір мен уран кен орындарын шартты белгілер арқылы түсіру |
Оқушылар кескін картаға мұнай мен газ,көмір мен уран кен орындарын шартты белгілер арқылы түсіреді |
Кескін карта,атлас, түсті қарындаштар. Таратпа парақтар |
|
7-минут |
Географиялық диктант.
Дәптермен
жұмыс. 1.Республика дүние жүзінде ураннан …. орында 2.Хром және марганец қоры жөнінен ….. орында. 3.Алтын қорынан Қазақстан дүние жүзі бойынша… орында, ал ТМД бойынша … мен …. кейінгі … орында. |
Оқушылар географиялық диктант бойынша жылдам жауап парақшасына белгілеп, бірін-бірі тексереді.
|
Үлестірме қағаздар.
|
|
2 минут |
Жұмбақ Өзін-өзі білдіреді бұл қала |
Оқушылар жұмбақ тарға шешуін айтады |
ауызша |
|
3 минут |
Сабақты қорытындылау Бірін –бірі бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау. Рефлексия Мен не білдім? Нені білгім келеді? Сабақ қалай өтті? деген сұрақтарға рефлексия жаздыру.
|
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Оқушылар өтілген сабақ бойынша рефлексия жазады. |
Бағалау парақшалары.
Стикер |
|
3 минут |
Критериалды бағалау шкаласы: «5»-12-15 балл «3» ұпай-өте жақсы «4»- 8-11 балл «2»ұпай- жақсы «3»-4-7 балл «1»ұпай-орташа «2»-0-3 балл
|
Топ мүшелері критериалды бағалау шкаласы бойынша бірін-бірі бағалайды Бірін-бірі бағалау парағы: |
Интерактивті тақта |
|
|
Үйге тапсырма. Қазақстанның пайдалы қазбалары. Оқу,сұрақтар Кескін картаға кен орындарын шартты белгілер арқылы республика бойынша түсіру.
|
Оқушылар үйге берілген тапсырма ны белгілеп алады. |
Интерактивті тақта |

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның пайдалы қазбалары
«Сепе орта мектебі»
Өткізген : Мырзағалиев С.Н
тарих және география пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның пайдалы қазбалары
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы ұғым қалыптастыру. Пайдалы қазбалардың түзілуін , жер қыртысының геологиялық құрылысы мен даму ерекшеліктеріне байланысты екенін анықтау.
Сабақтың табыс критерийлері: Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы ұғым қалыптасады.Пайдалы қазбалардың түзілуін ,Жер қыртысының геологиялық құрылысы мен даму ерекшеліктеріне байланысты екенін анықтайды.
|
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Керекті жабдықтары |
|
2-минут |
Оқушыларды қағазға жазылған қазба байлықтар бойынша 3 жұпқа бөлу. |
Оқушылар қағазға жазылған қазба байлықтар бойынша 3 жұпқа бөлініп отырады |
Үлестірме қағаз |
|
10-минут |
Үй тапсырмасы: Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Алтын сандықтан» оқушыларға асық арқылы арқылы сұрақтар қойылады. 1.Қазақстанның аласа таулы өлкелерін атап, картадан көрсет. 2. Қазақстанның биік таулы өлкелерін атап,картадан көрсет. 3.Алтай таулары нешеге бөлінеді? Оларды атап, картадан көрсет. 4.Оңтүстік Алтай мен Қалба жотасының ең биік жерлері және биіктігі неше метр? Кенді Алтай қандай пайдалы қазбаларға бай? 5. Іле Алатауына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. Сауыр-Тарбағатай тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 6.Жоңғар таулы өлкесіне физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 7.Орталық,Солтүстік Тянь-Шань, Ұзынқара жотасы таулы өлкелеріне физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 8. Сауыр-Тарбағатай тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. 9.Шу-іле таулары,Қырғыз Алатауы, Батыс Тянь-Шань тауларына физ-географиялық сипаттама беріп, картадан көрсет. Қорыту: Бейнебаян « Биік таулы өлкелер» деген бейне роликті көру. |
Оқушылар экрандағы сұрақ- тарға жауап береді Сыныптастарының жауаптарын толықтырып отырады
Оқушылар экранда ғы сұрақтарға жауап береді Сыныптастарының жауаптарын толықтырып отырады
Оқушылар бейне роликті көріп түсінеді. |
АКТ Слайд
Қазақстанның физикалық картасы
АКТ Слайд
Қазақстанның физикалық картасы
Бейнеролик |
|
15-минут |
(Мына суретте не көріп тұрсыңдар) Мәтінмен жұмыс. Постер қорғайды Қазақстанның пайдалы қазбалар тақырыбын ІІ топқа бөліп беру. І- Топ. Пайдалы қазбалар ІІ-топ. Мұнай мен газ Оқушыларға өз бетінше тақырыпшаларды оқып, түйген ойларын плакатқа түсіруге бейімдеу.Тақтаға шығып қорғайды |
Оқушылар пайдалы қазбалар колекциясымен танысады. Әр жұп бөлініп берілген тақырыпшаларды оқып шығып, талқылап, постерге түсіреді.Тақтаға шығып қорғайды. Басқа топ мүшелері сұрақтары болса қойып отырады |
Слайдтан көрсетіледі Оқулық, плакат, түрлі қарындаштар, атлас |
|
49 сек |
Бейнеролик «Пайдалы қазбалар» Оқушыларға пайдалы қазбалар туралы бейнеролик көрсетеді |
Оқушылар Пайдалы қазбалар туралы бейнеролик көреді,ойланады |
Бейнеролик «Пайдалы қазбалар» |
|
3 минут |
Сабақты бекіту: Кескін картамен жұмыс Оқушылар кескін картаға мұнай мен газ,көмір мен уран кен орындарын шартты белгілер арқылы түсіру |
Оқушылар кескін картаға мұнай мен газ,көмір мен уран кен орындарын шартты белгілер арқылы түсіреді |
Кескін карта,атлас, түсті қарындаштар. Таратпа парақтар |
|
7-минут |
Географиялық диктант.
Дәптермен
жұмыс. 1.Республика дүние жүзінде ураннан …. орында 2.Хром және марганец қоры жөнінен ….. орында. 3.Алтын қорынан Қазақстан дүние жүзі бойынша… орында, ал ТМД бойынша … мен …. кейінгі … орында. |
Оқушылар географиялық диктант бойынша жылдам жауап парақшасына белгілеп, бірін-бірі тексереді.
|
Үлестірме қағаздар.
|
|
2 минут |
Жұмбақ Өзін-өзі білдіреді бұл қала |
Оқушылар жұмбақ тарға шешуін айтады |
ауызша |
|
3 минут |
Сабақты қорытындылау Бірін –бірі бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау. Рефлексия Мен не білдім? Нені білгім келеді? Сабақ қалай өтті? деген сұрақтарға рефлексия жаздыру.
|
Оқушылар бірін-бірі бағалайды
Оқушылар өтілген сабақ бойынша рефлексия жазады. |
Бағалау парақшалары.
Стикер |
|
3 минут |
Критериалды бағалау шкаласы: «5»-12-15 балл «3» ұпай-өте жақсы «4»- 8-11 балл «2»ұпай- жақсы «3»-4-7 балл «1»ұпай-орташа «2»-0-3 балл
|
Топ мүшелері критериалды бағалау шкаласы бойынша бірін-бірі бағалайды Бірін-бірі бағалау парағы: |
Интерактивті тақта |
|
|
Үйге тапсырма. Қазақстанның пайдалы қазбалары. Оқу,сұрақтар Кескін картаға кен орындарын шартты белгілер арқылы республика бойынша түсіру.
|
Оқушылар үйге берілген тапсырма ны белгілеп алады. |
Интерактивті тақта |

шағым қалдыра аласыз













