Сабақ тақырыбы: | Қазақстанның рәміздері |
|
Күні : |
| Мұғалімнің есімі: Гүлжанат Байжұмаева |
СЫНЫП: 1 сынып | Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны: |
Тірек сөздер: | ту – флаг – flag;елтаңба – герб – coat of arms; әнұран – гимн – anthem;мемлекеттік рәміз – государственный символ – state symbol. |
Ресурстар: | Мультимедиапроектор, Мемлекеттік рәміздер бейнеленген плакат, ҚР Мемлекеттік Әнұранның дыбыстық жазбасы, И.Ескендір «Көк Тудың желбірегені» әні, «Ту», «Әнұран», «Елтаңба», «Бәйтерек», «Алтын адам» сөздері жазылған үлестірме парақшалар, флип-шарт, түрлі-түсті маркерлер, «Мемлекеттік ту» тақырыбына таныстырылым, түрлі-түсті қағаздар, қайшы, желім, мемлекеттік рәміздегі бейнелердің элементтері бар суреттер (қыран, жұлдыз, күн, шаңырақ, қанатты тұлпар), жапсырмалар, өрнек жапсырмалар, «Орындап көр» айдары тапсырмасына арналған ту үлгілері. |
Сабақтың мақсаты: | 1.3.5.2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу 1.3.5.1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату |
Сабаққа байланысты деректі материалдар |
Сабаққа қатысты ескертпелер
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басыЫнтымақтастық атмосферасын қалыптастыру2 минут | Аққу болып ұшамызКөлге келiп қонамызКөлдiң бетiн құшамызҚайта самғап ұшамыз.– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! |
Шаттық шебері
|
Сабақтың басы5 минут
| ТыңдалымИбрагим Ескендірдің орындауында «Көк Тудың желбірегені» әнін тыңдаудан бастауға болады. Бейнебаяннан әнді тыңдап болғаннан кейін:«Ән тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар?» «Бүгінгі сабақ не туралы болады депойлайсыңдар?» – деген сұрақтар қою арқылы сабақ мақсатын ашуға жетелеймінЖауабы: Ту туралы.
| Аудио тыңдалым |
5 минут | ОқылымСуреттерге қара. Оқушыларға оқулықта берілген суреттерге назар аударып, сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз. Оқушылардың жауабын сабаққа қатысты деректі материалдармен толықтырыңыз. Оқулықтағы 1-мәтінді өз бетінше оқуға беремін |
|
5 минут | ТыңдалымЛондон олимпиадасы (қысқаша бейнебаян)Сұраққа жауапЕліміздің туын биікке көтеру үшін қандай үлес қоса аласыңдар?Сен өзің не істер едің? | Бейнебаян |
Топтық жұмыс7 минут | ТапсырмаЕліміздің туын бейнелеу | А4 форматымаркер |
5 минут | ОқылымОқулықтағы 2 мәтіндімәнерлеп оқу |
|
«Жеті жебе» Әдісі5 минут | ЖазылымАқпаратты «Жеті жебе» әдісі бойынша жүйелеңіз. Портреттің айналасында жеті жебенің суретін жасаңыз. Оқушылар әр жебеге тарихи тұлға Абылай ханды сипаттайтын сөздерді жазсын.Жауабы: Батыр, ержүрек, ақылды, әділ… | Абылайхан портреті |
Қосымша тапсырма8 минут | «Менің елімнің рәміздері» тапсырмасын орындау ұсынылады. | Жұмыс дәптері |
Бағалау3 минут | Оқушылар:–– ҚР мемлекеттік туымен танысты; –– тудағы бейнелердің мағынасын;–– тудың мемлекеттік маңыздылығын білді.
Оқушылар:–– бақылау жүргізуді; –– ақпарат негізінде өз көзқарасын білдіруді;
–– сұраққа жауап беруде тиісті лексиканы қолдануды;
–– халқымыздың өткені мен бүгінгісін салыстыруды; –– туды құрметтеуді үйренді.
Бағалау үшін жауаптардың дұрыстығын анықтауды ұсыныңыз.–– Ту мемлекеттің тәуелсіздігін білдіреді.–– Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы қызыл түсті.
–– Қазақстанның туында көгершін бейнеленген.
–– Мемлекеттік рәміздер елдің тарихы туралы сыр шертеді. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.2: Рефлексия.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
|