№82 «Дарын» мамандандырылған лицейі
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні География
|
Бөлім: |
Литосфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мұрат Қаныбек Рахманұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның пайдалы қазбалары. Минералды ресурстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
ЖДД |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы ___ мин |
І. Минералдар коллекциясын ұсыныу арқылы тақырыпты анықтату үшін жетелеуші сұрақтар қояды. 1.Әлемге әйгілі «Шеврон», «Арселор Миттал», «Самсунг» компанияларын Қазақстанмен не байланыстырады? 2. Қазақстанда АЭС салудың қандай өзіндік артықшылықтары бар? 3. Еліміздің Алтай тауын қандай теңеумен атайды? ІІ. «Не, қайда, қашан?» әдісі арқылы өткен үй тапсырмасынан сұрақтар қойылады. 1.Орогенез деген не? 2.Елімізде Орогенез қай аймақта жүрді? 3. Орогенез жүрген аймақтардың геологиялық дамуында қандай пайдалы қазбалар қалыптасты?
Сыныпты топқа бөлу үшін минералдардың қағазға жазылған формулаларын қиынды түрде ұсынады. |
І. Тақырыпты анықтау үшін ұсынылған суреттер мен минералдар коллекциясын еліміздегі минералдардың қорымен байланыстыра отырып анықтайды. ІІ. «Не, қайда, қашан?» әдісі арқылы өткен үй тапсырмасын қысқаша пысықтау мақсатында сұрақ-жауап арқылы қорытындылап, жаңа тақырыппен байланыстырып ашады. ІІІ. Сынып оқушыларын топқа бөлу үшін минералдардың классификациясы бойынша «Жанатын, рудалы, рудасыз» пайдалы қазбалардың формулаларын ұсынылған қиындыны ерекшеліктері арқылы топтасады. |
ҚБ: |
Минералдар коллекциясы, карта |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы --------- мин |
Картографиялық әдіс |
1.Қосымша ресурс түрлерін (планшет, нетбук немесе ноутбук) пайдалана отырып, геоақпараттық жүйенің көмегімен берілген пайдалы қазбалардың кен орындарын визуализациялайды. І топ. Қашаған және Қаламқас кені. ІІ топ. Қаратау мен Мұғалжардың фосфорит кен орындары. ІІІ топ. Жезқазған және Балқаш мыс кені. Үлгі:
|
Тапсырманың дескрипторлары: Ұсынылған кен орындарды АКТ-ның (компьютерлік бағдарлама) мүмкіндіктері арқылы сипаттамаларын талдайды. ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек |
Планшет, нетбук немесе ноутбук, тақырыптық карта.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы мин |
Тақырыпты қорытындылау есебінде оқулық мәтіні, карта мен қосымша ресурс көздері ұсынылады. PEST талдау әдісі |
Оқулық мәтіні мен картаны және қосымша ресурс көздерін қолдана отырып бекіту тапсырмасын орындайды. 1.
2.Ел экономикасындағы минералды ресурстардың рөліне PEST талдау жүргізіп, нақты мысалдар мен дәйектер келтіреді.
|
Тапсырманың дескрипторлары: 1. - Минералдардың шартты белгісінің атауын анықтайды; - Минералдардың таралған орталықтарын номер арқылы сәйкестендіріп, картадан көрсетеді. 2. Берілген үлгі негізінде Ел экономикасындағы минералды ресурстардың рөліне PEST талдау жүргізу. |
Атлас, оқулық, АКТ ресурсы |
|||||||||||||||
|
Рефлексия мин |
https://padlet.com/kanybekmurat79/me2825ir4x4cmjgz сілтемесі ұсынылып, 2-3 оқушының рефлексиясына кері байланыс беріледі |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның пайдалы қазбалары. Минералды ресурстар
Қазақстанның пайдалы қазбалары. Минералды ресурстар
№82 «Дарын» мамандандырылған лицейі
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні География
|
Бөлім: |
Литосфера |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мұрат Қаныбек Рахманұлы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның пайдалы қазбалары. Минералды ресурстар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
ЖДД |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы ___ мин |
І. Минералдар коллекциясын ұсыныу арқылы тақырыпты анықтату үшін жетелеуші сұрақтар қояды. 1.Әлемге әйгілі «Шеврон», «Арселор Миттал», «Самсунг» компанияларын Қазақстанмен не байланыстырады? 2. Қазақстанда АЭС салудың қандай өзіндік артықшылықтары бар? 3. Еліміздің Алтай тауын қандай теңеумен атайды? ІІ. «Не, қайда, қашан?» әдісі арқылы өткен үй тапсырмасынан сұрақтар қойылады. 1.Орогенез деген не? 2.Елімізде Орогенез қай аймақта жүрді? 3. Орогенез жүрген аймақтардың геологиялық дамуында қандай пайдалы қазбалар қалыптасты?
Сыныпты топқа бөлу үшін минералдардың қағазға жазылған формулаларын қиынды түрде ұсынады. |
І. Тақырыпты анықтау үшін ұсынылған суреттер мен минералдар коллекциясын еліміздегі минералдардың қорымен байланыстыра отырып анықтайды. ІІ. «Не, қайда, қашан?» әдісі арқылы өткен үй тапсырмасын қысқаша пысықтау мақсатында сұрақ-жауап арқылы қорытындылап, жаңа тақырыппен байланыстырып ашады. ІІІ. Сынып оқушыларын топқа бөлу үшін минералдардың классификациясы бойынша «Жанатын, рудалы, рудасыз» пайдалы қазбалардың формулаларын ұсынылған қиындыны ерекшеліктері арқылы топтасады. |
ҚБ: |
Минералдар коллекциясы, карта |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы --------- мин |
Картографиялық әдіс |
1.Қосымша ресурс түрлерін (планшет, нетбук немесе ноутбук) пайдалана отырып, геоақпараттық жүйенің көмегімен берілген пайдалы қазбалардың кен орындарын визуализациялайды. І топ. Қашаған және Қаламқас кені. ІІ топ. Қаратау мен Мұғалжардың фосфорит кен орындары. ІІІ топ. Жезқазған және Балқаш мыс кені. Үлгі:
|
Тапсырманың дескрипторлары: Ұсынылған кен орындарды АКТ-ның (компьютерлік бағдарлама) мүмкіндіктері арқылы сипаттамаларын талдайды. ҚБ. Екі жұлдыз, бір тілек |
Планшет, нетбук немесе ноутбук, тақырыптық карта.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы мин |
Тақырыпты қорытындылау есебінде оқулық мәтіні, карта мен қосымша ресурс көздері ұсынылады. PEST талдау әдісі |
Оқулық мәтіні мен картаны және қосымша ресурс көздерін қолдана отырып бекіту тапсырмасын орындайды. 1.
2.Ел экономикасындағы минералды ресурстардың рөліне PEST талдау жүргізіп, нақты мысалдар мен дәйектер келтіреді.
|
Тапсырманың дескрипторлары: 1. - Минералдардың шартты белгісінің атауын анықтайды; - Минералдардың таралған орталықтарын номер арқылы сәйкестендіріп, картадан көрсетеді. 2. Берілген үлгі негізінде Ел экономикасындағы минералды ресурстардың рөліне PEST талдау жүргізу. |
Атлас, оқулық, АКТ ресурсы |
|||||||||||||||
|
Рефлексия мин |
https://padlet.com/kanybekmurat79/me2825ir4x4cmjgz сілтемесі ұсынылып, 2-3 оқушының рефлексиясына кері байланыс беріледі |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















